PDA

View Full Version : Duze vazenje starog pasosa?


iSelektor
22-08-2009, 04:14
Duže važenje starog pasoša?

http://img2.pict.com/3b/23/48/1502591/0/mpasos02.jpg

Beograd -- Vlada Srbije mogla bi da produži važenje starog pasoša za još nekoliko meseci, pišu Večernje novosti.

Kako prenosi list, ako se to dogodi najavljeni "beli šengen" za 1. januar 2010. godine mogli bi da koriste samo građani sa biometrijskim pasošima, dok bi vlasnici starih isprava mogli da putuju samo sa vizom. Zamena pasoša najsporije ide u konzulatima Srbije u inostranstvu.

Šef biroa za međunarodnu saradnju i evropske integracije MUP-a Dražen Maravić kazao je za Novosti da bi zbog Srba u dijaspori mogla da se donese odluka o produžetku važenja plavog pasoša.

"Oni sva dokumenta u zemljama gde žive vade na osnovu pasoša. O tome je razgovarano sa predstavnicima Ministarstva spoljnih poslova i videćemo šta će biti odlučeno", kazao je Maravić.

Ministar za dijasporu Srđan Srećković rekao je za Novosti da se "sigurno neće dozvoliti da bilo ko u dijaspori ostane bez putne isprave".

"Građanima koji žive u Švajcarskoj, Nemačkoj, Austriji, ali i ostalima, savetovali smo da pasoše vade kada doputuju u Srbiju. Mnogi su tako i uradili, a MUP im je isprave izdavao u kraćem roku. Problem su oni koji žive preko okeana, u Australiji i Americi, kojima je problem da dođu u maticu", kazao je on.

Odluku o produžetku roka važenja starih pasoša donosi Vlada Srbije, a zatim to treba da potvrdi i Skupština Srbije.

Odlazak "plavih" u penziju već je jednom odložen i to odlukom parlamenta 23. decembra prošle godine, kada je rok važenja produžen do 2010. godine.


Izvor: Biznisklub.com (http://www.biznisklub.com/2009/08/22/duze-vazenje-starog-pasosa/)

Crni Gruja
23-08-2009, 20:12
Ja sam jedan od onih koji bi pozdravili usvajanje ovog predloga. Zarobljen sam bre ovde, nikud da mrdnem ne mogu, a pasos nikad da stigne

sanna72
26-08-2009, 12:46
Crni imas jos vremena do Nove godine, pakuj se i na put..... pozzzz

supergirl
26-08-2009, 17:31
Ja sam jedan od onih koji bi pozdravili usvajanje ovog predloga. Zarobljen sam bre ovde, nikud da mrdnem ne mogu, a pasos nikad da stigne
Aaaaaa...:pljesak::pljesak::pljesak::pljesak:



e pa onda... nisam za usvajanje predloga! :zvizdanje::zvizdanje:

Zijadina
26-08-2009, 17:33
Aaaaaa...:pljesak::pljesak::pljesak::pljesak:



e pa onda... nisam za usvajanje predloga! :zvizdanje::zvizdanje:

http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203F4.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)






(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

Rarica
26-08-2009, 18:53
Hajde neko i Gruju da zarobi,to se ne desava tako cesto:tralala:

borichi
26-08-2009, 21:23
Ja sam jedan od onih koji bi pozdravili usvajanje ovog predloga. Zarobljen sam bre ovde, nikud da mrdnem ne mogu, a pasos nikad da stigne

Pa zar ti nisi Svedjanin Grujice? Sta cekas vise brate mili....:icon_cheesygrin::icon_cheesygrin:

Crni Gruja
27-08-2009, 01:51
Hehehe, e ovako, da krenem sa odgovaranjem: :D

Sanna, na put se spremam, krajem sledece nedelje put pod noge. BTW bio sam ti u komsiluku gore ovog meseca :)

Girlice, pasos mi je stigo, sad mogu da ga neusvajaju 10 puta sto se mene tice :)

Videl ti ono Zijadina. Onako ona meni, drugu svojem :D

Kono, ipak sam se iscupo. I dalje ne dam da me zarobe :D (Eko bi na ovo mogo imat komentar, vec ga vidim kako kuca :D)

Borichi, pa dje si mi ti milion godina. Verujes da si mi nedostajala, davno te nisam "cuo". A ne dam ja moj plavi pasos sa orlom za 10 ovih sa krunama. Barem jos godinu dana. Posle cu imat pravo, i mijenjam iste sekunde :D

supergirl
27-08-2009, 04:56
Hajde neko i Gruju da zarobi,to se ne desava tako cesto:tralala:
Moja rarice, moaj drugarice, vidis ti ovo!?!

Sanna, Borichi, Zijadina, ti i ja ga spopadsmo,al nista!:neznam:

borichi
27-08-2009, 17:49
Borichi, pa dje si mi ti milion godina. Verujes da si mi nedostajala, davno te nisam "cuo". A ne dam ja moj plavi pasos sa orlom za 10 ovih sa krunama. Barem jos godinu dana. Posle cu imat pravo, i mijenjam iste sekunde :D


Skide mi kamen sa srca...:D

Ovo znaci da mozes da planiras posjetu u USA.

iSelektor
09-11-2009, 02:41
Stari pasoši - prepreka ili ne?

Beograd -- Iako je jedan od uslova za viznu liberalizaciju uvođenje biometrijskih pasoša, Skupština Srbije danas raspravlja o novom produženju važenja starih pasoša.

Novim izmenama Zakona o putnim ispravama rok važenja plavih pasoša bio bi produžena za još godinu dana odnosno do kraja 2010. godine. Direktor Pravnog foruma Vladimir Todorić kaže da novo produženje neće predstavljati problem da EU odobri viznu liberalizaciju za građane Srbije.

“Trebalo je samo imati u vidu da naši građani sa prebivalištem ili boravištem u inostranstvu nemaju uslova da dobiju novi, savremeniji pasoš, zbog toga što naša diplomatska predstavništva nisu na vreme dobila neophodnu tehniku”, kaže Todorić.

“Ukoliko bi ‘plavi’ pasoši bili nevažeći posle 1. januara, ti ljudi bi se našli u velikom problemu, jer ne bi imali nova dokumenta, ne bi mogli da putuju i postavilo bi se pitanje njihovog boravka u inostranstvu”, objašnjava on.

“U praksi, to znači samo da će građani sa ‘crvenim’ pasošima moći da putuju bez viza, dok će oni sa ‘plavim’ i dalje morati da dobiju odgovarajuće vize, s tim što verovatno o tome evropske zemlje treba naknadno da odluče”, rekao je Todorić.

Inače, izmenama zakona, koje su predložene po hitnom postupku, predviđeno je i produžavanje važenja pasoša za decu - tako da za decu do tri godine pasoš umesto dve važi tri godine, a za decu od tri do 14 godina predloženo je da pasoš važi pet godina.

Izvor: B92