PDA

View Full Version : Dva dzemata,jedan pravi put.


Recruit
15-04-2009, 21:31
Od stvaranja prvog covjeka pa do dana danasnjeg covjecanstvo je bilo podijeljeno na tri dzemata:


Dzemat Vjernika


Dzemat Nevjernika


Dzemat Munafika



Danas nam je jasno koji je to dzemat nevjernika, medjutim, grupa ljudi pod vodjstvom Muhammed ibn Abdulvehhaba pokusava svojim podvalama i lazima da nam od svog munafickog dzemata napravi dzemat vjernika a od Dzemata vjernika napravi Dzemat munafika. Allah dz.s. da nas sacuva njihovih spletki.


Cesto u dzamijama medju tim ljudima cujemo kako jedni druge nazivaju selefijama, sljedbenicima islama cistog bez novotarija, a nas es'arije i maturidije otpadnicima,filozofima, novotarima,dzehmijama i sl.pogrdnim nazivima koje nam daju pokusavajuci da takvim spletkama prevare obicne ljude da su oni zaista selefije a mi novotari.


Iz tog razloga u narednom tekstu cemo kroz neke hadise Bozijeg Poslanika a.s. vidjeti sta on, neka je salavat i selam na njega kaze o svakoj od ove dvije skupine:



1.) Prva je skupina es'arija i maturidija, sljedbenika Ebu Hasen El Es'arija i Imamul Huda Ebu Mensur El Maturidija kojoj pripada ogromna vecina islamskog ummeta pa je tako to dzemat i "najveca skupina" koja je spomenuta u hadisu kojeg biljezi Ibn Madze od Enesa r.a.: " Zaista se moj ummet nece sloziti na zabludi, pa ako vidite razilazenje drzite se najvece skupine." ( Ibn Madze, str. 58)


A sada,da kroz hadise kazemo po koju rijec,prvo o es'arijama i zatim i o Maturidijama.


Kao sto smo i napomenuli, es'arije su sljedbenici Ebu Hasena iz plemena Es'ari iz Jemena.Ovo pleme je spomenuto u brojnim hadisima u kojima se napominje jacina njihovog imana i ispravnost njihovog nacina razmisljanja.


Tako, prenosi se od Ebu Hurejre da je Poslanik a.s. rekao: " Docice vam stanovnici Jemena, oni su najkorisniji ljudi najneznijeg srca. Zaista su i iman i mudrost jemenski ." ( Buhari, str. 744, hadis br. 4377)


Isto tako,prenosi se od Imran ibn Husajna da je rekao: " Doslo je pleme Benu Temim ( od kojih je i zul Huvejsira o kome ce biti rijeci u dijelu o vehabijama) kod Poslanika pa im je rekao: "Prihvatite "bushru" o Benu Temim!" Pa su rekli: "Prihvatili bismo ako bi nam dao od ratnog plijena." zatim se promijenilo lice Bozijeg Poslanika. Nakon toga dosli su ljudi iz Jemena pa im je rekao: " Prihvatite "bushru" ako je nije prihvatio Benu Temim! Pa su rekli: " Prihvatamo o Boziji Poslanice." (Buhari, str. 744. hadis br. 4386)


Zatim, u komentaru ajeta: "Onda ce Allah doci sa narodom kojeg voli i koji Njega vole."(Maide, 54)


Kaze Poslanik a.s.: " To je narod ovog covjeka – pa je udario svojom rukom po ledjima Ebu Musa El Es'arija."( Tebjin, Ibn Asakir, str 49.; Musannef , Ibn Ebi Sejbe, 12/ 123 hadis br. 12311.; Mu'dzemul Kebir, Taberani, 17/ 371. hadis br. 1016.; kaze Hejsemi u Medzmeu Zevaid 7 / 80: Sahih)


Prenosi se od Ebu Hurejre da je Poslanik a.s. rekao: " Iman je u Jemenu a kufr je na Istoku." ( Tirmizi, 8/ 20, hadis br. 2243.; Muslim, hadis br. 52, Buhari, hadis br. 5303)


Od Ebu Amir El Es'arija se prenosi da je Poslanik a.s. rekao: " Divna li su plemena El Esed ( Ezd) i Es'ari, ne beze u borbi niti kradu ratni plijen. Zaista su oni od mene i ja sam od njih." ( Tirmizi 9/ 335, hadis br. 3944)


Kaze Ibn Asakir: " Kaze nasa ulema: " Bushra" koja je spomenuta u hadisu je najava dolaska Ebu Hasen El Es'arija i najava njegovog znanja i imana.( Tebjin, Ibn Asakir, str. 45)


Zatim, Ibn Asakir kaze: " Od onih koji smatraju da se "bushra" odnosi na Ebu Hasen El Es'arija je i imam muhaddis Bejheki koji kaze: " Podsjetili su me neki es'arije na tekst hadisa od Ijad El Es'arija da je Poslanik u komentaru ajeta: " Onda ce Allah doci sa narodom kojeg On voli i koji Njega voli." Pokazao svojom rukom na Ebu Musa El Es'arija i rekao: " To je narod iz plemena ovog covjeka."Zatim kaze Bejheki: " A to je zbog visokog stepena i uglednosti Ebu Hasen El Es'arija ,koji je od naroda i od potomaka Ebu Musaa, kojeg je Allah dz.s. pocastvovao znanjem i razumijevanjem vjere, cvrstim slijedjenjem sunneta i jasnim odgovorima sljedbenicima novotarija." ( Tebjin, Ibn Asakir, str. 45.; Tabekatu Safije Kubra, Tadzudin Subki, 3/362)


Zatim, ni jedno pleme osim Es'arija nije Poslanika pitalo o akaidskim mes'elama. Prenosi se u hadisu od Imran ibn Husajna: " ... O Es'arije prihvatite "bushru" ako je nije prihvatio Benu Temim! Pa su rekli: " Prihvatamo o Boziji Poslanice, zaista smo mi dosli da razumijemo vjeru i da te upitamo o Prvome,pa je Poslanik a.s. rekao: "Postojao je Allah i nista drugo mimo Njega." ( Buhari, str. 127, hadis br. 7418)


Ovo je su Es'arije, dzemat kojeg je najavio Boziji Poslanik,dzemat kojim nas je obradovao Boziji Poslanik, Dzemat u kojem je i Poslanik i koji je od Poslanika.



Sto se drugog dijela ehli sunnet vel dzemata tice tj. maturidija, i oni su najavljeni u mnogobrojnim hadisima:


Kaze Boziji Poslanik: "Osvojicete Konstantinopolj, divan li je vodja i divna li je njegova vojska." ( Hakim, Mustedrek, 4/ 468.; Ibn Abdul Berr, El Istiab, 1/ 170., Hejsemi, Medzmeu Zevaid 6 / 323 gdje kaze: Takodje ga biljeze i Ahmed, El Bezzar i Taberani)


Iz istorije islama poznato nam je da je osvajac Konstantinopolja ( Istanbula) Mehmed El Fatih a on je Maturidija, Hanefija, Sufija isto kao i njegova vojska.


Pa zar ce Boziji Poslanik reci: " Divan li je vodja" za maturidiju ako su maturidije u zabludi kako to kazu neprijatelji islama, saveznici i spijuni Engleske, vehabije??????


Zar ce reci: " Divna li je vojska" za vojsku sacinjenu od hanefija, maturidija ako su ti hanefije,maturidije u zabludi????




2.) Sto se tice druge grupe ljudi (vehabija) i oni su spomenuti u mnogobrojnim hadisima. Pa pogledajmo sta Boziji Poslanik, za razliku od njegovog govora o Es'arijama kaze o Vehabijama:


Prenosi se od Alije da je Poslanik a.s. rekao: " Pojavice se u zadnjem vremenu ljudi,mladi a glupi,govorice jezikom najboljih stvorenja, ucice Kur'an ali on nece prelaziti njihove vratove,izlazice iz vjere kao sto strijela izlazi iz luka. Ubijajte ih gdje god ih sretnete,onaj koji ih bude ubijao imace nagradu za to na Sudnjem danu." ( Buhari, str. 425. hadis br. 3611)


Zatim, u drugom rivajetu ovog hadisa od Ebu Seid El Hudrija se kaze da je Poslanik a.s. rekao: " Izlazice iz vjere kao sto strijela izlazi iz luka i nece se u nju vracati kao sto se strijela ne vraca kada se odapne. Zatim su Ashabi upitali: Po Cemu cemo ih poznati o Boziji Poslanice? Pa je rekao: Po Tahliku." ( Buhari, str. 878, hadis br. 7562)


Neko ce se upitati: Sta je to Tahlik?


Tahlik u arapskom jeziku ima dva znacenja:


- prvo znacenje je "brijanje glave"


- dok je drugo znacenje rijeci "tahlik" podizanje, uzdizanje.( Ref'ul Gasije, Nidal ibn Ibrahim Aleresi, str. 16)


Zatim,prenosi se od Ebu Berze: " Pricam ti ono sto su moje oci vidjele a moje usi cule, rekao je Boziji Poslanik a.s.: " Izacice sa istoka ljudi, kao da je ovajh Zul Huvejsira od njih, a izgledace ovako: Uce Kur'an ali on ne prelazi njihove vratove, izlaze iz vjere kao sto strijela izlazi iz luka, - pa je Poslanik a.s. stavio ruku na prsa- njihovo odlicje je tahlik, izlazice iznova i iznova sve dok poslednji od njih ne izadju sa Dedzdzalom." ( Ahmed, Musned, 33/ 44, i 33/ 26. hadis br. 19783)


A pogledajmo sta kazu istoricari o vehabijama i njihovom odlicju: " Vehabije su,kada su se pojavile naredjivale svojim sljedbenicima,cak i zenama da obriju svoje glave kako bi iz njih "iznikla nova kosa koja nije cinila sirk Allahu" ( Futuhat Islamijje ba'de medji futuhati nebevijje, Ahmed Zejni Dahlan, 2/ 224-225)


I da ne zaboravimo da spomenemo Zul Huvejsiru, covjeka velike rascupane glave, koji je dosao Bozijem Poslaniku a.s. govoreci mu: Poslanice boj se Allah i sudi pravedno! Pa mu je Poslanik a.s. rekao: Ako ga se ja ne bojim ko ce Ga se onda bojati? Zaista ce se od ovoga pojaviti ljudi koji ce izlaziti iz vjere kao sto strijela izlazi iz luka..."( Buhari, str. 825, hadis br. 7093)


U jos jednom od rivajeta ovog hadisa, spominje se da je Poslanik a.s. na kraju rekao: " Kada bih ih ja zatekao kaznio bih ih kaznom naroda Semud."( Buhari, str. 509. hadis br. 4351)


Od Ibn Omera se prenosi da je Poslanik a.s. pokazao rukom ka istoku,ka Nedzdu i rekao: " Tamo je fitna i otuda ce se pojaviti sejtanski rog." ( Buhari, str. 825. hadis br. 7093)


Isto tako,u dobro poznatom hadisu od Ibn Omera se kaze: Rekao je Boziji Poslanik: " Allahu moj, podari bericet Samu i Jemenu! Pa su rekli: I Nedzdu o Boziji Poslanice? Pa je rekao: Allahu daj bericet Samu i Jemenu! Pa su rekli: I Nedzdu o Poslanice? Pa je rekao: Allahu moj podari bericet Samu i Jemenu! Pa su rekli: I Nedzdu o Boziji Poslanice? Pa im je rekao: "U Nedzdu su zemljotresi i fitne i iz njega ce se pojaviti sejtanski rog." ( Buhari, str. 825, hadis br. 7094)


Od Aise se prenosi da je Poslanik a.s. upitan o ajetu : " A oni cija su srca bolesna..." pa je rekao: " Ako vidite one koji slijede nejasne ajete i hadise cuvajte ih se jer je njih Allah dz.s. spomenuo u ovom ajetu." ( Buhari, br. 4574, Muslim, br. 2665, Tirmizi, 8/ 442, hadis br. 2997)



A sada,dragi brate, pogledaj u osobine vehabija:


Oni su sljedbenici Muhammed ibn Abdulvehhaba koji je reodjen u Nedzdu,tamo odrastao i otuda poceo svoj poziv. Njihova odlika u pocetku a i dan danas bila je brijanje glave a uz to i stavljanje ruku na prsa u namazu, podizanje ruku u namazu i govor da se Allah "uzdize" iznad Arsa. Oni su mladi glupi ljudi, vole da uce Kur'an ali od Kur'ana ne razumiju nista. Prva recenica koju progovore, a koja ih po idzmau islamske uleme izvodi iz vjere, kada se susretnu sa nekim je: " Gdje je Allah?"



Da nas Allah dz.s. sacuva fitne sejtanskog roga i njegovih sljedbenika. Da nas Allah dz.s. sacuva fitne Dedzdzala i njegovih saveznika. Da nas Allah dz.s. sacuva fitne vehabija...



Sami Dzeko

Recruit
15-04-2009, 21:33
Nadam se da se administratori nece ljutiti sto sam pominjao naziv "vehabije". Trudio sam se da nikog ne spomenem poimenicno.

ISLAM_NP
16-04-2009, 19:53
A Mi tebi jasne dokaze objavljujemo i jedino nevjernici neće u njih da vjeruju. (Al-Baqara: 99)

Mnogi sljedbenici Knjige jedva bi dočekali da vas, pošto ste postali vjernici, vrate u nevjernike, iz lične zlobe svoje, iako im je Istina poznata; ali vi oprostite i preko toga pređite dok Allah Svoju odluku ne donese. - Allah, zaista sve može. (Al-Baqara: 109)

Nevjernicima se život na ovom svijetu čini lijepim i oni se rugaju onima koji vjeruju. A na Sudnjem danu biće iznad njih oni koji su se Allah bojali i grijeha klonili. - A Allah daje u obilju onome kome On hoće, bez računa. (Al-Baqara: 212)

Neka vjernici ne uzimaju za prijatelje nevjernike kad ima vjernika; a onoga ko to čini - Allah neće štititi. To učinite jedino da biste se od njih sačuvali. Allah vas podsjeća na Sebe i Allahu se vraća sve! (Āli'Imrān: 28)

"nas es'arije i maturidije otpadnicima,filozofima, novotarima,dzehmijama i sl.pogrdnim nazivima koje nam daju pokusavajuci da takvim spletkama prevare obicne ljude da su oni zaista selefije a mi novotari."

Kaze Muhammed a.s:DOISTA CE SE MOJ UMET PODIJELIT NA 73SEKTE, I SVAKA CE U DzEHENEM OSIM 1dne. A TO JE ONA KOJA SLIJEDI ONO NA CEMU SAM JA.

"A pogledajmo sta kazu istoricari o vehabijama i njihovom odlicju: " Vehabije su,kada su se pojavile naredjivale svojim sljedbenicima,cak i zenama da obriju svoje glave kako bi iz njih "iznikla nova kosa koja nije cinila sirk Allahu"

Neuzubila, neuzubila, neuzubila!

Prenosi se od Ebu Hurejre: «Najpotpunijeg imana su mu´mini najljepšeg ahlaka, a najbolji među vam su oni koji su najbolji prema svojim ženama.» (Tirmizi, Ebu Davud, sahih)

''Islam je počeo sa garibima (pojednicima, tuđincima, strancima), vratiće se sa garibima kao što je i počeo, pa blago garibima.'' ( Muslim )

"Pa blago pojedincima (garibima) ispravljaju od mog sunneta (ono) što su ljudi uništili.'' (Tirmizi)

I zaista ovo vrijeme je puno novotarija koje ovi ljudi, garibi ispravljaju vraćajući ljude sunnetu, a ljudi im se suprostavljaju i mrze ih govoreći im: vi ste vehabije, novotari, sektaši i sl. A ovo je Poslanik, s.a.v.s. najavio u slijedećem hadisu koji prenosi Abdullah ibn Amr ibn El-As, r.a. Poslanik, s.a.v.s. kaže:'' Blago garibima. rekli su:'' Ko su oni Ja Resulullah?''- a on reče:'' Dobri ljudi među lošim ljudima. Više je onih koji su im neposlušni od onih koji su im pokorni.'' (Ahmed) A u drugom rivajetu:'' Više je onih koji ih mrze od onih koji ih vole.''

I zaista menhedž (pravac) ashaba je izazvao mržnju kod svih vrsta novotara poput šija, sufija i sličnih, i naravno da je više novotara od ovih ljudi koji su ikreni sljedbenici Kur'ana i sunneta. Ne zaboravimo da garibi koji se nalaze među nama mogu prepoznati po najjačim dokazima iz Kur'ana i sunneta, jasnoćom tih dokaza i britkošću tumačenja svakog ajeta ili hadisa, oni su zaista obnovitelji ove vjere bez obzira šta ljudi o njima mislili. Malo ih je ali su kao jedno tijelo, oni su iskreni borci za sunnet koji se gasi među narodom, oni su pozivatelji u program ashaba, šerijat i povratak stare slave ummeta. Njih napadaju i na istoku i na zapadu. Oni se prepoznaju među sobom Allahovim nurom koji im sjaji sa čela, iskrenom i čistom ljubavlju u ime Allaha, povezanošću i organizacijom kakve nema kod drugih muslimana. To je spašena grupa koja će inšaallah biti spašena boravka u džehennemu. To je skupina koja pripada i slijedi ulemu hadisa, ulemu koja je najbolje razumjela vjeru od svih ostalih. Oni ne uzimaju kult ličnosti i ne slijede slijepo nikoga osim Poslanika, s.a.v.s. Svačije riječi stavljaju na vagu kur'ana i sunneta samo Poslanikove riječi uzimaju bez pogovora i kada čuju vjerodostojan hadis samo kažu: semi'ana ve etana (čujemo i pokoravamo se). Oni vole i mrze u ime Allaha, i svakom bratu žele ono što žele sebi. Ne boje se prijekora ljudi pozivaju Rabbanijskom da'wom tj. Poslanikovom da'vom. Davom koja je ispunila nebesa i zemlju, pozivaju u čisti tevhid bez natruha nacinalizma, demokratije ili socijalizma. Da'va im se temelji na ispravnom shvatanju riječi la ilahe illallah pa tome pozivaju čvrsto i bez oklijevanja. Ne obožavaju kaburove, mauzoleje ili turbeta i protive se svima koji to rade pozivajući ih sunnetom. Protive se Ajvatovicama, dovištima ili bilo kojem svetom mjestu osim tri džamije: Mesdžidul haram-Mekka, Mesdžidu Nebevijje- Medina i Mesdžidul-aksa Jerusalem (kudus). Protive se svim stvarima koje nije radio Poslanik, s.a.v.s. i upoznavaju ljude da od toga nemaju koristi ni na ovom ni na onom svijetu, iako te ''ibadete'' radi većina ljudi, znajući da to nije razlog primanja djela. Samo kroz vrata (sunnet) El Mustafe s.a.v.s. se djela primaju i kabule kod Allaha. Žao im je ljudi koji čine novotarije a neće da prihvate sunnet, znajući da će se ti i takvi umoriti od takvih ''ibadeta'' a Allah će ih na sudnjem danu pretvoriti u prah. Vole one koji su na sunnetu ljubavlju koja nema granica kao što su stoljeća koja su prošla, tj. vole svakog iskrenog učenjaka i mu'mina koji je bio na sunnetu.

Poslanik, s.a.v.s. kaže:''Doći će vrijeme ljudima u kojem će strpljivi u svojoj vjeri biti poput onoga koji drži žeravicu u svojoj ruci'' (Tirmizi) Kaže El-Mubarekfuri da je Et-Tajjibi tumačeći ovaj hadis rekao:'' Kao što se ne može strpiti onaj koji čvrsto drži žeravicu u svojoj ruci jer mu ruka gori, tako vjernik ne može da se strpi u svojoj vjeri zbog mnoštva griješnika i griješenja, raširenosti razvrata i slabosti vjerovanja'' El-Kari kaže:'' Značenje hadisa nam ukazuje da kao što se ne može žeravica držati u ruci osim sa velikim strpljenjem i prevlađivanjem poteškoća, također se u tom vremenu ne može pojmiti očuvanje vjere i svjetlosti osim sa velikim saburom. I zaista ova skupina ima nagradu kao pedeset ashaba jer sabura u najgorem vremenu po islamski ummet kada zbog raširenosti bid'ata, grijeha i mnoštva grješnika ne možeš da izađeš iz svoje kuće a da te nešto od toga ne zakači i ne htijući ti u tome učestvuješ. Prenosi se od ibn Mes'uda r.a. da je Resulullah, s.a.v.s. rekao:'' Zaista iza vas (o ashabi) dolazi vrijeme sabura. Onaj koji ga se pridržava ima nagradu pedeset šehida od vas.'' (Et-Taberani) . Strpljiv u svojoj vjeri koje se pridržava ima nagradu pedeset šehida ashaba. A za kraj ćemo spomenuti ajet koji odražava i ispravno prikazuje kakvi garibi moraju biti iz kazivanja o Ibrahimu a.s. koji je bio prvi garib i u pravom smislu riječi pojedinac jer je jedini bio vjernik na čitavoj Zemlji. Kaže Uzvišeni:'' Divan uzor za vas je Ibrahim i oni koji su uz njega bili kada su narodu svome rekli: '' Mi s vama nemamo ništa, a ni sa onima kojima se pored Allaha klanjate; mi vas se odričemo, i neprijateljstvo i mržnja će između nas ostati sve dok ne budete u Allaha, Njega Jedinog, vjerovali. (sura LX/4)

Ljudima se treba staviti na znanje sljedece: DA BI BIO PRAVI MUSLIMAN, NEMOZES PRIPADATI NI JEDNOJ SEKTI, NI WEHABIJAMA, NI MUTURIDIJAMA.. AMA BAS NIJEDNOJ!

Nasa poslednja dova je: HVALA ALLAHU GOSPODARU SVIH SVJETOVA

tambalamba
16-04-2009, 23:38
ibadet sufija

http://www.youtube.com/watch?v=mQPSTZk2FjI

http://www.youtube.com/watch?v=_Jl0hzkhRYg&feature=related

ISLAM_NP
17-04-2009, 18:17
A Mi tebi jasne dokaze objavljujemo i jedino nevjernici neće u njih da vjeruju. (Al-Baqara: 99)

O Gospodaru moj, ja sam Tvoj gresni rob koji zavisi od Tvoje milosti, Gospodaru Arsa uzvisenog, Ti si Milostivi, Samilosni, Ti si Onaj koi Upucuje i koji izvodi iz zablude, Gpospodaru meleka Dzibrila, molim Tebe imenima tvojim lijepim, molim Tebe svojim dobrim djelima, molim Tebe koi si cist od svega onoga sto ti kjafiri pripisuju, Allahu moj, sacuvaj me Sufiskih spletki, Gospodaru moj, Sacuvaj me od svake sekte, Gospodaru Dzeneta i Dzehenema, PODAJ NAM POBJEDU KOJU SI NAM OBECAO " I KADA ALLAHOVA POMOC I POBJEDA DODJE, I TI VIDIS LJUDE KAKO U ISLAMU ULAZE, HVALI I VELICAJ GOSPODARA SVOGA." Allahu prikazi nam istinu istinom a neistinu neistinom, Amin.

Recruit
18-04-2009, 18:27
Dajte nam pet sufijskih knjiga koje ste procitali da bismo se uvjerili da stvarno poznajete sufizam.
Ne bih da branim nikoga ali ne volim da se neko napada bez razloga,samo zato sto je protiv ideje zatupljivanja ljudskog razuma- vehabizma.