PDA

View Full Version : Gladno skoro milion gradjana


sabahudin
16-10-2009, 10:58
Gladno skoro milion građana
Autor: Ekipa „Blica“ | 16.10.2009. - 05:00

Plašim se da će mi se deca na zimu posmrzavati jer para za ogrev nema, pa sam juče čamcem iz Save vadio granje i sakupljao drva sa obale. Struju i vodu nemamo, nema opštinske pomoći za sirotinju, ni knjige za decu nismo dobili. Sa manje od sto evra mesečno supruga i ja ne možemo da nahranimo naša dva osnovca, a kamo li da ih obučemo kod Kineza, kaže Boro Pavlović iz Laćarka kod Sremske Mitrovice.

Ovako jedan od oko 700.000 građana Srbije opisuje život ispod linije siromaštva. A Ljubomir Pejaković, savetnik ministra rada, u mozaik siromaštva „prilaže“ podatak da je u Trgovištu dnevni promet u prodavnici hrane 2.000 dinara, dok se na pumpi u Beloj Palanci proda dnevno tek 40 litara benzina.
- Obišli smo 85 opština, svuda traže otvaranje narodnih kuhinja. Morate biti pogođeni onim što tamo vidite. Ali više pogađa nemoć da se pomogne svakome. Zakonska granica siromaštva je neprimereno niska, broj objektivno siromašnih građana mnogo je veći. Pripremamo zakon koji će podići tu granicu i proširiti listu građana koji imaju pravo na socijalnu pomoć, pa će broj korisnika biti uvećan oko 40 odsto – dodaje Pejaković.
Dok država i zvanično ne prihvati realnost da danas gladuje nešto manje od milion građana, za sada imamo 58 narodnih kuhinja. Upravo se iz Robnih rezervi u kolektivne kazane distribuira oko 560 tona namirnica kao interventna mera Vlade. Prema podacima Ministarstva za rad u prestonici ima oko 6.000 gladnih građana, do nove godine regrutovaće se još hiljadu novih. U ostatku Srbije ima ih 25.000.
- Biti gladan i siromašan kod nas je i danas sramota. Profesori u školama i penzionisani intelektualci doživljavaju kao poniženje odlazak u narodnu kuhinju. Sa snebivanjem nose hranu kući da ih niko ne bi video dok jedu „sa kazana“, sramota ih je što su gladni – veli Dragica Kljajić, stručni saradnik za socijalnu delatnost u Crvenom krstu Srbije.

Poražavajuće brojke
Oko 700.000 građana Srbije živi ispod linije siromaštva
Najviše siromašnih je u 40 najnerazvijenijih opština
155.000 mališana u Srbiji je siromašno
Najugroženija su deca ispod 13 godina i stariji od 65 godina
Stopa nezaposlenosti u 2009. porasla za 1,1 odsto
737.000 građan traži posao preko NSZ

STRANAC
16-10-2009, 15:28
opasno porazavajuce i brojke i stanje...
najgore je sto jos nema vidne sanse za boljitkom...

Undercover 007
16-10-2009, 23:11
Bas tako brate, najgore je sto nista ne pokazuje da ce biti bolje.

36310
17-10-2009, 08:55
Sit gladnom ne veruje...a ako uz to dodamo i cinjenicu da zivimo u cisto kapitalistickom uredjenju svijeta u kojem su licni interes i materijalni progres mnogo(ali MNOGO) bitniji od nekih moralnih nacela,onda nije tesko razumeti paradox da neki ljudi(pored toga sto pojedini uzivaju u blagodatima najveceg progresa i izobolja)umiru od gladi i u najvecoj bijedi.

borichi
17-10-2009, 22:03
With all do respect:

..Ja se ne bi slozila da se zivi u Kapitalizmu, tamo kod nas. Jer da je Bog dao da je Kapitalzam, ne bi bilo "Milion gradjana gladno"..

Kapitalizam je Ideolosko drustvo i ljudima daje mnogo vise slobode; kroz neprikosnoveno pravo na privatnu imovinu i slobodu trzista.

Da pojednostavim!

Kod nas ti je "Small Business Licence" (Dozvola za mali biznis) $28,00. (dvadeset osam dolara), Svakome je dostupno, ko god se osjeca da moze i da zna, dozvoljeno mu je..Imas jedan formular na kome ispises sta ces da radis i odmah dobijes dozvolu na licu mjesta... za nekih 15 do 20 minuta.

Eh sad, Corporation i INC, (Corporacije, Incorporacije) kostaju od $3000,00 i vise.. zavisi od planiranog kapitala, pa malo vise kosta Avio Companija od proizvodnje traktora..(ovo je vec ozbiljnije, ali je vrlo lako ostvarivo)

A kod nas,,,
Prijatelj nam isprica da je do sada potrosio 17,000 Eura i godinu i sest mjeseci za registraciju biznisa u Bosni i da jos nije uspio da sve zavrsi. Valjda fali jos para, i ako kaze da je do sada sve zivo potplatio, (citaj korupcija) ali zaboravio cistacicu da potplati, sta li..Ovo se sve odnosi samo na dozvolu za Biznis!

Ja mislim da je kod nas u pitanju jos uvijek neka vrsta produzenog Socijalizma. Diktatura Proleterijata, i Sindikati su svugdje prisutni. Odnosno Materijalizam, (koji ti gore spominjes). I sam se Marks zalagao za Materijalizam, koji iskljucuje svaku ideju pa i "Boga"..Za jednu klasu, (radnicku) sto je nemoguce, LJudi nisu klasno isti i ne mogu biti! Ne moze jednako imati i biti placen jedan Doktor i elektricar na primjer, nemoguce je.. To nikako da se shvati.. (Milsim na vecinu populacije koja zivi na Balkanu)..

Ne na tebe, he, hehe

STRANAC
17-10-2009, 22:19
@borichi
ne bih se bas slozio sa tobom u gornjem postu....
kazes da u kapitalizmu nema gladnih...
ok,u pojedinim zemljama i nema,ali tamo gde si ti(america) ima i onih koji nemaju ni krov nad glavom,vec spavaju na ulici ispod mostova,u kartonskim kutijama itd... a da ne pricamo o njihovoj moci za ishranu...
znaci,drustveno uredjenje nije sigurnost za gladovanje...
to je individualna stvar,i ja cak vise mislim da je i mentalna,jer nisam do sad sreo pametnu osobu a da je gladna...
ali zato nikad do sad nisam sreo gladnu osobu a da je pametna...
ovde iskljucujem posledice prirodnih nepogoda,ratova i drugih neprirodnih i neoceivanih desavanja...
iskreno,kada bih ja mogao da biram gde cu biti gladan izmedju srbije i amerike izabrao bih srbiju,jer ako nista drugo nadao bih se merhametu nekoga coveka koji bi kad-tad naisao,
a tamo EVER NEVER bi naisao ;)

borichi
17-10-2009, 22:42
Taj sam detalj izostavila..u vezi gladnih beskucnika..

U Kapitalizmu u vecini situacija ljudi "izaberu da budu beskucnici i gladni". Nece da rade ili su teski ovisnici droge i jos mnoge druge...vala najcesce droga...u Americi , ima je na svaki korak...


Kod nas (na Balkanu) to nije slucaj, kod nas ih drusveni sistem na to neposredno prisiljava..
Pa spomenuh kada bi i nesto za sebe htjeli da rade, da zapocnu neke manje biznise, ne mogu ove dozvole da ostvare, a da ni slucajno ne spominem "Financiranje Banaka" za kreditiranje tih manjih firmi itd..Jer i kada dobiju te dozvole moraju Startovati sa Keshom..Ko ima toliko novaca?.. Tesko je uzasno tesko..


A za Merhamete, ma nemas pojma koliko ih ovamo ima, ali da Bog da nikome nikada i nigdje ne trebali..

Vazno je da smo aktivni u pisanju i da razmijenjujemo misljenja, na nekoj razumnoj osnovi, a ljepota i jeste u tome da se procita kako razlicito razmisljamo, odnosno dozivljvamo. Svi nekako zivimo u razlicitim dijelovima svijeta..

Tahirovce
17-10-2009, 23:09
Vazno je da smo aktivni u pisanju i da razmijenjujemo misljenja, na nekoj razumnoj osnovi, a ljepota i jeste u tome da se procita kako razlicito razmisljamo, odnosno dozivljvamo. Svi nekako zivimo u razlicitim dijelovima svijeta..

:icon_arrowu::icon_arrowu:
Bravo Borichi, za ovo imas :36_3_11:

STRANAC
17-10-2009, 23:27
Vazno je da smo aktivni u pisanju i da razmijenjujemo misljenja, na nekoj razumnoj osnovi, a ljepota i jeste u tome da se procita kako razlicito razmisljamo, odnosno dozivljvamo. Svi nekako zivimo u razlicitim dijelovima svijeta..
a,ti bre nisi svesna koliko nedostajes ovde,ne samo meni nego svima...
uvek si bila pravi sagovornik sa znanjem iskustvom,sa jakim pogledaima na situaciju,
znam da si zauzeta i da puno radis,ali de zakaci se ponekad...
sto vise iskustava postavimo sa vise strana to je veca sansa da naucimo nesto...