PDA

View Full Version : Spasen Mladunac Beloglavog Supa


Tahirovce
08-08-2007, 17:08
U ZAŠTIĆENOM REZERVATU ,,UVAC''



SPASEN MLADUNAC BELOGLAVOG SUPA



Klisura Uvca je jedno od najznačajnijih staništa beloglavih supova na Balkanu. Broj jedinki ove zaštićene vrste orlova ,,čistača prirode'', kako ih još zovu, iz godine u godinu se povećava. Kompletna klisura Uvca, koja se najvećim delom prostire na teritoriji sjeničke opštine, u toku prošle godine je proglašena specijalnim zaštićenim rezervatom, na predlog Zavoda za zaštiu prirode Srbije, koji decenijama intenzivno radi na zaštiti beloglavih supova.

Pored Zavoda za zaštitu prirode Srbije, veliki doprinos u zaštiti beloglavih supova, daje istoimeni fond za zaštitu ptica grabljivica ,,Beloglavi sup'' u Novoj Varoši, kao i čuvarska služba zaštićenog rezervata iz Sjenice. U zoni zaštićenog rezervata, sada ima preko tri stotine jedinki beloglavih supova, sa 67 gnezdećih pareva. To je veoma značajan porast u poređenju s periodom devedesetih, kada je kolonija bila svedena na svega 6 jedinki. Uspešnom akcijom spasavanja mladunca beloglavog supa, koje je, najverovatnije prilikom prvog poletanja, palo u vodu, čuvari zaštićenog rezervata Mesko Rebronja i Sretko Kovačević iz Sjenice, još jednom su dokazali svoju požrtvovanost.

,,Mi smo samo radili svoj posao. Pile sada odaje znake zdravog mladunca, koje je, predpostavljamo, prilikom svog prvog poletanja, palo u vodu. Mi smo ga izvadili iz vode osušili i pružili mu prvu pomoć. Obavestili smo fond ,,Beloglavi sup'' u Novoj Varoši, koji će preuzeti brigu o mladuncu i nadamo se da će ono bezbedno poleteti'', rekli su članovi čuvarske službe zaštićenog rezervata Uvac, Sretko Kovačević i Mesko Rebronja.

Tahirovce
08-08-2007, 17:11
....

36310
08-08-2007, 18:40
Vala lesinara beli imamo...salim se,drago mi je da je akcija uspela.

MajkaMaca
08-08-2007, 20:25
ako budemo grabljivice stitili,mozemo se od jagnjetine halalit...

Tahirovce
09-08-2007, 13:14
Bjeloglavi sup nije grabljivica, vec jako korisna ptica.....

36310
09-08-2007, 14:36
Ma salu na stranu ali ovaj prilog mi se bas svideo...Pazi ovo tokom 90-tih je bilo svega 6 jedinki a danas ih ima preko 300-stotine...pa zar ovo nije fenomenalno!!!

Sretku i Mesku pice da se plati.

halilce
09-08-2007, 23:02
Važi,u Tref,ali ti prvu turu plaćaš! :lol:

36310
10-08-2007, 07:05
Ma OK...

supergirl
10-08-2007, 22:39
300-stotine...

Koji je ovo broj?