PDA

View Full Version : Ukinute vize, ali ne i granice


STRANAC
11-12-2009, 10:40
Ukinute vize, ali ne i granice
10. decembar 2009. | 21:55 | Izvor: B92
Beograd -- EU je ukinula vize, ali ne i uobičajne granične propise, rekao je za B92 šef Biroa za međunarodnu saradnju i evropske integracije MUP-a Srbije Dražen Maravić.

Odlukom ministara EU, građani Srbije stavljeni su na takozvanu "belu šengensku listu", a u javnosti se debatuje o tome da li odluka o ukidanju viza zaista i znači da će se od 19. decembra putovati samo sa pasošem. Maravić kaže da je za putovanje u zemlje potpisnice šengenskog sporazuma potrebno pre svega racionalno razmišljanje.

On objašnjava da bi graničari zemalja za koje nam od 19. decembra ne trebaju vize trebalo da državljane Srbije tretiraju isto kao bilo kog državljanina Kanade, Japana ili SAD.

"Ono što mora da se ima je pasoš, crveni biometrijski pasoš, putna isprava Republike Srbije, to je ono što mora da se ima, ostalo zavisi od okolnosti", rekao je on.

"Ako se putuje kolima, naravno, morate imati međunarodnu vozačku dozvolu i međunarodno osiguranje itd. Što se tiče ovih drugih dokumenata, granična policija ima pravo da vas pita za razloge putovanja i krajnju destinaciju kao što je imala i ranije, kao što je bilo i dok su postojale vize, postojanje vize nije bila garancija da ćete ući u zemlju", kaže Maravić.

Možete pogledati gostovanje Dražena Maravića u vestima B92.

YouTube - Gostovanje Dra?ena Maravi?a u vestima TV B92 (http://www.youtube.com/watch?v=7KA61p2FV2U&feature=player_embedded)

iSelektor
11-12-2009, 14:15
Ovaj nista nije reko, sto je bilo u medijima i sto pise vec nekoliko dana!

STRANAC
11-12-2009, 15:29
da,ali ja sam za opciju da cujemo sve sta ko kaze,jer nekako sam misljenja da nas narod zadnjih godina je naucio da se dobro pripremi za sve pre nego i sto pita a kamo li pocne da radi nesto...
jbg,muka naterala...
zato,bolje da cujemo sve sta ko kaze,pa da se spremimo,a valjda uskoro bude i zvanicnih saopstenja i proverenih informacija kao ono sto si ti uradio za Nemacku...

iSelektor
11-12-2009, 15:42
najbolje resenje ce biti, pratiti zbivanja na granici... i da ako mene pitaju televizije, treba 18.12. navece da se upute na granicne prelaze i da snimaju situacije... verovatno im madjari nece dati izbliza, ali ono kad predjes nasu granicu, iz "no mans landa" malo snimas, a pre toga pitas par putnika...
Ili bas se nadju reporteri, koji ce to da testiraju... sa skrivenom kamerom ili pak javno, ne bitno, ipak je mnogo bitna vest...

U svakom slucaju, jako mi je vazno ovo bilo, slobodno kretanje i sve vezano za to...

Gosti koji dodju i citaju ovo, imaju opsirnije napisano sa vise informacija ovde: http://www.sjenica.com/forum/vijesti-iz-srbije/3250-sivi-sengen-potrebna-i-gomila-propratnih-papira.html