PDA

View Full Version : Bosnjaci sticu sva prava


Tahirovce
26-11-2009, 18:43
http://www.sandzaknews.com/slikao.php?image=slike/vijest-2427.jpg (http://www.sandzaknews.com/slike/vijest-2427.jpg)
Dvije najveće političke opcije u Sandžaku - koalicija Bošnjačke liste za evropski Sandžak i Sandžačka demokratska partija (SDP) pozvale su gradjane da se upišu u posebne biračke spiskove na osnovu kojih će biti sprovedeni izbori za Nacionalni savjet bošnjačke nacionalne manjine u Srbiji.
Visoki funkcioner Bošnjačke liste i predsjednik Izvršnog odbora aktuelnog Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžević rekao je Tanjugu da mu se čini da će Bošnjačka nacionalna zajednica u Srbiji prvi put steći pravo da u svim oblastima i svim segmentima bude ravnopravna sa drugim manjinskim zajednicama i većinskim narodom.
Džudžević kaže da je Bošnjačka nacionalna zajednica u Srbiji politički pluralizovana, ima puno političkih stranaka, političkih opcija i to će, kako je rekao, biti motiv više da se što veći broj Bošnjaka upiše u spiskove.
"Mislim da će to biti veoma važna civilizacijska tekovina, ne samo za Bošnjake već i za sve manjine koje na taj način stiču važan legitimitet, odnosno status partnera u odnosu prema državi", rekao je Džudžević, koji je i narodni poslanik Bošnjačke liste.
Predsjednik aktuelnog Bošnjačkog nacionalnog vijeća je Sulejman Ugljanin, lider Bošnjačke liste za evropski Sandžak.
Bošnjaci i druge nacionalne manjine u Srbiji će, rekao je Džudžević, steći pravo na škole na maternjem jeziku u oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja poput onih koje sada postoje u Vojvodini.
Bošnjaci će, dodao je, steći pravo na osnivanje višemanjinskih medija na bosanskom jeziku, pravo da svoje kulturno naslijedje definišu u skladu sa evropskim standardima kao bošnjačko kulturno naslijedje, kao i pravo upotrebe službenog bosanskog jezika u svim medijima, ne samo na lokalu nego i u Javnom servisu.
Džudžević je podsjetio da je zakonodavac predvideo rok od četiri mjeseca za animiranje manjina da se upišu u posebne biračke spiskove i to je nov način, kako je objasnio, da se oni izbore za neposredni način izbora svojih nacionalnih savjeta.
Novi Zakon o nacionalnim savjetima donio je puno novina u smislu nadlježnosti i načina izbora, rekao je Džudžević i dodao da je taj akt na orginalan način regulisao "korpus prava" iz takozvane kulturne autonomije za svaku manjinu u našoj republici.
"Zakon će po logici stvari odgovarati više vojvodjanskim manjinama s obzirom na baštinu i na tradiciju koju oni baštine dugo godina, a manjinama u centralnoj Srbiji će biti snažan mehanizam da se u nivou kvaliteta uživanja svojih prava približe vojvodjanskim manjinama", rekao je Džudžević.
Generalni sekretar SDP-a Mirsad Jusufović je rekao da je formiranje biračkog spiska važno za izbor novog sastava Nacionalnog savjeta bošnjačke nacionalne manjine u Srbiji.
Pozivajući gradjane da se upišu u posebne biračke spiskove, Jusufović je objasnio da je interes gradjana da se u što većem broju upišu jer je to jedina garancija za, kako je rekao, fer i demokratske izbore u Nacioalni savjet.
Prema njegovim riječima, da bi izbori bili direktni potrebno je da se u birački spisak upiše oko 55.000 Bošnjaka, odnosno "ako se upiše više od polovine pripadnika nacionalne manjine sa pravom glasa, izbori će biti neposredni, a ako se upiše manji broj biće posredni".
On je objasnio da Zakon predvidja neposredne i posebne, elektorske izbore, kao i da to zavisi od broja upisanih birača u biračke spiskove.
Rok za upis u posebne biračke spiskove ističe 11. marta.

36310
28-11-2009, 10:30
-Resko raspitaj se dali postoji mogucnost da se i Bosnjaci iz dijaspore,putem konzularnih predstavnistava,upisu na ovaj spisak...

-Ovo podrzavam svaka cast za inicijativu...konacno koncenzus oko jedne veoma bitne stvari.

ps

Kad bi jos dao Bog da se ujedinimo oko nase IZ pa dje bi nam bio kraj...

Tahirovce
28-11-2009, 10:54
Raspitacu se, nego ja mislim da ti NPS ne podrzava ovo, iz razloga stoo su oni narod a ne manjina..
Ujedinicemo se mi oko "nase" IZ , nego dosta je tema pokvareno sa tim da ne kvarimo i ovu ..

36310
28-11-2009, 12:45
Ma ne pada mi napamet da kvarim temu,meni se to onako otelo iz duse...

Mi jesmo narod u Sandzaku ali smo zato u manjina u Srbiji...
Sto se tice NPS-a to je stranka koja ima jasne politicke imperative i ja se sa njima globalno slazem...medjutim ja,nezavisno od stranke,imam pravo i na svoje misljenje a misljenja sam da ovo nije los projekat,tim prije sto se nakon jednog duzeg perioda ponovo pokrece inicijativa da se nacionalno okupimo,a to je ono sto je pozitivno u ovom projektu.

STRANAC
28-11-2009, 14:14
Mi jesmo narod u Sandzaku ali smo zato u manjina u Srbiji...
Sto se tice NPS-a to je stranka koja ima jasne politicke imperative i ja se sa njima globalno slazem...medjutim ja,nezavisno od stranke,imam pravo i na svoje misljenje a misljenja sam da ovo nije los projekat,tim prije sto se nakon jednog duzeg perioda ponovo pokrece inicijativa da se nacionalno okupimo,a to je ono sto je pozitivno u ovom projektu.

upravo tako...
ja zivim u svedskoj vec 4 godine,ovde sam stranac sto je po mom misljenju mnogo gore nego biti nacionalna manjina i nikad nisam osetio ni jednu manjkavost...
sve je to fino za sta se zalaze NPS ali ovde bi trebalo malo kompromisa,jer sto se pre resi to pitanje nama ce mnogo biti bolje...

hurmasica
29-11-2009, 22:41
-Resko raspitaj se dali postoji mogucnost da se i Bosnjaci iz dijaspore,putem konzularnih predstavnistava,upisu na ovaj spisak...

-Ovo podrzavam svaka cast za inicijativu...konacno koncenzus oko jedne veoma bitne stvari.

ps

Kad bi jos dao Bog da se ujedinimo oko nase IZ pa dje bi nam bio kraj...


Ta mogucnost bi dovela u pitanje definiciju "manjina"!

superbaka
30-11-2009, 02:26
Ma ne pada mi napamet da kvarim temu,meni se to onako otelo iz duse...

Mi jesmo narod u Sandzaku ali smo zato u manjina u Srbiji...
Sto se tice NPS-a to je stranka koja ima jasne politicke imperative i ja se sa njima globalno slazem...medjutim ja,nezavisno od stranke,imam pravo i na svoje misljenje a misljenja sam da ovo nije los projekat,tim prije sto se nakon jednog duzeg perioda ponovo pokrece inicijativa da se nacionalno okupimo,a to je ono sto je pozitivno u ovom projektu.
NPS-a koja je to stranka,je li to neka zamishljena ili novoformirana,nisam chula za tu stranku,pa ako ti nije muka a ti mi malo objasni.....:o

Rarica
30-11-2009, 03:02
[QUOTE=36310;190741],meni se to onako otelo iz duse...

:) :)

Podrska inicijativi!

36310
30-11-2009, 18:51
NPS-a koja je to stranka,je li to neka zamishljena ili novoformirana,nisam chula za tu stranku,pa ako ti nije muka a ti mi malo objasni.....:o

Narodni Pokret Sandzaka je partija koju je formirao g. Dzemail Suljevic nakon mimoilazenja sa Suljom i njegovom politikom...Inace radi se o stranci koja je nastavila da se bori za inicijalne principe SDA,dakle u prvom redu (i prije svega) za Kulturnu i Administrativnu autonomiju Sandzaka... Naravno to danas,nakon jedne totalno nepromisljene i slijepe politike koju vode Rasim Suljo,izgleda po malo iluzorno,ali sta je tu je ;)

ps
Izvini nisam video ranije ovo pitanje... :)

Tahirovce
30-11-2009, 19:09
Nisam cuo da obnavljaju stranku, sta ce se desiti sa njom, jel je gase ili se pretapaju sa nekom vecom strankom ...

36310
30-11-2009, 22:46
Nisam cuo da obnavljaju stranku, sta ce se desiti sa njom, jel je gase ili se pretapaju sa nekom vecom strankom ...

Ma idemo u ilegalu :)

STRANAC
30-11-2009, 23:48
Ma idemo u ilegalu :)
gerila je sudbina muslima svijeta :biggrin::biggrin:

36310
01-12-2009, 00:01
gerila je sudbina muslima svijeta :biggrin::biggrin:

Hahahahaa...da,da buraz i naravno sve ono sto ide uz gerilu,kao sto su borba protiv okupatora i domacih izdajnika :)

STRANAC
01-12-2009, 00:10
Hahahahaa...da,da buraz i naravno sve ono sto ide uz gerilu,kao sto su borba protiv okupatora i domacih izdajnika :)
upravo... :):)

Tahirovce
01-12-2009, 00:32
I Seselj se bori protiv istog :) ..

36310
01-12-2009, 01:08
I Seselj se bori protiv istog :) ..

HAHAHAA e pa nije to bash isto brate...mi se borimo za nashe a on je,tamo gde je,zato sto je hteo tudje!!! :36_7_7:

Tahirovce
01-12-2009, 01:26
ma i on se bori protiv izdajnika, placenika, evrope amerike i sl...

36310
01-12-2009, 01:34
ma i on se bori protiv izdajnika, placenika, evrope amerike i sl...

Ma znam znam...nego nama su Evropa i Ameri saveznici :36_3_16:

ps
Bezi bre,odoh da spavam! :Pivo ziveli:

adnan
06-12-2009, 23:49
Ma znam znam...nego nama su Evropa i Ameri saveznici :36_3_16:


Amerika i Evropa su jednom bili saveznici Talibanima, a zec ne prolazi dva puta kroz noge. :)