PDA

View Full Version : Knjiga: "Vehabizam, najopasnija novotarija"


Recruit
26-11-2009, 22:29
Evo, konacno, nakon dvije godine pisanja, zavrsena je knjiga koja objasnjava sve ono sto su vehabije godinama napadale i pobija sve njihove ideje i zablude.
Knjiga se zove

"Vehabizam, najopasnija novotarija"

A mozete je kupiti kod mene a uskoro i u svim sandzackim dzamijama.

Knjiga ima 284 str.

Cijena knjige je 500 din.

http://i793.photobucket.com/albums/yy214/Recruit87/Image014.jpg

Ovo su poglavlja iz knjige

Uvod
Metode vehabija
Neke greške vehabijskih imama i opasnosti vehabijskog učenja:
Sličnosti između vehabijskog i jevrejskog učenja
Eš’arije, Maturidije i Vehabije u Hadisu
Poglavlje o Islamskom Vjerovanju
Metodologija naučno – istraživačkog rada kod Muslimana
1.)Prenesena predaja
2.) Tvrdnja
1.) Utvrđivanje istine nužnom povezanošću
Vrste nužne Povezanosti:
1.) Nejasna neophodnost
2.) Jasna Neophodnost u opštem značenju
3.) Potpuno Jasna Neophodnost
2.) Utvrđivanje Istine Analogijom
Svojstvo
Pravila Ehli Sunnet Vel Džemata prilikom pripisivanja Allahu, dž.š., uzvišenih svojstava
Odgovor na neke zablude vezane za ovo pitanje
Sifetu nefsijje – el vudžud (Postojanje)
1.) Nemogućnost prevagivanja jedne stvari nad drugom bez uzročnika
2.) Neispravnost Teorije Lanca
3.) Neispravnost teorije kruga
Sifat selbijjeh
-El kidem
-El Beka
-Muhalefetun lil havadis
Allahova apsolutna različitost od stvorenja
-Kijam bi nefsihi
- Vahdanijet
Sifatun zatijeh
-El Hajat ( život )
-El Kudret ( moć )
- Et Tekvin ( stvaranje )
- El Ilm ( znanje )
-El Kelam ( govor )
-Es Sem’u ( sluh )
-El Besar ( vid )
-El Iradet ( volja )
- Iradet čovjeka naspram Iradeta Uzvišenog
- Razlika između volje i zadovoljstva
Tumačenje nejasnih ajeta i hadisa
Tefvid
Vrste tefvida:
Tefvid značenja je:
Tefvid načina je:
Tefvid kod selefa
Te’vil
Definicija:
Te’vil u Kur’anu
Te’vil u sunnetu
Razlika između Te’vila i Tefsira
Allah, dž.š., nije tjelesan, nije supstancija niti akcidencija, nema ruke, noge, oči
Imamet
Neispravnost imenovanja dvojice imama
Ko je najpreči za Imamet
Imamet najboljeg
Bezgrješnost Imama
Nasleđivanje imameta
Imamet se dobija izborom a ne tekstom
Hilafet Ebu Bekra
Hilafet Omer El Faruka
Hilafet Osmana
Hilafet Alije
Allah, dž.š., nema Ruke
Allah, dž.š., nema Desnu Stranu
Allah, dž.š., nema Prste
Allah, dž.š, nema svojstvo Smijeha
Allah, dž.š., nema Potkoljenicu
Allah, dž.š., nema Oči
Allah, dž.š., nema Lik
Allah, dž.š., nema Nogu i Stopalo
Allah, dž.š., nema Lice
Allah, dž.š., se ne spušta, ne dolazi niti pomjera
Istiva
Kursijj
Tumačenje hadisa: “Gdje je Allah”
Poglavlje o Fikhu
Izvori koji dovode do istine
1.) Kur’an
2.) Sunnet
3.) Idžma
4.) Kijas
5.) Razumski dokazi
Taklid
Koji mezheb trebamo slijediti?
Novotarije
Mesh po čarapama
Potiranje vrata
Odgađanje Sabaha do pred izlazak Sunca
Izgovaranje nijjeta
Razmak između nogu treba biti četiri prsta
Podizanju ruku naspram ušiju prilikom početnog tekbira
Mjesto gledanja u namazu
Držanje ruku ispod pupka
Za koji deo ruke se drzi?
Držanje ruku na prsima – odstupanje od četiri mezheba
Bismila se uči u sebi
Izgovaranje Amin u sebi
Nije obavezno učenje iza Imama
Podizanje ruku u namazu je derogirano
Spuštanje koljena prije ruku
Podizanje kažiprsta na sjedenju
Sunneti prije ikindije i prije jacije
Vitr je Vadžib
Vitr je tri rekata
Redosled je obavezan u naklanjavanju
Zajednički Zikr
Zikr naglas
Zikr posle preklanjanih Sunneta
Upotreba Tespiha
Dova posle selama
Podizanje ruku prilikom učenja dove
nakon namaza
Aminovanje na imamovu dovu
Učenje Fatihe nakon dove
Potiranje lica nakon dove
Učenje dva Ezana za Džumu namaz
Sunneti prije i poslije dzume
Pokuđenost namaza kada se imam
popne na minber
Klanjanje Podne namaza nakon Džume
Nafile se klanjaju četiri po četiri
Salatu Regaib
Broj rekata Teravih namaza
Sunnet je uzdizanje kabura a ne poravnavanje
Telkin
Klanjanje u Džamiji u čijoj je blizini mezarje
Mevlud
Poklanjanje sevapa umrlim
Učenja Kur’ana na Mezarju
Učenje Sadakallahul Azim
Muzika uz Ilahije

iSelektor
26-11-2009, 23:05
Kako ja mogu doci do te knjige?
Procitao bi je, sad da l rado ili ne, druga stvar... ali zelim da je procitam!

Pozzz 8)

Recruit
27-11-2009, 00:29
Sledeceg petka ce najverovatnije biti u Velikoj dzamiji a mozes je nabaviti i kod mene licno.

iSelektor
27-11-2009, 00:37
To nije adekvatan odgovor na moje pitanje... s tim da trebas da znas da dosta posetilaca ovog sajta i nije bas iz sjenice, vec sa strane...

Pa mozda poradit na nekom resenju... kako distriburati knjige...

Pozzz 8)

Elvis-Eko
27-11-2009, 04:22
Lijepo si nam objasnio sta se nalazi u knjizi a vecina nas bi volela da zna nesto vise o piscu knjige , za mene licno, to je puno vaznije od onoga sta se nalazi u knjizi.
Prema tome, ocekujemo par rijeci o Dzeki pa onda mozemo razgovarat kako da narucimo knjigu

NeXeN
27-11-2009, 10:09
Na pocetku da vam svima cestitam Bajram rijecima Bajram serif mubarek olsun i da vas sve puno poselamim posto vec dugo vremena nisam bio na forumu.

Sami Dzeko je moj brat, student serijatskog prava na Univerzitetu Al - Fath u Damasku, Sirija. Mislim da o njemu i njegovoj knjizi nije potrebno toliko pricati ako znamo da su recezenti iste hafiz Edib ef. Pepic i mr. Bajazit ef. Nicevic koji u predgovoru kaze:

"Hvala neka je Allahu Gospodaru svih svjetova, mir i spas na Njegovog miljenika, poslednjeg poslanika Muhameda, salallahu alejhi ve selem, na njegovu porodicu u cestite ashabe i na sve one koji slijede njegov put do sudnjega dana.
Objasnjavanje ispravnog vjerovanja tj. akaida ehli sunneta vel dzema'a je obaveza u koju nema sumnje, a odbrana istog putem obesnazenja i pobijanja stavova prijestupnika je sredstvo toga.
Ustanovljenje ispravnog vjerovanja, navodenje argumenata, pobijanje stavova prijestupnika koji proturjece ispravnom vjerovanju su osnovni elementi akaidske nauke.
islamski ucenjaci, prije i sada, nastojali su i nastoje da sluze u odbrani ispravnog vjerovanja te u opovrgavanju inovatora koji iskrivljuju vjerovanja ranih muslimana (ehli selef) i muslimanskog pravovjerja.
u vrijemenu u kojem zivimo rasprostranjena su mnoga vjerska pitanja koja su u suprotnosti stavovima ehli sunneta tako da su inovatorski pravci od mudzesima, sita i ostalih grupa veoma prisutni medju muslimanima a za vecu nesrecu mozemo naci razna praznovjerja, ateizma, savremenog sekularizma, filozofskih pravaca koji su instalirani da iskrive osnovne postulate Allahove vjere. stoga je duznost ucenjaka i onih koji su na tome putu da zauzmu stav u odbrani islamskog pravovjerja i opovrgavanju oprecnog.
Nas brat, sejh Sami Dzeko, je jedan od rijetkih koji je ozbiljno shvatio svoj zadatak i svojim ogromnim trudom je stao u odbrani ispravne akide i pobijanju svega sto je skrnavi.
Knjiga koja je pred nama je korisna u svojoj oblasti, dobar prirucnik studentima, lahka za razumijevanje.
Moja malenkost bi posavjetovala sve tragaoce istine, ukljucujuci mene i autora ove knjige da se temi o kojoj govori nasa knjiga pristupi sa sto vise objektivizma. Duboko sam uvjeren da se termini koji posjeduju negativnu sadrzinu prema odredjenoj grupi ili pravcu mogu zamijeniti umjerenijim i boljim.
Molim dragog Allaha da ucini ovo djelo bericetnim, korisnim za one koji tragaju za istinom a da Autora nagradi obilnom nagradom za njegov trud.
Na kraju kao i na pocetku, zahvala pripada Allahu Gospodaru svih svjetova, mir i spas na poslijednjeg i najboljeg poslanika Muhameda, salallahu alejhi ve selem, na njegovu porodicu i cestite ashabe.

Mr. Bajazit ef. Nicevic "




Sto se tice distribucije knjige u dijasporu, to se mozete dogovoriti sa njim na mail-u dzeko_87@hotmail.com

Nermin Dzeko

iSelektor
27-11-2009, 11:14
Ma nema sta na email da radimo... ovde javno da svi znaju, mislim da je bolje...
Sad pitanje je odakle se salje knjiga i koliko kosta postarina za odredjene drzave... to se treba raspitati i onda cemo lako o svemu... 8)

neznalica
01-12-2009, 19:52
Allah dz.s. da te nagradi Dzeko za sav trud koji si ulozio u pojasnjenju ispravnog vjerovanja i pobijanju tzv. "selefijske" da've. Veoma dobra i korisna knjiga za one koji hoce istinu.

36310
01-12-2009, 23:58
I ja bih jedan primerak ove knjige...svidjaju mi se korice :)

halilce
02-12-2009, 00:25
I ja bih jedan primerak ove knjige...svidjaju mi se korice :)

Spremiću ti ja kad budu pemzije..:lmao:

neznalica
08-12-2009, 22:34
Esselamu alejkum
Samo da obavestim clanove i posetioce foruma da je veceras u N. Pazaru u jednom stanu koji je provaljen unisten jedan broj knjiga "VEHABIZAM, najopasnija novotarija". Najverovatnije da su to ucinila "braca muslimani" VEHABIJE. Najverovatnije ce policija reci svoju rijec o tom slucaju.
Jos da obavestim "bracu" da pisanu rijec ne mogu unistiti i da ce knjiga ako bude trebalo biti stampana u hiljadama primeraka i biti dostupna u cijelom svijetu i to na vise jezika kako bi muslimani bili obavijesteni o tome u sta pozivaju i kakvo vjerovanje imaju "VEHABIJE" iliti "SEJTANSKI ROG" iliti "HARIDZIJE".
Vehabizmu na nasim prostorima mora doci kraj.

Elvis-Eko
08-12-2009, 23:01
Neznalice, optuzujes bez ikakvih dokaza

iSelektor
08-12-2009, 23:15
A sta su radile knjige u novom pazaru?

neznalica
09-12-2009, 00:23
Ne optuzujem ja Elvise-Eko nikoga samo sam rekao najverovatnije. A ima ko ce to sve ispitati i reci pravu istinu o tome. A ako se nekome ne svidja istina koja je izneta u knjizi to je njegov problem. Imaju valjda "braca muslimani" nekoga svog seiha koji ce pokusati da da odgovor na sve sto je u knjizi izneto. Nije to nacin da se neko ucutka. To je samo primer nemoci i primitivizma.
Knjige su dostavljene u N. Pazar radi dalje distribucije i niko to ne moze sprijeciti kunem se Allahom jednim,jedinim.

amlA
09-12-2009, 01:22
Pa dobro,policija ce vam reci istinu ko je to uradio,mislim,ja imam apsolutno poverenje u njih.I onda mozete da nastavite da se svadjate...zaista ste divni!

iSelektor
09-12-2009, 01:24
A zar nije najbolje pdf fajl i objaviti na netu... i zavrsena prica,,, 8)

kimi
05-04-2010, 02:02
A zar nije najbolje pdf fajl i objaviti na netu... i zavrsena prica,,, 8)
Ovaj sto je napisao ovu knjigu,hteo bih ga samo opomenuti,da se boji Allaha dz.s. za ovakve stvari,ovaj njegov naslov,sam govori,o cemu on pise.I kakvim spletkami se bave musrici.Siris Fitnu medju muslimanima...A lako je napisati knjigu,protiv muslimana,za to ces biti placen na ovom dunjaluku,ali bices kaznjen i ponizen na ovom i na onom Svijetu.
"Pojaviće se u zadnjem vremenu ljudi, mladi a glupi, govoriće jezikom najboljih stvorenja, učiće Kur'an ali on neće prelaziti njihove vratove, izlaziće iz vjere kao što strijela izlazi iz luka. Ubijajte ih gdje god ih sretnete, onaj koji ih bude ubijao imaće nagradu za to na Sudnjem danu." (Buhari, str. 425., hadis br. 3611)

"Kada bih ih ja zatekao, kaznio bih ih kaznom naroda Semud" (Buhari, str. 509, hadis br. 4351) (tj. kaznio bi ih ubistvom).

neznalica
05-04-2010, 10:44
Kimi najbolje nadji knjigu i procitaj. Knjiga je puna ajeta i hadisa bozjeg poslanika Muhammeda s.a.w.s. U knjizi su navedene sve zablude vehabizma koje po misljenju najvecih ucenjaka islama iz prijasnjih i danasnjih dana izvode iz vjere islama.Knjiga je napisana ne da bi nekog omalovazavala vec da bi uputila na pravi put onoga koji zeli istinu, da bi uputila na pravi put vecinu onih dzematlija koje nazivaju "vehabijama". Kimi najbolje procitaj knjigu i videces da se sve to moze proveriti i doci do istine. A ako imas neke primedbe iznesi ih sa dokazima sve tacku po tacku. Knjigu je napisao Sami Dzeko a ne "ovaj".

NeXeN
05-04-2010, 11:16
kimi
Registrovan
Početnik

S nama od: Apr 2010
Poruke: 1

Oh,la,la!!!
Koji si sad pa ti?