PDA

View Full Version : intervju: Sulejman Ugljanin


Tahirovce
28-10-2009, 21:36
Najnerazvijenije opštine u Srbiji, imamo ih 42, naše su skriveno blago i siguran sam da će turski biznismeni naći ekonomski interes da upravo tu investiraju i razviju posao - kaže u intervjuu za „Blic“ ministar Sulejman Ugljanin. On ističe da se godinu dana radilo na ovoj studiji koja je tokom posete predsednika Turske Abdulaha Gula prezentovana turskoj delegaciji.

Ovaj projekat je u grupi onih koji su od realizacije dalji nego neki drugi. U Beogradu su dogovorene i investicije koje nisu na dugačkom štapu.



Koliko je vredan posao izgradnje regionalnih puteva i u kojoj meri se tu očekuje učešće srpske strane?
- Reč je o putnim pravcima Novi Pazar - Sjenica i Novi Pazar - Tutin, ukupne dužine oko 100 kilometara. Prema sporazumu koji je potpisan, turska „Eksim banka“ će ovo finansirati sa 30 miliona evra, a naša Vlada daće ostatak ako bude potrebno.

Ranije ste najavili izgradnju industrijske zone na Pešteru, gde će tačno biti podignuta i kakav je investicioni aranžman dogovoren?
- Izrada planova je u završnoj fazi, predviđena je gradnja između Sjenice i Tutina kod mesta Ljeskovo, tako da će biti svega desetak kilometara udaljena od budućeg autoputa. Slobodna zona sa industrijskim parkom zahteva ulaganje od oko milijardu evra. Naša strana finansira infrastrukturu, ključna ulaganja su turska. Biće to zona za prehrambenu proizvodnju i preradu kao i za tekstilnu industriju.

Da li će vojni aerodrom u Lađevcima ostati i u dosadašnjoj funkciji ili se potpuno orijentiše na civilni saobraćaj?
- Zajednički stručni tim će proceniti šta je potrebno uraditi radi rekonstrukcije i koliko će to koštati. Manjim delom biće namenjen vojnom, većinski će to postati civilni aerodrom. Rekonstrukciju bi trebalo da podmiri oko 30 miliona evra.

To su projekti koji mogu najpre da budu realizovani. Šta ostaje za drugu investicionu fazu?
- Najpre zajedničko investiranje u koridor 10, i to autoput od bugarske granice do Horgoša. Za nas je važno da Turska učestvuje u finansiranju obilaznice oko Beograda u delu koji je najbliži koridoru 10. Za sada nemamo predračun troškova.

Turska strana je zainteresovana za rekonstrukciju železničkog koridora 10.
- Cilj je da se nakon rekonstrukcije vozovi kreću brzinom 120 km/h, ali ako stručnjaci budu rekli da je potrebna veća brzina kretanja, politika se neće mešati. Više od toga sada ne mogu da kažem.

Koliko je ozbiljno interesovanje za privatizaciju IMT i pribojskog FAP?
- Tu je posredi takođe zajedničko investiranje. Jedna od najvećih evropskih firmi za proizvodnju traktora, „Hema“ iz Istanbula, pregovara sa beogradskim IMT o investiranju, poboljšanju proizvodnih linija, povećanju proizvodnih kapaciteta i broja zaposlenih. Kad je o FAP-u reč, sve zavisi od koncepta privatizacije. „Hema“ i niz drugih preduzeća su iskazali zainteresovanost i tokom ove posete, ali su više puta o tome razgovarali sa ministrima Mlađanom Dinkićem i Božidarom Đelićem. Tražimo realne investitore.

Blic Online | Ekonomija | Turski kapital za srpske puteve i pruge (http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=117723)

homar
28-10-2009, 21:55
Najnerazvijenije opštine u Srbiji, imamo ih 42, naše su skriveno blago i siguran sam da će turski biznismeni naći ekonomski interes da upravo tu investiraju i razviju posao - kaže u intervjuu za „Blic“ ministar Sulejman Ugljanin. On ističe da se godinu dana radilo na ovoj studiji koja je tokom posete predsednika Turske Abdulaha Gula prezentovana turskoj delegaciji.



Blic Online | Ekonomija | Turski kapital za srpske puteve i pruge (http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=117723)
Prosto da čovjek poželi da bude nerazvijena opština u Srbiji kako bi bio skriveno blago. Hvala ti Suljo što si učinio da Sandžačke opštine budu skriveno blago.

STRANAC
28-10-2009, 22:00
Prosto da čovjek poželi da bude nerazvijena opština u Srbiji kako bi bio skriveno blago. Hvala ti Suljo što si učinio da Sandžačke opštine budu skriveno blago.

nisam hteo da budem prvi koji je ovo napisao,
ali stvarno nisam nastavio dalje s citanjem teksta,
jer ovo je LUDNICA,LUDNICA,LUDNICA,LUDNICA,
i svi smo ludi kad jednom zauvek ne progledamo ko nas predstvlja...

Tahirovce
28-10-2009, 22:07
hahahha za sta su se oni uhvatili :bravo: smijesno..
naše su skriveno blago i siguran sam da će turski biznismeni naći ekonomski interes da upravo tu investiraju i razviju posao..

vama je izgleda glasnogovornik zukorlia postavio zapis :D:D:D ...

STRANAC
28-10-2009, 22:11
posle 20 dugih godina gladovanja,nezaposlenosti,uskracenosti svih ljudskih prava,deljenja najsvetijih institucija,
javalja se prica BICE NESTO...

ima jedna prica u narodu poznata kao NE LIPSI MAGARCE DO ZELENE TRAVE...

Tahirovce
28-10-2009, 22:16
Pa nije on krojio politiku bivse Yu i srbije poslednjih 20 godina , i mislim da nije tema o tome sta je bilo vec sta ce biti ...

carsija
28-10-2009, 22:17
I jedan i drugi Ministar i jedan i drugi sandzacki politicki lider svesni su koliko ce se brzo videti konkretizacija svih ovih planova i obecanja.

I jedan i drugi svesni su rizika od TRECE politicke opcije.

Sumnjam da bi toliko rizikovali. Prostora za manevar je sve manje, i jednim i drugim i trecim

carsija
28-10-2009, 22:20
posle 20 dugih godina gladovanja,nezaposlenosti,uskracenosti svih ljudskih prava,deljenja najsvetijih institucija,
javalja se prica BICE NESTO...

ima jedna prica u narodu poznata kao NE LIPSI MAGARCE DO ZELENE TRAVE...


Od tih 20 godina, jedan je 10 bio u Pazaru, drugi deset u Beogradu a treci svih 20 u Pazaru.

STRANAC
28-10-2009, 22:26
ma sve OK,mozda ce nesto i biti,ne verujem da ce sva ova ovolika pompa proci ni bez sta,
ali reci za nerazvijene opstine gde ljudi gladuju i beduju da su SAKRIVENO BLAGO to je KRAJ SVETA i za takvu nebulozu najblazi izraz moze da bude "lapsus linguae"

homar
28-10-2009, 22:28
Pa nije on krojio politiku bivse Yu i srbije poslednjih 20 godina , i mislim da nije tema o tome sta je bilo vec sta ce biti ...
Njegove riječi i obećanja se nisu promijenili već 20 godina. Samo budale mogu vjerovati i Sulja i Rasima koji osiromašiše ljude u Sandžaku posljednjih 20 godina, a sada obećavaju BRDA I DOLINE narednih 20 godina. I dobro reče cijenjeni stranac LIPŠI MAGARČE DO ZELENE TRAVE. Potrebne su nove političke snage u Bošnjačkom korpusu, hvala Bogu, ima ih i uskoro će odzvoniti otpisanima.

Tahirovce
28-10-2009, 22:33
ali davati znacaj tom delu intervjua a ostalo zapostaviti je glupost, to je kao da kazes lijep ovaj auto steto sto su mu patosnice ovako male ...

STRANAC
28-10-2009, 22:35
brate,meni je ovo vise licilo da
NEKOME ODES NA HATAR I CESTITAS MU SMRT NAJBLIZEG

verujte mi,dugo vremena unazad pokusavam da nadjem i jednu dobru stvar od ugljanina i da je kazem i pohvalim ali ne uspeva mi...

Tahirovce
28-10-2009, 22:38
Potrebne su nove političke snage u Bošnjačkom korpusu, hvala Bogu, ima ih i uskoro će odzvoniti otpisanima.

samo neke te snage skinu ahmediju, IZ preregistruju u politicku stranku i stanu na crtu, pa da vidis kako lete peruske po Sandzaku ..

A ovako je kao onaj Sjenicki biser, **bo bi ti ja majku da smijem da izadjem :p ...

carsija
28-10-2009, 22:42
Ljudi, zar prisustvo i ucesce u sporazumima sa Gulom i turskim investiranjem Ljajica vi ne vidite ili necete da vidite.

Docekali ga Suljo i Rasim, razgovarali sa njima Suljo i Rasim, Slikali se Suljo i Rasim.

A jedino Suljo laze i ne treba mu verovat. Hajde da malo budemo ljudi.

STRANAC
28-10-2009, 22:45
a,ko je i gde napisao da verujemo rasimu...

carsija
28-10-2009, 22:46
Turci su trazili minimum politicke saranje medju Bosnjacima da bi ulagali u Sandzak.

Taj korak je vec napravljen.

Suljo predpostavlja se ima cvrsce veze sa Turcima i zato ce biti malo zasluzniji ako se SVE realizuje ali ce biti i malo odgovorniji ako se SVE ne realizuje.

carsija
28-10-2009, 22:54
Poseta Gula je prilicno uzdigla prasine u Beogradu i Srbiji od strane nacionalistickih krugova i politickih partija.
Ja mislim da je iz tog razloga i straha izostala NAJAVLJENA poseta Sandzaku, gde bi se Gul za RTS slikao i u dzamiji i ko zna gde.
Zemlja koja ceka Beli sengen, status kandidata i dr, ce to svim sredstvima prvenstveno medijskim pokusati da POKRIJE.
Da Suljo i Rasim sada nebi dosli na udar tih krugova i poremetili izgradjene pozicije, pricace ovako kao Suljo danas a Rasim mozda sutra. Pricace o Srbiji, nerazvijenim opstinama a misliti na Sandzak.

Moja procena ili Nada

carsija
28-10-2009, 23:17
PRAVA drama odvijala se u sredu u Ministarstvu finansija, u kojem su se okupili lideri 40 najnerazvijenijih opština, tražeći hitnu finansijsku injekciju za svoje ispražnjene budžete.
Sa sastanka na koji čekaju više od četiri meseca, predsednici opština otišli su praznih ruku i ogorčeni. Umesto ”obećanog” premijera Cvetkovića i ministarke Dragutinović, pred predstavnike najsiromašnijih lokalnih samouprava izašli su državni sekretari iz resora finansija - Vuk Đoković i Miodrag Đidić. Predsednici opština poručili su im da Vlada ima rok do sledeće srede da pozitivno reši njihove zahteve ili će odgovor ”lokala” biti žestok.
- Za Vladu je 750 miliona dinara, za koliko su nam smanjeni transferi, mala suma, ali za 40 najnerazvijenijih taj novac život znači. Ukoliko nam ne vrate pare, ne preostaje nam ništa drugo nego da ključeve naših opština predamo ministrima, pa nek oni vide šta će - kaže za ”Novosti” predsednik opštine Ražanj Dobrica Stojković.
On poručuje da ukoliko Beograd ostane gluv na njihove dramatične apele ne isključuju ni mogućnost protesta.
- Ovim opštinama, a to je trećina Srbije, preti kolaps. Naši budžeti se i do 80 odsto pune iz republičke kase. Vlada mora da nađe način da nam vrati stare transfere - ističe za naš list predsednica opštine Rača Dragana Živanović.
Njen kolega iz Bosilegrada Vladimir Zaharijev kaže da opštinari neće odustati od zahteva da im se transferi za 2009. ne smanjuju:
- Ovo nisu pretnje, već molbe očajnika.

PARA NEMA
PREDSTAVNICI Ministarstva finansija okupljenim lokalnim liderima u sredu su još jednom poručili da para nema, da je zemlja u ekonomskoj krizi i da svi treba da podele taj teret. Oni su poručili da će do srede dati konkretne odgovore da li je moguće sanirati goruće probleme ovih lokalnih samouprava

homar
28-10-2009, 23:18
Ja tvrdim da su Suljo i Rasim prošlost, da su izgubili kompas, ustvari nikada ga nisu ni imali. Ne prihvatam tezu da se Zukorlić previše bavi politikom, jer istina je da se čovjek bori za zaštitu ljudskih prava i sloboda u Sandžaku, ako je to politika, onda je on političar. Zašto se on "miješa u politiku", pa zato što ta zvanična politika krši mnoga ljudska prava u Sandžaku, uključujući vjerska prava muslimana Bošnjaka. Vidimo zvaničnike srpske IZ kako ocjenjuju ljudska prava muslimana u Sandžaku, po njima teče med i mlijeko, a u Sandžaku je svakim danom sve manje Bošnjaka.

carsija
28-10-2009, 23:35
Prava su se u Sandzaku krsila Bosnjacima dugo. 91, 93, 95, 99, 2002, danas.

Samo su ljudima fitilji izgleda razliciti.

Jedino sto mogu zakljuciti je da Zukorlic stvarno ima dug fitilj.
Posle hiljade iseljenih, Sjeverina, Strpca, policijske torture, izbacivanja ljudi sa posla, njemu se upalio skoro i cini mi se da su mu tu vatru nalozili oni koji su se uz njegove skute lijepo bili ususkali.

Da je 92. pa aferim.
Ovako za diskusiju.

Tahirovce
28-10-2009, 23:52
Sad kad predsedniku drzave mozes *ebavat mater gde hoces izmigolji se junaka i junaka, a za slobove vladavine lizo se sa mirko marjanovicem ni na hudbu vlast nije smeo pomenut a kamoli da izda neko saopstenje ..
Nego skrecemo sa teme ...

Elvis-Eko
29-10-2009, 02:27
verujte mi,dugo vremena unazad pokusavam da nadjem i jednu dobru stvar od ugljanina i da je kazem i pohvalim ali ne uspeva mi...




E buraz, sad si me stvarno iznenadio,kako bre ne mozes da nadjes ni jednu dobru stvar od ovog doktora stomatologije sa pokvarenim i zutim zubima. Pa ja njega vise volim slusat nego ista, tad se tako slatko ismijem da ne mozes vjerovat, ma ni Ckalja mu nije ravan :smeh2:
Jes doduse da ima veliku publiku koji uopste ne kapiraju njegove viceve,mastanja i lazi ali sta ces, to je opet do njih jel de :)
E da, ovo sa Turcima, neznam stvarno sto se dize tolika prasina kad je on takvih papirica sa Turcima potpisao na stotine. Razlika je u tome sto sada potpisuje zbog nekakvog interesa Srbije a mozda i Turske, ko zna zbog cega, nama je 20 godina odmagao pa zasto bi mu sada vjerovali. Izgradice par kilometara asfalta i to je sve

Tahirovce
29-10-2009, 08:01
Jes mi ovde svi glupi ,neznamo nista - pa cekamo tako po neko iz Amerike da nam objasni...

36310
29-10-2009, 09:10
Prava su se u Sandzaku krsila Bosnjacima dugo. 91, 93, 95, 99, 2002, danas.

Samo su ljudima fitilji izgleda razliciti.

Jedino sto mogu zakljuciti je da Zukorlic stvarno ima dug fitilj.
Posle hiljade iseljenih, Sjeverina, Strpca, policijske torture, izbacivanja ljudi sa posla, njemu se upalio skoro i cini mi se da su mu tu vatru nalozili oni koji su se uz njegove skute lijepo bili ususkali..

Zukorlic je uvijek sa manje ili vise intenziteta ukazivao na greske i propuste.
Nekada je imalo manje potrebe za tim zato sto je bosnjacki politicki korpus imao koncenzus po pitanju nasih vitalnih interesa,i iz tog razloga(i samo iz tog razloga) se on tada nije previse bavio politikom i politickim pitanjima.
Medjutim kako su se desavanja na politickoj sceni Sandzaka,iz godine u godinu, bitno mijenjala(da ne ulazim u detalje poznati su nam) tako je i Zukorlicev politicki angazman dolazio do sve veceg i aktivnijeg izrazaja.
Danas je njegova participacija u politickom zivotu Sandzaka ne samo opravdana vec je i prijeko potrebna....

iSelektor
29-10-2009, 14:05
ali davati znacaj tom delu intervjua a ostalo zapostaviti je glupost, to je kao da kazes lijep ovaj auto steto sto su mu patosnice ovako male ...

Pa ti si brate prvi takav... i to bas slucaj vezan za auta... milion puta smo imali tu diskusiju 8)

Elvis-Eko
29-10-2009, 14:20
Zukorlic je uvijek sa manje ili vise intenziteta ukazivao na greske i propuste.
Nekada je imalo manje potrebe za tim zato sto je bosnjacki politicki korpus imao koncenzus po pitanju nasih vitalnih interesa,i iz tog razloga(i samo iz tog razloga) se on tada nije previse bavio politikom i politickim pitanjima.
Medjutim kako su se desavanja na politickoj sceni Sandzaka,iz godine u godinu, bitno mijenjala(da ne ulazim u detalje poznati su nam) tako je i Zukorlicev politicki angazman dolazio do sve veceg i aktivnijeg izrazaja.
Danas je njegova participacija u politickom zivotu Sandzaka ne samo opravdana vec je i prijeko potrebna....




Odlicno receno, svaka cast :appl[1]:

Tahirovce
29-10-2009, 16:50
Zukorlic je uvijek sa manje ili vise intenziteta ukazivao na greske i propuste.
Nekada je imalo manje potrebe za tim zato sto je bosnjacki politicki korpus imao koncenzus po pitanju nasih vitalnih interesa,i iz tog razloga(i samo iz tog razloga) se on tada nije previse bavio politikom i politickim pitanjima.
Medjutim kako su se desavanja na politickoj sceni Sandzaka,iz godine u godinu, bitno mijenjala(da ne ulazim u detalje poznati su nam) tako je i Zukorlicev politicki angazman dolazio do sve veceg i aktivnijeg izrazaja.
Danas je njegova participacija u politickom zivotu Sandzaka ne samo opravdana vec je i prijeko potrebna....

on je poceo da se oglasava kad mu je prvi put udareno po dzepu tj od kako je otvoren drzavni fakultet u Novom Pazaru, kad se oglasio pre toga ?

36310
29-10-2009, 19:16
Pa sve ti je pitanje dzepa i interesa moj Resko.Mozda ti je poznata jedna Engleska poslovica koja kaze da "Ne postoje vecni prijatelji i vecni neprijatelji-postoji samo interes".
Tako ti je to u svim sferama zivota,u porodici,komsiluku,carsiji,drzavi,politici..tazbin i(:zvizdi:)...pa ako hoces tako ti je i u nasoj IZ.
Ja sam savrseno svestan toga kao i cinjenice da i Zukorlic,kao i svaki drugi covek,ima dobar procenat svog licnog interesa u obavljanju funkcije na cijem je celu.
Veruj mi da ja po tom pitanju ne gajim nikakve iluzije.
Na kraju krajeva pa zar to nije jedna sasvim normalna i prirodna stvar.Covek radi i ima novcanu nadoknadu za posao koji obavlja.
Mozda je to,po ukusima nekih,i previse luksuzno u odnosu na zivot koji zivi narod u Sandzaku ali ako uzmemo u obzir da u ovoj drzavi i najobicniji kriminalci zive kraljevski onda mi mnogo lakse pada kada vidim i jednog obrazovanog i pismenog coveka da uziva u plodovima svog intelektualnog rada.
A tog intelektualnog rada kod Zukorlica ima i na pretek i sto je najbitnije on je uspeo da savrseno dobro izbalansira svoj licni interes sa intresom zajednice u kojoj zivi...zato ga narod voli i otuda ima toliku podrsku.

Sa druge strane imamo Zilkica na cijem primeru vidimo jednu kristalno jasnu situaciju u kojoj se covek bori iskljucivo za sebe i za svoj goli interes(ili interes jedne manje grupe) a koji je,na jedan jeftin i zdravom intelektu uvredljiv nacin,pokusan da se predstavi kao interes od nacionalnog znacaja....


Meni je,kao obicnom smrtniku,bitna sledeca stvar a to je da kad upalim TV i na njemu gledam neku emisiju da u toj istoj emisiji vidim ljude koji me predstavljaju u verskom,nacionalnom i intelektualnom smislu na nacin koji odgovara mojoj veri mojoj naciji...i mom intelektu.

Eto na to se svodi sav moj interes podrske Zukorlicu i njegovoj ekipi.

Tahirovce
29-10-2009, 19:41
Pa sve ti je pitanje dzepa i interesa moj Resko.Mozda ti je poznata jedna Engleska poslovica koja kaze da "Ne postoje vecni prijatelji i vecni neprijatelji-postoji samo interes".
Tako ti je to u svim sferama zivota


mozda ,ali da li je u Islamu?
On nije direktor coca-cole, delte ili predsednik neke stranke, vec bivsi vodja ISLAMSKE zajednice, IZ nije profitabilno preduzece niti akcionarsko drustvo kako je ga on zamislio vec verska institucija...


ali ako uzmemo u obzir da u ovoj drzavi i najobicniji kriminalci zive kraljevski onda mi mnogo lakse

Poceli smo zivot kriminalaca porediti sa zivotom onih koji su placeni da budu primer ostalim vernicima, super primer za vernike koji nisu placeni da budu vernici, koji jednostavno veruju ...


nego mislim da bi trebali komentare u ovoj temi usmeriti na najavljene investicuje turske u Sandzak ...

homar
29-10-2009, 21:01
nego mislim da bi trebali komentare u ovoj temi usmeriti na najavljene investicuje turske u Sandzak ...
Ako trebam da hvalim nešto što Suljo najavljuje već 20 godina, onda bez mene, sve je poznato, samo budale mogu vjerovati takvim prevrtljivcima.

Tahirovce
29-10-2009, 21:21
Mozes i da kritikujes ...

Elvis-Eko
30-10-2009, 00:02
On nije direktor coca-cole, delte ili predsednik neke stranke, vec bivsi vodja ISLAMSKE zajednice,
nego mislim da bi trebali komentare u ovoj temi usmeriti na najavljene investicuje turske u Sandzak ...




Samo da napomenem da je Muftija Zukorlic i dalje jedini vodja JEDINE IZ a to sto pojedini vjeruju u neke vjestacke tvorevine, kao sto rekoh u nekim prethodnim postovima, to je opet njihov problem s kojim se trebaju suocit.

E sad da ne skrecemo s teme, nego da usmjerimo komentare na investicije Turske u Sandzak

halilce
30-10-2009, 00:09
E sad da ne skrecemo s teme, nego da usmjerimo komentare na investicije Turske u Sandzak

Jbg,Sanžak se proširio!:D
Šta... Pa đe ti živiš,nisi znao?:4_2_204:
Eee,tebra..:mislim::mislim:
Sad ti je Sandžak do Kraljeva,tačnije do Lađevaca,znaš..:tongue:
Onaj fudbalski teren,što uzleću oni privredni avioni,a sleću oni Steltovi vaši...prinudno doduše!:lmao:

E,tu Livadu Lađevačku,će Turska da asvaltira,da opet poleću oni aviončići..al samo sezonski..galba po 3 meseca!

Kako će Vam biti sletanje,neznam..:)

iSelektor
30-10-2009, 00:36
Halilce jel to stvarno za taj aerodrom ili je neka zajebancija, nisam cuo za to do sad... ili mi promaklo

Pozzz 8)

halilce
30-10-2009, 00:43
Naravno da je istina i da se i o tome pregovaralo!
Pokušaću sad da nađem u vestima,a i naRTV(regionalna),izjave sa sastanka privrednih delegacija,govori se o tome!
Meho Mahmutović,kaže da će biti dobro da se sredi taj aerodrom,jer...."ko će da nam doleti,kad mora da sleće u Bgd,a posle da putuje 5 sati do Pazara"(slobodan citat,ali ne menja suštinu)!

Znaš Zlatko,ja ću tebi da zabranim da komentarišeš sve vezano za Sandžak pa i Srbiju!
Jebote,gori si no Nostradamus...:D

halilce
30-10-2009, 00:50
Press
Poseta turskog predsednika Abdulaha Gula
Turci odmah ulažu 36,5 miliona evra!

Turske banke finansiraju 85 odsto gradnje puteva na Pešteru i rekonstrukciju aerodroma Lađevci * Naše vlasti pozvale turske investitore da grade autoput na deonici od Ivanjice do crnogorske granice. "Turkiš erlajnz" zainteresovan za kupovinu "Jata", Turci pregovaraju i o kupovini FAP-a, IMT-a i Fabrike stakla u Paraćinu
1
http://www.pressonline.rs/upload/boxImageData/2009/9/26/77430/turci-1.jpg

Turski predsednik Abdulah Gul juče se sa predsednikom Borisom Tadićem dogovorio da turske banke ulože 36,5 miliona evra u izgradnju puteva Novi Pazar - Tutin i Novi Pazar - Sjenica, kao i u rekonstrukciju aerodroma Lađevci kod Kraljeva, saznaje Press! Predsednici Gul i Tadić razgovarali su i o mogućnosti da "Turkiš erlajnz" kupi "Jat", a dogovoreno je i da se krene u pregovore sa turskim investitorima o kupovini FAP-a iz Priboja, Fabrike stakla iz Paraćina, ali i beogradskog IMT-a!
Dvojica predsednika sa najbližim saradnicima juče su precizirali da se u izgradnju puteva na Pešteru uloži ukupno 30 miliona evra, dok će se u modernizaciju aerodroma Lađevci (osposobljavanje aerodroma za civilni i privredni obraćaj) uložiti 13 miliona. Dogovoreno je da 85 odsto ovih sredstava daju Turci (36,5 miliona), a ostatak će uložiti Srbija.
Grade i autoput
Kako saznajemo, naši pregovarači su predsedniku Gulu i njegovim saradnicima kao jedan od projekata ponudili i da turski investitori grade autoput kroz Srbiju, i to na potezu od Ivanjice do crnogorske granice.
2
Sem za "Jat tehniku" Turci su, kako saznajemo, izrazili veliku zainteresovanost i za kupovinu srpske aviokompanije "Jat". S obzirom na to da je njihov nacionalni prevoznik "Turkiš erlajnz" u ovoj godini ostvario rast profita od 14 odsto, ovo interesovanje bi lako moglo da se izrodi u konkretan posao.
- Turci će insistirati da se pre eventualne kupovine "Jata" ovoj kompaniji ponovo pripoji firma "Jat tehnika". Oni su, naime, zainteresovani da u Beogradu naprave regionalni centar, preko koga bi uzeli kompletno tržište bivše Jugoslavije... - kaže za Press jedan od srpskih pregovarača, koji tvrdi da Turci ne bi menjali ime "Jata", jer procenjuju da je to dobar brend.


Turski pregovarači su rekli da su veoma zainteresovani i za ovaj posao. Prema planu, turski investitori bi autoput preko Peštera gradili po principu koncesije - dobili bi pravo da u nekom vremenskom periodu naplaćuju putarinu.
Ovo su najznačajniji rezultati prvog dana posete turskog predsednika Abdulaha Gula Srbiji.
Inače, predsednik Tadić dočekao je svog turskog kolegu ispred Palate Srbija uz intoniranje himne dve države. Svečanom dočeku predsednika Turske prisustvovali su ministri Vuk Jeremić, Dragan Šutanovac, Mlađan Dinkić i Rasim Ljajić.
Posle razgovora u četiri oka, dvojica predsednika pridružili su se sastanku delegacija obe države, koje su potpisali pet bilateralnih međudržavnih sporazuma: o tehničkoj i finansijskoj saradnji, o ekonomskoj i saradnji u oblasti infrastrukturnih projekata, kao i dva sporazuma o socijalnoj sigurnosti (pogledaj okvir).
4
http://www.pressonline.rs/upload/boxImageData/2009/9/26/77433/turci-2.jpg

Sporazum u oblasti infrastrukture predviđa obezbeđenje povoljnih uslova finansiranja projekata. Kao prioritet označeni su izgradnja i rekonstrukcija saobraćajnica Novi Pazar - Tutin i Novi Pazar - Sjenica i "pripadajućih putnih objekata", u dužini od ukupno 65,99 kilometara.
- Novac za izgradnju obezbediće turska Eksim banka, koja će finansirati 85 odsto posla i obezbediti kredit u iznosu od oko 30 miliona dolara. Oko 15 odsto vrednosti projekta biće finansirano iz budžeta Srbije. Sporazum podrazumeva da turska strana angažuje izvođača radova koji je obavezan da angažuje podizvođače radova u Srbiji, i da u Srbiji nabavlja opremu i materijal - rekli su nam u Ministarstvu ekonomije.
3
Ni reč o Islamskoj zajednici
Prema našim saznanjima, tokom jučerašnje posete predsednika Gula najmanje vremena posvećeno je političkim temama.
- Turska delegacija jasno je poručila da neće igrati ulogu posrednika u pomirenju dvojice muftija Moamera Zukorlića i Adema Zilkića. Rekli su da ih uopšte ne zanima njihov sukob, jer smatraju da bi bilo kakvo mešanje bilo kontraproduktivno. Provejavala je tema stanja u BiH, i konstatovano je da će Srbija i Turska zajedno nastupati u rešavanju prilika u BiH - priča za Press sagovornik iz vrha vlasti, koji je učestvovao u razgovorima.


Na razgovorima sa turskom delegacijom Tadić je ukazao na značaj izgradnje autoputa koji bi povezivao Beograd i Podgoricu i bio garancija ekonomskog razvoja Sandžaka i prosperiteta bošnjačkog stanovništva u toj oblasti, što bi podrazumevalo i izgradnju industrijske zone u Tutinu. Tadić je istakao da je od velike važnosti i ulaganje u region Raške i Zlatiborski okrug. Predsednik Tadić je predložio i izgradnju turskog kulturno-obrazovnog centra na Koridoru 10 nedaleko od Beograda, koji bi "bio prilika da se na ovim prostorima ponovo susretnu dve različite kulture i religije".
Po završetku razgovora, predsednici Tadić i Gul izjavili su da su dve države dostigle "najviši nivo bilateralnih odnosa u istoriji", i da se pred nama otvaraju nove perspektive za produbljivanje političke i ekonomske saradnje.
5
Cvetković: Veliki potencijal za saradnju Turske i Srbije
Premijer Mirko Cvetković je u razgovoru sa predsednikom Turske Abdulahom Gulom istakao da na polju ekonomskih odnosa dve zemlje postoji veliki potencijal za poboljšanje trgovinske razmene, kao i privlačenje turskih investicija.
- Tokom razgovora je konstatovano da su dobri bilateralni odnosi Srbije i Turske značajni za stabilnost regiona i da je neophodno dalje unapređenje svih oblika saradnje. Na sastanku je podvučen značaj realizacije infrastrukturnih projekata u Srbiji, za koje je Turska iskazala zainteresovanost - saopštila je Vladina Kancelarija za saradnju s medijima.


- U prošlosti smo imali mnogo nesuglasica, ali želimo da vidimo našu budućnost u razumevanju i prijateljstvu. Neslaganje oko Kosova i Metohije ne sme da poremeti naše odnose i da doprinese njihovom urušavanju. Snažno podržavamo jedni druge na putu evropskih integracija, kao i programu Partnerstvo za mir. Kao što je Turska nezaobilazan činilac u rešavanju globalnih pitanja, tako je i Srbija nezaobilazan činilac u rešavanju regionalnih pitanja - rekao je Tadić, i dodao da Srbija podržava integritet i suverenitet svake zemlje u regionu i sa pažnjom prati butmirski proces:
- Za Srbiju, kao garanta Dejtonskog sporazuma, prihvatljivo je sve što se dogovore tri naroda i dva entiteta u BiH...
Gul: Garanti mira
Predsednik Gul izjavio je da su Srbija i Turska dostigle najviši nivo bilateralnih odnosa, koji nemaju samo političku, već i privrednu dimenziju.
6
Gul nema vremena za parlament?
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je danas da je obraćanje predsednika Turske Abdulaha Gula poslanicima otkazano zato što je njegova poseti kraća od prvobitno planirane, a ne zato što su protiv tog obraćanja bile pojedine opozicione stranke.
- Ta sednica je otkazana zato što se pri definitivnom usaglašavanju protokola prosto ocenilo da će Gul nešto manje vremena boraviti u Beogradu nego što je bilo planirano, i onda se išlo metodom eliminacije, u skladu sa predlogom njegovog protokola - rekla je Đukić-Dejanović.


- Tadić razmišlja strategijski o viziji svoje zemlje i viziji za ceo Balkan, što je od koristi i Srbiji i njenim bilateralnim odnosima sa Turskom. Pozvaćemo naše poslovne ljude da se više angažuju. Srbija je saobraćajno na ključnom mestu na Balkanu, jer kroz nju prolaze svi važni putevi. Turska i njene kompanije su zainteresovane za saradnju. Dokle god se Srbija i Turska budu zalagale za rešavanje istih problema, biće mira na Balkanu - kazao je Gul, ističući da dve zemlje imaju odnose zasnovane na prijateljstvu, ali i bezbednosti.
Danas, drugog dana posete, dvojica predsednika će posetiti Kapelu mira u Sremskim Karlovcima i Petrovaradinsku tvrđavu u Novom Sadu. Po povratku u Beograd, predviđeno je da predsednici učestvuju na sastanku "Ekonomski razvoj Sandžaka".

kraj
Fakti:
U prisustvu šefova dve države Borisa Tadića i Abdulaha Gula, predstavnici vlada Srbije i Turske potpisali su pet bilateralnih međudržavnih sporazuma:
- Sporazum o tehničkoj i finansijskoj saradnji (potpisao ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić)
- Sporazum o ekonomskoj saradnji i Sporazum o saradnji u oblasti infrastrukturnih projekata (potpisali ministar ekonomije Mlađan Dinkić i turski ministar rada i socijalne politike Omer Dinčer)
- Sporazum o socijalnim aktivnostima i Administrativni sporazum o sprovođenju socijalne sigurnosti (potpisali ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić i turski ministar rada i socijalne politike Omer Dinče)

halilce
30-10-2009, 00:59
Eto,Zlatko..
Po ovome ispada,da ako će u Sandžak uložiti 2/3 od 36 miliona,1/3 će morati u Srbiji...
Daj,da vidimo sa Suljom,da od milijarde dolara Ruskog kredita,u obrnutoj proporciji uloži u Sandžak!:obeseni:

Ovo,može sa Suljom Reško da završi!:ruka:

iSelektor
30-10-2009, 01:24
Sandzak da ulozi?
Pa odakle bre?

Tahirovce
30-10-2009, 08:07
Ne Sandzak, nego Rusi u SandzaK. Zajebava Halilce pusti ga ..

Undercover 007
30-10-2009, 16:22
Predaleko se ide sa ovim pisanjem pa su neki poceli da nazivaju budalame one koji veruju nekome kome oni ne veruju.
Selam

carsija
30-10-2009, 20:35
Samo da napomenem da je Muftija Zukorlic i dalje jedini vodja JEDINE IZ a to sto pojedini vjeruju u neke vjestacke tvorevine, kao sto rekoh u nekim prethodnim postovima, to je opet njihov problem s kojim se trebaju suocit.

E sad da ne skrecemo s teme, nego da usmjerimo komentare na investicije Turske u Sandzak

Voleo bih znati koliki je tvoj stepen islamskog znanja, koliko svoj zivot predredjujes islamskim pravilima, za razliku od stepena Ideopoklonstva koji je ocigledan.

ps. Nisam za koncept srpskih muslimana, koliko da znas.

Elvis-Eko
31-10-2009, 03:29
Voleo bih znati koliki je tvoj stepen islamskog znanja, koliko svoj zivot predredjujes islamskim pravilima, za razliku od stepena Ideopoklonstva koji je ocigledan.

ps. Nisam za koncept srpskih muslimana, koliko da znas.


Carsija, ako zelis nesto da znas o mom zivotu, idealima i shvatanjima, pitanja poput ovih mozes poslat putem PP, ali tek onda kada se malo bolje upoznamo i kada budem znao s kim razgovaram o privatnim stvarima :)


A sto se tice ovog koncepta, vjeruj da nisam bas ni ja za to ali nisam ga ja ni izmislio, tako mu valjda dodje, koliko da znas :)

36310
31-10-2009, 08:41
Voleo bih znati koliki je tvoj stepen islamskog znanja, koliko svoj zivot predredjujes islamskim pravilima, za razliku od stepena Ideopoklonstva koji je ocigledan.




@Elvise, idi matere ti izbishi mu gume!!! :smeh2:

STRANAC
31-10-2009, 09:42
@Elvise, idi matere ti izbishi mu gume!!! :smeh2:
ili neka mu pokaze pitona... :icon_cheesygrin:

Tahirovce
31-10-2009, 10:37
Mozda ne zalazi covek u sve teme i ne konta salu nije fer...

STRANAC
31-10-2009, 10:40
u pravu si...
nadam se da ce razumet salu...

Elvis-Eko
31-10-2009, 15:11
@Elvise, idi matere ti izbishi mu gume!!! :smeh2:



Hahahahahaaaaa :smeh2: suti belaju, ne prepadaj nam goste

halilce
31-10-2009, 15:13
@Elvise, idi matere ti izbishi mu gume!!! :smeh2:

;)Jel ti ovo video moje gume,pa da mi se osvetiš?:ruka:

36310
31-10-2009, 15:17
:ruka: ..................... :D

halilce
31-10-2009, 15:20
e,jok...no čik i ti i Eko,izađite u čaršiju!:lmao:

Elvis-Eko
31-10-2009, 15:21
Ada suti ostaces i bez zmigavca i to onog zadnjeg lijevog :smeh2:

36310
31-10-2009, 15:24
Ada suti ostaces i bez zmigavca i to onog zadnjeg lijevog :smeh2:

A da ne pominjemo jos pitona....

halilce
31-10-2009, 15:25
Baš me briga za žmigavce....
Niti sam u lijevo orijentisane,a ni u one desno..
Ja sam Tolerantan...:)

Elvis-Eko
31-10-2009, 15:26
A da ne pominjemo jos pitona....



:smeh2: Jes da je danas HALOWEEN al nemoj ga toliko prepadat

36310
31-10-2009, 15:27
HAHAAAAAAA.....

Elvis-Eko
31-10-2009, 15:29
Ljudi, mnogo ste neozbiljni , ovdje se bre raspravlja o ulaganju Turske u Sandzak a ne o gumama :p

halilce
31-10-2009, 15:30
Hajte Vas dvojica,da se ne zapričamo....:lmao:

36310
31-10-2009, 15:35
Ljudi, mnogo ste neozbiljni , ovdje se bre raspravlja o ulaganju Turske u Sandzak a ne o gumama :p

E da,kad smo kod toga mozeli mi neko odgovoriti zasto se odustalo od izgradnje puta "Kulturna i Teritorijalna Autonomija Sandzaka"koji je,cini mi se,veoma uspesno trasiran pocetkom '90-tih godina?

halilce
31-10-2009, 15:40
Ljudi, mnogo ste neozbiljni , ovdje se bre raspravlja o ulaganju Turske u Sandzak a ne o gumama :p

Da nećeš da finansiraš fabriku guma?