PDA

View Full Version : Mercedes SL65 AMG Black (Magic)


suad
24-03-2009, 15:24
Mercedes SL65 AMG Black (Magic)
Petak, 23. januar 2009. 13:27

Postoje dve vrste sportskih automobila - oni koji tako izgledaju i oni koji to zaista jesu. SL 65 AMG Black Series pripada onoj drugoj vrsti.


Da li je moguce da je 525, odnosno 612 konjskih snaga iz aktuelne Mercedesove SL AMG klase malo? Mozda i jeste, jer je Mercedes ulozio milione evra i angazovao veliku grupu najboljih inzenjera koji su utrosili hiljade radnih sati na razvijanje jos superiornijeg modela. Tako je nastao SL 65 AMG "Black Series". Naravno, ima tu i sitnih detalja kao na primer cinjenica da su prototipovi tokom razvijanja, koje je pocelo 2006. godine, presli oko 30 hiljada kilometara na trkackim stazama, od cega je polovina ovog "staza" stecena na cuvenom Nurburgringu. Ipak, ono po cemu se "Black Series" model najvise izdvaja jeste motor od 670 konjskih snaga.

No, pre nego sto se upustimo u igru sa ovim, pomalo fantasticnim brojevima, duzni smo da kazemo da to, naravno, nije jedina stvar koja ga izdvaja od ostalih modela, te da je svaki detalj na ovom automobilu dobro proucen i ugradjen, samo ako ce se to, na neki nacin, pozitivno odraziti na njegove performanse. No, krenimo redom.

Jedan covek - jedan motor

U AMG odeljenju, pravilo da jedan covek radi na jednom motoru, postala je tradicija. Staviti svoj potpis na ovako izuzetnu masinu velika je cast i odgovornost. Pod haubom modela "crne serije" dise sestolitarski V12 monstrum, poznat iz "obicnog" SL 65 AMG modela, "nadahnut" sa dva veca turbo punjaca i modifikovanim usisnicima, uz pomoc kojih ovaj agregat, pri 5400 o/min proizvodi cak 670 konjskih snaga. Medjutim, obrtni moment je jos impresivniji. U rasponu od 2200 do 4200 obrtaja, ovaj SL raspolaze sa elektronski ogranicenih 1000 Nm! Bez blokade, V12 kolos oslobodio bi citavih 1200 Nm! Razlozi ogranicavanja obrtnog momenta samo su naizgled jednostavni.

Menjac koji bi bio u stanju da pouzdano izdrzava pritisak ovako velike sile bio bi mozda previse skup poduhvat, a postavlja se i pitanje koliko bi pneumatici bili u stanju da je prenesu na asfalt. I pored limitiranja obrtnog momenta, preformanse su vise nego impresivne! SL 65 Black Series se iz stanja mirovanja do 100 kilometara na sat, katapultira za 3,9 sekundi, do 200 mu je potrebno 11, dok je maksimalna brzina elektronski ogranicena na 320 kilometara na sat. U unutrasnjosti, pored karbonskih sedista i sportskog volana, nalazi se jos jedan naizgled nevazan detalj - instrumentacija. Skidanjem limitera na kruznoj stazi Nardo u Italiji, SL se "lepo" priblizio poslednjoj brojci na tahometru gde stoji 360!

Ko vozi

Automobil koji na raspolaganju ima ovoliko snage mora da ima izuzetno pametnu elektroniku koja bi bila u stanju da ga kontrolise, jer konto u banci vlasnika cesto nije proporcionalan vozackim sposobnostima - sto se i na primeru "tata Hamiltona" moglo zakljuciti. Black SL ima i specifican ESP sistem koji ima tri predefinsane postavke – ESP On, Sport i naravno, Off. Na prvom stepenu, elektronika cvrsto drzi stvari pod kontrolom. Kratkim pritiskom na dugme ESP-a, aktivira se sport rezim koji je daleko zabavniji, jer dozvoljava "powerslide" (drift), tako da bi i manje iskusan vozac mogao da izvede ovaj atraktivan zahvat. Kada kazemo manje iskusan, mislimo na manje iskusnog vozaca od Bernda Maylandera – coveka koji vozi "safety car" u F1. I tu dolazimo do postavke "Off", za koju Mer-cedes kaze da je "preporucljiva samo na zatvorenoj trkackoj stazi", a koja ce uglavnom biti od koristi samo ljudima sa izrazenim vozackim sposobnostima, poput prethodno pomenutog gospodina.

Mercedes SL 65 AMG Black Series znacajno je robusniji od standardnog modela, sa kocnicama dostojnih pravog trkackog automobila. Prednje samoventilirajuce i perforirane diskove od karbona, promera 390 milimetara, "hvataju" sestoklipna klesta, dok pozadi rade cetvoroklipne celjusti, koje "hvataju" diskove precnika 360 mm. Za dobro prijanjanje, brine se aktivan spojler i difuzor, jer zadnji deo sedi na pneumaticima dimenzija 325/30 R20. Napred se nalaze Sport Maxx GT gume dimezija 235 R19, a potpisala ih je naravno firma Dunlop - inace partner u DTM sampionatu.

U sluzbi brzine

Sama pojava ovog specijalnog modela, nagovestava cinjenicu da se radi o skoro trkackom automobilu vanserijskih performansi. Kao sto smo vec napomenuli, njegova optika i detalji nisu tu samo radi izgleda. Za razliku od standardnog modela, "Black" serija primetno je sira. Trag tockova
"dobio" je 115 mm napred, a 103 pozadi. Krov je sada fiksni i modifikovan tako da moze da primi
i roll-bar, cime je povecana i torziona cvrstoca automobila. Pri tome, ukupna usteda na masi automobila iznosi 250 kilograma, sto znacajno doprinosi boljem ponasanju u krivinama. Toj cinjenici doprinosi i modifikovana petostepena AMG Speedshift Plus transmisija sa funkcijom dvostrukog kvacila. Menjac ima cetiri programa, dva automatska "C" i "S", kao i dva manuelna moda - "M1" i "M2". Razlika izmedju poslednja dva ogleda se u cinjenici da je M2 za 20% brzi.



No, u oba manuelna programa, menjac dozvoljava maksimalno ubrzanje, ukljucujuci i ona gde je aktiviran i kick-down, i to u stepenu prenosa kojim se trenutno vozi. To znaci da prilikom preticanja nema specificnog prebacivanja u brzinu nize. U "M" rezimima, o tome odlucuje vozac.
Za koga je "Black"

Ogroman potencijal ovog automobila dostupan je samo onim ljudima koji su spremni da na njega potrose oko 327 hiljada evra. Ovo je prilicno ozbiljna suma, ali SL 65 AMG Black Series vrlo je ozbiljan sportski automobil. Upravo zbog toga, "super" SL bira svoje kupce. Cini se da je Mercedes stvorio ultimativni sportski automobil za ljude koji ce prepoznati njegove vrednosti, jer se po svemu razlikuje od brojnih sportskih modela koji su usli u kadar paparaco fotografa koje su vozile zvezde i "zvezdice". Ovo je automobil koji bi istinski ljubitelj brzine odabrao.

(Vrele Gume)

suad
24-03-2009, 15:34
http://www.youtube.com/watch?v=76DgyurNwVc

STRANAC
24-03-2009, 17:58
ovo je "najrasniji" sportak...
ubija kako je mocan...

suad
24-03-2009, 19:16
ima jednu mahanu.

nije moj.

neda
24-03-2009, 19:21
Ne bih se bunila za jedan ovakav mercedes...


http://www.youtube.com/watch?v=jehUsjWsYew

Crni Gruja
24-03-2009, 22:52
Black series.... Magicne rijeci. Ovom serijom AMG auta su zacepili usta i BMW-u i Audiju (mada audi tu nije imo puno ni da trazi, al hajde)

Haks
24-03-2009, 23:24
Black series.... Magicne rijeci. Ovom serijom AMG auta su zacepili usta i BMW-u i Audiju (mada audi tu nije imo puno ni da trazi, al hajde)


Mnogo me iznenadjujes izjavama.Sto se tice sport auta Audi je daleko daleko ispred Mercedesa.Dovoljan je dokaz da gubi dvaput za redom najacu trku u Evropi DTM.A ko je uzeo ta prva mesta zna se.heheheh:)

Tahirovce
24-03-2009, 23:27
Ovo auto je domaci zadatak konkurenciji ...

Crni Gruja
25-03-2009, 00:15
Tako misli cio svijet osim haksa. Haks, Audi je mozda mogao prije (pazi, PRIJE) da hara relijom, jer su prvi izmislili quattro. Sada tamo uvelike caruju drugi. A da Audi ima jace auto od ovoga, iako ovo nije najjaci mercedes, to mi je stvarno tesko da poverujem.

Na kraju krajeva, ja i ti na ta auta gledamo sa dvije potpuno razlicite tacke gledista. Ti si pripadnik velike klase, a6, e klasa, s klasa, bmw5 i 7 i tako to, dok je moj svijet vise ckl, cl, sl, m3, s4, rs4 i tako ti malo manji, sportski modeli ;)

adnan
25-03-2009, 08:32
Mnogo me iznenadjujes izjavama.Sto se tice sport auta Audi je daleko daleko ispred Mercedesa.Dovoljan je dokaz da gubi dvaput za redom najacu trku u Evropi DTM.A ko je uzeo ta prva mesta zna se.heheheh:)

DTM najjaca trka u Evropi???? Ja sam mislio da je Formula 1 najjaca serija na svijetu pa i Evropi. I Mercedes i BMW su top timovi u F1. Sto nema Audija u F1? Ja cu da ti kazem. Nemaju znanje a ni motor za to. Cak su u R8 ugradili Lamborghini motor jer nemaju svoj koji je dovoljno jak.

F1 je kraljica auto sportova i prati se u cijelom svijetu. DTM je popularan samo u Nemackoj i nigde vise u Evropi kako ti ime govori: Deutsche Tourenwagen Masters.

A sto se tice DTM neznam zasto to pominjes? Sam sebi skaces u stomak. 2007 i 2008 je Mercedes gubio uzastpice a 2005 i 2006 je Audi gubio uzastopice. Od kada se DTM vozi Mercedes je bio sampion 8 puta a Audi 6 puta, tako da je i tu Audi slabiji.

suad
25-03-2009, 16:26
F1 je kraljica auto sportova u pravu si adnane.Samo jos jedna napomena:
SAFETY CAR u F1(kraljici auto sportova) je mercedes.

ja se istopim kad ovo gledam
http://www.youtube.com/watch?v=0CwOZlGCRdM

adnan
25-03-2009, 20:05
F1 je kraljica auto sportova u pravu si adnane.Samo jos jedna napomena:
SAFETY CAR u F1(kraljici auto sportova) je mercedes.


Najvise para dali Ecclestonu da MB bude SC ;)

Crni Gruja
25-03-2009, 20:44
Ima brate zvuk, razbija. Stvarno, cini mi se da covek nesto lose za ovakav auto moze da kaze samo iz inata

Haks
25-03-2009, 21:50
Nema se ovde sta recei sem da je auto dobro.E sad sto se meni za ovakvu vrstu super sportaka ne dopada spoljni izgled, to je stvar ukusa i tu nemogu nista.Po meni jedan ovakav super sportak trebao bi da ima izgled koi kada ga ugledas imas osecaj da leti i koi kada stoi izgleda da ce sad sam da krene na tebe.Takav izgled trenutno ima samo R8 i Alfa Romeo neznam kako se zvase ta serija tog sportaka.Ali opet naglasavam to je stvar ukusa i tu se ne treba puno raspravljat.