PDA

View Full Version : Novi zakon o saobracaju - SRBIJA


STRANAC
09-11-2009, 22:11
Novi zakon o saobraćaju - SRBIJA

http://img402.imageshack.us/img402/734/novizakon.jpg

Novčane kazne i kazneni bodovi
1 bod - nepropisno parkiranje, nekorišćenje migavca, nepoštovanje prvenstva prolaza, nevezivanje pojasa

2 boda - nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu, kretanje u nedozvoljenom smeru u jednosmernoj ulici, vožnja pijane ili drogirane osobe na biciklu i motoru, vožnja s probnim dozvolama između 23 i pet časova...

3 boda - nezaustavljanje pored vozila za prevoz dece kada mališani ulaze ili izlaze iz vozila, posedovanje i korišćenje antiradar uređaja, nepropuštanje vozila iz suprotnog smera kod levog skretanja, vožnja u stanju umerene alkoholisanosti...

4 boda - neprilagođena brzina, nebezbedno preticanje, vožnja u naselju brzinom koja je od 21 do 50 kilometara na sat veća od dozvoljene, nepropuštanje dece, slepih, invalida i osoba sa štakama na pešačkom prelazu

5 bodova - upotreba mobilnog telefona vožnji, neispravni pneumatici i uređaji za upravljanje, za vlasnike probne vozačke dozvole vožnja bez prisustva iskusnijeg vozača koji bar pet godina ima vozačku dozvolu za tu kategoriju vozila

6 bodova - prolazak kroz crveno i žuto svetlo, preticanje i obilaženje s desne strane, vožnja deteta mlađeg od 12 godina i pijane ili drogirane osobe na prednjem sedištu, vožnja pod dejstvom alkohola za srednju alkoholisanost

7 bodova - vožnja brzinom koja je od 51 do 70 kilometara na sat veća od dozvoljene, vožnja trakom u kojoj je svetlosnim znakom zabranjeno kretanje

8 bodova - vožnja pod dejstvom narkotika, nepoštovanje znakova policijskog vozila koje se kreće ispred, nezaustavljanje ako se vozilo kreće ispred policijskog vozila koje daje znake upozorenja

10 bodova - vožnja u stanju teške alkoholisanosti, uzimanje alkohola ili psihoaktivnih supstanci za vreme uviđaja

12 bodova - vožnja u stanju veoma teške alkoholisanosti

14 bodova - vožnja bez dozvole, osim ako je dozvoli istekao rok važenja, vožnja sa više od dva promila alkohola, odbijanje alko-testa i testa na droge, vožnja noću bez svetala, vožnja za vreme isključenja iz saobraćaja zbog alkohola i droge...

15 bodova - nasilnička vožnja, vožnja u stanju potpune alkoholisanosti i opijenosti drogom

16 bodova - prekršaji za koje se dobija 14 kaznenih poena ako je prouzrokovana saobraćajna nesreća

17 bodova - saobraćajna nesreća prilikom nasilničke vožnje.

Najveća novina
Uvođenje kaznenih poena je najveća novina u Zakonu o bezbednosti saobraćaja. Autori zakona i stručnjaci predviđaju da sistem negativnih poena u kombinaciji sa većim novčanim i zatvorskim kaznama treba da doprinese povećanju disciplinu kod vozača, kao i smanjenju materijalne štete koja, prema nekim procenama, iznosi oko 900 miliona dolara godišnje.

Maksimalan broj negativnih poena koje vozač može da sakupi iznosi 18, posle čega privremeno gubi dozvolu. Da bi ponovo dobio dozvolu, vozač mora da plati sve novčane kazne za prekršaje koje je počinio, mora da obavi lekarski pregled, pohađa seminar i položi ispit iz unapređenja znanja iz bezbednosti saobraćaja. Tri meseca nakon svega toga moći će ponovo da dobije dozvolu.

Najviše negativnih poena dobijaće se za nasilničku vožnju 15, a za svaki prekršaj koji za posledicu ima saobraćajnu nezgodu predviđena su i tri dodatna kaznena boda. Vozačima koji su privremeno ostali bez dozvole zbog sakupljenih 18 negativnih poena prag do novog gubitka dozvole smanjen je za tri poena.

Kazne za ugrožavanje dece
Vožnja brzinom većom od 90 kilometara na sat u zoni škole
Najmanje 15 dana zatvora, 14 kaznenih poena, oduzimanje dozvole na osam meseci, a najmanje 45 dana zatvora, 16 kaznenih poena i zabrana vožnje na minimum 10 meseci ukoliko je izazvana saobraćajna nesreća
Vožnja brzinom od 81 do 90 kilometara na sat u zoni škole
Novčana kazna od 15.000 do 30.000 dinara ili 30 dana zatvora i šest kaznenih poena, a tri dodatna kaznena boda ukoliko je došlo do nesreće
Vožnja brzinom od 61 do 80 kilometara na sat u zoni škole
Novčana kazna od 6.000 do 20.000 dinara, oduzimanje dozvole na dva meseca i četiri kaznena poena
Novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju predviđa i novu kategorizaciju dozvola u zavisnosti od vrste vozila. Dosadašnje kategorije imaće i posebne nove potkategorije koje će, uz dosadašnju oznaku, imati broj jedan, a uvodi se i dodatna oznaka sa slovom E. Nove kategorije A1, A2, A, B, BE, B1, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E...

Najvažnije odredbe
- detaljnija kategorizacija vozačkih dozvola u zavisnosti od vrste vozila
- zabrana korišćenja mobilnih telefona u toku vožnje i obavezno uvođenje hends fri uređaja
- obavezni sertifikati za instruktore i auto-škole
- stalno upaljena oborena svetla
- zatvorska kazna do dve godine za vožnju bez posedovanja dozvole
- zatvorska kazna do tri godine za vožnju pod dejstvom alkohola i odbijanja alko-testa
- privremeno oduzimanje vozila za grublje prekršaje.

iSelektor
11-11-2009, 00:05
Ovo ponovno polaganje testova i ti seminari kad se nakupi maksimalan broj bodova, zove se u Nemackoj, test za idote...

Undercover 007
11-11-2009, 01:15
Dobro je ovo sve ali sumnjam da je ovo uradjeno da bi se poboljsala sigurnost na putevima.
Ovo je samo uradjeno da bi se ljudi ogli vise kaznjavati i da bi se praznila kasa onih koji nemaju neku vezu u policiji.
Nigde u svijetu nisam video da neko mora platiti kaznu zato sto nije upalio svetla u toku dana dok je sam nisam platio u bosni prosle godine.
Razumem ja da covek treba da upali svetla pri smanjenoj vidljivosti pa cak i u toku dana ako je zakon ali da plati kaznu bez predhodnog upozorenja ili kako u ameirci kazu warning tiketa to mi bas nije ok.
Jos sam zamalo zavrsio sbog tih svetala na sudu zbog prepiranja sa policijom.

dido
13-11-2009, 11:06
Mozemo da pricamo prazne price licno mislim i ubedjen sam da ce ovaj zakon u velikoj meri da poboljsa sigurnost na putevima sto je i vrijeme....ovo do sada je haos opsti!

Dzigal
13-11-2009, 19:53
Ko ima dole da mu plati ovoliku kaznu.
Sa ovim zakonom ce da stradaju samo stranci koji dolaze ili putuju kros Srbiju. Aza onaj dole narod opet ce radit veze i vezice da smanju kaznu ili dase izgubi .Sto se dole tice saobracaja to nema ni na divljem zapadu.

iSelektor
13-11-2009, 20:44
Potpuno podrzavam ovaj zakon i treba da je jos veci...

Undercover... zakon za svetla vazi skoro u cijeloj evropi, izmedju ostalog i u bosni. Znaci moras da se pridrzavas zakona...
Usotalom tvoja je duznost da se informises prije nego sto krenes na put, sta sve moras da obezbedis...

Prodji kroz austriju i stani na putu a nemaj onu narandzastu ili zutu jaknu... to isto vazi i za italiju i jos dosta zemalja... odrace te... takodje za putarinu (vinjetu)...

A u Srbiji je vise nego potreban ovaj zakon, kod nas se vozi gore nego u turskoj... a najvise ce da ga boli po dzepu...
A to za strance to je cista glupost... ja vozim po p.s.-u i nisam platio kaznu ne pamtim od kad... ako je ogranicenje 100 onda vozi toliko i sigurno te nece zaustaviti...
ja ne pamtim kad su me zaustavili i kaznili...

Pozzzz 8)

Undercover 007
14-11-2009, 05:02
Znam ja to Zlatko ali ipak to je prekrsaj koji moze da se tolerise i nemoraju se maltretirati putnici tipa ako nemas pare sad da platis ides na prekrsajni sud pa onda vidi.
To je cisto primoravanje putnika da ih podplate da bi ih pustili kao sto su mene taj dan pustili posle svih mojih izlivenih uvreda na njihov racun.
Zakon se treba postovati od toga ne bezim ali zakon koji je napravljen da zastiti gradjanina a ne da bi mu vrat slomio.

iSelektor
21-11-2009, 05:29
pa brate ako nemas pare da platis... mislis da bi te svajcarac ili austrijanac pustio a da si strani drzavljanin?
Isto ti dodje... veruj mi...

Elvis-Eko
21-11-2009, 17:56
ali ipak to je prekrsaj koji moze da se tolerise i nemoraju se maltretirati putnici tipa ako nemas pare sad da platis ides na prekrsajni sud pa onda vidi.
.


Potpuno se slazem s tobom undercover i to mi je pomalo smijesno, glupo i da ne kazem bezobrazno, naplacivati kazne na lice mjesta. Za prekrsaj svako treba da plati ali ne na licu mjesta. Njihovo je da ti daju tiket a ti ako ti je volja idi i plati ili se obrati advokatu pa se tuzi, biraj. To je u Americi mnogo jasnije i jednostavnije formulisano cak i kaznjivo uzimati novac na lice mjesta, taj bi automatski izgubio posao

iSelektor
22-11-2009, 19:53
To je razlog sto amerika, polako ali sigurno propada...
Ovde imas komplet svu opremu sa sobom, pa jal ti volja kes, jal ti volja kartica...
Sta on moze da radi sa stranim drzavljaninom? Da ga ceka da on uplati, jos ako nema nikakvih dogvorenih odnosa, moze bukvalno da se "je be" ta drzava.
U citavoj evropi ti naplacuju na lice mesta, a oni sto slikavaju, posalju ti cestitku na kucnu adresu!
Cak se i carina vozi sa kombijima, koji imaju skenere kao na aerodrumu, samo ti torbe ubace kroz skener i caos...
Vozi po PS-u i nikad neces imati probleme... 90 te su prosle, gde te je zaustvaljao i zbog otvorenog prozora!

Undercover 007
24-11-2009, 09:05
Pa dobro, kad cestitka moze da stigne na adresu mogla bi i ta kazna ali ne, vise oni vole da im uplatis 20 eura nego da salju kaznu na adresu od 50 eura koja mora da se uplati na drzavni racun.
Vazno je da su oni mene zastavili zbog neupaljenih svetala u sred bijela dana a to sto pijane budale voze neispravna auta to je ok ipak se oni znaju tu komsije su.
Ja vozim svaki dan najmanje 1000 km i za ove dve godine jednom sam dobio tiket u americi mojom greskom e sad zamislite da toliko prolazim u republike bivse jugoslavije kolko puta bi bio zaustavljen od klosara zvanih "saobracajna policija"?
A za vreme ljeta dok traju odmori posle 17 h se iz sjenice nemoze uci ni izaci da te policija ne zaustavi isto ko da putujes iz drzave u drzavu.To pravilo ne vazi samo za sjenicu vec i za vecinu nasih gradova.

iSelektor
24-11-2009, 16:35
Nisi skroz u pravu brate...
Dajem ti pravo za to, poznavanje, komsijski odnosi itd... to prvi osudjujem... Ovaj je toga i toga, njega necemo dirati...
Ali zakon za svetla u Bosni postoji vec dugo, ne mogu tu nikako da te razumijem, ako je to zakon, onda vazi za sve...
Jbg u usa zivis, tamo su jos rigorozniji, pa si sve naucio i radis po p.s.-u!

A dosta nasih su kabadahije tek kad se vrnu na balkan... tu glume dzekove, besna kola, pretezno iznamljena ili na lizing, da bi se pokazali... e sad ne moze da se pokaze a da nije kabadahija... da da gas, da glumi neko besnilo...

A to za slikanje, nisi skontao... ne moze onaj u bosni da te slika i posalje ti racun (kaznu) u usa... niti moze onoga iz bosne ili srbije ako slika u nemackoj, da dobije racun kuci !!!

Zato postoje te privremeno kontrole...

I prvi sam za to, ako se nesto pogresi, treba se kazniti... jer od sitnica tj od necega se mora poceti...

A da mene pitaju, ja bi u Bosni i Srbiji uveo sledece, vezano za policiju:

Komplet policiju, znaci od komandira do prasinara, bi poslao u druge gradove na po 14 dana i sve u krug, iz grada u grad... Da ih nema kuci jedno mesec dana...
Eh sada biva, ode nas policajac u vrbas... ne zna nikoga, pa ce da radi i kaznjava sve po p.s-u!

A dodje kod nas u sjenicu policajac iz vranja... pa pocne da zapisuje sve bez gledanja kroz prste... e to bi bio pravi potez... garantujem, da bi se stanje u nasim drzavama sredilo u tom periodu drasticno... GARANTUJEM!!!

Pozzz 8)

Undercover 007
25-11-2009, 07:12
Brate nisi ti mene razumeo sta zelim reci.Ne bjezim od zakona i od toga da me kazni ali sam protvnik pljacke i lopovluka.
Ako je vec zakon mogo mi je kaznu napisati i ja bih je uplatio a ne da stavi pare u dzep sebi i poziva se na zakon.
A ideja ti nije uopste losa za ovaj terenski rad.

Elvis-Eko
25-11-2009, 22:18
A ideja ti nije uopste losa za ovaj terenski rad.



Sto, ovi iz Vranja kad dodju u Sjenicu nece da uzmu 10-20 eura kad im ponudis

iSelektor
26-11-2009, 02:33
Brate nisi ti mene razumeo sta zelim reci.Ne bjezim od zakona i od toga da me kazni ali sam protvnik pljacke i lopovluka.
Ako je vec zakon mogo mi je kaznu napisati i ja bih je uplatio a ne da stavi pare u dzep sebi i poziva se na zakon.
A ideja ti nije uopste losa za ovaj terenski rad.

Za to mu brate lijepo trazis priznanicu i sredjena stvar...
Evo primer...
Pre jedno tri godine me zaustavi policija kod G. Milanovca, tacno kod nadvoznjaka... Cacanska policija... Pokazuju mi sliku na radar, koji ima i aparat, gde se vidi moje auto, na slici brzina i sve ostalo... Vozio sam 3 km brze (kad odbijes toleranciju)!
Dobro, nije strasno, traze mi dokumenta, dozvolu, vozacku, zeleni karton, sve po p.s.-u... Ja im sve pokazem i sve je ok, sad treba da se plati kazna... rekoh, pre nego sto platim kaznu, zelim potvrdu o ispravnosti aparata za slikanje, koji vi nazivate radar... stade on razmisli malo, pa onda krenu da trazi po gepeku, i trazi i trazi i trazi i nadje na kraju... ali samo kopiju...
Ja mu lijepo kazem, izvini, ali ja ti ovo ne priznajem... iz prostog razloga, sto ni ti meni ne bi priznao kopiju vozacke ili pasosa...
Tako da necu platiti kaznu dok mi ne dostavis original tj kopiju overenu od suda, i pocinjem mu pisati moju adresu stanovanja iz nemacke da mi to posalje....
Covek spakova stvari, vrati mi dokumenta i rece, hajde bezi.... okrenu se i ode...

Sto, ovi iz Vranja kad dodju u Sjenicu nece da uzmu 10-20 eura kad im ponudis

Naravno da ce postojati... ali otkud taj iz vranja zna ko si ti? Da nisi inspektor, da neces nasesti... a ne isplati mu se, jer ce posle 7 dana u sjenici, ici u bajinu bastu... pa opet isto jel?
A nakacice se neki... pa ce biti kaznjeni pa oni drugi posle nece... od necega se mora poceti...


Pozzzzz 8)

Undercover 007
26-11-2009, 08:02
Hahaha Elvise nece oni nikako ali ne ispod 20 eura.
Zlatko znam ja za tu priznanicu dao bi je on ali sto ona vise nebi bila 20 eura kolko on uzme za sebe i kolegu vec najmanje 50 a to se meni ne daje.
A te si fino odradio za taj radar kalibration test svaka cast.

iSelektor
13-12-2009, 02:02
Čime se sve vozači služe kako bi izbegli oštre kazne u saobraćaju
Ne smem da se vežem, stavila sam silikone!

„Gospodine, ne smem da vezujem pojas narednih nekoliko dana jer sam ugradila silikone. Ako mi ne verujete, možete da pogledate i da vidite rezove“, pravdala se devojka policajcu jer nije vezala pojas.

Ovo je samo jedan od izgovora kojima su prvog dana primene novog zakona o bezbednosti u saobraćaju vozači pokušavali da izbegnu daleko oštrije kazne.
Prema rečima policajaca, ljudi se na sve i svašta vade kako ne bi platili kaznu. Od toga da su teški srčani bolesnici i da im pojas steže srce, do toga da žure u bolnicu, na sahranu, porođaj... Pravdajući se time da „nisu znali“ mnogi vozači juče su i izlazili iz automobila bez odobrenja policajca, što im je kazne uvećavalo za dodatnih 5.000 dinara. Ipak, to im se zasad oprašta. Kako za „Alo!“ objašnjava Dragan Bogosavac, načelnik saobraćajne policije za grad Beograd, narednih nekoliko dana policajci će upozoravati vozače na propuste i neće ih kažnjavati ako, primera radi, nemaju u kaseti automobila prsluk ili trougao, ali će i te kako biti rigorozni ako primete da je vozač pijan, da je prošao kroz crveno ili vozi brže nego što je dozvoljeno...
- Novi zakon nije represivan prema ljudima koji poštuju zakon, već prema onima koji to ranije nisu radili - kaže Bogosavac.

- Zakon nije počeo da se primenjuje kako bi građani plaćali policiju i time bogatili budžet države, već da bi za pet do deset godina broj smrtnih slučajeva na drumovima bio prepolovljen - objašnjava on navodeći da je samo od početka godine do danas na ulicama Beograda poginulo 145 osoba.
Reporteri „Alo!“ juče su sa patrolom policije izašli na teren kako bi zabeležili prve reakcije građana u vezi s novim zakonom. Zadatak policajaca Milana Stevića i Bratislava Stevanovića bio je da obaveste Beograđane o primeni zakona.
- Dobar dan, gospodine, vaša dokumenta... - zaustavio je policajac prvi automobil koji je naišao.
- Evo, odmah. U gepeku mi je torba - kaže vozač.
- Gospodine, kazna za izlazak iz vozila je 5.000 dinara. Danas ću vas samo opomenuti, dokumenta moraju biti uz vas - upozorava saobraćajac.
Niz Kumodrašku ulicu spušta se automobil s oznakama auto-škole. Instruktor kaže da ga „sludeo“ prethodni đak, pa je zaboravio da skine „L“ tablicu. Potom se pravda da ne zna da i toku dana moraju biti uključena oborena svetla, ni da prsluk mora držati pored sebe.
- Kako li ćete tek obučiti vaše đake? Molim vas, obezbedite svu potrebnu opremu - i njega upozorava policajac. Ovog puta oprostio mu je kazne od oko 15.000 dinara, ali, sledeći put neće. Za svaki prekršaj, novčanik će biti mnogo tanji.


Policajac pretučen zbog novog zakona

Jedan policajac pretučen je prekjuče, dok je pisao zapisnik. S leđa mu je prišao jedan od prolaznika i počeo da ga udara rukama jer je bio revoltiran novim zakonom. Dok se policajac osvestio, čovek je već počeo da beži niz ulicu, ali ga je posle nekoliko minuta patrola sustigla.

marijano
22-01-2010, 20:26
Mozemo da pricamo prazne price licno mislim i ubedjen sam da ce ovaj zakon u velikoj meri da poboljsa sigurnost na putevima sto je i vrijeme....ovo do sada je haos opsti!

Moguce je da si u pravu. Ali ima tu i dosta ogranicenja. NPR oni koji ga postuju 100% usporavaju saobracaj, p aoni koji ga ne postuju toliko (a ima ih mnogo vise) moraju da ih preticu sto dodatno smanjuje bezbednost. No sta je tu je. valjda cemo se svi privici.

Ps. Evo ga koristan tekst o tome sta je novo i na sta treba obratiti paznju
Oglasi Srbija - Magazin, ?ta je novo u zakonu o bezbednosti saobra?aja? (http://www.oglasisrbija.com/magazin/index.php?id=65)