PDA

View Full Version : Da li je seks potreba, hir ili stvar izbora


STRANAC
15-02-2010, 18:39
Prema tvrdnjama Frojda seks je ljudima bitan koliko i hrana, voda ili san, i po njemu seksualni instinkt je osnova svih ljudskih aktivnosti. Da li je bio u pravu?

http://img25.imageshack.us/img25/3831/581052adcfb09cb94846c5d.jpg

Postoje dve vrste ljudi - oni koji vole seks i oni koji nisu ljubitelji ove vrste aktivnosti.

Razlozi zašto druga grupa postoji i zašto ne voli seks su različiti. Nekim ljudima su seksualni odnosi zabranjeni, neki se suzdržavaju sve do trenutka kada stupe u brak. Postoje ljudi koji jednostavno nemaju priliku da uživaju u seksu, a ima i onih koji se plaše .

Ako biste pitali Frojda, on bi rekao da je druga grupa, oni koji apstiniraju, u velikoj opasnosti. Sam Frojd je popularizovao verovanje da je ljudskom biću potreban seks kako bi normalno funkcionisalo u društvu.

Po Frojdu, bez seksa svi bismo se razboleli, a redovan seksualni život preduslov je za zdrav i ispunjen život. Po njegovom mišljenju, seks je možda čak i važniji od hrane, vode i sna.

Frojdove ideje žustro su osporavane od strane konzervativnog viktorijanskog društva, koje je propagiralo seksualnu apstinenciju pre braka i upozoravalo da su sve forme seksualnosti greh.

Naravno, tvrdnja da bi ljudsko biće umrlo bez seksa je preterivanje. Veliki broj ljudi se sasvim dobro snalazi i bez seksualne aktivnosti, što znači i da se ne razboljevaju niti polude ukoliko ga nemaju.

Doduše, nije poznato da li su ovakve osobe u sasvim srećne i ispunjene, ali svakako je da Frojdova teorija "ne drži vodu" u potpunosti.

S druge strane, prema istraživanjima lekara, nedostatak seksa može prouzrokovati ozbiljne probleme u pojedinačnim slučajevima, a dosta ljudi postaje nervozno ili depresivno ukoliko seksualnu aktivnost ne upražnjavaju u dovoljnim količinama.

Pozitivan uticaj seks ima na većinu ljudi, posebno ukoliko ga upražnjavaju sa nekim koga vole. U tom slučaju on u potpunosti "puni baterije" čoveka i opušta ga.

iSelektor
15-02-2010, 19:57
I potreba mi je i hir i stvar izbora! Tu nema polemike... i bez njega bi umro 100%

Frojd, svaka ti je na mestu, postao si mi idol! 8)