PDA

View Full Version : Vraceni tradicionalni nazivi


Elvis-Eko
09-12-2009, 18:01
NOVI PAZAR - Bošnjačko nacionalno vijeće uputilo je Službenom glasniku Republike Srbije na objavljivanje tekst odluke o tradicionalnim nazivima jedinica lokalne samouprave, naseljenih mesta i drugih geografskih naziva i lokaliteta u jedinicama lokalne samouprave, u kojima je bosanski jezik u službenoj upotrebi. Bošnjačko nacionalno vijeće je ovu odluku donelo na osnovu novog Zakona o nacionalnim savetima i svim lokalitetima vratilo njihovo tradicionalno ime. U ovoj odluci se definišu tradicionalni nazivi koji će sada morati da se upotrebljavaju u zvaničnoj upotrebi, u pisanoj dokumentaciji, geografskim mapama, pa sve do saobraćajnih naziva. Prema ovoj odluci, selo Suvi Do je Suhodo, Bele Vode postaju Bijele Vode, Lukocrevo Lukocrijevo, Postenje Postijenje, Suva Ćuprija Suha Ćuprija, a selo Dojeviće Dohoviće.


Vra?eni tradicionalni nazivi | Glas javnosti (http://www.glas-javnosti.rs/clanak/srbija/glas-javnosti-09-12-2009/vraceni-tradicionalni-nazivi)

STRANAC
09-12-2009, 18:34
samo da se ovo usvoji i da im cestitam....
jes da nista ne dobijamo,ali da ipsratimo trud...
Dohovice,ili Dojevice,put je los i ocajan da ne moze bit gori...
Dohovice,ili Dojevice,nema ni jednu fabriku....
Dohovice,ili Dojevice,ja ne znam dal ima vise od 100 zivih dusa...
Dohovice,ili Dojevice,zivi na minimumu egzistencije

Dohovice,ili Dojevice, se izgovaraju sa istom lakocom,tako da licno ne vidim nikakvu prednost osim teranja inata ili "mak n akonac" sto opet sa druge strane moze da ima negativnu posledicu u drugim krugovima,pa da se ti drugi krugovi pobune,pa da se povedu porcesi i rasprave,a sve je to gubljenje vremena i novca i niko dobiti nece nista,cak ni oni u Dohovice,ili Dojevice,ni oni u Dolice,Trijebine,Crvsko ni Budjevo...

Neverovatno,koliko smo spremni da se bavimo glupostima,i koliko smo nesposobni da damo narodu ono sto im treba,a moje misljenje je d anarodu najvise treba HLEBA i to svakoga dana sve vise i vise...

carsija
09-12-2009, 19:38
Puno je istine u svemu sto si napisao, ali ima neceg za sta iskreno verujem da u dubini duse gajis kao moralan i karakteran covek.

A to je da ne postojii nista na svijetu za sta bi bio spreman da se odreknes imena i svog prezimena, onog sto ti je od oca i svojih predaka dato, da nastavis, i potomstvo tvoje.

Ja sa ovim primerom vidim veliku slicnost.
Kada se mi za to izborimo, kada se nama u ovoj zemlji Srbiji to prihvati kao prirodno i normalno, to moze biti signal napredka.

To sto ce Bijele vode postati Bijele vode.
To sto ce Dohovice postati Dohovice......Je pravo i pravda

Ne jedu se ali hrane...

Tahirovce
09-12-2009, 19:57
:appl[1]::appl[1]: Bravo za post ...

STRANAC
09-12-2009, 19:58
slazem se ja sa tobom apsolutno da je to pravo i pravda,
ali sam samo hteo da ukazem da ima mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mn ogo,
precih stvari od toga i da nema potrebe nikom zamazivati oci necim nebitnim a provlaciti mu pored nosta esencijalno vazne stvari,tipa opstanak i sl....
znam ja da BNVS gaji dozu ocuvanja identiteta i svega necega sto je i sto nas krasi,ne sumnjam ja u to,ali sam ipak da neke stvari idu redom...

ovo je meni vise delovalo na presvlacenje majice u trci na 100 metara....!!!!
ima li potreba za tim...???

nego,bolje da su poslali jedan dopis tamo negde u vladi,jer opet radnici Vojina Popovica i Raske strajkuju gladju,neke jadne zene su otopcele to juce,one to rade od muke jer su gladne i one i porodice im,i njima se,da prostiš, **be dal je Dohovice ili Dojevice,
one hoce hleba brate...
ti mozda ne osecas,zivis verovatno lepo i udobno,
ali pogledaj 10kuca u svojoj ulici i komsiliku,
DA LI I ONI ZIVE TAKO LEPO KAO TI...????

Tahirovce
09-12-2009, 20:08
Ima istine i u tome sto ti kazes, ali BNVS se bori za prava Bosnjaka a ne za prava radnika ili kvalitet puteva, nije to sindikat vec nacionalno vijece ...

Elvis-Eko
09-12-2009, 20:19
ali sam samo hteo da ukazem da ima mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mnogo,mn ogo,
precih stvari od toga i da nema potrebe nikom zamazivati oci necim nebitnim a provlaciti mu pored nosta esencijalno vazne stvari,



E buraz, slazem se u podpunosti. Ovo me podsjeti na vrijeme vladavine sda u Sjenici kada su kao fol tolike godine nesto radili a u stvari samo mijenjali sijalice na banderama :p I to samo u pojedinim ulicima :p
Nego, jedno od najvaznijih pitanja kojem BNVS treba da posveti veliku paznju je jedinstvo Bosnjaka Sandzaka. Rjesavanje tog problema bi rjesilo i mnoge druge
Vracanje ovih naziva je dobra stvar i jedan mali korak napred ali MI ZELIMO I TRAZIMO MNOGO VISE

36310
09-12-2009, 20:34
Iskreno,i mene bode u oci onaj natpis Bele Vode,tako da ovu akciju u potpunosti podrzavam.

Medjutim ono sto meni smeta a u vezi je sa BNVS jeste jedan nelogican paradoks a to je da su oni udruzenje koje se sa jedne strane zalze za ocuvanje Bosnjastva i nase nacionalne i verske partikularnosti a sa druge strane su okrenuli ledja Sarajevu i priklonili se Beogradu.

To mi nikako nije jasno!

carsija
09-12-2009, 21:53
[QUOTE=Elvis-Eko;194396]E buraz, slazem se u podpunosti. Ovo me podsjeti na vrijeme vladavine sda u Sjenici kada su kao fol tolike godine nesto radili a u stvari samo mijenjali sijalice na banderama :p I to samo u pojedinim ulicima :p


Moja bandera ni danas nema sijalicu.

DziTri
10-12-2009, 13:08
Napokon, hvala Alahu dz.s. kao i sto moj predhodnik rece onaj naziv Bele Vode bode mi oci godinama jer u vrijeme godisnjih odmora cesto putujem na relaciji Sjenica- Novi Pazar i stalno citam onu tablu a dobro znam da je pravi naziv Bijele Vode. Ne znam kad se je to promijenilo jer sam bio odsutan u godinama kad se je puno toga promijenilo u Sandzaku a i u Sjenici pogotovo ekavica koja je u tom periodu jako zazivjela tamo.
Vezano za nazin Bijele (Bele) Vode da ispricam istinitu pricu od ljetos.
Vracajuci se iz Pazara za Sjenicu zaustavi me jedan momak u Bijelim Vodama da ga prevezem dalje. Tako u prici pitam ga gdje ce kaze tu visocije kod prodavnice da igra fudbala- skupljaju se svako vece pa igra omladina.
Rekoh kako se prezivas, kaze Ljajic, zivis li ovdje kaze zivim.
Pitam ga kako se zove ovo mjesto ovdje: Kaze Bele vode. Ja ga pitam kako kaze tvoj babo za ovo mjesto da se zove, on kaze Bele Bove a ja ga na kraju pitah: A imas li djeda, kaze imam. Kako on kaze: Bijele Vode.
Onda mi bas malo laknu a pogotovu sad nakon ove lijepe inicijative BNV koje nece imati u buducnosti nikad uspjeha dok ne bude postovalo volju vecine Bosnjaka u Sandzaku koji zele jaku vezu sa Bosnom i Hercegovinom- Sarajevom na svim poljima zivota.

Undercover 007
10-12-2009, 18:35
Sto se tice ovoga mislim da je ispravna stvar i vreme je bilo da se to promijeni.
Moje suseno selo je Suhodo i mi smo ga uvijek tako zvali i nek ostane tako.
Sto se tice nase veze sa BiH mi smo uvijek zeljeli i zelimo dobre odnose sa nasom bracom
samo sto je taj osecaj da smo mi njihova braca i prijatelji kod njih dosta slabiji i u vise slucajeva prije bi voljeli vidjeti srbina za komsiju nego sandzakliju.

36310
11-12-2009, 09:01
... u vise slucajeva prije bi voljeli vidjeti srbina za komsiju nego sandzakliju.

Pa sta da radimo onda.... da se pokrstimo ;)

homar
11-12-2009, 10:13
Sto se tice ovoga mislim da je ispravna stvar i vreme je bilo da se to promijeni.
Moje suseno selo je Suhodo i mi smo ga uvijek tako zvali i nek ostane tako.
Sto se tice nase veze sa BiH mi smo uvijek zeljeli i zelimo dobre odnose sa nasom bracom
samo sto je taj osecaj da smo mi njihova braca i prijatelji kod njih dosta slabiji i u vise slucajeva prije bi voljeli vidjeti srbina za komsiju nego sandzakliju.
Ovo nije tačno, ja u Sarajevu živim već 20 godina i nikada nisam osjetio od komšija i kolega da imaju neki animozitet prema meni koji sam rodom iz Sandžaka. Predrasude prema Sandžaklijama koje gaje pojedinci u Bih i obratno pojedici iz Sandžaka prema Bosancima su izraz primitivizma i čaršijskih blebetanja.

homar
11-12-2009, 10:18
Onda mi bas malo laknu a pogotovu sad nakon ove lijepe inicijative BNV koje nece imati u buducnosti nikad uspjeha dok ne bude postovalo volju vecine Bosnjaka u Sandzaku koji zele jaku vezu sa Bosnom i Hercegovinom- Sarajevom na svim poljima zivota.
DzTri, u potpunosti si u pravu, narod koji nije svjestan svoje samobitnosti (jezika, kulture, običaja, tradije, duhovne veze...) osuđen je na nestanak, u najblažem na asimilaciju.