PDA

View Full Version : Izlazak Biljane Plavsic iz zatvora..


halilce
27-10-2009, 07:28
B92 (http://www.b92.net/indexs.phtml) http://static.b92.net/images/news/item-new-black.gif Info (http://www.b92.net/info/index.php) http://static.b92.net/images/news/item-new-black.gif Vesti (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?order=priority) http://static.b92.net/images/news/item-new-black.gif Ratni zločini http://static.b92.net/images/trans.gif Izlazak Biljane Plavšić iz zatvora

27. oktobar 2009. | 00:29 | Izvor: B92 Beograd -- Iz švedskog zatvora Hališenberg danas na slobodu izlazi bivša predsednica Republike Srpske Biljana Plavišić.

http://www.b92.net/news/pics/2009/10/6982494634adf8b5add5df062029354_extreme.jpgBiljanj a Plavšić (FoNet, arhiv) Švedske vlasti nisu želele da daju detalje o vremenu i načinu izlaska Plavšićeve koja je, inače, prvi osuđenik Haškog tribunala za najteže ratne zločine koji je odslužio svoju kaznu.

Ona se, pošto je optužena za genocid, zločine protiv čovečnosti i ratne zločine nad bosanskim Muslimanima i Hrvatima, doborovoljno predala Haškom sudu 10. januara 2001, a naredne godine u oktobru priznala krivicu za progon muslimana i Hrvata u 37 opština u Bosni i Hercegovini u zamenu za odbacivanje preostalih tačaka optužnice.

Na pitanje sudije da li se izjašnjava da li je kriva ili nije kriva, Biljana Plavšić je tada rekla "Izjašnjavam se da sam kriva".

Tokom boravka u zatvoru izdala je knjigu "Svjedočenja", u kojoj je krivicu za rat prebacila na Radovana Karadžića, ali je odbila da protiv njega svedoči.

Ona je bila jedan od ključnih svedoka na suđenju bišem predsedniku Narodne skupštine RS Momčilu Krajišniku, koji je u martu ove godine osuđen na 20 godina zatvora.

Predstavnici političkih partija u Skupštini Srbije, različito su reagovali na njeno puštanje na slobodu.

"Biljana Plavšič je nanela nemerljivu štetu Republici Srpskoj i sprskom narodu, posebno onima koji su bili optuženi pred Haškim tribunalom i koji su zbog njenog svedočenja osuđenji na dugogodišnje kazne zatvora", smatra potpresednik Srpske radiklane strane, Dragan Todorović

"Ja sam sa Biljanom bio dobar prijatelj i sigrno ću je posetiti kad bude došla, biće mi drago da je vidim", rekao je Velimir Ilić, predsednik Nove Srbije.

"Tu nema šta da se kaže, ja sam protivnik komentarisanja sudskih odluka i presuda, sud je odlučio da ona bude osuđenja i pušptena.", kaže Jelena Trivan, poslanica Demokratske stranke.

Haški tribunal prošlog meseca, tačnije 15. septembra odobrio je prevremeno puštanje na slobodu Biljane Plavšić. Tada je u zatvoru Plavšićevu posetio premijer Republike Srpske Milorad Dodik.

36310
27-10-2009, 21:36
Na pitanje sudije da li se izjašnjava da li je kriva ili nije kriva, Biljana Plavšić je tada rekla "Izjašnjavam se da sam kriva".

Kazu da "Ko prizna pola mu se prasta"....... :mislim: Pa i za to "pola" sto bi joj ostalo trebala je da odlezi dozivotnu!!! :mad:.

carsija
27-10-2009, 21:58
B92 Info Vesti Ratni zločini

Zvaničnici Srbije o Plavšićevoj
27. oktobar 2009. | 16:11 | Izvor: B92
Beograd -- Vlast mora oprezno da kontaktira sa Biljanom Plavšić zbog međunarodne zajednice, kaže predsednik Saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić.

B92 - Vesti - Zvaničnici Srbije o Plavšićevoj - Internet, Radio i TV stanica; najnovije vesti iz Srbije (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=10&dd=27&nav_id=389061)

....samo zbog medjunarodne zajednice.....a ne zbog zrtava etnickog ciscenja i genocida....

Tahirovce
27-10-2009, 22:03
E blento, zapalio se kakav je a ja ga gasio :icon_arrowu: ...

carsija
27-10-2009, 22:09
PRIHVATIMO LI REZULTATE GENOCIDA BIT ĆEMO SAUČESNICI U NJEMU
Autor: Edit Agović

Objavljeno: 23. October 2009. 09:10:08


PRIHVATIMO LI REZULTATE GENOCIDA BIT ?EMO SAU?ESNICI U NJEMU — Bosnjaci.Net (http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=35847)

STRANAC
27-10-2009, 22:14
alo borci,polakote malo...
sudio joj je najvisi ovozemaljski sud...
odluka o tezini,duzini,mestu i svakoj drugoj sankciji je donesena sa te instance i tu je kraj price...
to da li se to nama svidja ili ne druga je stvar...
po vasim razmisljanjima ispade da je sad Rasim oslobodio...

@carsija,dobro doso,i ako si promeni dres,mislim da ti je "licnost" ostala ista...

carsija
27-10-2009, 22:17
Glorifkacija zločinca i neprihvatanje pravde

27.10.2009
Žana Kovačević
Doček Biljane Plavšić pokazuje održava stav vlasti prema ratnim zločinima

Glorifkacija zlo?inca i neprihvatanje pravde - Radio Slobodna Evropa (http://www.slobodnaevropa.org/content/article/1862538.html)

carsija
27-10-2009, 22:20
Postojeći komentari
T. N. Đ. – Ž. J - N. V. |27.10.2009
Biljanu Plavšić će obezbeđivati MUP Srbije
Bivša predsednica Republike Srpske Biljana Plavšić od danas je na slobodi. Od trenutka kada njen avion bude sleteo na beogradski aerodrom „Nikola Tesla”, Plavšićeva će imati zaštitu MUP Srbije. Kako za „Blic” kažu u vrhu MUP, policija će obezbeđivati Plavšićevu sve do konačne procene njene bezbednosti, koju ovoga trenutka obavljaju domaće tajne službe.

Blic Online | Komentari | Biljanu Plav?i? ?e obezbe?ivati MUP Srbije (http://www.blic.rs/_komentari.php?id=117472&mode=view)

carsija
27-10-2009, 22:27
alo borci,polakote malo...
sudio joj je najvisi ovozemaljski sud...
odluka o tezini,duzini,mestu i svakoj drugoj sankciji je donesena sa te instance i tu je kraj price...
to da li se to nama svidja ili ne druga je stvar...
po vasim razmisljanjima ispade da je sad Rasim oslobodio...

@carsija,dobro doso,i ako si promeni dres,mislim da ti je "licnost" ostala ista...

PRVO. Nisam borac nego inelektualac

DRUGO. Biljana je samo primer koliko je Srbija a posebno srbijanska politicka elita spremna da se istinski suoci sa zlocinima i OSUDJENIM zlocincima da ih istinski prizna, kako ih u buducnosti ne bi ponovila.

TRECE. Ljajic po pitanju njene slobode treba najmanje da govori neka govori Srbija.

CETVRTO. Pocecu da umisljam da imas parapsiholoske sposobnosti poput DRAGANA DABICA da na daljinu prepoznas moju licnost.

PETO. Bolje te naso.

STRANAC
27-10-2009, 22:37
PRVO. Nisam borac nego inelektualac

DRUGO. Biljana je samo primer koliko je Srbija a posebno srbijanska politicka elita spremna da se istinski suoci sa zlocinima i OSUDJENIM zlocincima da ih istinski prizna, kako ih u buducnosti ne bi ponovila.

TRECE. Ljajic po pitanju njene slobode treba najmanje da govori neka govori Srbija.

CETVRTO. Pocecu da umisljam da imas parapsiholoske sposobnosti poput DRAGANA DABICA da na daljinu prepoznas moju licnost.

PETO. Bolje te naso.
sve ovo lepo od tebe,neka si doso,davno niko nije toliko trago za linkovima,
nego samo me cudi sto si promenio nick,kad ti je i onaj prvi bio dobar...
da li ti je ovo novi zadatak od tvog mentora ili je samo kompleks nize vrednosti u odnosu na Ljajica ucinio da s eopet bunite i pricate nebuloze...
Rasimu je posao takav,za razliku od onog gušavog koji ni sam sebe ne razume kad prica...
Nema logike reci jedno lekaru nemoj da pregledas i lecis to dete jer je te i te nacionalnosti,vere,rase i sl...
posao je posao,a Rasim je pokazao da je trenutno politicka elita u srbiji,
i meni su sasvim razumni ovakvi izlivi ljubomore,jada,ocaja politicke bede, i "intelektualzima" - ma sta to u tvom slucaju znacilo ;)...

carsija
27-10-2009, 22:39
Ali raduje i ohrabruje vecina ovoga sto se moze procitati u vidu sledecih kometara, koji dolaze od obicnih i malih ljudi

B92 - Komentari - Biljana Plavšić stigla u Beograd - Internet, Radio i TV stanica; najnovije vesti iz Srbije (http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=388935#hrono)

iSelektor
27-10-2009, 22:40
SESTO. Probaj da nam pasuse zanimljivog teksta ovde kopiras, da ne idemo na milion stranica i citamo sve nepotrebno!

SEDMO. Odsluzila je kaznu, pustite je da zivi sada svoj zivot. Ima pravo na to ko i svi drugi sto izadju iz zatvora

OSMO. dobro doslica i ovde 8)

carsija
27-10-2009, 22:46
sve ovo lepo od tebe,neka si doso,davno niko nije toliko trago za linkovima,
nego samo me cudi sto si promenio nick,kad ti je i onaj prvi bio dobar...
da li ti je ovo novi zadatak od tvog mentora ili je samo kompleks nize vrednosti u odnosu na Ljajica ucinio da s eopet bunite i pricate nebuloze...
Rasimu je posao takav,za razliku od onog gušavog koji ni sam sebe ne razume kad prica...
Nema logike reci jedno lekaru nemoj da pregledas i lecis to dete jer je te i te nacionalnosti,vere,rase i sl...
posao je posao,a Rasim je pokazao da je trenutno politicka elita u srbiji,
i meni su sasvim razumni ovakvi izlivi ljubomore,jada,ocaja politicke bede, i "intelektualzima" - ma sta to u tvom slucaju znacilo ;)...

Tvoje reci govore o tebi najvise. Mislim da si nedostojan za dalju licnu prepisku. A pravo na svoj stav i misljenje, mi ne mozes osporiti.

STRANAC
27-10-2009, 22:54
Tvoje reci govore o tebi najvise. Mislim da si nedostojan za dalju licnu prepisku. A pravo na svoj stav i misljenje, mi ne mozes osporiti.
bezanje sa bojnog polja znak je slabosti i karaktera i raspolozivog potencijala ("intelektualnog" :) )
to sto mislis da nemas ravnog sagovornika trebao bi da argumentujes,jer ovim do sada napisanim si u DEGRADIRANOM polizaju...
a,to sto imas diplomu-ako je imas,moram te podsetiti da ima jedan covek,za vas iz sda nocan mora,i zove se Mensur Gicevic,koji je otktio niz VASIH FALKSIFIKOVANIH DIPLOMA,tako da mozda je i tvoja jedna iz te serije...
a,pravo na rec,misljenje,stav,i slobodu govora,
ne samoda ti ja NE MOGU ODUZETI,
vec ne moze,niti hoce bilo ko OVDE...
ovo je net-arhiva sa srcem,ovdi su svi dobrodosli,
ovde za sve ima mesta,
ovde su svi argimenit dozovoljeni,
ovde je samo
LIČNA UVREDA ZABRANJENA...

carsija
27-10-2009, 23:19
Bolesno je danas ne saosecati se sa hiljadama zrtava etnickog ciscenja u BIH i njihovim porodicama.
Bolesno je ostati ravnodusan na tragicnu sudbinu jednog naroda. Bar danas.

iSelektor
27-10-2009, 23:52
Znaci ti linkovanjem svih negativnih vesti o plavsicki saosecas jel?
ja nista, samo copy paste, umori mi se prst...

To se iskazuje drugacije, a ne ovako kako si ti poceo brate...
To jedno, drugo, trebamo gledati naprijed, da ne bi doslo opet do istog ili goreg... a proslo vratit ne mozemo NAZALOST!

Pozzz 8)

Tahirovce
27-10-2009, 23:59
Mislim da je ne davanje podrske gore pomenutoj dovoljno, napravise ceremoniju od njenog dolaska i sve to drzavnim parama. odradlezala je svoje i neka ide kuci kao svi robijasi a ne kao heroj ...

carsija
28-10-2009, 00:01
Znaci ti linkovanjem svih negativnih vesti o plavsicki saosecas jel?
ja nista, samo copy paste, umori mi se prst...

To se iskazuje drugacije, a ne ovako kako si ti poceo brate...
To jedno, drugo, trebamo gledati naprijed, da ne bi doslo opet do istog ili goreg... a proslo vratit ne mozemo NAZALOST!

Pozzz 8)

Ne brate, linkovanje koristim kao cinjenice na koje zelim da ukazem, da ih neko procita, analizira i na taj nacin sa vise izvora i informacija obogati svoja saznanja.

Linkovanje koristim i kao dodatnu argumenatciju za stavove koje iznosim ili dijelim sa nekim ili necim sto mislim da je PRAVILNO.

A uzgred receno doticna Osudjenica je svoje priznanje krivice opovrgla u jednom inetrvjuu sa pocetka godine navodeci da je PRIZNANJE bilo sredstvo za ublazavanje kazne a ne izraz njenog unutrasnjeg i iskrenog pokajanja.

ps. to mozete procitati na DW /u ali da Vas ne smaram linkovima

iSelektor
28-10-2009, 00:20
Nemoj nas smarati linkovima, vec nam cele tekstove postavi... nemam nista protiv

Kako god da je i njeno je vrijeme proslo i trla baba lan... vidi je kako izgleda, nema nista od nje... gotovo, ende, finito, fin, konjec, the end...

carsija
28-10-2009, 00:24
Politika | 27.10.2009
Biljana Plavšić slobodna

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Poslije naučne karijere, presuda za ratne zločine i genocid. Bivša predsjednica RS Biljana Plavšić oslobođena je u utorak (27.10.) iz švedskog zatvora. Plavšić je u Švedskoj odslužila dvije trećine kazne. Ona je pred Haškim sudom osuđena za genocid i ratne zločine na 11 godina.

Sudije Tribunala u Hagu za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji su već svašta doživjele, ali samo jednom da se na optuženičkoj klupi, iz jednog balkanskog muškog svijeta, pojavi jedna – žena: Biljana Plavšić.



Priznala krivicu...



Za njom je naučna karijera – bila je profesorka biologije – ali, nije zazirala ni od bavljenja politikom. Sa jedne od vodećih pozicija na Sarajevskom univerzitetu, 1991. godine je postala član Predsjedništva tadašnje Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine. 1992. je postala jedan od dva potpredsjednika Republike Srpske, član vrhovne komande njenih oružanih snaga, a 1996. poslije odlaska Radovana Karadžića, Plavšićeva je postala predsjednica tog entiteta.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: "Čelična lejdi", kako su zvali Biljanu Plavšić, u sudnici Haškog suda.


Biljana Plavšić je optužena da je zajedno sa Karadžićem pripremila ideološko tlo za etnička čišćenja bosanskih muslimana, za ubistva, progone i silovanja. Kada je poslije rata protiv nje podignuta optužnica, otišla je u Hag i pred sudom priznala krivicu:



„Sada sam se uvjerila i prihvatam da su više hiljada nevinih ljudi bili žrtve organizovanog i sistematičnog djelovanja da se uklone muslimani i Hrvati sa područja koja su Srbi smatrali svojim.“



Ovo priznanje je ostavilo utisak na sudije koje su prema Biljani Plavšić postupile blaže nego što bi to inače bio slučaj. Umjesto na doživotnu robiju, osuđena je na jedanaest godina zatvora. Ubrzo zatim je iz Holandije prebačena u zatvor u Švedskoj.



...pa je opovrgla



Početkom ove godine, Biljana Plavšić je u jednom intervjuu opovrgla priznanje krivice, rekavši da joj je ono samo poslužilo kao sredstvo da joj se ublaži kazna, te da ono nije bilo izraz njenih ubjeđenja.



I pored toga, švedska vlada je – po dogovoru sa tužilaštvom u Hagu – odlučila da je pusti na slobodu – nakon što je izdržala dvije trećine kazne.



Bildunterschrift: Predsjednici - Plavšić je izdržala kaznu a Milošević umro u pritvoru Haškog suda u Sheveningenu


Vijest o njenom puštanju na slobodu izazvala je ogorčenje, prije svega u redovima bosanskih muslimana koji je smatraju odgovornom za preranu smrt svojih najbližih.



Munira Subašić ni do danas ne zna gdje su joj muž i sin koji su ubijeni u srebreničkom masakru, i osjeća da se sud ne odnosi pravedno prema tvorcima rata



”Puštanjem Biljane Plavšić, skraćivanjem optužnice Radovanu Karadžiću, izjave gospodina Dodika, govori da i Evropa – bez obzira što podržava – ponovo krši ljudska prava”, kaže Subašić.



79-godišnju Biljanu Plavšić nakon zatvora u Beogradu čeka stan koji je kupila prije nego što se predala Haškom tribunalu.



Autor: Jörg Paas/ Savic Svetozar

Odg. urednica: Marina Martinović

Tahirovce
28-10-2009, 00:28
e ovako je mnogo prakticnije, ako neko zeli da citira i komentarise taj deo teksta ...

carsija
28-10-2009, 00:32
OK. Prihvacam Vasu sugestiju

Elvis-Eko
28-10-2009, 03:33
Mislim da je ne davanje podrske gore pomenutoj dovoljno, napravise ceremoniju od njenog dolaska i sve to drzavnim parama. odradlezala je svoje i neka ide kuci kao svi robijasi a ne kao heroj ...




Slazem se. Kao sto rece STRANAC, nju je najveci ovozemaljski sud osudio a ona odlezala e sad koliko je sudska odluka realna o tome mozemo raspravljat do sutra a nista postic necemo.

36310
28-10-2009, 09:40
Politika |

.........Vijest o njenom puštanju na slobodu izazvala je ogorčenje, prije svega u redovima bosanskih muslimana koji je smatraju odgovornom za preranu smrt svojih najbližih.



Munira Subašić ni do danas ne zna gdje su joj muž i sin koji su ubijeni u srebreničkom masakru, i osjeća da se sud ne odnosi pravedno prema tvorcima rata......





Od kako sam cuo vijest da se shpekulishe sa pushtanjem Plavsicke na slobodu ja verujte nisam prestajao da mislim na sve ove jadnike koji su izgubili svoje zivote ili pak zivote svojih nadrazih u onoj ludoj i surovoj agresiji koja je izvrsena nad nasim miroljubivim narodom...
Citav svijet zna da mi rat nismo zeleli,nismo ga cak ni prizeljkivali,zato kada vidim da se oni,u cijim se glavama rodila ideja etnicki cistih prostora i koji su sa vise ili manje odgovornosti bili glavni akteri jedne ogromne ljudske patnje i jedini krivci jednog bezumnog stradanja,dakle kada vidim takve da se slobodno shepure i shetaju po tim istim svojim zlocinackim tvorevinama, e onda zaista najmanje sto mogu da uradim je da ne budem ravnodusan na sve to!!!


:mad:.

carsija
28-10-2009, 11:06
reakcije na oslobadjanje Plavsicke stizu sa brojnih strana

ŠVEDSKI MEDIJI KRITIKUJU BILDTA
Član Parlamenta Švedske, socijaldemokrata Thomas Bodstrom, koji predsjedava Komitetom za pravdu, prijavio je ministra inostranih poslova ove zemlje Carla Bildta ustavnom komitetu tvrdeći da je ovaj došao u konflikt interesa, učestvujući u odluci o puštanju Biljane Plavšić na slobodu, javlja švedski list SDV.

Bodstrom traži od ustavnog komiteta da odluči da li je Bildt bio u sukobu interesa kada je bio jedan od učesnika u vladinoj odluci da se oslobodi Biljana Plavšić, javlja švedski list SDV.

Bodstrom, inače bivši ministar pravde, izjavio da ga je Bildt zvao u nekoliko navrata dok je obavljao ministarsku funkciju, kako bi se uvjerio da će se sa Biljanom Plavšić postupati dobro. Prema pisanju lista Svenska Dagbladet, Bildt je Plavšićevu posjećivao u zatvoru.

"On je više zvučao kao njen brat, a ne neki advokat. Činilo mi se da imaju mnogo jače međusobne odnose," kazao je Bodstrom.

On je dodao da takva snažna lična predanost Carla Bildta vjerovatno mogla dovesti do sukoba interesa pri donošenju odluke o njenom puštanju na slobodu.

Švedski mediji podsjećaju da je Carl Bildt svjedočio za vrijeme suđenja Biljani Plavšić o njenim poslijeratnim naporima, ocjenjujući ih hrabrim. Ovo njegovo svjedočenje nije utjecalo na najnovije optužbe.

Kritike su uslijedile i u komentaru lista Dagens Nyheter, no švedska vlada je istakla kako je odluka o oslobađanju Plavšićeve donesena na osnovu tamošnjih zakona.

Carl Bildt nije htio komentirati ove navode.

iSelektor
28-10-2009, 11:07
A sta mozes kao normalni smrtnik da uradis po tom pitanju? NISTA!

carsija
28-10-2009, 11:09
Vredi procitati i ovo

Za Janju Beč Nojman, sociologa, koja proučava genocid, ponašanje haških optuženika i nespremnost srpske javnosti da se suoči sa ratnim zločinima su povezani:


“Ta bahatost u ponašanju ova tri optuženika je samo normalna posledica nesuočavanja u Srbiji. I ta arogancija i nepoštovanje institucija međunarodne pravde su nešto što donosi jednu lošu sliku za Srbiju, ne samo za ovu generaciju nego za nekoliko sledećeih generacija. Mislim da nije dobro, pre svega za srpski narod kao kolektivni identitet, da bez suočavanja mi, u stvari, pristajemo da svi budemo krivi, odnosno da pravi počinioci ne budu kažnjeni.”

Beč Nojman kaže da je poricanje genocida u Srbiji zapravo državna strategija.


“Srbija nije odustala od tog svog prvobitnog projekta iz 1987. godine i nezavisno što su se menjale vlasti, manje ili više demokratične, nije se uopšte distanciralo od zločina i ta ideologija koja ih je omogućila je još živa, podsticana. Ima pojedinaca, raznih grupacija koje nešto rade ali samo na tom individulanom nivou ima nekih pomaka. Mislim da je poricanje genocida u Srbiji državna strategija. U tom smislu je samo nastavak prethodne politike,“ rekla je ona.

carsija
28-10-2009, 11:10
Kao obican smrtnik mogu da sirim ISTINU.

iSelektor
28-10-2009, 11:15
Pa niko ti ne brani?! ili?

Ja mislim da efekta nema... jer je ona svoje odradila... mada sve u svemu ja nju vidim samo kao marionetu neciju... nit je ona imala pravo glasa niti nista... u mojim ocima jedna krava koja je platila ceh za njenu naivnost...

halilce
28-10-2009, 14:38
"Moralni" doček Plavšićeve

28. oktobar 2009. | 00:47 -> 09:24 | Izvor: B92 Beograd -- Premijer Republike Srpske Milorad Dodik rekao je u interjvuu za B92 da je dolazak Biljane Plavšić u Beograd organizovao iz čisto moralnih razloga.

http://www.b92.net/news/pics/2009/10/4395020614ae786840d3d1689161468_extreme.jpgBiljana Plavšić i Milorad Dodik (Tanjug, arhiva) Dodik je u intervjuu u emisiji "Kažiprst" na radiju B92 rekao da je imao potrebu da sačeka Biljanu Plavšić, inače osuđenu ratnu zločinku, jer je cenio njenu odluku da ode u Hag da ne bi opterećivala institucionalni kapacitet RS. On je kazao i da je Plavšićeva u Beograd doputovala avionom Vlade Republike Srpske i da je tu odluku doneo on lično.