PDA

View Full Version : GM prestaje da proizvodi Hummer


STRANAC
06-03-2010, 23:08
Američki proizvođač automobila "Dženeral motors" odlučio je da prestane da proizvodi svoj čuveni brend Hamer (Hummer) nakon što nije uspeo da ga proda jednoj kineskoj kompaniji za proizvodnju teške opreme.

http://img532.imageshack.us/img532/5313/767361764b8660133923221.jpg

GM je u oktobru 2009. godine saopštio da planira da potpiše ugovor o prodaji Hamera kineskoj kompaniji "Sečuan Tengžong hevi indastrijal mašineri" (Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery).

Korporacija za proizvodnju teških industrijskih mašina saopštila je da se povlači iz posla kupovine Hamera jer nije dobila odobrenje kineskih vlasti. Tengžong, u saopštenju, kaže da je "razočaran što ne može da iskoristi mogućnost da pravi privlačne, zelenije Hamere za kinesko i druga tržišta."

Potpredsednik GM-a, Džon Smit, takođe je razočaran zbog toga što ugovor neće biti sklopljen. On je rekao da će GM sarađivati sa zaposlenima i distrubuterima Hamera kako bi na "odgovoran način" prekinuli proces proizvodnje i distribucije.

Ovim ugovorom kineska kompanija je trebalo da stekne 80 odsto udela u brendu, zaštitnom znaku i trgovačkom imenu Hamer, kao i intelektualna prava neophodna za proizvodnju tog terenskog vozila.

Hamer, koji poreklo vuče iz vojnog dzipa Hamvi (Humvee), omiljen je među ljubiteljima SUV vozila, ali je na udaru zaštitnika životne sredine i nikad se nije oporavio od šoka u leto 2008. godine kada su cene benzina u SAD skočile iznad 4 dolara za galon.

Prodaja je dosegla 71.524 u 2006. godine, ali je decembra 2009. godine prodato samo 325 Hamera, 85 odsto manje nego godinu dana ranije.

Hamer je druga marka, posle Saturna, koju GM nije uspeo da proda u okviru svog restruktuiranja.

Početkom godine, GM je prodao švedsku marku Saab holandskom proizvođaču sportskih automobila Spikeru (Spyker). Pontijak (Potiac) je prestao da se proizvodi.

Dženeral Motors je rad sveo na četiri preostale marke: Ševrolet (Chevrolet), DžiEmSi (GMC), Kadilak (Cadillac) i Bjuik (Buik).

iSelektor
06-03-2010, 23:11
Tako mi se svidja ovo vozilo, to je haos... ali mnogo trosi i mnogo je skup za odrzavanje.
Steta, bas mi je zao...
Ne znam da li ce mi se ikad ispuniti zelja, da imam ovo jedno vozilo!

Pozzz 8)

Undercover 007
08-03-2010, 21:59
Hoce brate sto nece.Vazno je da ti to zelis a ostalo nije toliko bitno.Auto je stvarno dobar.U moje selo imam jedan h3 i on je 5 cilindara znatno manje trosi od 8 cilindara i dovoljno je jak da mozes svukuda dolje po onih brda.
Prosle god sam prolazio preko giljeve preko zavejanog puta prosto da ga probam dali moze i prosao sam.

STRANAC
12-03-2010, 17:22
jesil ga poslo iz USA ili si ga kupio u evropi....???
cini mi se letos da sam video burazera sa tvojim H3,i extra je,opasno mi se svideo...