PDA

View Full Version : Hadisi.


Dzigal
13-07-2009, 16:19
Pozeleo sam da sa vama podelim Hadise koje sam ucio ovi dana dok sam bio u odsustvu. Zato ako nesto budem pogresno prepiso molim Allaha dami oprosti i da me uputi.

Dzigal
13-07-2009, 16:38
U Sahihu se biljezi hadis Usame ibn Zejda: Poslao sam Poslanikovu kcerku da ga obavjesti da mi je sin na samrti i da dodze. On mi po njoj posla selam i preporuci mi : Allahovo je ono sto je uzeo i ono sto je dao. Sve sto je kod Njega zasluzuje najlepsi naziv. Budi strpljiv i ocekuj nagradu ! Poslao sam je opet da ga zakune da nam dodze.On krenu zajedno sa Sadom ibn Ubadom, Muazom ibn Dzebelom, Ubejom ibn Kabom, Zejdom ibn Sabitom i drugima. Podigosmo djecaka Bozijem Poslaniku On ga uze u svoju sobu . Jecao je i plakao .Sad mu rece :Sta je to ,Boziji Poslanice ? On rece : ovo je milost koju je Allah usadio kome je On htio. Allah ce se smilovati Svojim milostivim robovima.

Dzigal
13-07-2009, 20:24
Ebu Hurejra prenosi da je Poslanik rekao:Kada neko od vas pozeli da vidi kakve mu je blagodati Allah podarijo, neka pogleda one koji su ispod njega, a ne one koji su iznad njega.

Dzigal
13-07-2009, 20:40
Tirmizi biljezi hadis u kojem Ebu Hurejra kaze: Nikada necu ostaviti dovu koju sam cuo od Bozjeg Poslanika : Gospodaru, ucini me onim ko Ti najvise zahvaljuje, najcesce spominje, najvise slijedi Tvoje preporuke i cuva Tvoje oporuke.

Dzigal
13-07-2009, 20:57
Ahmed u Mesnedu biljezi da je Boziji Poslanik rekao:Znate li ko ce prvi uci u Dzennet?Allah i Njegov Poslanik znaju , odgovorise. Siromasni muhadziri koji se ne mogu zastititi od nedaca. Umiru, a dusa im cezne za necim sto sebi ne mogu priustiti.

Dzigal
13-07-2009, 21:11
U Tirmizijevom Dzamiu biljezi se predanje Selha ibn Sada u kojem stoji da je Boziji Poslanik rekao:
Kada bi ovaj svijet kod Allaha vrijedio koliko krilo komarca, nevjernik se na njemu ne bi mogo ni vode napit.





Imam Ahmed biljezi predanje Vekia od Mesudija, koji putem Amra ibn Murre prenosi od Ibrahima,kome je Alkama ibn Abdullah prenio da je Boziji Poslanik rekao:

Sta ja imam s dunjalukom? Ja sam na ovom svijetu poput jahaca koji je odrijemao u hladu drveta u toplom danu, a zatim produzio i napustiio ga.