PDA

View Full Version : Da Li Uvac Nestaje


Tahirovce
16-08-2007, 19:23
PONIRANJE UVCA ZABRINULO MEŠTANE



DA LI UVAC NESTAJE



Otvaranje ponora u koritu reke Uvac, na putu prema Gonju, uzvodno od omiljenog izletišta, smanjilo je nivo vode u donjem toku Uvca. O tome je lokalne medije obavestio sjenički lovac Sabit Bandić. On je zabrinuto saopštio da je problem donekle saniran, jer su, kako kaže, meštani Gonja stavili kamenje i šljunak u otvor, ali da je nivo vode i dalje manji nego inače. Pošto je, poniranje Uvca izazvalo sumnju da reka polako nestaje, potražili smo mišljenje stručnjaka.

Zabrinjavajuću pojavu poniranja Uvca, prokomentarisali su, nakon obilaska terena, profesor na Šumarskom fakultetu u Sarajevu dr Sead Vojniković i geolog iz Sjenice Reuf Hodžić. Oni su rekli da je otvaranje i zatvaranje ponora prirodan proces i da nema razloga za brigu. ,,Razloga za brigu nikako ne bi trebalo biti, budući da su se ovi procesi u prirodi i ranije dešavali – rekao je profesor Vojniković – Otvori, odnosno kaverne su naročito karakteristične za područje krečnjaka, koji je pun različitih šupljina, većih ili manjih dimenzija. One nastaju, najprije djelovanjem kišnice, odnosno vode i različitim hemijskim procesima. Naknadnim djelovanjem, nanose se različiti materijali koji zatrpavaju otvore, a potom se, usled različitih fizičkih pritisaka i truljenjem organskog materijala, otvori ponovo otvaraju. I za predpostaviti je, u ovom slučaju, da će kroz određeni period ponovo doći do zatvaranja kaverne, i da će Uvac ponovo teći svojim normalnim tokom'', istakao je dr Sead Vojniković.

Geolog iz Sjenice Reuf Hodžić je podsetio da je ponor na Uvcu, koji je zabrinuo meštane, nastao mnogo ranije. ,,Period nastanka, u geološkom smislu je kratak, ali sa stanovišta ljudskog vijeka, ovaj ponor je verovatno nastao i prije nego što je ovde bilo ljudi. Imao je svoje periode kada je bio zatvoren, i periode, kao sada, kada je otvoren'', kazao je Hodžić. On je istakao da voda uvek teži da ide nižim nivoima, i podsetio na rešenje problema poniranja vode u Crnoj Gori i Hercegovini. Tomo su, kako kaže Hodžić, ponori zatvarani takozvanim injekcionim zavesama od betona. ,,Za takvom intervencijom, u ovom slučaju, nema potrebe – tvrdi Hodžić – jer smatram da će sama priroda to regulisati.''

supergirl
18-08-2007, 01:00
Valla,steta bi bila da nestane. Stvarno.

ado
22-08-2007, 15:20
Ja sam juce bio na uvac....samo sto ne presusi

supergirl
22-08-2007, 22:11
ozbiljno,il' se salis?

ado
23-08-2007, 14:10
Slobodno supergirl dodji na uvac nemas se dje udavit 8)

supergirl
23-08-2007, 16:45
eh,da imam vakta!

Novinarka
23-08-2007, 16:55
Velika steta za onako NEKAD LIJEPU RIJEKU!

Bila sam samo par puta ovog leta i bas sam se iznenadila...ali...valjda ce biti bolje.

Jos samo Uvac da nam presusi...sta bismo mi onda...

Veliki pozdrav iz Frankfurta od Novinarke:)

supergirl
24-08-2007, 00:35
Mustuluk!!!

Pricala sam sa dajom,Reufom Hodzicem i kaze da nema razloga za brigu...

valjda ce biti bolje

ado
24-08-2007, 15:43
E tek sad mi je lakse uhhh....



A novinarka ti to pobegla iz sa jel ??? :)

Novinarka
24-08-2007, 22:08
KO;BRE POBEG´Oß :D

Ja nikad iz Sa ne bih ni mogla pobeci,sve i da hocu ne mogu jer puno volim taj grad:D

Dosla u posetu roditeljima...

Veliki pozdrav.

supergirl
24-08-2007, 23:31
Ljudi,je l' stvarno Uvac sad izgleda kao potocic? Ozbiljno pitam.

Elvis-Eko
25-08-2007, 06:52
Evo ja pokusavam da nadjem Uvac na googleearth, pa da ti kazem ali nikako mi ne polazi za rukom. Bogami , izgleda da je nestao :)

Eto, sad se nemora skakat s kamena na kamen da bi presli preko rijeke

Crni Gruja
25-08-2007, 09:07
A dje cemo prat auta kad odemo dole? :D

SEJO31-de
25-08-2007, 09:52
Na Cesmicu.... :wink:

ado
25-08-2007, 12:36
A dje cemo prat auta kad odemo dole? :D



Sledece godine dodji bez auta, mnogo mi te zao :evil: :evil: :evil:

Crni Gruja
25-08-2007, 13:23
Hahahahaha, JA bez auta? Ja bez auta ne mrdam ni do prodavnice, jesil video ljetos koji mi je stomak porasto? :)

ado
26-08-2007, 12:12
nije mi nes bio zanimljiv tvoj stomak pa nisam ni gledao :lol: :lol: :lol: