PDA

View Full Version : Prvo krompir vece


Tahirovce
04-03-2010, 09:17
Prvo krompir vece - www.sjenica.com (http://www.sjenica.com) (arhivski vhs snimak)





snimak mozete pogledati na linku

Sjenica.com - Prvo krompir vece - www.sjenica.com (http://sjenica.com/s3/index.php?option=com_seyret&Itemid=51&task=videodirectlink&id=241)

Tahirovce
04-03-2010, 09:18
Borichi za tvoju dusu, pa reci posle da te ne volimo :) ....

hanuma
04-03-2010, 16:50
E bre Resko dje me nadje.Hvala ti za ovaj snimak, srce si veliko.Sada sam odgledala onako na brzine a veceras cu uz drustvo i kaficu da pogledam cijeli snimak.Veliko hvala i Sellam

tidza
04-03-2010, 17:10
Naravno i ja se zahvaljujem PUno Resko za ovaj snimak,super je ....

STRANAC
04-03-2010, 17:41
hvala za ovaj snimak,extra je...

borichi
04-03-2010, 22:22
2:39 PM, Cetvrtak, Mart 04, 2010

Drago Moje Tahirovce,

Moram da priznam da sam dirnuta sa ovim snimkom!

"Kompir Vece"- Gostoprimstvo - U Sjenici je nasa ostavstina, nase naslijedje koje mi moramo da nastavimo. "Kompir" je znak prepoznavanja ljubaznosti i sveukupnog zadovoljstva na necijoj posjeti! Sjenicko gostoprimsvo je umjetnost zivljenja u Sjenici.

Pa ce reci: "E! svega je bilo ali vala, kompire ne skuhase". (kao da nicega nije bilo). To nam je i Rahmetli, Asim Vrcic slikovito docarao, bas onako divno kako je on to znao.

Sjecam se ovih "Kompir Veceri", kada se moj Rahmetli babo spremao za ove svirke. Po nekad je mama isla sa njim, ali.. najcesce nije.! Rekla bih mu: "Ne mogu ja da drozdim za onim stolom, dok ti po cijelu noc sviras, i da te cekam do zore"!!! On se samo blago nasmije i izadje iz kuce. I naravno,. u zoru vrati,..kada se vrati, svira joj serenadu pod prozorom...Ovo je bila poznata prica po carsiji. ..Rahmetli Reuf Nalovic (da mu Dragi Alah, podari lijepi dzenet, svi smo ga u kuci puno voljeli) uvijek je zez'o moju mamu za serenade pod prozorom...

I tako moje Drago Sunce Tahirove, ti mene uvijek iznenadis sa sa necim sto zivi i postoji duboko u mojim dijelovima srca, i ako se nikada nismo formalno stigli upoznati, ti napravis emocionalni haos u meni...

Nedosaje moj Rahmetli Babo na onom snimku...Ali on je na zalost prije mnogih njih preselio na Ahiret. A nakon njega nema vise ni Rahmetli Asima Vrcica, ni Reufa Nalovica...

Sigurna sam da ce i njihovoj obitelji biti drago da ih vide na ovom snimku...Ja zasigurno dijelim tu radost sa njima, jer ako ne vidim svoga oca, vidim ljude koji su mu bili bliski rodjaci i prijatelji...

borichi
04-03-2010, 22:29
..I jos da dodam,

Ja i dalje prakticiram "Kompir Gostoprimstvo", u svojoj kuci, ne znam ko da dodje, kod mene je obavezan krompir, na trpezi. Uz objasnjenje da je to dio kulture moga Naroda. I mogu ti reci da na zadovoljsvo mojih gostiju, uvijek bude slasno konzumiran..

borichi
04-03-2010, 22:30
A sada odoh da saljem snimak po bijelom Sjenickom svijetu.

Tebe puno voli borichi....

Tahirovce
04-03-2010, 22:40
BORICHI
odusevi ti mene komentarima, zasluzila si jos jedno krompir vece evo pocinjem sa radom .....

Skorpija
04-03-2010, 23:04
Hvala Reško, evo po drugi put gledam i uzivam......fantastično:bravo:
a što kaže @borichi nema sijela bez krompira,....tradicionalna sjenička trpeza

cipiripi-64
06-03-2010, 13:23
Uh Resko ,probudio si neke davne
nezaboravne noci...
Svaka cast(hallal vera).






...