PDA

View Full Version : I Sandžak tipuje na Tomu


iSelektor
22-03-2012, 14:24
Mada postoji samo dva meseca, Bošnjačka narodna stranka (BNS) čiji je lider Mujo Muković, osnivač i bivši potpredsednik Sandžačke demokratske partije (SDP) i do polovine prošle godine državni sekretar u Ministarstvu za infrastrukturu, izazvala je, iako je 12. po redu bošnjačka stranka u Sandžaku, veliku pažnju ne samo u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu i Prijepolju, već i u drugim delovima Srbije.

Na parlamentarnim izborima, a u nekim sandžačkim gradovima i u lokalu, BNS ide u koaliciji sa Srpskom naprednom strankom, ako bude i predsedničkih izbora, članovi ove partije, Bošnjaci iz Sandžaka, glasaće za Tomislava Nikolića.

Otkud jedna čisto bošnjačka partija sa Nikolićem i Vučićem, Bošnjaci su ih ranije, dok su bili u radikalima, optuživali za sve i svašta?
- Ja sam podneo ostavku u Vladi Srbije zato što ova vlast nije realizovala gotovo ništa od obećanog, niti se potrudila da reši brojne probleme i nesuglasice među Bošnjacima, čak ih je dodatno raspirivala. Naprednjaci su priznati u Evropi, cene ih u Vašingtonu i u Moskvi, uvereni smo da će biti pobednici na izborima i da će promeniti Srbiju, logično je da smo se priključili pobedničkoj koaliciji i, što je za nas posebno značajno, onima koji će hteti i umeti da rešavaju probleme.

Da li je bilo "natezanja" oko ulaska u ovu koaliciju, posebnih zahteva?
- Ništa od toga, dugo poznajem Tomu Nikolića, Aleksandra Vučića i druge iz vrha SNS, smatram ih časnim ljudima, brzo smo se i lako o svemu dogovorili. Imaćemo jednog poslanika i postaćemo parlamentarna stranka, nama to puno znači, nadam se da ćemo učiniti mnogo toga za Bošnjake, za Sandžak i za Srbiju.
Fotelje nam nisu najvažnije, želimo da se nešto promeni u Srbiji, da na vlast dođu neki drugi ljudi koji će celu Srbiju, a samim tim i Sandžak povući napred. U naprednjacima smo prepoznali upravo takvu opciju. Čim bude bolje u Beogradu ili Kragujevcu, biće bolje i u Novom Pazaru ili Tutinu. O svemu ostalom lako ćemo se, kad za to dođe vreme, dogovoriti.

Kako su Bošnjaci u Tutinu, gde živite, gde je Srba samo tri odsto i gde SDA decenijama suvereno vlada, primili vest da ste u koaliciji sa Nikolićem?
- Vrlo korektno i razumno, nema ni jednog razloga da Bošnjaci budu protiv ove koalicije, sadašnja vlast ih je izigrala, posebno na ekonomskom planu. Samo u Novom Pazaru 25.000 mladih čeka posao, mnogi su otišli "trbuhom za kruhom" u inostranstvo, stala je većina fabrika, nema novih ulaganja, ljudi teško žive i traže promene.

Nastupate li na promocijama naprednjaka, kako vas primaju u drugim delovima Srbije?
- Mnogo bolje nego što smo očekivali. Pre nekoliko dana bili smo na velikom skupu u hali Pinki, pozdravljeni smo burnim aplauzom, Beograd je demokratski grad, Srbija se demokratizovala, dosta je svađa i sukoba. Želimo da uspostavljamo neke drugačije odnose, da sarađujemo i poštujemo jedni druge, da se pomažemo i da se zajednički izborimo za bolji život svih u Srbiji. Nismo mi jedini predstavnici manjina u koaliciji sa Srpskom naprednom strankom, ima Mađara, Goranaca, Slovaka.... svi su prihvaćeni kako se samo poželeti može.

Civilizovana kampanja


Da li će Nikolić, Vučić i drugi iz vrha SNS-a doći u Sandžak, da li će biti neki miting?
- Doći će, naravno, i u Sandžaku su uvek dobrodošli. Još nismo odlučili kako ćemo se obratiti biračima, u svakom slučaju imaće prilike da se sretnu sa Bošnjacima. Već smo uspostavili dobru saradnju i sa opštinskim odborima SNS-a. Predsednik opštine u Prijepolju nudio nam je svu pomoć. Verujemo da će kampanja, uprkos najavama da će biti prljava, proteći u najboljem redu. Želimo da se civilizovano borimo za glasove i ni jednim gestom nećemo komplikovati situaciju u ovom delu Srbije.



Nije to onaj iz radikala


Ako bude predsedničkih izbora, siguran sam da će Nikolić pobediti u Tutinu. Nije to više onaj Toma iz radikala, naprednjaci su ozbiljna i cenjena evropska stranka, znaju to dobro i moji sunarodnici Bošnjaci.