PDA

View Full Version : Iz minute u minutu: Izrael napao humanitarnu flotu- 16 poginulih!


Rarica
31-05-2010, 11:55
Iz minute u minutu: Izrael napao humanitarnu flotu- 16 poginulih!
Ponedjeljak, 31 Maj 2010 07:54


IslamBosna.ba- Izraelske snage su napale flotu brodova koji nose humanitarnu pomoć, koji žele da probiju blokadu Gaze. Posljednji update: 11:07 h


Informacije o konvoju: Ne propustite ovaj historijski trenutak za čovječanstvo!

11:07

Na susretu sa izraelskim ambasadorom u Turskoj, Gaby Levyjem, turski zvaničnik Ünal Çeviköz je izrazio protest Turske i izjavio da je napad u potpunosti neprihvatljiv.

Rekao je također da je "presretanje brodova, koji plove međunarodnim vodama i nose humanitarnu pomoć, u potpunosti suprotno međunarodnom pravu. Nemoguće je prihvatiti i tolerisati takva presretanja."
Turska je zatražila detaljan izvještaj o sudbini putnika koji su građani 33 države.

"Zahtijevamo od Izraela da odmah završi ovu ilegalnu radnju i da što prije pusti brodove. Mi zadržavamo svoje pravo, koje proizilazi iz međunarodnog prava, po pitanju napada i njegovih posljedica."

----------

10:38

Carinarnici u antalijskoj luci su su demantovali izraelske tvrdnje da su na brodovima pronašli oružje koje je korišteno protiv njih. Dodali su da su svi putnici morali proći kroz rentgenski detektor prije ukrcavanja.

----------

10:27

Vrhovni general turske armije, İlker Başbuğ, je prekinuo svoju posjetu Egiptu i vraća se u Tursku zbog izraelskog napada na turske brodove te zbog napada na tursku armiju od strane PKK. Demonstracije u Turskoj se nastavljaju.

----------

10:00

Širom svijeta se najavljuju protesti protiv najnovijeg izraelskog zločina. Izrael je najavio da će krivično goniti sve Izraelce sa humanitarne flote koji su "napali" izraelske vojnike. U vrijeme kada je Turska u delikatnoj situaciji zbog izraelskog napada na turske brodove u međunarodnim vodama, PKK, koja je tijesno povezana sa MOSSAD-om, izvodi napad u istočnoj Turskoj i ubija 6 turskih vojnika.

----------

09:54

Grčka je pozvala izraelskog ambasadora na objašnjenje zločina. Izraelski ekstremni premijer Binjamin Netanjahu je odložio svoju posjetu SAD-u. Evropska zajednica zahtijeva "istragu".

----------

09:40

Prema nezvaničnim informacijama, Turska je protjerala izraelskog ambasadora.

----------

09:21

Gideon Levy za Haaretz piše: Flota za Gazu uvozi Izrael u more gluposti. Izraelski djeluju poprilično zbunjeno i kontradiktorno. Dok s jedne strane tvrde da žele da vide ko je na brodu, s druge strane već proglašavaju brojne aktiviste, među kojima su i parlamentarci, jedan nobelova, građani Izraela itd., jednostavno "Hamasovcima".

----------

09:02

Greta Berlin, glasnogovornica "Slobodne Gaze", nasuprot tome izjavljuje da ih je izraelska vojska napala bez ikakva razloga, u međunarodnim vodama, te izražava odlučnost da se nastavi sa akcijom pomoći.

Mahmud Abas je objavio tri dana žalosti povodom ubistva humanitarnih aktivista koji su nastojali dostaviti pomoć Gazi.

----------

08:47

Reporterka El-Džezire iz Izraela redovno izvještava o napadima Jevreja na njihov tim, te su neki od njih čak i u vrijeme uživog javljanja iza nje postavili Izraelsku zastavu, ne pokazujući nimalo stida zbog onoga što njihova vojska u ovom momentu radi.

----------

08:44

Uprkos činjenici da su se Izraelski vojnici iskrcali na potpuno nezaštićen brod, koji je izvjesio bijele zastave, izraelska armija javlja da su četiri njihova komandosa povrijeđena, da su se vojnici osjećali "ugroženo", te da su zato otvorili vatru na humanitarce.

----------

08:34

Također lideri Fataha sa Zapadne Obale su osudili izraelski zločin, te bi za par sati trebao da se obavi hitan sastanak palestinskog vođstva na Zapadnoj Obali.

----------

08:07

Tursko ministarstvo vanjskih poslova je osudilo izraelsku akciju i zatražilo hitno objašnjenje od Izraela, dok se na ulicama okupljaju hiljade ljudi u protestu protiv zločina nad humanitarcima i sprječavanja humanitarnog konvoja da stigne u Palestinu.

Izraelska vojska je dosada priznala da su 4 aktivista ubije



Do 16 ljudi je poginulo a preko 30 ranjeno nakon što su izraelske snage napale Flotu Slobode, prenosi izraelski radio. Flota je napadnuta u međunarodnim vodama, oko 65 km od obale Gaze.

Jedan snimak sa vodećeg broda u floti, Mavi Marmara, pokazuje kako se izraelski vojnici iskrcavaju na brod iz helikoptera. Pri tome su pucali pravom municijom. Oni su prisilili osvojene brodove da se ukotve u luku Haifa.

Protesti

Hiljade demonstranata u Turskoj su pokušali da zauzmu izraelski konzulat u Istanbulu, nakon izraelskog napada, ali ih je policija spriječila.

U međuvremenu, Ismail Hanija, vođa Hamasa u Gazi, je Izrael nazvao "barbarskim".

Tahirovce
31-05-2010, 12:55
Ja kad rekoh da je Hitler bio ljudina, svi htedose da me pojedu.
Nadam se da ce Turci odgovoriti istom merom.

STRANAC
31-05-2010, 13:51
Kako stvari sada stoje,da ne kazem desavaju se, sve vise se stice utisak da se Adolf ratom hteo mir vise od svega...
I ja cesto zazalim sto nije zavrsio neke stvari, mozda bi danas bilo mnogo srecnije vreme,ali samo mozda...

adnan
31-05-2010, 15:33
Nadam se da ce Turci odgovoriti istom merom.

Turci ce sigurno odgovoriti na neki nacin ali cisto sumnjam da ce upustiti u otvoreni rat sa Izraelom (citaj Amerikom).

STRANAC
31-05-2010, 20:02
odgovorit vala pismom zalbe ujedinjenim nacijama...
sto kaze nas narod "kog´ ubise i *ebase-ostade mu k´o iza baba"

salu na stranu,sa izraelom se nije igrati...
apsolutna podrska amerike,ima nuklearno naoruzanje,ima modernu armiju sa jos modernijim naoruzanjem za sve tipove ratova i borbi...
da ne lupam,ima sve sto ima amerika...

sa druge strane imamo razjedinjeni islamski svet,koji nije u stanju da se suprostavi cionizmu i zato se desavaju ovakve stvari...
garantujem da SBUN ni rec nece uputiti izraelu povodom ovoga,jer jednostavno ne sme...
jedina je nada Ahmadinedzad,i ako pripada drugoj frakciji islama,on ipak ima neku dozu inata,da ne kazem ponosa,ali nisam siguran koliko je mocan da to istera do kraja...
u svakom slucaju bi mu laks ebilo da ga i jedan muslimanska zemlja ikad podrzala pa makar i na papiru...
ovako cuti i trpi....

Tahirovce
31-05-2010, 21:15
imaju Izrelci sve to al nemaju jaja ...

adnan
31-05-2010, 23:11
Sirom Svedske se organizuju demonstracije. Ja sam bio na jednoj danas u 5 sati popodne. Bilo je nekoliko stotina ljudi koji su spontano dosli. Demonstracije su na brzinu organizovane evo i slikao sam malo: Slike (http://www.flickr.com/photos/atko201/sets/72157624175072130/)

Rarica
01-06-2010, 12:23
Sirom Svedske se organizuju demonstracije. Ja sam bio na jednoj danas u 5 sati popodne. Bilo je nekoliko stotina ljudi koji su spontano dosli. Demonstracije su na brzinu organizovane evo i slikao sam malo: Slike (http://www.flickr.com/photos/atko201/sets/72157624175072130/)

Hvala ti Adnane,protiv ovog zla treba da ustane cijeli muslimanski svijet!!