PDA

View Full Version : TUZBA BiH PROTIV SiCG


lana
25-02-2007, 09:14
NARODE TUZENI STE STA MISLITE O POMENUTOJ TUZBI I ISHODU

SEJO31-de
25-02-2007, 09:19
Videcemo u ponedelja se cita presuda.

Nepricamo nista bez naseg advokata.... :wink: :D

SEJO31-de
25-02-2007, 09:34
Pred Međunarodnim sudom pravde u ponedeljak će biti pročitana presuda po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije za genocid.





Međunarodni sud pravde u Hagu

Reč je o prvoj presudi u kojoj će se ta najuglednija institucija međunarodnog prava baviti odgovornošću jedne države za genocid. Sudije međunarodnog suda pravde saopštiće u ponedeljak da li su prihvatili ili odbacili navode bosanske tužbe da je od 1993. do 1995. u Bosni i Hercegovini izvršen genocid koji je izvršila Srbija, zajedno sa Republikom Srpskom.



Uoči izricanja presude mediji u obe države ali i u svetu spekulišu da je u Hagu traženo "solomonsko rešenje" koje bi zadovoljilo obe strane, odnosno pomoglo stabilizovanju prilika u regionu.



Iako formalno zajedno na strani koja tuži Srbiju, dva entiteta u BIH duboko su podeljena po pitanju tužbe. U Banjaluci kažu da je tužba nelegalna jer je Međunarodnom sudu upućena bez saglasnosti Srba. S druge strane, vlasti u Sarajevu nadaju se da bi pozitivna odluka mogla da pomogne i ukidanju Republike Srpske.



"Od Međunarodnog suda pravde očekujemo - pravdu. Takva odluka će na kraće staze sigurno izazvati tenzije, ali na duže staze to može samo poboljšati odnose između BiH i Srbije, jer ćemo rečiti jedno važno pitanje", kaže Haris Silajdžić.



Međutim, premijer RS Milorad Dodik kaže da se radi o tužbi predstavnika samo jednog naroda koja će, bez obzira na odluku, predstavljati problem u BiH.



Uoči izricanja presude spekulisalo se da bi sud mogao da konstatuje da je genocid izvršen u Srebrenici, ali ne i u celoj Bosni, a da će odgovornost Srbije biti tražena u neispunjavanju obaveze da počinioce tog zločina uhapsi i da im sudi.



Presuda bi mogla da stavi tačku na sukobe naroda BiH i Srbije samo ako bude pravedna, kaže za B92 analitičar Milan Nikolić.



"Vidimo da Bošnjaci očekuju da budu tretirani samo kao žrtve, Srbi opet očekuju da se potvrdi njihova nevinost. U Bosni nema nikoga ko je nevin, svi su činili zločine u manjoj ili većoj meri, neki su manje žrtve, neki su veće žrtve - ako bi presuda donela jedno uravnoteženo viđenje događaja, možda bi se onda na tom temelju moglo graditi neko buduće poverenje", rekao je Nikolić.



Bez obzira na to da li će strane biti zadovoljne presudom, ona bar stavlja tačku na 14 godina dug sudski proces, budući da na presude Međunarodnog suda pravde nije moguće ulagati žalbe.b92

solak
26-02-2007, 08:32
NAJGLUPLJE MI JE KAD NEKO KAZE STABILIZOVANJE U REGIONU.

FUJ.

MALO,MALO PA SE OTVORE RANE.

A STA ZNACI UTAKMICA REPREZENTACIJE BIH I SRBIJE TAD SRBI NESPOMINJU STABILIZOVANJE U REGIONU.

ZNAMO KO NAM JE KOMSIJA ZA VAZDA.

Nedim87
27-02-2007, 08:37
Sramota za hag

ninica
27-02-2007, 14:14
BEZ KOMENTARA

Elvis-Eko
27-02-2007, 15:05
Pa kakav je to pravni tim koji je prestavljao BiH, katastrofa

oksi
27-02-2007, 17:40
Sramota za taj "slavni sud".

anty
27-02-2007, 23:54
Tragi-komik.Citala sam danas 'politikine'vesti i odgovore citaoca....oni se skoro kao spremaju da sude nas za zbivanja ratnih godina ... e,valla ko nije bio srb ne zna sta je srb ...sto bi rekla moja rahmetli nana...

suada
28-02-2007, 07:17
cinizam međunarodne zajednice, prije svega. mislim da i pravni tim BIH nije odradio dobro svoj posao.Genocid se desio 92 u Krajini i to u svim njegovim oblicima - raseljavanje, ubijanje muškaraca, silovanje žena, urbicid....i na tom genocidu je nastala RS- to bi po meni bila odbrana tužbe.Srebrenica se desila mnogo kasnije.Međutim smatram da je i odbrana bila bolja odluka bi bila ista- politička a ne pravna. ono nema veze sa pravom

36310
28-02-2007, 07:43
Mislim da na presudu uopste nije uticao pravni tim BiH.Sud jednostavno nije imao sluha za sve one zlocine koji su pocinjeni u BiH.Zapravo stvara se dojam da je od pocetka izbijanja sukoba u BiH,Evropa zauzela jedan krajnje irealan stav i koji je na zalost i dan danas ne napusta.

Jos jedna stvar,ja sam u ovom procesu video i nastavak sudjenja Milosevicu.Presuda koja je donesena samo ce rehabilitovati zlocinacku politiku koju je on vodio.

suada
28-02-2007, 12:11
sad je pitanje - za što je on bio u Hagu ako režim kojeg je vodio nije kriv!!!!!!!???????

kuho
28-02-2007, 12:28
ama staje vama suada je upravu u potpunosti odbrana da je neznam kakva bila odluka bi bila ista to je tacno ai tice znaju ko je kriv ja nemogu vise ni da gledam ni jednu televiziju ovo je stvar no sramota nezamisliva neznam kakav komentar treba da dam na ovome da te dusa zaboli

Undercover 007
28-02-2007, 15:00
Dobili su zeleno svetlo da to opet urade i nebudu kaznjeni.Emoj dobri narode dok mi sami ne uzmemo stvar u svoje ruke pravda se nece zadovoljiti.Oni koji su podrzavali godinama ovaj genocid su doneli ovu presudu.Mi koji ocekujemo pravdu i zastitu od nevjernika smo gori od istih.

36310
28-02-2007, 20:31
Ma "CERACEMO SE JOS" sto kaze Matija Beckovic...a do tad, Balkan polako ulazi u svojih narednih 50 godina mira.

Pa neka nam je sa srecom.