PDA

View Full Version : BAJRAM,Obicaji i Tradicija...


STRANAC
16-09-2009, 19:05
uskoro je jedan od najvecih dana u muslimana celog sveta...
svi mu se raduju,poseban je to dan...

ono sto bih ja hteo ovom temom je da vidimo kako svako od nas po na osob docekuje ovaj blagdan,i kako ga provodi...

takodje me interesuje,za one koji imaju vise iskustva sa muslimanima iz drugih delova sveta,kako oni docekuju Bajram,koje su razlike...

skoro sam u sjenici cuo da postoje ljudi koji kazu da je greh zijariti mezarje u opste pa cak i za Bajram...
nije mi to bilo jasno nikako,ima li neko vise saznanja o ovome...???

STRANAC
16-09-2009, 19:12
Bajram za mene,dok sam ziveo u Sjenici je bio poseban dan...
I ako je,kazu,obicaj uraniti dobro-ja to nikad nisam radio...
Ustajao sam oko 7-8 sati,i prvo se bajramisao sa babo,majkom,bratom,a posle sa amidzama rahmetli...
sve je to bilo brzo i zurili smo na groblje,brat i ja...
uz put bi se bajramisali sa svima pa cak i nedovoljno poznatima...
na mezarju bi izucili El-Fatihu svojim rahmetlijama i odmah kuci,a zatim kod tetki i ostale malobrojene familije...
kasnije se okupi celo drustvo,pa svi dzematile zaredimo kod kuca od sviju nas...
rucak uz porodicu,posle rucka obilazak komisja,a predvecerje spremanje za bajramsku noc...
cesto,i to mnogo cesto sam bajrmske noci docekivao u novom pazaru,i misljenja sam da posle sarajeva nigde se ne oseca misris bajramsek noci kao u pazaru...

Dzigal
16-09-2009, 20:00
Bajram za nas je dan radosti mira tisine i svi smo jedva cekali da dodze . Kao i svi muslimani docekivali smo bajram sa Bajram namazom. Bajramisanje do kuce a onda se ceko najstari clan da se prvo njemu nazove Bajram uzoj familiji a posle toga i siroj . Uvremenu izmedzu 11 i 12 sati posli bi na selo da obidzemo Mezarje posle toga dolazili bi kod spoljni amida i sire familije . Vracamo se za Sjenicu obavlja se familijarini rucak. Onda se obilazi u Senicu sira familija komsiluk .
Sad od kako smo u nemacku malo je drukce ja odem na Bajram namaz u Frankfurt klanja se Bajram namaz i bajramisemo prijateljima sa kojim smo se nasli u Dzamiju. Vracam se kuci tamo me cekaju moji najdrazi bajramisemo jedni drugim i podijelimo poklone. Napravimo jedan familijarni rucak i onda pocinjemo da zovemo familiju telefonom. Reko mi je jedan hodza da slanje poruka nije preporucljivo daje Haram kaze da je Bajram najsladze sa rijecima bajramisat i da je tako ukabul. Posle svega toga krecemo u obilazak familije ili cekamo familiju da nam dodze.
Selam

iSelektor
16-09-2009, 20:35
Evo ja sam juce naleteo na jednu lijepu kasetu od Nedzada Salkovica iz 1999 godine, i na njoj jedna lijepa Bajramska pesma... Stranceva prica me posetila na pesmu i pricu iz pesme...

Pa izvolite uzivajte!

Skorpija
16-09-2009, 20:52
HVALA ZLATKO! EH DO SRCA ME DIRNU OVA PJESMA:4_9_3:

Tahirovce
16-09-2009, 23:55
Bajram za mene,dok sam ziveo u Sjenici je bio poseban dan...
I ako je,kazu,obicaj uraniti dobro-ja to nikad nisam radio...
Ustajao sam oko 7-8 sati,i prvo se bajramisao sa babo,majkom,bratom,a posle sa amidzama rahmetli...
sve je to bilo brzo i zurili smo na groblje,brat i ja...
uz put bi se bajramisali sa svima pa cak i nedovoljno poznatima...
na mezarju bi izucili El-Fatihu svojim rahmetlijama i odmah kuci,a zatim kod tetki i ostale malobrojene familije...
kasnije se okupi celo drustvo,pa svi dzematile zaredimo kod kuca od sviju nas...
rucak uz porodicu,posle rucka obilazak komisja,a predvecerje spremanje za bajramsku noc...
cesto,i to mnogo cesto sam bajrmske noci docekivao u novom pazaru,i misljenja sam da posle sarajeva nigde se ne oseca misris bajramsek noci kao u pazaru...

Malo sta se ovome ima dodati, osim da dzematlije idu na Bajram Namaz ..

Nisam nikada doceo Bajram van Sjenice (i ne zelim) tako da je zanimljivo cuti utiske iz drugih gradova ...