PDA

View Full Version : Nova metoda u transplataciji bubrega..


halilce
17-08-2009, 02:57
Spas kad srodnici nemaju odgovarajuću krvnu grupu


Dragiši Prvuloviću iz Žagubice kod Požarevca, koji je oboleo od autoimune bolesti bubrega, jedini spas bila je transplantacija bubrega. Ispostavilo se da majka, kao potencijalni donor, ima različitu krvnu grupu. Zahvaljujući selektivnoj izmeni plazme, novoj originalnoj metodi koju je na Vojnomedicinskoj akademiji uveo prof. dr Bela Balint, transplantacija je uspešno obavljena.

http://www.blic.rs/_customfiles/Image/slike/2009/08_avgust/16/drustvo/vma-x.jpg
U poslednje tri godine na Vojnomedicinskoj akademiji urađeno je 25 ovakvih intervencija. Trećina bolesnika za koje transplantacija bubrega predstavlja jedini način lečenja nije mogla da dobije bubreg od svojih srodnika zbog nepodudarnosti u krvnoj grupi.
– Naša nova metoda, koja je inače i zvanično priznata u svetu, donela je spas ovim bolesnicima. Naime, donedavno je presađivanje bubrega bilo nemoguće ukoliko davalac i primalac organa nemaju istu krvnu grupu. U slučaju takve transplantacije, dolazilo bi do burnog imunog sukoba, a već postojeća prirodno prisutna antitela anti-A ili anti-B bi izazvala brzo odbacivanje presađenog organa. Ova nova metoda uklanjanja antitela omogućava uspešno prihvatanje organa kod nepodudarnih krvnih grupa – objašnjava prof. dr Bela Balint, načelnik Odeljenja za aferezno lečenje i hemoterapiju VMA.
Presađivanje bubrega primenom ove metode obavlja se isključivo sa živog davaoca. Donori su uglavnom srodnici, a sporadični su slučajevi gde se organ presađuje sa nesrodnog davaoca. Lekari VMA sećaju se i jednog takvog primera gde je suprug dao bubreg ženi.
– Priprema pacijenata za transplantaciju traje 10 do 15 dana. To podrazumeva terapiju lekovima, a zatim selektivnu izmenu plazme uz upotrebu našeg originalnog sistema za vantelesno vezivanje antitela specifičnosti ABO – dodaje dr Balint.
Svi bolesnici kojima je bubreg presađen na ovaj način vratili su se svakodnevnim životnim aktivnostima.
Prvi bolesnik kod koga je primenjena ova terapija u Vojnomedicinskoj akademiji bio je Dragiša Prvulović. Autoimuna bolest uništila mu je oba bubrega. Jedini spas za njega bila je transplantacija bubrega. Majka je bila spremna da mu da organ, međutim, imali su nepodudarne krvne grupe. Ona ima B, a Dragiša O krvnu grupu.
Prof. dr Bela Balint prihvatio je da uradi selektivnu izmenu plazme, kako bi se uspešno obavila transplantacija. Prvulović danas živi bez ikakvih teškoća. Vratio se svakodnevnim aktivnostima.
– Fantastično se osećam, nemam tegoba. Ponovo mi se vratila volja za životom. Svakodnevno radim po 15 sati, kao pre bolesti. Idem redovno na kontrole na mesec i po dana i pridržavam se terapije lekovima – kaže Prvulović.
Za sada se na Vojnomedicinskoj akademiji ova metoda primenjuje samo kod transplantacije bubrega jer je to jedini parni organ. Prema rečima dr Balinta, ona bi teoretski mogla da se primenjuje i za presađivanje drugih organa, recimo, jetre (parcijalna transplantacija od živog srodnog donora). Već su rađena presađivanja dela jetre s potpuno podudarnog davaoca, a intervencije bi mogle da se rade i ukoliko su donor i primalac različite krvne grupe.
U svetu se krvno grupna barijera primaoca i donora organa rešava selektivnom izmenom plazme uz upotrebu aparata sa komercijalnim kolonama. Prof. Balint kaže da je takva procedura efikasna kao i njegova, ali je neuporedivo skuplja.
– Treba istaći i da je primenom ove originalne metode moguće obezbediti uštedu od 25.000 evra po izvedenoj transplantaciji u odnosu na veoma efikasnu primenu skupih komercijalnih kolona koji su primenjuju u razvijenim zemljama. Pri tom, efekat intervencije je potpuno isti – zaključuje dr Balint.


Međunarodno priznanje
Rezultati postignuti primenom ove nove metode objavljeni su u vodećim stručnim američkim časopisima. Prof. dr Balint kaže da se bez takve međunarodne verifikacije postignutih rezultata ne može govoriti o uvođenju neke nove procedure na polju zbrinjavanja bolesnika.

Blic Online | Dru?tvo | Spas kad srodnici nemaju odgovaraju?u krvnu grupu (http://www.blic.rs/drustvo.php?id=106393)