PDA

View Full Version : Da li nam je bolje kada smo sami?


Tahirovce
05-02-2009, 20:47
Mnogo je toga rečeno na temu partnerstva, porodice i porodične idile. Postoje i istraživanja o tome koliko je porodična zajednica važna za psiho-socijalni razvoj i sazrevanje dece i odraslih.
„Sve je lakše u dvoje” - česta je rečenica koju koriste psiholozi, sociolozi, pravni i ekonomski savetnici. Ovo stvara „idealnu” društvena klima za parove, ali šta sa onima koji nemaju partnera? Treba li ulaziti u vezu ili u njoj opstajati po svaku cenu?




Kako društvo prihvata samce?
Šta se dešava sa ljudima koji se nikada ne venčaju i ne stvore svoju porodicu ... Da li oni postaju obeleženi u društvu, izazivaju socijalno podozrenje i obavezno završavaju usamljeni, tužni i povučeni u sebe? Najnovija istraživanja pokazuju da nije tako ...

Rezultati najnovijih istraživanja
Najnovije studije su pokazale da razlika po pitanju psihičkog zdravlja između onih koji su bez partnera i onih koji imaju partnera - ne postoji ili je pak vrlo mala. Pogotovo među muškarcima.

Koje je vladajuće mišljenje?
Uprkos navedenim podacima, opšte mišljenje koje vlada među većinom političara, sociologa, psihologa, nastavnika u školama i drugih koji utiču na razvoj i formiranje opštih društvenih stavova, je da su brak i porodica još uvek osnovna ćelija društva i pretpostavka njegovog razvoja. Da li ovo podrazumeva da je važno biti u braku po svaku cenu?

Bolji je dobar razvod, nego loš brak ...
Većina onih koji su nekada bili u braku ili u ozbiljnoj vezi, a sada su razvedeni ili rastavljeni imaju ozbiljnih emotivnih, a ne retko, i zdravstvenih, pa i psiholoških problema. Oni koji imaju takve probleme vrlo često narušavaju i zdravlje ljudi u svojoj okolini.
Ali isto tako, dešava se da ljudi nakon okončanja lošeg braka ili veze naprosto "procvetaju" i u potpunosti srede svoj život i odnose. Dugotrajna loša situacija u braku ili vezi, porodično nasilje i devijantna komunikacija, neizbežno partnerima, ali i njihovoj deci nanose višestruko veću štetu nego rastava ili razvod.

Ponekad je bolje biti sam...
Svi oni koji ostaju u vezi iz konformizma, "zbog dece", iz straha od reakcije okoline ili nerealne potrebe da se ne naruši njihov „savršen mali svet” – pre ili kasnije počinju da imaju problem sa pokazivanjem emocija i deljenjem životnog prostora sa partnerom ...
Isto je i sa onima koji se venčavaju samo zato da bi „svi njihovi problemi bili rešeni” ... Pre ili kasnije, ljudi koji u zajednički život ulaze ili ga održavaju sa ovakvim motivima – doživljavaju neminovno razočaranje.

Svako je kovač svoje sreće
Naravno, statistika, opšta mišljenja i naučni radovi su uvek generalizacija. Svako će najbolje pronaći svoju sreću. U kakvoj god da ste situaciji, uvek pomislite i na ovo: vaši bližnji će biti srećni upravo onoliko koliko ste i vi!

STRANAC
05-02-2009, 22:24
meni su ove socioloske teme jako interesantne...
Delove teksta iznad svi smo imali prilike da dozivimo...
Eh,sad,neko manje neko vise,ali tu smo...
Ja sam doziveo bas dobar deo pomenutih faza i formirao sam lino misljenje o svemu tome...
Nekad,nije sve jedno prolaziti kroz nesto sto ti je nepoznato,
ali covek ima tu moc da se moze adaptirati i na nepoznato,tako da mu vremenom to dodje i rutinska stvar...
Ono,na sta ja bacam akcenat,i moj savet je da covek pruzi "bar za Inč" ljubavi vise nego li misli i oseca da je dobija...
Postoji sansa da se to vrati boljim...
I mislim da je jako vazan osecaj zivota u ljubavi,i osecaj zaljubljenosti i pripadanja nekome...
Nazalsot,misljenja sam da se to vremenom(sa godinama),u odrdjenoj meri gubi i da postaje deo rutine.
Nego na srecu javljaju se neke nove "stvari",prema kojima se bude novi osecaji i to vraca opet onu delimicnu prazninu...

Razvod,razlaz,udaljvanje,i slicne kategorije od osoba sa kojima ne ide onako kako je zamiljeno su najbolje resenje...
Pokusaj zadrzavanja loseg odnosa moze samo da nanese poteskoce a moze i da ima daleko losije posledice...
Zato,i tu sam pristalica "radikalnog reza" vec kod prvih vidova nesuglasica...
Svako svojim putem,i svojim idejama...

mersija
06-02-2009, 22:34
LJUBAV JE U NAMA ! A ne izvan nas, i ne u drugim ljudima za koje mislimo da ce nas usreciti. Ako smo ocajni za ljubavlju, privuci ce mo ocajne ljude/partnere i opet necemo biti srecni. MI,sami moramo biti "ljubav" da bi privukli osobu koja je ista kao i mi!
Svi mi stvaramo svoju stvarnost, svoj zivot. Mi smo izabrali i privukli te ljude u nas zivot koje kasnije krivimo za nase nezadovoljstvo...:) Moramo da (pokusamo maximalno) da preuzmemo tu odgovornost, jer to ipak znaci da preuzimamo odgovornost za Nas zivot. To je prvi korak ka nasoj vlastitoj sreci,e sada ako sve to kroz ovaj ili onaj nacin "padne u vodu"....mislim da je ipak bolje,ne samo za "sebe"vec i za ljude u takvom okruzenju da se takav tip "zajednickog zivota".....okonca...

Elvis-Eko
10-02-2009, 15:14
Ima jedna izreka koja kaze :" Bolje je i zivjeti sam nego zivjeti u iluziji da imas nekoga "