PDA

View Full Version : BOŠNJACI SANDŽAKA-MANJINA ILI KONSTITUTIVNI NAROD


suada
22-01-2007, 10:00
Pošto očito postoje problemi u adekvatnom predstavljanju interesa Bošnjaka iz Sandžaka pa nije jasno gdje su odnosno čini mi se da im je napakovan unutarnji sukob ( pa se bave sami sobom a ne pravim interesima) zanima me vaše mišljenje o tome ko bi i na koji način trebao predstavljati intrese Bošnjaka .U okviru ove rasprave mogli bi smo razgovarati i o statusu -konstitutivnog naroda ili bi okvir manjine , po nekima možda bio adekvatniji

Crni Gruja
22-01-2007, 19:08
Naravno da bi pretsavnici bosnjaka u toj tamo skupstini trebalo da se bore najpre da se Bosnjaci priznaju kao narod, a onda da Sandzak dobije najmanje autonomiju. Mislim, kad su mogli albanci i madjari, sto nebismo mogli i mi? E sad sta to nije u redu sa nasim narodom pa se radije bavi necim vaznijim po srbe, je drugo pitanje

liliput
22-01-2007, 20:02
mozda pogersno mislim ali madjari su imali cime i da zaprijete srbiji zbog vojvodine a albanci su se borili do kraja.a mi samo posmatramo i cekamo da nam da neko drugi to.politika koja se vodi nad sandzackom je uspesna i dobili su sta su hteli,rasparcani sandzak.sad su pazar i sjenica dva suprotna svijeta.svako za sebe zivi.kolko sam ja primetio nikog ne zanima autonomija svako na sebe misli....

halilce
23-01-2007, 06:52
Bilo šta,da čovek sada izjavi,biće politika!

Referendum za autonomijom Sandžaka,održan 90-tih godina,danas je samo farsa i ničemu ne vodi,niti je vodio!

Od njega je najpre odustao,onaj ko ga je pokrenuo,i koji se zalagao za autonomiju,pa čak i samostalnu državu!

Na kraju su dali legitimitet ustavu Srbije,koja je država Srba i ostalih građana!

Mi smo ti OSTALI!I ostali smo izvan svih dešavanja i zaostali za svim manjinama!

pominje se regionalizacija Srbije,ali,osim nekih pomaka u prosveti,ništa drugo!

Pazar je dobio neku titulu školske uprave,dobiće i status grada,ali,mi Bošnjaci,bićemo i dalje nacionalna manjina,jer su lideri,zarad svojih fotelja,zaboravili ono za šta su se 15.g borili!

suada
23-01-2007, 07:03
dobrom politikom i manjinama može biti idealno međutim,tamo je sve sem dobre politike i zastupanja interesa naroda. šteta brate a posljedice će biti katastrofalne.Vi koji tamo živite bolje poznajete one koji vas zastupaju.De nam recite ima li na vidiku političara ili političkih opcija koje bi mogle izrasti u prave zastupnike svog naroda

halilce
23-01-2007, 07:12
Šta da ti kažem,što nije već rečeno?

SDA je odustala od svojih programskih ciljeva!Da je kojim slučajem,Koštunica imao više glasova od Tadića,bili su spremni ući u koaliciju sa njim i Veljom Ilićem(koji je čini mi se ponajbolji od njih)i Draganom Markovićem-PALMOM,vođom partije Arkanovih tigrova!!!!!!!!

NPS Džemaila Suljevića,je pozvao svoje birače da glasaju za Čedu Jovanovića i njegov LDP!

SDP je ušao u koaliciju sa Tadićem i uzeo 3 mandata!

Razdor totalni u Sandžaku,kraj se ne nazire,a neka nova politička snaga,nije ni u povoju!

suada
23-01-2007, 07:17
Ko je Džemail Suljević -kakvu strategiju nudi za Bošnjake

P.S .Čedo Jovanović mi izgleda kao pristojan, pametan, školovano političar, elokventan i neko ko bi Srbiji mogao donijeti bolje dane Varam li se?

halilce
23-01-2007, 07:26
Ne,ne varaš se što se Čede tiče!

Džemail je,ako se sećaš,arhitekta po zanimanju,i tu mu svi skidaju kapu!

Njegov cilj je NAROD A NE MANJINA i suštinska autonomija,i donekle zastupa izvorne principe SDA!

Predstavljanje njegovog pokreta,mogao bi ti dati Talino,on je upućeniji!

Džemail ima 4 odbornika u skupštini Sjenice,a u prošlom sazivu 8!

Na republičkim ne učestvuje!

Ne verujem da bi on mogao biti,a ni bilo ko od drugih bošnjačkih vođa,novi ALIJA!

suada
23-01-2007, 07:36
mislim da je i do naroda.Ljudi su samo glasači , izađu na izbore,zaokruže svoje i do sljedećih izbora kukaju kako se ništa nije promijenilo.Šta je sa onim strukturama koje bi od glasača trebalo da naprave građane koji pitaju šta je sa obećanjima, protestvuju, traže svoja prava.Ima li u Sandžaku neka veća nevladina organizacija koja se bavi ovakvim aktivnostima .Mislim da bi takva organizacija mogla postati dobar pregovarač i sa vladajućim političkim opcijama i sa svojim političarima kao korektor i pokretač

halilce
23-01-2007, 07:48
Možda si donekle i u pravu za nas birače!

Ali,mnogi ne vide,ništa dalje od Sulja,Džemaila i Rasima!

A što se NVO tiče,znam da postoji jedna,FLORES,i vodi je Sedat Vrcić!

Šta je njen zadatak,i njeni ciljevi,slagao bih da znam!

suada
23-01-2007, 08:58
nije to ta vrsta NVO oni se bave koliko ja znam nekim edukacijama mladih ne baš demokratizacijom

Crni Gruja
23-01-2007, 11:02
Nebih da zvucim kao pesimista, ali sve to u Sjenici jos uzivjek zvuci kao bajka. Nije jos sjenica dostigla taj stepen da imas nedje da odes i budes primljen i usluzen sa osmijehom. Uzmi za primer opstinu. Hoces jedan pishljivi papir da izvadis moras da promijenis 5 kancelarija i 4 saltera da bi to zavrsio, a u sustini sve to moze jedan covek da odradi. I na svakom mestu moras da objasnjavas sta ti treba i cak i za sta ti to treba (kao da njih to teba da interesuje).

I kome sad ta NVO (cak i da postoji) da se obrati za svoja prava, kad sluzbenici jedne OPSTINE tako postupaju sa narodom?!

suada
23-01-2007, 13:33
ma znam da je takva situacija ali isto znam da zakoni i nisu tako loši samo treba početi insistirati na njihovoj primjeni.

ja radim u općini i vjerujte da unazad dvije-tri godine ljudi su postali mnogo svjesniji svojih prava i općinu doživljavaju već kao svoj servis a ne vlast.postoje mehanizmi da se promijeni odnos kako izvršne tako i zakonodavne vlasti .a način je jedan -ljudi moraju postati svjesni svojih prava i insistirati na njima.zato u tu NVO da ljude nauče šta su koja su njihova prava.

suada
23-01-2007, 13:38
mediji svoju ulogu takođe ne izvršavaju kada je u pitanju otvaranje očiju javnosti.



Mediji u Sandžaku su čini mi se ostali pri Miloševićevom receptu - daj narodu muzike, gologuzih pjevačica i prividnog glamura i on neće razmišljati o stvarnom stanju. Samo se zaboravlja da je to bila osmišljena medijska kampanja.

Gledam tamo kad dođem one lokalne tv stanice - čemer, ljudi-prikazuju se oni vašari i izbori najbolje neveste, pink ...

radi ista stvar - Arkanova udovica razvaljuje pa i na Radio Amaru!??

oksi
23-01-2007, 16:31
Narod jos zivi u tom vremenu draga Suada,sto ti rece daj narodu muzike.. i sve je u redu.Pa gledaj sta se sve desavalo za vreme izbora za skupstinu opstine Novog Pazara i sve ce ti biti jasno u vezi sa "bosnjackim"politicarima.Ko se sad jos seca coveka koji je ubijen za vreme tih izbora.Glavno je da je stranka dobila 2-3 poslanicka mesta,a za narod koga briga.Ili gresim?

Sa takvim politicarima Bosnjaci tesko da ce do statusa naroda,a o autonomiji ili necem slicnom da ne pricam.