PDA

View Full Version : Danas 29-godišnjica smrti Josipa Broza Tita


STRANAC
04-05-2009, 14:51
Danas 29-godišnjica smrti Josipa Broza Tita
Autor: Agencije | Foto:Beta | 04.05.2009. - 08:54

Doživotni predsednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Josip Broz Tito umro je 4. maja pre 29 godina u Ljubljani, a njegovi posmrtni ostaci čuvaju se u Kući cveća, u Beogradu.

http://img16.imageshack.us/img16/8752/titobetax.jpg

Tito je rođen u Kumrovcu 1892. godine, a tačan datum njegovog rođenja nije poznat, mada je rođendanom smatran 25. maj, što je proslavljano godinama "Štafetom mladosti" i velikim sletom.
Kao austrougarski kaplar učestvovao je u Prvom svetskom ratu, između ostalog i u borbama protiv srpske vojske. Ranjen je i zarobljen u Rusiji 1915. godine, posle čega je pobegao iz zarobljeništva i učestvovao u Oktobarskoj revoluciji.
U Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca se vratio krajem oktobra 1920. godine, kada je postao član Komunističke partije, a 1937. godine njen generalni sekretar, voljom Staljina, posle smenjivanja i streljanja Milana Gorkića.
Radio je 1936. i 1937. godine u Kominterni, u Moskvi, u vreme kada je likvidiran znatan broj jugoslovenskih komunističkih prvaka. Kao vođa KPJ predvodio je u Drugom svetskom ratu Partizanski pokret (Narodnooslobodilačka vojska).
Iz rata je izašao kao legendarni vođa. Osim borbe protiv okupatora jedinice pod njegovom komandom sprovele su komunističku revoluciju - tokom i nakon rata. U zanosu "revolucionarne pravde" nestale su desetine hiljada nekomunista pod maskom "borbe protiv saradnika okupatora", čime je nepovratno uništen čitav građanski sloj.
Odbio je Staljinov pritisak 1948. godine i rezoluciju Informbiroa nakon čega je decenijama dobijao značajnu finansijsku i vojnu podršku SAD.
Rezoluciju Informbiroa iskoristio je za masovni obračun sa "informbiroovcima" i "staljinistima" ali i drugim političkim protivnicima.
Simbol terora i obračuna sa neistomišljenicima iz tog perioda je zloglasni zatvor na Golom otoku.
Broz je jedan je od osnivača Pokreta nesvrstanih, što je u tadašnjim međunarodnim okolnostima imalo veliki značaj.
U unutrašnjoj politici ostavio je ustrojstvo koje je na kraju dovelo do raspada Jugoslavije.
Josip Broz sahranjen je 8. maja 1980. godine, u Beogradu, a na njegovoj sahrani bilo je prisutno 209 delegacija iz 127 država sveta.

36310
04-05-2009, 15:54
Neznam sta drugi misle ali ja i pored svega negativnog sto sam procitao o njemu nikada nisam uspeo da ga zamrzim...Bio je gospodin medju drugovima!

STRANAC
04-05-2009, 15:56
Neznam sta drugi misle ali ja i pored svega negativnog sto sam procitao o njemu nikada nisam uspeo da ga zamrzim...Bio je gospodin medju drugovima!
:bravo::bravo::bravo::bravo:

Shurjak
04-05-2009, 16:39
jeste Bio drug TITOgospodin medju drugovima. Danas novi politicari blate sve sto je on stvorio za njegovog zivot.Neka mi neko kaze ima li danas hrabrosti da odputuje stopom do najblizeg grada,a da ne poznaje vozaca kao sto je nekada se putovalo.Ne zbog besparice vec je tada to bilo uobicajeno(moda)!!

Elvis-Eko
04-05-2009, 22:38
Neznam sta drugi misle ali ja i pored svega negativnog sto sam procitao o njemu nikada nisam uspeo da ga zamrzim...Bio je gospodin medju drugovima!


On je u svoje vrijeme radio ono sto je morao. Jedini je mogao da drzi sve narode pod kontrolom. Ovdje ga u Americi mnogi smatraju za diktatora dok ga mnogi smatraju za heroja. Sreo sam nekoliko ljudi koji su bili u Kuci Cveca da mu odaju poslednju postu

borichi
05-05-2009, 17:44
Ako vam se da, pogledajte video!

http://www.youtube.com/watch?v=-RCDpUhPksI&feature=email

Skorpija
05-05-2009, 19:10
DA.MA DOK JE BIO BAS JE BIO. Da li smo bili u zabludi neznam ali sto kaze EKO bili smo svi drugovi i drugarice a sta se krilo iza toga stvarno neznam... Sjecam se da je cijeli svijet plakao kada je POKOJNI TITO umro. Sad neznam da li od zalosti ili srece bila sam mala. ALI se sjecam da sam imala bezbrizno djetinjstvo i mogli smo da spavamo sigurno i bez straha i pod vedrim nebom. Za to kazem: VJECNA MU SLAVA!

borichi
05-05-2009, 20:52
Ovaj snimak je stvarno samo dobro iscenirani show program, nestvarnog zivota u jednoj nestvarnoj zemlji sa 40 godina fantaziranja.

Krvav je taj Tito bio! samo da spomenem Bleiburg,.onoliki broj ljudi, svirepo masakrirahih,.. koliko zena i djece...

Izigravao je nekog komunistu, i kada su Grcki komunisti potrazili utociste u Yugoslaviji, sve ih je poubijao...

Trebam li spomenuti masovni odlazak (citaj etnicko ciscenje) u Tursku, sa teritorija Sanzaka i Bosne.

A zadnji rat???

Tahirovce
05-05-2009, 22:26
Ja ga ne pamtim, ali ni malo ne zalim za njih, kome je do komunizma eno im kine pa nek sele...

Unicknnamed
05-05-2009, 22:52
Nikad se mi necemo opametit,zahvaljujuci Titu Sjenica je danas to sto jeste zaostala i najsiromasnija opstina cak i u bivsoj Jugoslaviji i jedina opstina koju on nije nikad posetio.Zahvaljujuci njemu danas Sandzak nema autonomiju koju je imao do zasedanja u Jajcu 1943.Zahvaljujuci njemu partizani su ubili jednog od retkih komunista tada sa podrucja Sandzaka Rifata Burdzevica Trsa 1943 u okolini Foce,koji se nalazio na putu za Jajce na zasedanje AVNOJ-a.I da ne nabrajam vise cinjenica je da nije bilo Muslimanske milicije u drugom svetskom ratu cetnici bi nas poklali ko zeceve kao i mnogo puta do tada,koja se borila i protiv partizana i protiv svih i zbog toga smo bili kaznjeni i zbog toga ih je posle rata proganjo ko zeceve i zbog toga su mnogi otisli za Tursku al nama je opet dobar Tito i ne samo nama vec i Muslimanima iz Bosne.Dabogda ga zemlja isturila.

supergirl
05-05-2009, 23:27
http://img17.imageshack.us/img17/3162/64832746.jpg
hahhahhahah