PDA

View Full Version : koliko je jaka dijaspora sjenice


solak
26-01-2007, 09:13
koliko je jaka dijasporaSjenice i koliko pomaže Sjeničacima.

adnan
26-01-2007, 10:08
Neznam koliko je jaka dijaspora Sjenice, ali mislim da je veoma neorganizovana - barem ovde u Svedskoj gde ja zivim. Dijaspora pomaze Sjenici ekonomski ali to je individualno.



Sjenica zivne svakog ljeta kada "stranci" dolaze na odmor. Ljudi renoviraju kuce, prave lokale, ugostiteljski lokali su prepuni a trgovina cveta ta dva meseca. Svi koji dodju potrose najmanje 1000 eura a mnogi i puno vise, naravno kada podju ostave roditeljima i rodbini para a i mnogi salju pare tokom citave godine. Moja procena je da se radi o vise miliona eura godisnje.



Naravno sve je to malo. Dijaspora bi mogla puno vise da pomogne ne samo ekonomski vec i idejama i iskustvima sa zapada, koji je ocigledno daleko odmakao nasoj domovini. Treba stvoriti uslove za strane investicije u Sjenici. To znaci da se birokratija, mito i korupcija iskorijeni - da covek ne treba da izgubi mesece po raznim kancelarijama vadeci razne dozvole i papire a i da "podmazuje" razne cinovnike. Zakonodavstvo treba da funkcionise - da se ne ceka mesecima i godinama za isplatu dugovanja a i da ti svaki gilipter ne dolazi i uzima reket. Naravno ima ljudi u Sjenici kojima ovo ne odgovara, dovoljno im je da napune svoje dzepove eurima a i onih koji bi ostali bez posla i vlasti. Za ostatk naroda bas ih briga.



Kada bi se neki osnovni uslovi ispunili ja bih prvi ozbiljno razmisljao da ulozim pare u sjenicku privredu a siguran da bi mnogi drugi isto uradili.

Elvis-Eko
27-01-2007, 07:45
E moj Atko. kazes , kada bi se neki osnovni uslovi ispunili............

O tome ne treba puno trositi rijeci jer se to nikada, ama bas nikada nece desiti

A sto se tice Sjenicke dijaspore, situacija je gora nego ona u Sjenici za vreme predizborne kampanje

adnan
27-01-2007, 09:58
Ako si upravu Eko onda je zalosno ...

keiselbach
27-01-2007, 12:09
Svidja mi se tema koju si postavio no prvo treba pustiti gastarbajtere da oni iznesu svoja misljenja.Pa da i mi koji tu zivimo "prosunemo" po neku pametnu sta bi trebalo raditi.

Undercover 007
24-02-2007, 19:51
Sjenicaci su neorganizovani kako u dijaspori tako i u samoj sjenici.Kako sam ostavio Sjenicu tako sam je nasao jedino sto su prinovili je novi sat na posti ostalo je u jos bednijem stanju.

halilce
25-02-2007, 07:45
I taj sat ne radi otkako si TI otišao!hahahaha :D

Ima dvije godine,ne radi! :lol:

keiselbach
25-02-2007, 11:08
Pa kako da radi na -40 stepeni?Nama trebaju specijalni satovi sa kristalima da ne mrznu. :mrgreen: :mrgreen: :(

Tahirovce
25-02-2007, 12:15
izgleda trosi puno struje.........

Undercover 007
25-02-2007, 16:54
Eto znao sam da nece dugo izdrzat:)

keiselbach
26-02-2007, 13:27
Ne trosi puno struje nego zamrznu kazaljke i onda pokazuje tacno vreme samo 2 puta u toku dana :mrgreen: :twisted: :D

benda
26-02-2007, 19:47
dozvolite da se i ja ubacim u vasoj interesantnoj konverzaciju...dajem vam totalno pravo sto ovako pesimisticki razmisljate o ovoj nasoj situaciji u SJENICI.Svima nama je zelja da se pokrene masina za razvoj za investiciju za nove moderne ideje za to postoje puno mocni ljudi iz inostranstva ali nazalost problem je u tome sto ne smeju ili jednostavno nece da rizikuju investirat u rodni kraj.....gde su po vasem misljenju najaci i najbogati od nas ?(PRIMORJE SARAJEVO ITD....) budite pozdravleni

keiselbach
28-02-2007, 09:26
Svakako da nije problem u onima koji zele da finansiraju i ulazu nego u oportunistickim snagama mile nam Sjenice.Te kontraproduktivne snage nikako da isceznu vec jednom kao vrsta nego se na zalost umnozavaju.

36310
07-08-2007, 09:18
Sjenicka dijaspora je i jaka i brojna i to je svima nama vidljivo za ovih par letnjih meseci.To sto je neorganizovana je greska onih koji ne vide tu snagu i brojnost nase dijaspore.Mislim konkretno na vodece politicke i privredne strukture u gradu.

Sta da se radi???

Nebi bilo lose da malo osvezimo ovu temu i da pokusamo da nadjemo neke odgovore...ko zna mozda ce kroz necije glave na nekim polozajima produvati neki novi vetrovi,mozda noseni bas sa ovog foruma...

sabina
07-08-2007, 10:03
ja mislim da dijaspora salje i ulaze novac vise pojedinacno, tj. svako salje porodici ili pomogne nekom od svojih da otvori neki lokal i radi. tako je sigurnije, jer znamo koliko su "postene" vlasti kod nas a i u citavoj drzavi. bilo sta da ti treba, bilo gde treba ti jaka veza ili pun novcanik. a i taj nas narod se promijenio i postao cudan. misli ako dodje neko iz inostranstva pun je para i treba ga iskoristiti i oguliti do gole koze. niko i ne pomisli da se mora dobro raditi i stedeti da bi se imalo. nigde nista ne pada sa neba, niti ce ti neko dati nesto dzabe. pa tako covek vise i cijeni ono zasta se morao namuciti i zaraditi sam, nego ono sto dobije. sto lako dobijes, lako i potrosis.

supergirl
08-08-2007, 17:16
Znate kako,ja mislim da Sjenica ima potencijala da bude nesto vise od ovoga sto je sad...a naravno za to je potrebno malo para i malo da volis ovaj grad....Cula sam dosta ljudi koji kazu,vala kad dodjem dogodine,ovde cu da napravim bazen,ski-stazu,odmaraliste...ne znam sta vec. Samo ne znam sto to ne vidimo?! Mada,iskreno,ni ja se ne bih bakcala sa tim,trosila vrijeme i pare,verovatno tesko stecene,pogotovu,ako bude po Sabininom,pa sa to ne bude postovalo.



Mislim da dijaspora moze puno da pomogne,a i da hoce,samo sto im treba vremena da malo sednu,popiju kafu....pa ko zna...

supergirl
22-08-2007, 21:09
Svoju jacinu i organizovanost,

dijaspora Sjenice nam moze,u velikoj meri,pokazati u temi "Pomoc za lijecenje male AJSE BAKOVIC".