PDA

View Full Version : Sektaske spletke


Recruit
12-03-2009, 17:24
Recruit, znam da si mnogo truda ulozio u ovoliki post, ali covek cije se ime pominje u njemu mi se licno obratio i molio da se post u kome se kalja njegovo ime obrise. To i cinim ovom prilikom, i molim te da se u buduce klonis prozivanja, imenom ili nickom, bilo koga kako sa ovog tako i sa bilo kojeg drugog foruma

Crni Gruja

Recruit
12-03-2009, 17:30
MEVLUD

Proslavljanje rodjenja Bozijeg Poslanika I ucenje odredjenih stihova koji hvale Bozijeg Poslanika je od lijepih stvari koje se trebaju cuvati I praktikovati sto cesce.
Neki ljudi pokusavaju da ubace medju narod razne izmisljotine da je mevlud nesto sto su izmislile sije I neke druge sekte I da nije to od islama.Pogledajmo sta kaze ulema o tome ko je napravio prvi mevlud:
Prva osoba koja je napravila mevlud je kralj Irbila Ebu Seid Kukberi ibn Zejnud din Ali ibn Buktekin jedan od pravednih vodja kojeg je Imam Zehebi opisao kao: “Skromnog, dobrog suniju koji voli muhaddise I fekihe,umro je 630.H.g.” (Sijer a’lamu nubela,Zehebi 22/336) Takodje, Ibn Kesir opisuje ovog covjeka pa kaze: “Pravio je mevlude u revi’ul evvelu I proslavljao rodjenje Poslanika, bio je hrabar,pametan,pravedan I ucen.Allah mu se smilovao I podario mu najljepsu nagradu.” ( El Havi lil fetava, 1/292)
Islamska ulema se slozila da je mevlud dozvoljena I pohvaljena stvar:
Kaze Hafiz Sujuti: “ Osnova mevluda tj. Okupljanje ljudi,ucenje necega iz Kur’ana I citanje hvalospjeva je od lijepih novotarija za koje se onaj koji ih organizuje mnogostruko nagradjuje jer se time velica nas Poslanik I iskazuje radost zbog njegovog rodjenja.” (Husnul maksid fi amelil mevlid, Sujuti, str. 5)
Kaze Ebu Sameh , sejh imama Nevevija: “ Lijepo li je ovo sto se radi kod nas od proslavljanja rodjenja Bozijeg Poslanika udjeljivanjem, okupljanjem ljudi, srecom I veseljem koje ukazuje na ljubav prema najboljem Allahovom stvorenju Muhammedu a.s. Hvala Allahu sto nam je poslao Muhammeda kao milost svjetovima.” (El Ba’is ala inkaril bide’I vel havadis, Ebu Sameh, str.23)
Kaze Ibn Tejmijje: “ Velicanje mevluda I proslavljanje istoga u odredjenim danima je stvar koju rade neki ljudi koji ce biti obilato nagradjeni zbog svoje lijepe zelje za velicanjem Muhammeda a.s.” ( Iktidau siratil mustekim, ibn Tejmijje)
Kaze Ibn Hadzer El Hejsemi: “ Nema sumnje da je lijepe novotarije pozeljno praktikovati I da je mevlud jedna od takvih novotarija.”
Kaze Imam Hafiz Sujuti: “ Nema kuce, niti dzamije u kojoj se prouci mevlud a da meleki ne prekriju tu kucu svojim krilima I Allah ih obaspe svojom miloscu I bereketom.” ( El Vesail fi Serhil Mesail, Sujuti)
Kaze Hafiz Iraki: “ Spremanje gozbe je pohvaljeno u svako doba,medjutim kada se tome doda ucenje mevluda I radost zbog rodjenja Bozijeg Poslanika nema sumnje da je to prelijepo. I ne znaci da ako je nesto novotarija da je lose,nasuprot,postoje novotarije koje su obaveza, vadzib, poput ove.” (Serhul Mevahib, Zerkani)
Dokaze o dozvoljenosti mevluda mozemo naci u Kur’anu I u sunnetu.
Allah dz.s. kaze: “ A oni koji velicaju Allahove znakove, zaista je to od znakova bogobojaznosti srca njihovog.” ( Hadzdz, 32.) Nema sumnje da je pojava Muhammeda a.s. od najvecih Allahovih znakova I najvecih Njegovih blagodati ovome svijetu I da nas Allah dz.s. obavjestava u ovom ajetu da je velicanje I proslavljanje njegovog rodjenja od znakova bogobojaznosti. A kakva li su srca onih koji nam zabranjuju da slavimo rodjenje Bozije Milosti prema ljudima, Muhammeda a.s.???
Allah dz.s. kaze: “ Reci: Neka se zato Allahovoj blagodati I milosti raduju,to je bolje od onoga sto gomilaju.” (Junus, 5:cool: Vecina komentatora Kur’ana kaze da je milost,rahmet koji je spomenut u ovom ajetu ustvari Muhammed a.s. kojeg Allah I na drugi mjestima naziva imenom Rahmet : “Mi smo te poslali kao milost, rahmet svjetovima.” (El Enbija, 107) Kaze Imam Razi u komentaru ovog ajeta: “ Obaveza ja muslimana da se raduje zbog pojave Muhammeda.” (Tefsirul kebir, El Razi)
Allah dz.s. u Kur’anu spominje rodjenje Jahje a.s. I rodjenje Isa a.s. kako bi nam ukazao da se I mi radujemo rodjenju milosti svim svjetivima, Muhammedu a.s. Allah dz.s. kaze: “ Neka je mir na njega,na dan kada se rodio, na dan kada je preselio, I na dan kada ce ponovo prozivljen biti.”( Merjem, 15) Takodje, kaze: “ Neka je mir na mene na dan kada sam se rodio, na dan kada cu umrijeti ,na dan kad cu ponovo prozivljen biti.” (Merjem 37.)
Takodje,Allah dz.s. kaze: “ I spomeni im Allahove dane.” (Ibrahim, 5) Vidimo iz ajeta da Allah dz.s. sam ukazuje da postoje posebni dani, za koje se vezu posebni dogadjaji I da naredjuje Musau da spominje te Allahove posebne dane. A zar nije poseban, odabran dan, dan kada se rodila milost svjetovima?
Sto se hadisa koji upucuju na dozvoljenost I pohvaljenost proslavljanja rodjendana Poslanika a.s. tice I njih je dosta.
Od Ebu Katade se prenosi: “ Upitan je Boziji Poslanik o njegovom postu ponedeljkom pa je rekao: Tog dana sam rodjen.” (Muslim) Pa ako je Boziji Poslanik proslavljao I davao znacaj svom rodjendanu a njemu su oprosteni svi grijesi,zar nije jos prece da mi,koji smo ovisni od Allahove milosti, proslavljamo dan kada nam je Allah podario svoju uputu, na dan kada nam je dao ucitelja koji nas vodi u Dzennet, na dan kada nam je dao sefadziju, izbavitelja iz Dzehennemskih patnji?
Od Ibn Abasa se prenosi: “ Kada je stigao u Medinu,Boziji Poslanik je zatekao jevreje da poste dan Asure pa su bili upitani o tome pa su rekli: Tog dana je Allah spasio Musaa I njegov narod od Faraona pa ga mi postimo kao znak zahvale. Pa je Poslanik to cuo I rekao: Mi smo preci za Musaa. I naredio je da se posti taj dan.” ( Buhari, Muslim) Ako je Boziji Poslanik naredio post kako bi se proslavilo Musaovo izbavljenje od Faraona,zar nije prece da se posti I proslavlja rodjenje milosti svim svjetovima, Muhammeda a.s.?
Prenosi se u Sahihu da ce Allah olaksati Ebu Lehebu, kafiru, zato sto se obradovao zbog rodjenja Muhammeda a.s. pa je tom prilikom oslobodio jednu robinju. (Hadis biljeze: Buhari, Abdurrezak, Ismaili I drugi) Pa ako ce Allah olaksati nevjerniku zato sto se obradovao rodjenju Bozijeg Poslanika sta je onda sa vjernicima koji se raduju rodjenju Bozijeg Poslanika? Zar je moguce d ace oni biti kaznjeni za to kako to tvrde vehabije, neznalice? Zar je moguce da ce Allah nevjerniku olaksati zbog mevluda a muslimana, vjernika kazniti??? Allah je zapecatio srca njihova.

Recruit
12-03-2009, 17:32
ODGOVOR NA ZABLUDU VEHABIJA VEZANU ZA MEVLUD

Sejh Salih ibn Fevzan je jos jedan od onih koji slijepo slijede Muhammed ibn Abdulvehhaba ne gledajuci u dokaze vec u ono sto kaze ovaj novotar. Tako, Salih ibn Fevzan zestoko napada proslavljanje i ucenje mevluda dokazujuci svoju zabludu sledecim rijecima:

1.) Mevlud se nije proslavljao u vrijeme Poslanika a sve sto nije postojalo u vrijeme Poslanika je haram novotarija kojoj nema mjesta u islamu. Rekao je Poslanik: " Cvrsto se drzite mog sunneta i sunneta mojih halifa i cuvajte se novotarija,zaista je svaka novotarija bid'at a svaki bid'at je zabluda." ( Ahmed, Tirmizi)

2.)Proslavljanje mevluda su prvi uveli Fatimije, sije koji nisu slijedili ono sto je radio Poslanik i njegovi ashabi. U proslavljanju mevluda je optuzivanje Poslanika da nije dostojno prenio poslanicu i da je ostavio nesto neobjasnjeno kao i narusavanje Kur'anskog ajeta " Danas sam vam vjeru vasu upotpunio." jer je ucenje mevluda dodavanje onoga sto nije radio Poslanik a.s.

3.) Proslavljanjem mevluda ljudi se poistovecuju sa krscanima koji proslavljaju rodjendan Isusa a.s. a Poslanik je rekao u hadisu koji biljezi Muslim : " Razlikujte se od nevjernika."

4.) Proslavljanje mevluda je preterivanje u uzdizanju i hvaljenju Poslanika a.s. koje dovodi do njegovog obozavanja.

5.) Ozivljavanje jedne novotarije povlaci za sobom ozivljavanje novih i odstupanje od Sunneta Bozijeg Poslanika a.s.

Zatim "sejh" "pobija" misljenja i dokaze onih koji dozvoljavaju mevlud rijecima: "
Oni koji dozvoljavaju mevlud dokazuju to sledecim dokazima:

Kazu: " Mi ovo radimo iz postovanja prema Poslaniku" a ja kazem: Postovanje prema Poslaniku vrsi se kroz postovanje njegovih naredbi i civanje od onoga sto je on zabranio a ne kroz slavljenje dana njegovog rodjenja.

Kazu: " Mevlud proslavlja vecina ljudi u svim drzavama islamskog svijeta." a ja kazem: Dokaz muslimanima je ono sto je doslo od Poslanika a ne ono sto rade ljudi.

Kazu: "U proslavljanju mevluda je ozivljavanje spomena Bozijeg Poslanika a.s." ja kazem: Ozivljavanje spomena Poslanika vrsi se kroz njegovo spominjanje u Ezanu, ikametu i sehadetu a ne kroz ono sto vi radite.

Kazu: " Proslavljanje mevluda je uveo dobar Boziji rob,kralj koji je time zeleo da se priblizi Allahu." - Ja kazem: " Novotarija se ne prima od ma koga bila."

Kazu: " Proslavljanje mevluda je je od pohvaljenih i lijepih novotarija." - ja kazem: " Ne postoje lijepe novotarije jer je Poslanik rekao: " Ko ubaci u islam nesto sto nije od njega to se odbacuje."

Kazu: " U mevludu je iskazivanje ljubavi prema Poslaniku." - ja kazem: " Ljubav prema Poslaniku se iskazuje kroz postovanje onoga sto je naredio a klonjenje onoga sto je zabranio."

Kazu: " Kroz mevlud ucimo istoriju Poslanika a to je pohvaljeno." - ja kazem: " Ucenje istorije islama je dozvoljeno i pohvaljeno uvijek a njegovo ogranicavanje na jedan odredjeni dan je novotarija koja je odbacena."

Ovo su ukratko bili dokazi sejha Saliha ibn Fevzana i njihove "komisije za fetve"
A da pogledamo sad dokaze jednog obicnog covjeka koji se ne moze svrstati u ucenjake ali ipak moze odgovoriti na ove dokaze:

ODGOVOR SAMI DZEKA NA ZABLUDE SALIH IBN FEVZANA I KOMISIJE ZA FETVE U SAUDIJSKOJ ARABIJI

Proslavljanje rodjenja Bozijeg Poslanika i ucenje odredjenih stihova koji hvale Bozijeg Poslanika je od lijepih stvari koje se trebaju cuvati I praktikovati sto cesce.
Neki ljudi pokusavaju da ubace medju narod razne izmisljotine da je mevlud nesto sto su izmislile sije I neke druge sekte i da nije to od islama. Pogledajmo sta kaze ulema o tome ko je napravio prvi mevlud:
Prva osoba koja je napravila mevlud je kralj Irbila Ebu Seid Kukberi ibn Zejnud din Ali ibn Buktekin jedan od pravednih vodja kojeg je Imam Zehebi opisao kao: “Skromnog, dobrog suniju koji voli muhaddise i fekihe,umro je 630.H.g.” (Sijer a’lamu nubela,Zehebi 22/336) Takodje, Ibn Kesir opisuje ovog covjeka pa kaze: “Pravio je mevlude u revi’ul evvelu I proslavljao rodjenje Poslanika, bio je hrabar,pametan,pravedan I ucen.Allah mu se smilovao I podario mu najljepsu nagradu.” ( El Havi lil fetava, 1/292)
Sejh Salih govori da je sve ono sto nije postojalo u vrijeme Poslanika a.s. odbaceno i haram a nece da pogleda u SAHIHUL BUHARI str. 836. hadis broj 7191 u kome se kaze da su Ashabi nakon smrti Bozijeg Poslanika uveli stvar koja u njegovo vrijeme nije postojala tj. SAKUPILI I ZAPISALI KUR'AN. Pa je rekao Ebu Bekr: " Kako cu uraditi nesto sto nije uradio Boziji Poslanik" Na sta mu je Omer odgovorio: " Ono ( sakupljanje Kur'ana) je tako mi Allaha hajr i dobra stvar." Nakon toga je Allah otvorio srce Ebu Bekru pa je i on shvatio ono sto je shvatio Omer a nakon njega i Zejd koji je sakupio i zapisao Kur'an po naredbi ove dvojice Ashaba. Upitao bih sejha Saliha ibn Fevzana: " Je li i ovo sto su uradili ovi ashabi odbacena stvar"? Da je bilo zabranjeno uvesti u islam nesto sto nije radio Poslanik onda bi Ashabi bili prvi koji to ne bi radili. Pa neka pogleda "sejh" i njegova komisija u hadiske zbirke i neka nadje jos stotine stvari( koja ja obican covjek znam) koje nisu postojale u vrijeme Poslanika a koje je uveo neko od ashaba poput telbije, zajednickog klanjanja teravije i dr. stvari.

Kaze sejh da su proslavljanje mevluda prvi uveli Fatimije, sije i da je u tome optuzivanje Poslanika da nije dostojno i u potpunosti izvrsio obavezu poslanstva koja mu je poverena i da je u tome krsenje Kur'anskog ajeta: " Danas sam vam vjeru vasu upotpunio."
Cudi me da kaze ovo covjek koji imalo zna o islamu i njegovoj istoriji. Ako Poslanik nije rekao : " Dozvoljeno je muslimanu da vozi auto." znaci li to da on nije u potpunosti izvrsio svoju obavezu?? Poslanik a.s. je postavio pravila i nacela na osnovu kojih ucenjaci iznalaze serijatska resenja, ucenjacima nije za svaku stvar potrebno da im neko govori: " To smijes a ovo ne smijes." oni mogu i na osnovu svog razmisljanja i opstih pravila islama da nadju neko resenje a da to ne bude optuzivanje Poslanika da nije izvrsio svoju obavezu jer je njihovo donosenje serijatskih resenja samo slijedjenje opstih pravila islama i logike. Takodje, sejh kaze da se proslavljanje mevluda kosi sa ajetom " Danas sam vam vjeru svoju upotpunio." Jos cudnija stvar, pogotovu ako znamo da je nakon ovog ajeta objavljeno jos mnogo ajeta,izmedju ostalog i ajet o dugu, sura Nasr i druge. Upitajmo sejha: " Kose li se i ovi Ku'anski ajeti sa ovim ajetom jer su objavljeni nakon njega i govore o serijatskim odredbama??? O "sejh" sto nisi pogledao u tefsir ovog ajeta prije nego si pokusao da njime nesto dokazes? Da si pogledao video bi da se on odnosi na negiranje poslanstva nakon Muhammeda a.s. a ne na negiranje serijatskih propisa nakon njega. Do Sudnjeg dana ce se uvijek pojavljivati novi i novi propisi o kojima nije izricito govorio Poslanik a.s. pa ipak oni se nece kositi sa ovim ajetom.

Kaze sejh da je proslavljanje mevluda poistovecavanje sa krscanima.

A ja kazem da je to samo slijedjenje Kur'ana i njegovih naredbi:
Allah dz.s. kaze: “ A oni koji velicaju Allahove znakove, zaista je to od znakova bogobojaznosti srca njihovog.” ( Hadzdz, 32.) Nema sumnje da je pojava Muhammeda a.s. od najvecih Allahovih znakova i najvecih Njegovih blagodati ovome svijetu i da nas Allah dz.s. obavjestava u ovom ajetu da je velicanje i proslavljanje njegovog rodjenja od znakova bogobojaznosti. A kakva li su srca onih koji nam zabranjuju da slavimo rodjenje Bozije Milosti prema ljudima, Muhammeda a.s.???
Allah dz.s. kaze: “ Reci: Neka se zato Allahovoj blagodati I milosti raduju,to je bolje od onoga sto gomilaju.” (Junus, 5:cool: Vecina komentatora Kur’ana kaze da je milost, rahmet koji je spomenut u ovom ajetu ustvari Muhammed a.s. kojeg Allah i na drugi mjestima naziva imenom Rahmet : “Mi smo te poslali kao milost, rahmet svjetovima.” (El Enbija, 107) Kaze Imam Razi u komentaru ovog ajeta: “ Obaveza ja muslimana da se raduje zbog pojave Muhammeda.” (Tefsirul kebir, El Razi)
Allah dz.s. u Kur’anu spominje rodjenje Jahje a.s. i rodjenje Isa a.s. kako bi nam ukazao da se i mi radujemo rodjenju milosti svim svjetovima, Muhammedu a.s. Allah dz.s. kaze: “ Neka je mir na njega,na dan kada se rodio, na dan kada je preselio, i na dan kada ce ponovo prozivljen biti.”( Merjem, 15) Takodje, kaze: “ Neka je mir na mene na dan kada sam se rodio, na dan kada cu umrijeti , na dan kad cu ponovo prozivljen biti.” (Merjem 37.)
Takodje,Allah dz.s. kaze: “ I spomeni im Allahove dane.” (Ibrahim, 5) Vidimo iz ajeta da Allah dz.s. sam ukazuje da postoje posebni dani, za koje se vezu posebni dogadjaji i da naredjuje Musau da spominje te Allahove posebne dane. A zar nije poseban, odabran dan, dan kada se rodila milost svjetovima?

Kaze sejh da je proslavljanje mevluda preterivanje u hvaljenju i donosenju salavata na Poslanika a.s.

A ja kazem hadis Bozijeg Poslanika u kojem se kaze: " Ko na mene donese salavat jednom Allah dz.s. donese na njega deset puta." Mi muslimani volimo da sto vise donosimo salavat na Poslanika i da Allah dz.s. sto vise donosi salavat i selam na nas. Ti kazes, o sejh, da je to preterivanje,a pogledaj sta kaze ulema o mevludu:
Kaze Hafiz Sujuti: “ Osnova mevluda tj. okupljanje ljudi,ucenje necega iz Kur’ana i citanje hvalospjeva je od lijepih novotarija za koje se onaj koji ih organizuje mnogostruko nagradjuje jer se time velica nas Poslanik i iskazuje radost zbog njegovog rodjenja.” (Husnul maksid fi amelil mevlid, Sujuti, str. 5)
Kaze Ebu Sameh , sejh imama Nevevija: “ Lijepo li je ovo sto se radi kod nas od proslavljanja rodjenja Bozijeg Poslanika udjeljivanjem, okupljanjem ljudi, srecom i veseljem koje ukazuje na ljubav prema najboljem Allahovom stvorenju Muhammedu a.s. Hvala Allahu sto nam je poslao Muhammeda kao milost svjetovima.” (El Ba’is ala inkaril bide’I vel havadis, Ebu Sameh, str.23)
Kaze Ibn Tejmijje: “ Velicanje mevluda I proslavljanje istoga u odredjenim danima je stvar koju rade neki ljudi koji ce biti obilato nagradjeni zbog svoje lijepe zelje za velicanjem Muhammeda a.s.” ( Iktidau siratil mustekim, ibn Tejmijje)
Kaze Ibn Hadzer El Hejsemi: “ Nema sumnje da je lijepe novotarije pozeljno praktikovati i da je mevlud jedna od takvih novotarija.”
Kaze Imam Hafiz Sujuti: “ Nema kuce, niti dzamije u kojoj se prouci mevlud a da meleki ne prekriju tu kucu svojim krilima i Allah ih obaspe svojom miloscu i bereketom.” ( El Vesail fi Serhil Mesail, Sujuti)
Kaze Hafiz Iraki: “ Spremanje gozbe je pohvaljeno u svako doba,medjutim kada se tome doda ucenje mevluda I radost zbog rodjenja Bozijeg Poslanika nema sumnje da je to prelijepo. I ne znaci da ako je nesto novotarija da je lose, nasuprot, postoje novotarije koje su obaveza, vadzib, poput ove.” (Serhul Mevahib, Zerkani)

Kaze sejh da je dokaz muslimanima ono sto kaze Poslanik a ne ono sto rade ljudi.

A ja kazem: "Zar nisi, o sejh, cuo hadis Allahovog Poslanika : " Drzite se vecine muslimana." ( Buhari, str. 424. hadis br. 3606) Zar nisi cuo, o sejh, za IDZMA', zar nisi cuo za URF (obicaj) koji je jedan od izvora islamskog prava????? Zar nisi cuo za ISTIHSAN (jedan od izvora serijata, tj. da su neke stvari dobre iako postoje neka pravila koja govore suprotno, kao npr. da covjek uvakufi knjigu iako se uvakufiti moze samo stalna i postojana stvar koja je sacuvana od propadanja poput zemljista i sl.) i hadis Bozijeg Poslanika : " Ono sto muslimani smatraju dobrim to je i kod Allaha dobro."???

Kaze sejh da ne postoje lijepe novotarije

A ja kazem da je Poslanik rekao da postoje lijepe novotarije. Kaze Poslanik a.s.:''Ko u Islam uvede neku lijepu novotariju ,biće za nju nagrađen i imaće nagradu svakog onog ko je bude činio poslije njega, s tim da se od njihove nagrade neće ništa oduzimati, a ko u Islam uvede neku ruzno novotariju, biće za nju kažnjen i snosiće grijeh sviju onih koji to budu činili poslije njega, a od njihovih se grijeha neće ništa oduzimati .'' (Muslim, br.1017; Tirmizi, br. 2675; Ahmed, 4 / 357, 358,361; Nesai, 5 / 75-77; Ibn Madže, br.203, i drugi).

Kaze sejh da je ljubav postovanje onoga sto je Poslanik naredio a klonjenje onoga sto je zabranio.

Ja kazem: " Ti ne znas sta je ljubav."

Kaze sejh :"Ucenje istorije islama je dozvoljeno i pohvaljeno uvijek a njegovo ogranicavanje na jedan odredjeni dan je novotarija koja je odbacena."

A ja kazem da je onda i raspored casova u skoli novotarija. Kazem i da su tvoja predavanja koja odrzavas sedmicno novotarija jer si ti odredio poseban dan za izucavanje akide, poseban dan za izucavanje fikha, poseban dan za izucavanje istorije islama. I kazem: Onda su i Ibn Abas i Ibn Mes'ud novotari jer su i oni imali posebne dane za proucavanje posebnih nauka. Jadni li su tvoji dokazi o Salih ibn Fevzan.

suad
12-03-2009, 23:53
ko te pusti na ovu stranicu!!!

halilce
13-03-2009, 01:34
Recruit,uz svo dužno poštovanje tebe kao ličnosti(iako te lično ne poznajem),tvojeg poznavanja vere,u ime administracije sajta, www.sjenica.com
JAVNO te pozivam da ovu stranicu ne koristiš za rešavanje ličnih sukoba i animoziteta koji postoje između tebe i dotičnog moderatora sa drugog sajta,niti da na bilo koji način pozivaš i prozivaš članove sa drugog sajta!
Možeš da pišeš o veri i o "zabludama" Vehabija",koliko ti volja,ali pominjanje bilo čijeg imena,a ko nije član ili ne obilazi ovu stranicu,nećemo dozvoliti jer to je i u islamu zabranjeno!
Ti već to znaš!
Selam

Recruit
13-03-2009, 12:57
Allah dz.s. da te nagradi. Ispostovacu vasa pravila ako Bog da.
Onaj lik ce ako Bog da od sada dobijati odgovore na njegove lazi na www.alrazi.co.cc (http://www.alrazi.co.cc)
a sto se njihovih kolektivnih zabluda tice one ce i dalje biti razotkrivane na ovoj stranici bez spominjanja imena i sl.

Crni Gruja
13-03-2009, 14:10
Samo korektno i bez prozivanja, inace nece ni ovde prolaziti. Mi jesmo tolerantna ekipa, ali necemo da tolerisemo uvijek, jednom se mora sve to zaustaviti. Ako bude primedbi od strane nekog od clanova, moracemo da reagujemo, nadam se da si toga svestan.

Nemoj da me pogresno razumijes, ovo nije prijetnja, daleko bilo, samo ti skrecem paznju da ne bi posle bilo kako smo reagovali iznenada i bez upozorenja.

Selam

halilce
13-03-2009, 17:38
Allah dz.s. da te nagradi. Ispostovacu vasa pravila ako Bog da.
Onaj lik ce ako Bog da od sada dobijati odgovore na njegove lazi na www.alrazi.co.cc (http://www.alrazi.co.cc)
a sto se njihovih kolektivnih zabluda tice one ce i dalje biti razotkrivane na ovoj stranici bez spominjanja imena i sl.
Sellam i tebi,Recruit!
Zahvaljujem na razumevanju!
Nastavi da pišeš u temama koje su na tvoj zahtev preimenovane,a u drugim iznosi "zablude" i nelogičnosti!
Tako bi mnogi od nas mogli naučiti ono pravo,i razlučiti šta valja a šta ne!
Mislim da ti i Unicknammed,možete da doprinesete da podforum Religija izgleda baš dobar i poučan,a ne samo da se u njemu prepucava!
Sellam još jednom!

Crni Gruja
13-03-2009, 21:52
Meni se je Adnan nisic obratio privatno, i zahteva da se post u kome se kalja njegovo ime obrise, sto sam i uradio.

Selam od Crnog Gruje

Recruit
13-03-2009, 23:18
Nije problem sto si obrisao postove. Ne ljutim se nimalo sto su tekstovi u kojima se pominje ime onog lika izbrisani,ali samo,koliko da se zna: Taj isti Adnan koji trazi da se tekstovi koji njega vrijedjaju izbrisu sa ove stranice na svojoj stranici on licno, a i njegovi navijaci,vrijedjaju mene i ostale muslimane.
Znaci,on moze da vrijedja koliko hoce a ako se otkrije istina o njemu onda to ne da?
Na mojoj stranici www.alrazi.co.cc (http://www.alrazi.co.cc) ce uvijek biti otkrivana istina o svakome od njih pojedinacno ako Bog da.

Tahirovce
13-03-2009, 23:25
Recruit
(http://www.sjenica.com/forum/member.php?u=959)
Mozes iznositi argumente, ako neko ima i kontra argumente moze ih napisati, ali vase zariste i prepucavanja ne mojte da prenosite na ovaj forum,sta ko radi na drugoj stranici njegov problem, ko kako radi vidi mu se...

(http://www.sjenica.com/forum/member.php?u=959)

Unicknnamed
14-03-2009, 12:25
Cudi me da kaze ovo covjek koji imalo zna o islamu i njegovoj istoriji. Ako Poslanik nije rekao : " Dozvoljeno je muslimanu da vozi auto." znaci li to da on nije u potpunosti izvrsio svoju obavezu??


Nemoj da mijesas dunjalucke stvari sa vjerom,jedno je novotarija u svakodnevnom zivotu a drugo je novotarija u vjeri.

Evo vam jedno predavanje,pa poslusajte sta kaze hafiz magistar Muhamed Porca na temu mevluda,pa procijenite sami da li je ovo novotarija ili ne.Jest da ce Recruit i za njega rec da je "vehabija",jer ko god se ne slaze sa njim zna se sta ga ceka :psssst:.Sellam alejkum.

http://www.speedyshare.com/667665561.html

Unicknnamed
14-03-2009, 14:48
http://www.speedyshare.com/334112822.html

Na ovom linku je nastavak predhodnog predavanja na temu o mevludu.

Recruit
14-03-2009, 23:36
Dobro unicknamed,da te pitam:
Je li Kur'an bio sakuljen u vrijeme Bozijeg Poslanika a.s.?
Je li zabiljezena od Poslanika a.s. dova: Boze daj mi da polozim ispit iz biologije?
Je li zabiljezen hadis Poslanika u kojem se kaze da mozes klanjati u avionu?

Sve su to stvari koje su vezane za vjeru,i stvari koje su od vjere a nisu postojale u vrijeme Bozijeg Poslanika nego su se pojavile nakon njega ali ipak nisu zabranjene.
Postoji vise vrsta novotarija,neke od tih novotarija su jezicke a neke u vjeri. Zatim se te novotarije u vjeri dijele na lijepe i lose.
Mevlud i slicne stvari nikako ne mogu biti lose novotarije jer su u skladu sa Kur'anom i sunnetom.
Neke druge novotarije,kao sto su : drzanje ruku na prsima, pomeranje kaziprsta u namazu(koje po malikijskom mezhebu kvari namaz),negiranje zajednickog zikra i sl. se smatraju POKUDJENIM novotarijama jer nemaju osnove u Sunnetu Bozijeg Poslanika niti su u okviru pravila koja je postavio Muhammed a.s.
Sto se Muhammeda Porce tice,njega licno sam par puta pozivao da se sastanemo i da snimamo nas sastanak na kojem cemo lijepo razjasniti sve stvari ali je,kao i svi ostali hasevijje, odbio to jer je dobro upoznat sa mojim znanjem o hasevijjama.
Covjek koji nije procitao ni jednu knjigu alima koji dozvoljava mevlud ( svih alima ehlisunnet vel dzemata) ne moze da prica o mevludu.
Moze samo da iznosi svoje ideje koje nemaju osnove u Kur'anu niti u sunnetu.
Ja sam svoje dokaze iznio iz Kur'ana i sunneta pa bujrum,ako neko smatra da su slabi ili neispravni neka pokusa da ih pobije,ali normalno jasnim dokazima a ne glupostima o "novotarijama u vjeri koje su uvijek i u svakom slucaju zabranjene".

Boziji Poslanik je u SAHIH hadisu jasno rekao:

Džerir b. Abdullah El-Bedžli r.a. prenosi da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
''Ko u Islam uvede neku lijepu novotariju ,biće za nju nagrađen i imaće nagradu svakog onog ko je bude činio poslije njega, s tim da se od njihove nagrade neće ništa oduzimati, a ko u Islam uvede neku ruzno novotariju, biće za nju kažnjen i snosiće grijeh sviju onih koji to budu činili poslije njega, a od njihovih se grijeha neće ništa oduzimati .'' (Muslim, br.1017; Tirmizi, br. 2675; Ahmed, 4 / 357, 358,361; Nesai, 5 / 75-77; Ibn Madže, br.203, i drugi).

Recruit
14-03-2009, 23:41
Nije stvar u neslaganju sa mnom Unicknamed. Moze se covjek raziulaziti sa mnom koliko hoce ali je problem kada se covjek razidje sa Idzmaom islamske uleme sto po nekim ucenjacima poput Ibn Hazma izvodi iz vjere.
Nije problem ako ti neces da klanjas hanefijski, budi safija,hanbelija(ali pravi) i niko ti to nikad nece negirati,ali je problem kada se razidjes sa idzmaom islamskih ucenjaka kao sto je to npr.uradio Ibn Tejmijje u vise od 70 serijatskih pitanja i kao sto to rade svi vehabije njegovi slijepi sljedbenici.

tambalamba
17-04-2009, 23:26
http://www.youtube.com/watch?v=mQPSTZk2FjI&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=_Jl0hzkhRYg&feature=player_embedded

Tahirovce
18-04-2009, 02:45
mogo bi napisat nesto, ovo smo videli, ne moras sve isto u svakoj temi postavljat ...

tambalamba
18-04-2009, 13:06
U pravu si Tahirovce, ali primjetio sam da se u svakoj temi sufizam provlaci kao ispravni put, kao put Poslanika s.a.w.s. i njegovih casnih ashaba, pa sam samo malo htio skrenuti paznju.
A sto se tice dijaloga sa vec spomenutim, smatram velikim gubljenjem vremena, tako da halali ako se na vise mjesta ponovi ista poruka ili link.

Recruit
18-04-2009, 19:07
Tambalamba,smijesni ste mi,iskreno receno. Nadjete snimak neke arapske svadbe, ubacite par sufijskih sejhova i odmah napisete : Sufijski zikr. Daj nemoj nas zasmijavati. Ako imas nekakav dokaz u odbrani svog vjerovanja i svoje ideologije napisi nam to. Svadbe i snimci nam ne trebaju.

HappyFuneral
20-08-2009, 12:43
Pojma nemam o cemu se ovde radi, ko su svi ti ljudi o kojima pricate i sta znace sve te reci koje koristite... hm... pojma nemam ni sto sam se onda ubacio u raspravu...