PDA

View Full Version : Adaptacija Bioskopa U Sjenici


Tahirovce
14-03-2007, 20:12
Stara zgrada Radničkog univerziteta u Sjenici decenijama je korišćena kao višenamenska bioskopska sala u kojoj su, pored skoro zaboravljenih filmskih projekcija, održavanene i brjne pozorišne predstave sjeničkih i glumaca gostujućih pozorišta, različiti skupovi, predavanja, prezentacije, đačke prirebe i slično. Pre skoro četiri godine, rešenjem građevinske inspekcije, zgrada je zabranjena za korišćenje i tako su ugašene mnoge kulturne aktivnsti. Da li će na davno postavljenim temeljima oživeti nova kulturna zbivanja u Sjenici?

U septembru prošle godine počeli su radovi na adaptaciji i renoviranju zgrade bioskopa. Finansijska sredstva, u iznosu od 8.miliona dinara, obezbedilo je Ministarsto za kulturu R. Srbije. Sredstva su dobijena i do sada utrošena za izgradnju potpuno nove krovne konstrukcije, sanitarnih čvorova, novog galerijskog prostora (koji do sada nije postojao) i nove bine. Sa radovima se stalo, zbog nedostatka novca. Vršilac dužnosti direktora Ustanove za kulturu, Mladen Knežević je rekao, da se dalji priliv novčanih sredstava a samim tim i nastavak radova, očekuju nakon formiranja nove Vlade u Srbiji. A za završetak građevinskih radova, kaže Knežević, potrebno je još oko 14.miliona dinara.

«Drugi izvor finansiranja je Nacionalni investicioni plan. Na osnovu projekta, koji su izradile Idira Tandirović i Enisa Gilić, koje čine projektni tim Ustanove za kulturu, obezbeđeno je dodatnih 8.miliona dinara. Od toga 1.200.000. dobijeno je i utrošeno u toku prošle godine za nabavku informacione i kancelarijske opreme, bioskopskih stolica za galerijski prostor, kao i za sistem za dojavu požara. Preostalih 6.800.000. dinara očekuje se do maja tekuće godine, takođe nakon formiranja nove Vlade», kaže za Sandžak Danas Mladen Knežević, VD. Direktora Ustanove za kulturu u Sjenici. «Ta sredstva su planirana za audio-vizuelnu tehniku, scensku rasvetu, nabavku kino-projektora i ugradnju parnog grejanja. Ukoliko sve bude teklo po planu, u julu će biti svečano otvaranje potpuno adaptirane pozorišno-bioskopske dvorane, koja ce obavljati funkciju Doma kulture, koji Sjenica nikada nije imala.»

suada
15-03-2007, 07:59
lijepa vijest

sabina
15-03-2007, 20:35
i nesto lijepo da cujemo. zna li neko sta ce biti sa onim domom kulture kod srednje skole sto je zapocet odavno.hoce li se i to zavrsavati ili ostaje kao dosad?

Novinarka
06-04-2007, 17:28
Baš lijepa vijest...hvala Bogu.

Sellam

STRANAC
06-04-2007, 17:32
da li se ista radi u toj sali,jesu li otpoceli radovi,moderatori sa lica mesta dajte slike...

halilce
06-04-2007, 17:35
Nema šanse!

Ja da se penjem na lice mesta?

To je Reškov poso,on se ispraksiro na krovove da se penje!

Čekajte dok padne snijeg! :mrgreen: :lol:

Urađen je krov novi,a unutra,mislim da se ne radi trenutno ništa!

SEJO31-de
07-04-2007, 00:58
Nema šanse!



a unutra,mislim da se ne radi trenutno ništa!

Ja mislio da se vec fimovi unutra prikazuju

MajkaMaca
07-04-2007, 01:05
il su radnici novogradnje pospali od umora ... :wink: :?:

halilce
07-04-2007, 07:19
E.Maco,zaspala je i Novogradnja,pa neka su i oni!hahaha

adnan
07-04-2007, 09:33
Postoji li Novogradnja jos uvek?

Daki
08-04-2007, 01:04
Sto se tice bioskopa, krov su uradili a unutra sve novo betonirali i neke nove pregrade stavljali. Kad bih se gledalo po jutru se dan poznaje, ovo je super. Daj Boze da se ovako nastavi!!!

feksem
08-04-2007, 12:15
Na žalost,Novogradnje odavno nema!

MajkaMaca
08-04-2007, 19:26
salu na stranu radujem se za svaki novi napredan korak,nadaj mo se da cemo uskoro i rezultate vidjeti

halilce
09-04-2007, 20:46
Evo,kako izgleda delimično adaptiran bioskop!

Unutrašnjost je zaključana!

MajkaMaca
09-04-2007, 20:50
hvala halilce

Crni Gruja
09-04-2007, 22:26
Dal imaju nameru i fasadu da osveze, znal neko nesto o tome?

suada
10-04-2007, 14:02
jok, eto i svjetskih premijera filmova a možda i Oskar ! Polako ljudi tek su počeli i ovo je napredak

MajkaMaca
10-04-2007, 18:32
...to je tek pocetak koji ce trajati...

keiselbach
16-04-2007, 18:32
ajde.....

MajkaMaca
16-04-2007, 20:40
:evil:

Daki
16-04-2007, 21:34
Koliko znam oni sad nista ne rade, sezona je pocela jos davno, ali...

STRANAC
16-04-2007, 21:43
cekaju se topliji dani...

halilce
16-04-2007, 21:45
ne,nego oblake,pune para...

sabina
17-04-2007, 13:12
ma vazno je da su poceli da popravljaju, a da li ce se i kad zavrsiti to sigurno ne zna niko.

STRANAC
17-04-2007, 16:03
hoce,hoce...

aldin
17-04-2007, 16:31
na kukovo ljeto

Daki
17-04-2007, 21:52
Ko sto je nas dom kulture, zavrsice se to...

keiselbach
18-04-2007, 09:59
Onaj dom kulture je svojevrsni spomenik vremena ideje i ludackih poduhvata

STRANAC
18-04-2007, 18:21
Onaj dom kulture je svojevrsni spomenik vremena ideje i ludackih poduhvata



ja ipak ne mislim ovako...

istina je da je megalomanski zapocet,ali sjenicani ni svesni nisu koliko bi dobili zavrsetkom onog projekta...

ipak,treba prvo pogledati plan objekta,pa njegove namene,pa dobit od svega toga,i onda izreci misljenje...



ishitrene parcijalne sugestije,su izraz hirovitosti godina...

sto ne znaci i razuma....

Tahirovce
18-04-2007, 19:32
Eh nezna klinja kolko je tamo znoja proliveno :mrgreen: :mrgreen: ......

Kad bi neko hteo da ga rusi, ja bih zapevao onu od Balasevica "ne lomite mi bagrenje"..........

STRANAC
18-04-2007, 20:48
hahaha....

keiselbach
19-04-2007, 17:14
Pokazano je da u Sjenici jedna ulica ne moze da se asfaltira kako valja i bez problema.Cinjenicno stanje govori da nam je centar grada raskopan i pun rupa i zakrpa pa o domu kulture ne vredi govoriti.



"MNOGO HTEO MOGO ZAPOCEO

CAS UMRLI NJEGA JE OMEO"



DA JE zavrsen pa boze pomozi i nekako al onda bi tek imali spomenik jer narod u danasnjoj Sjenici "nema hleba da jede" a ne da ide u bioskop,muzej,i da organizuje kojekakve skupove po kojima se samo dokonise i donose prazni zakljucci

sejdzo
19-04-2007, 20:49
Ah taj film!!bas zamisljam naslovnu stranu blica..."i sjenica je dobila bioskop" 21 vek... :D

Daki
19-04-2007, 23:10
I da budemo poznati po izvorima po celom gradu...

MajkaMaca
25-05-2007, 22:25
kuda su radovi na renoviranju bioskopa...znali neko..il se niko vise ne interesuje za to...sta bi???

keiselbach
29-05-2007, 12:39
Digli ljesu na rogove i tu stali :mrgreen: :P

XXL
31-05-2007, 22:00
narod u danasnjoj Sjenici "nema hleba da jede" a ne da ide u bioskop,muzej,i da organizuje kojekakve skupove po kojima se samo dokonise i donose prazni zakljucci



Ja se ne slazem sa tim.Covek uvijek ima dovoljno para da ide u pozoriste i na skupove jer mu je to potrebno za njegov normalan razvoj.Poznato je da su jos stari rimljani pridavali ogroman znacaj skupovima teatru isportskim takmicenjima itd. To mora jednostavno da bude .

Evo i jedan primer :

1994 god. je KUD Jedinstvo na repertoaru imalo predsatvu "Bujrum" , jedna urnebesna komedija gde sam i ja ucestvovao . Spremali smo je mesecima i ja sam tada kao 15 -to godisnji decak video celukupnu tesku situac iju (vrijeme posle velike inflacije gde smo svi bili bilioneri ) i mislio sam da niko nece doci dok adzo Asim Vrcic Allahrarhmetile bio ubijedzen da ce sale biti pune .

Desilo se da je Asim jos jednom bio u pravu , a zasto ?

Zato sto je cijena ulaznice bila tacno onoliko koliko i jedan hleb 0.50 Pfeninga .

Cak i da je bila skuplja sale bi bile pune jer je u sv oj toj krizi ta predstava pomogla narodu da zaboravi svakodnevnicu i da danima posle nje diskutuju o njoj i njenim akterima .

Raduje me da ce opet biti predstava u onoj istoj sali gde sam ja debitovao sa Bujrum" -om

Daki
31-05-2007, 23:06
Mislim da bi trebalo da se napravi to, jer bolje i za nas omladinu i za ostale. Jer ljudima je ulice dosta, i te price... Pa nase priredbe, filomove. Koliko mi propustamo ni samo ne znamo.

sabina
01-06-2007, 12:03
prije 10-15 godina narod je jos i imao malo para da pogleda neki kulturni dogadjaj ili ode u bioskop. nadali se da ce doci bolja vremena. godine prolaze, a ono sve gore i gore, cini mi se da je i nada u bolje sutra umrla. kome pada na pamet bioskop kad treba misliti na drva, ugalj, spremiti decu za skolu....slazem se da omladini, a i onim starijim treba i kulturni zivot i zabava, ali kome je to sad prvi prioritet? ako postoji neko kome jeste, onda nek se potrudi i uradi nesto. masta moze svasta, pa tako smislite nesto sto ne zahteva velika novcana sredstva ili veliku salu.

XRealSjenicakX
01-06-2007, 12:50
prije 10-15 godina narod je jos i imao malo para da pogleda neki kulturni dogadjaj ili ode u bioskop. nadali se da ce doci bolja vremena. godine prolaze, a ono sve gore i gore, cini mi se da je i nada u bolje sutra umrla. kome pada na pamet bioskop kad treba misliti na drva, ugalj, spremiti decu za skolu....slazem se da omladini, a i onim starijim treba i kulturni zivot i zabava, ali kome je to sad prvi prioritet? ako postoji neko kome jeste, onda nek se potrudi i uradi nesto. masta moze svasta, pa tako smislite nesto sto ne zahteva velika novcana sredstva ili veliku salu.



Mislim da situacija nije tako drasticna kao sto poneki ovdje navedu...Sjenica nije negdje u africi, gdje narod nema para za hljeb...

keiselbach
01-06-2007, 13:04
Mislim da situacija nije tako drasticna kao sto poneki ovdje navedu...Sjenica nije negdje u africi, gdje narod nema para za hljeb...



Ako mislis da nije toliko situacija drsticna varas se.Sjenica se sve vise i vise pretvara u "konzervu" tj konzervira se.



Sve vise se zatvara u samu sebe i fakticki poslednji 20god nema nikakvih ozbiljnijih promena.

Posto se sjenicki privrednici upinju da i dalje osnov materijalne bezbednosti bude tekstilna industrija treba reci da neki radnici primaju platu mizernih 5000din.



Ja znam da je kultura osnov ljudskog postojanja i pojedinci ne treba da mi skrecu paznju na to ali ko ce iz stale posto rasturi onih 20litaramleka da ode u bioskop.

XXL
02-06-2007, 09:16
Pre 10 godina se mozda imalo i malo para ali jedini poslovi su bili na pijaci i u nemackoj ( ko je mogo da polati za transfer) .

Danas ja ipak moram da kazem da je situacija puno bolja nego sto je onda bila koliko sam ja to mogao da vidim .

Radi se koliko toliko . Kada uporedim koliko je nezaposlenih u mojoj ulici bilo pre 10 godina i koliko je sada , dolazim do zakljucka da je boljitak tu .

Danas gotovo da nemam nezaposlenih komsija iako oni ne primaju evropske plate oni mogu danas uz pomoc banki sebi neke stvari da priuste koje su bile nezamislive pre 10 godina .

A sto se tice konzervisanja Sjenice : taj je proces mnogo pre tih 20 godina zapoceo ja verujem i prije moga deda.

supergirl
02-06-2007, 15:15
Pa kako su nam "Viva", "Baco", "Upitnik", "Tref", "Beverly hills".... i ostali krcati petkom i subotom,ako narod nema para za kulturu i razonodu. Pa svi ti ljudi koji odlaze tamo,spremni su da makar jednom mesecno,a mnogi i cesce,odu u bioskop i pogledaju neki dobar film ili pretstavu...

Da ne pricam o skolskim,pretskolskim priredbama,cirkusima,decijim pretstavama,crtanim filmovima...koji napune sale 150%, i to u vise termina.

sabina
02-06-2007, 20:13
udaljismo se od teme, ali nadam se da je u redu. govoris o kaficima koji su puni, reci mi samo koje generacije tamo izlaze, tvojih roditelja ili tvoje i malo starije od tebe? i ja kad sam bila tvojih godina nisam puno mislila kako je roditeljima jer oni priuste deci sve, da ne odudaraju od druge dece, da se oblace moderno, imaju najnovije mobilne, izlaze po kaficima....ali po koju cijenu? rade sve i svasta, koliko je vesninih radnika islo u krompire kad je fabrika stala, radis od jutra do mraka za deset eura, da bi se kupilo brasno i ostale namirnice, i naravno da bi deca imala da izadju i da se lijepo obucu.koliko su para potrosili na sebe? sjenici treba puno toga, i bioskop sigurno, ali prvo treba srediti sve ostale stvari puno vaznije od bioskopa. a sto neko rece da je sad bolje nego prije nekoliko godina, jesi se salio ili mislis ozbiljno?

Crni Gruja
02-06-2007, 22:45
I ja dijelim Bidzino misljenje da je sad dole bolje stanje nego sto je bilo '92-93. I ja sam taze odozdo, i bio sam dovoljno star da tada zapamtim kako je bilo. Ipak je bolje primit pa i 100 eura nego onda i 1DM plate.

A da se vratimo na temu: Secam se Bidze i predstave "Bujrum". Bio sam osnovac, tek iso u 4. razred kad sam otiso da gledam. To mi je bila prva predstava mimo onih koje su se odrzavale za dan skole, Svetog Savu i kraj skolske godine, znaci u kojoj su ucestovali malo stariji glumci od 15-ak godina. I sad bih otisao opet da pogledam tako neku predstavu naseg KUD-a. Znaci bioskop/pozoriste za sobom bi povukao i ozivljenje KUD-a, pa bi omladina imala time da se zabavlja, a ne svim i svacim ko sad sto je doslo vrijeme. Neka se dvoje mladih skloni sa ulice i pocne baviti tako necim, znaci da je pomak napravljen. Pa, malo po malo, mozda se i oseti neka veca promena.

MajkaMaca
03-06-2007, 00:05
daj boze da se samo ti radovi zapoceti zavrse a lako ce se organizovat ja mislim sva ta kulturna delatnost kod nas ,mozda bude neko zamenio rahmetli Asima Vrcu.no ja mislim da ce sve to malo potrajat,ko i sve ostalo u nasoj opstini, sto se tice izgradnje,mi smo uvek nazadni bili...

keiselbach
05-06-2007, 11:34
Rast materijalnog pa i svih ostalih standarda je svakako prisutan ALI ne zaboravimo da rastu i mnoge druge stvari.

Nesumnjivo da je u ovom slucaju bioskop potreban nasem gradu i narodu ali ne NAJPOTREBNIJI jer treba pokrpiti milion drugih rupa.

MajkaMaca
06-06-2007, 22:04
znas,najgore je to kod nas sto sve te rupe,hocemo i probamo da zacepimo,a nijednu ne zacepismo,tako da nam sve te rupe ostaju rupe

bilo bi uhar kad bi bar nesto do kraja uradjeno pa makar bio to i bioskop,bili bi ponosni na kraju...al ovako smo sa svakim zapocetim ,a ne zavrsenim radom samo tuzniji... :( :cry:

keiselbach
07-06-2007, 08:52
Pravilan zakljucak..

supergirl
07-06-2007, 21:29
Kad li ce doc i taj dan,da odgledamo film u bioskopu,uSjenici?!

SEJO31-de
07-06-2007, 21:33
Mi smo gledali ,a kad cete VI to je znak

????

?????????????????

Daki
07-06-2007, 23:27
I mi smo nekad gledali. Ja sam cak i bio na pozornici, glumeo starog cicu.

halilce
08-06-2007, 01:52
onog,harmonikaša,jel,daki? :lol:

Daki
08-06-2007, 10:43
Nije harmonikas je samo muzika... Stari Adzo, ludi cica sam sa sobom nesto prica. Predstava se zvala ,, LONCIPUNUM CUDAN GRAD"

supergirl
08-06-2007, 20:42
Mene su isterali iz te pretstave!!!! Neznam sto. Mrzeli me!

A gledali smo,dakako da smo gledali...

"Texaski masakr motornom testerom",to sam zadnje gledala... za vrijeme drugog emitovanja tog filma,pade nesto pred pozornicu,sa krova,i od tad.........do sad.......

Kad li ce doc i taj dan,da odgledamo film u bioskopu,uSjenici?!

A ovo kad sam napisala,mislila sam,sledeci put.

MajkaMaca
08-06-2007, 21:15
kako radovi napreduju,malo ce potrajat...

keiselbach
09-06-2007, 10:22
Ne da ce da potraju negooo.... vodicu ako ne unucice a ono sigurno decu u bioskop.