PDA

View Full Version : DIREKTORKA REPUBLIČKOG FONDA ZA RAZVOJ POSETILA SJENICU


Tahirovce
27-05-2010, 15:52
Iako spada u red najnerazvijenijih opština u Srbiji, sa teritorije opštine Sjenica, za kreditna sredstva kod Fonda za razvoj, konkurisalo je svega pet privrednih subjekata. U toku prošle godine, po svim osnovama, Sjenica je iskoristila samo 100 miliona dinara finansijskih sredstava, što je, kako ocenju stručnjaci, s obzirom na veličinu opštine, veoma malo. Na poziv predsednika opštine, Muriza Turkovića, u cilju pokretanja privrednog razvoja, Sjenicu su posetili, direktorka Fonda za razvoj Republike Srbije, Olivera Božović i narodni poslanik Munir Poturak. Oni su se, na sastanku sa predsednikom i ostalim predstavnicima lokalne vlasti, u prisustvu direktora prijepoljske filijale Nacionalne službe zapošljavanja, Dragiše Simovića, najpre detaljnije upoznali sa izraženim problemom nezaposlenosti u ovoj opštini, a potom je održan i sastanak sa lokalnim privrednicima. Na sastanku su predstavljene mogućnosti i načini kreditiranja privatnog preduzetništva od strane Fonda za razvoj, a sudeći po broju prisutnih, sjenički privrednici su pokazali veliko interesovanje.
U prepunoj skupštinskoj sali u Sjenici, predstavljena je čitava lepeza kreditne podrške Fonda za razvoj, od kredita za početnike sa godišnjom kamatom od 2 odsto, s obzirom na nepovoljan položaj opštine, preko srednjih i velikih kredita za pravna lica i zanatske radnje, kao i nenamenskih, kratkoročnih i dugoročnih kredita.
''Veliki problem Sjenice je nepostojanje velikih industrijskih sistema, koji bi angažovali dodatne kooperante, partnerske organizacije, i na taj način probudili privredni razvoj u ovoj opštini. Naš zadatak je da pokrenemo inicijativu, pre svega kog mladih ljudi, da smelije ulaze u vode privatnog biznisa, iako danas nije lako poslovati u tom sektoru. Ono što je meni probudilo nadu da mislim da će se naša saradnja intenzivirati i da ćemo uspeti da pokrenemo mali i srednji biznis, jeste zainteresovanost ljudi i njihova pitanja, koja ukazuju na pozitivne rezultate, nakon ovog sastanka'', izjavila je medijima, direktorka Fonda za razvoj Republike Srbije, Olivera Božović. Ona je istakla da za sredstva koja idu preko Fonda za razvoj, nema limita niti administrativnih ograničenja po određenim opštinama, već da to zavisi isključivo od privrednih potencijala. ''Opština Tutin je na primer, statistički nerazvijenija od Sjenice, ali vuče više finansijskih sredstava, jer ima više privrednih subjekata'', rekla je ona. Sastanak u Sjenici pozitivno je ocenio i predsednik opstine Sjenica Muriz Turkovic koji se zahvalio gostima na poseti, i izrazio nadu da će sastanak sa sjeničkim privrednicima ''uroditi plodom i dati rezultate, u smislu pokretanja razvoja sjeničke privrede i Sjenice uopšte''.
''Naša uloga na lokalnom nivou je da naše ljude organizujemo i da im pokažemo kako zajednički da izađemo iz ove krize sa najmanje štete i da imamo korist. Da sa pozicije državne vlasti našim ljudima, bez obzira na političko opredeljenje, prenesemo sve korisne informacije u pravo vreme. Stalo mi je da što više ekonomskih informacija dođe u ove krajeve, jer, siguran sam, da će se naći oni koji će to umeti dobro da iskoriste, i to je pravi smisao ovakvih sastanaka'', izjavio je, nakon sastanka u Sjenici, narodni poslanik, Munir Poturak.


http://img375.imageshack.us/img375/1096/poslanikdirektorkapreds.jpg

STRANAC
27-05-2010, 16:09
Murizu je dobro sto na sva goruca pitanja on pozove kompetentne ljude...
kad je bio problem prodaje sira,prosle godine,pozvao je onog republickog inspektora koji ju u ovoj istoj sali odrzao predavanje sta i kako oko tog problema...
posle toga,nesto nisam cuo da je vise bilo problema oko prodaje sira,pa verujem da je urodilo plodom...

isto tako se nadam da ce i ovaj skup pomoci nasim privrednicima da nacu nacina kako da pokrenu neki posao...
i ako je tesko,ne samo u sjenici i srbiji,krizni period drma i evropu,ostaje mi nada da ce nesto uraditi,jer prezivela su se vremena koja bi tesko preziveo bilo koji evropski narod,a mislim da je sada lakse...

sve u svemu,i opet kao i uvek do sada,Muriz vuce prave poteze i ja licno mu cestitam za sve sto je,a nije malo,uradio do sada za Sjenicu i nas narod dole...

Tahirovce
27-05-2010, 23:56
Zato jer prodaje i on te iste proizvode, kad tekstilci nisu imali kom da prodaju gace nikog nije zvao :neznam: .....

STRANAC
28-05-2010, 11:17
ja ipak mislim drugacije...
tekstilci svi,ali bas svi,rade proizvode za izvoz i ako se ne varam sjenicani su radili svi z ajednog coveka,nekogo Djuru...
oni su stali kada je u evropi proglasena recesija i ako nikome nije jasno zasto je to proglaseno,ali je sigurno da je nekome to donelo mnogo bilijardi dolara,a samo osiromasilo i onako najsiromasniji sloj drustva u celom svetu...

sa druge strane,posto i sam proizvodi i prodaje takve proizovde,on je mogao da se informise iz prve ruke i da to iskustvo zadrzi za sebe,a vidis on je to velikodusno podelio sa svima...
ja njega i aktuelnu vlast mogu da mrzim ili da volim to je subjektivno,ali nikakone bih mogao da kazem nista lose jer su ljudi se svojski trudili i napravili dosta dobrih poteza za taj grad...

Skorpija
28-05-2010, 12:13
Sama poseta i potezanje ovako znacajnog pitanja otvara optimisticka vrata za privredni razvoj Sjenice......odatle se i pocinje, optimista Sam i nadam se u realizaciju svih planova...à znam i za to dok planiramo zivot i bolje sutra prinudjeni smo da akseptiramo i zivimo u postojecim uslovima, ...teskom vremenu
"idemo dalje" i bolje