PDA

View Full Version : Zukorlic:Nasilje SPC nad islamskom veronaukom


STRANAC
02-09-2010, 17:12
Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić optužio je danas Srpsku pravoslavnu crkvu, pre svih vladiku bačkog Irineja Bulovića, da stoji iza "nasilja nad islamskom veronaukom".

http://img824.imageshack.us/img824/6871/v181569p0.jpg

Zukorlić je rekao da je mešihat Islamske zajednice u Srbiji o tome i ranije imao neka saznanja, a da su se ona sada samo dokazala.

"Žao mi je da SPC, odnosno vladika Irinej Bulović stoji iza ovih događanja, o čemu smo i ranije imali sumnje, ali se to sada i dokazalo. Uputili smo im zahtev da se ograde od svega toga i nismo dobili odgovor", rekao je muftija na konferenciji za novinare u mešihatu.

On je rekao da je SPC "time samo legalizovala" njihova "saznanja i sumnje da žele da Islamska zajednica što više oslabi ne bi li se time i potpuno zustavio njen razvoj započet proteklih godina".

Pokazao se, dodao je on, i da pojedini organi države imaju svoje poluge u SPC, a to se, kako kaže, moglo uočiti kada je Islamska zajednica pokušala da normalizuje relacije sa Javnim servisom RTS, pa im je rečeno da se obrate vladiki Irineju Buloviću.

On tvrdi da se SPC sada sveti za to što je Islamska zajednica svojevremeno, prilikom usvajanja Zakona o crkvama i verskim zajednicama, insistirala na ublažavanju i preformulaciji jednog stava za koji je SPC bila direktno zainteresovana.

"Mi, ovako mali, smo se odvažili i suprotstavili neprikosnovenosti SPC", rekao je muftija i dodao da je zato sada Islamska zajednica problem, ali da on više voli da bude manjina koja je u pravu.

Što se ostalih verskih zajednica tiče, on je rekao da Rimokatolička crkva svoje probleme rešava u Vatikanu, a da su druge "veoma slabe" i nemaju kapaciteta.

Zbog svega će, kazao je muftija, posumnjati i u izvinjenje patrijarha Irineja zbog neprimerenih, ružnih reči izgovorenih na račun muslimana neposredno po izboru na tu funkciju.

Zukorlić je najavio da će Islamska zajednica u Srbiji nastaviti borbu za svoja prava, među kojima i pravo na veronauku, animiranjem domaće i međunarodne javnosti u želji da, kako je rekao, dokažu pravo da su ravnopravni sa drugim crkvama i verskim zajednicama.

To pravo, rekao je on, ne određuju ministarstva u Vladi Srbije već to pravo muslimanima Bošnjacima pripada činjenicom da su oni građani ove zemlje, a definisano je i ustavom i zakonom.

On je rekao da su veroučitelji islamske zajednice odložili protest i zbog toga što su "imali operativne podatke" da im se spremaju provokacije, pa je mogla da se dogodi scena slična onoj kada su se nedavno u Gračanici tukli monasi.

Zukorlić je ponovio da je iz Brisela upućeno oštro pismo kojim se Vladi Srbije skreće pažnja na neprimeren i diskriminatorski odnos prema Sandžaku i muslimanima-Bošnjacima u Srbiji.

Muftija tvrdi da je pismo upućeno poslednjeg dana prošlog meseca na više adresa u Vladi Srbije, među kojima su premijer Mirko Cvetković, ministar policije Ivica Dačić, ministarka pravde Snežana Malović...

Zukorlić je ocenio da je želja veroučitelja da dođu u Beograd da reše problem bila šansa za vlast ,jer "mi to nećemo činiti doveka".

"Režim je naš dolazak doživeo kao opasnost, kao, evo, mi dolazimo da ugrozimo vlast", naveo je muftija, primetivši ironično da se zato tu odmah našao Muhamed Jususfpahić da brani Srbiju, Beograd i Kosovo na međunarodnom planu.

Zukorlić je rekao da ga ljudi često pitaju zašto on nije branio Kosovo kada je nedavno bio na konferenciji Rabite u Meki, a on im je odgovorio da ne može da dođe na red od svih onih Bošnjaka koji to čine - Muhameda Jusufspahića, Sulejmana Ugljanina, Adema Zilkića, Rasima Ljajća...

Zukorlić je osudio, kako je rekao, nasilje "lokalne vlasti nad vakufskom imovinom" u novopazarskom naselju Hadžetu i rešavanje problema žandarmerijom.

"Nasilje ne ostavlja prostor za optimizan i verujemo da je ovo produkt panike svih aktera u pokušaju eliminisanja islamske zajednica sa javne scene", rekao je Zukorlić.

(Tanjug)

STRANAC
02-09-2010, 17:14
svaka cast,konacno neko ko sme da kaze ono sto svi vidimo i sto svi znamo a cutimo vekovima unazad,od kraljevine,preko socijal-federacije,republike,i ove zavremene "nazovi" demokratije...

verujem,a vidim da sve veci broj ljudi je koji je prepoznao pravog borca za sandzacke Muslimane,Bosnjake, u ovom coveku...

Tahirovce
02-09-2010, 18:37
Eto ti ga halalosum, vodi ga u swe :biggrin: i nemoj da ga vracas ...

STRANAC
02-09-2010, 18:45
ipak,lepse mi je da ga gledam odavde :D:D:D

Tahirovce
02-09-2010, 18:46
ja moram do ocnog da mi kaze sta mi je, ne mogu ocima da ga vidim ...