PDA

View Full Version : Prednja ili zadnja vuca?


adnan
13-12-2008, 16:02
Ranije su sva auta imala pogon na zadnje tockove. Zadnji su pogonili auto a prednjima se upravljalo. Jednostavna i ispravna logika. Kasnije su proizvodjaci automobila poceli sa pogonom na prednji pogon radi jednostavnije i jeftinije proizvodnje i montaze.

Svima je jasno da danas automobilska industrija zeli da zaradi sto vise para na svojim automobilima. Jeftinije je sve montirati van auta i citav paket sa pogonom, upravljanjem i prednjim ogibljenjem ugraditi u auto. Konstrukcija lima je takodje jednostavnija jer ne treba mislti na tunel za kardan koji izmedju ostalog i zauzima mesto za putnika na sredini zadnjeg sedista. Diferencijal koji je takodje pozadi smanjuje zapreminu prtljaznika. Sve ovo ide u prilog prozvodjacima auta sa prednjom vucom.

Posledica prednje vuce je da su auti teski napred i da je skoro nemoguce postici balans od 50-50 u raspodeli tezine. Zbog velike tezine napred amortizeri, opruge kao i ostali delovi ogiblenja su vise optereceni. Sklopovi za upravljenje su komplikovani da bi ostavili mesta menjacu, diferencijalu, poluosovinama i homokinetickim zglobovima. Sve ovo dovodi do skracenog veka trajanja delova i automobilska industrija zaradjuje vise para na rezervnim delovima i njihovoj ugradnji nego na novim automobilima.

Sto se tice stabilnosti na putu i bezbednosti misljenja su podeljenja, a sto se tice startnosti svi se slazu da je zadnja vuca startnija.

U zimskim uslovima se auta sa zadnjom i prednjom vucom ponasaju na razlicit nacin.

Ako pogonski tockovi kod zadnje vuce proklizaju prednji tockovi i dalje imaju dobar kontakt sa podlogom i i dalje moze da se upravlja autom. Ako se ovo desi u krivini zadnji deo auta ima tendenciju da se zanese i u tom slucaju treba da se koriguje volanom u pravcu suprotnom od krivne sto prosecnim i manje vestim vozacima deluje nelogicno i zastrasujuce. Medjutim vozac koji je navikao na zadnju vucu zna ovo da kontrolise papucicom gasa i volanom. Prvo zanosenje je jednostavno kontrolisati medjutim ako se pretera sa gasom povratno zanosenje moze da bude opasno i da dodje do okretanja medjutim tu se radi o ekstremnoj voznji u koju se svako ne upusta.

Pri proklizavanju tockova kod prednje vuce prednji tockovi izgube kontakt sa podlogom i autom ne moze da se upravlja. Ako se ovo desi u krivini auto nastavlja da ide pravo i u tom slucaju treba oduzeti gas (ili stisnuti kvacilo) i cekati da prednji tockovi opet dobiju kontakt sa podlogom. Ovde postoji rizik da vozac previse koriguje volanom u pravcu krivine sto otezava situaciju i moze da dovede do zanosenja zadnjeg dela i okretanja na putu. Napredni vozaci su naucili od reli vozaca da gasom izvuku auto iz ove situcije time sto okrenu volan vise nego sto treba i daju gas. Medjutim ovde je potreban jak motor, kazu najmanje od 200 KS, da bi ovo bilo izvodljivo.

Naravno ovo sto sam gore napisao se desava jedino ako brzina nije prilagodjena stanju na putu i najpametnije je ne dovesti sebe u ovakvu situaciju. Medjutim dobro je i znati kako treba reagovati pri pogresnoj proceni podloge na putu. Ovde u Svedskoj pre polaganja vozackog ispita je obavezna obuka na klizavoj stazi gde instruktori navode vozaca da predje granicu stabilnosti da bi videli kako se auto ponasa u takvoj situaciji.

Svedski auto casopis "Vi bilägare" je pocetkom 80-tih napravio obiman test i dosao do zakljucka da je u rukama prosecnog vozaca bolja prednja vuca dok je za bolje i nadprosecne vozace bolja zadnja vuca.

Jos su ostali 4WD ili auti sa pogonom na cetiri tocka. Pri klizavoj podlozi oni su neprikosnoveni ali treba znati da su im je put kocenja kao i kod ostalih auta. Skoro nijedan od 4WD auta nije neutralan vec se u ekstremnoj situaciji ponasa ili kao auto sa zadnjom vucom ili auto sa prednjom vucom.

Na kraju da dodam da danasnji auti sa ABS kocnicama i raznim elektronskim pomagalima za kontrolisanje proklizavanja pogonskih tockova i stabilnosti olaksavaju zivot vozacima i gotovo brisu razliku izmedju prednje i zadnje vuce. Ko je imao strpljena i zivaca da dovde stigne sa citanjem pokazuje da je zainteresovan za temu i zamolio bih da napise svoje misljenje i glasa. Alternativa jedan je zadnja vuca a dva prednja.

Tahirovce
13-12-2008, 16:16
Slazem se sa ovom teorijom da je za amatere bolja prednja a za iskusnije vozace zadnja vuca, predhodno auto mi je bilo sa zadnjom vucom, zimi nisam imao problema, voznja je udobnija, manu koju bih ja pripisao zadnjoj vuci je dosta brza potrosnja pneumatika, (gume na pogonskoj osovini znatno su se brze trosile) mozda sam stekao takav utisak zbog loseg kvaliteta pneumatika..
Glas ide alternativi broj 1, mada kod odabira vozila stavka koja osovina je pogonska kod mene nema veliki znacaj....

adnan
13-12-2008, 16:18
Zaboravih da dodam da su BMW i Mercedes jedni od malobrojnih koji su ostali dosledni zadnjoj vuci. Naravno svi sportski auti kao Ferrari, Lamborgini, Porsche kao i luksuzni kao Rols Royce i Jaguar su sa zadnjom vucom.

supergirl
13-12-2008, 18:40
Prednja. Zato sto je stabilnija.

Crni Gruja
13-12-2008, 19:02
Zadnja vuca zakon, ko umije da je koristi (ko ja :mrgreen:)

adnan
13-12-2008, 19:18
Prednja. Zato sto je stabilnija.

Aman brate, ja izgleda dzabe pisah onoliko. Nije prednja vuca stabilnija vec je laksa za voznju i manje zahteva od vozaca. Zadnja vuca daje bolju stabilnost u krivinama kada se brzo vozi ali i zahteva vise od vozaca. Pri normalnoj voznji nema razlike.

STRANAC
13-12-2008, 19:43
sve ovo fino napisano...
argumenti validni i za jednu i drugu stvar ali moje iskustvo je sledece...
Sjenicke zime,znate i sami da se nikome ne prica kakve su...
Mojj drug i ja se vracamo iz Pazara,bese zimki period,kad u "postrmac" a ono pocela "zurka"...
ona sa mercedesom 190D (zadnja vuca) ja sa golf 2 (prednja)...
pneumatici kod njega samo sto nisu novi,kod mene nisu bili za pohvalu...
bes prvi i tako krenusmo da se penjemo...
na prvoj krivini je samo otisao desno i tu se zavrsilo penjanje njegovo za taj dana...
sacekasmo malo,nabacimo lance,i onda naravno da ide...
za svo to vreme ja sam uzivo u voznji bez imalo muke u autu sa prednjom vucom...

situacija ovde...
drugar ima BMW 320i
sa sve elektronikom ESP,ABS I ELS...
neko jutro samo je pomrzlo bilo i na putu od kuce do posla ukljucio mu se Elektonsko Limitirana S-brzina,tako da je mogao da vozi maximalnih 50km/h...
uz sve to po njegovom priznanju u opste nije bio zadovoljan stabilnoscu auta na putu,ni tada a niu rtanijim situacijama...

za vreme snega u landskorni pre 20-ak dana,imao sam prilke da vidim BMW kako se ispred mene okrece na kruznom toku kao na ringispilu...
ok,ima tu i neiskustava,ipak za voznju nije potrebna samo vozacka dozvola,treba se mnogo kilometara navozati da bi neko bio spreman da bude vozac...
neko pak nauci,a neki nece i nikada,ja znam masu takvih...

elem,elektronika i sva ta pomagala su napravljene za onu drugu kategoriju,zapravo za one koji nikada nece nauciti da voze,i kojima ce to pokusati da pomogne,ali moje misljenje je da je to jako malo...
evo, nazalost, imali smo i situaciju naseg clana koji je imao nov auto sa svim najnovijim pomagalima pa opet nije uspeo da spreci probleme...

tako,da moj glas uvek i zauvek ce ici automobilima kojima je pogon na prednjoj osovini...

jedina,po meni mana,prednjeg pogona je brze stradanje "kinetickog zgloba"pogotovu za one koji ne znaju nacin njegovog stradanja ina to ne obrate paznju koliko je to u mogucnosti...
nego,i on nije skup,sa zamenom ne iznosu vise od 250-300 Eura,zavisno od modela automobila...

MajkaMaca
13-12-2008, 20:11
ja vozim Audi,do sad nisam imala lose iskustvo sa prednjom vucom,moram da priznam da nisam do sad imala sansu da znam kako se vozi auto sa zadnjom,ali sam svedok da moj sef npr. i mnoge kolege koji voze auta sa zadnjom brzinom (BMW)kod leda ostaju parkirani na glavnoj ulici,jer do firme nekih 300-400m je uzbrdica,sto se meni zaista nije desilo,uspeva uvek uz prilagodnu brzinu (drugom )da me izvuce bez ikakvih problema.neznam mozda ja nisam ni svesna opasnosti koje bi mogle da nastupe,a mozda mnogi od tih"drugih"imaju lose iskustvo...ili sam ja jednostavno hrabra:)zato sam za alternativu 2,samo iz tog razloga, sto tu prvu ne poznajem...

adnan
13-12-2008, 20:24
situacija ovde...
drugar ima BMW 320i
sa sve elektronikom ESP,ABS I ELS...
neko jutro samo je pomrzlo bilo i na putu od kuce do posla ukljucio mu se Elektonsko Limitirana S-brzina,tako da je mogao da vozi maximalnih 50km/h...


Hahahahh, sta ukljucio se u kolonu BMW-a koji su isli 50 km/h tog jutra zbog leda na putu, hahahaha ....:smeh2:

Ovo mi brate nikako nije jasno. Prvi put cujem da auto limitira brzinu. Tebi STRANAC verujem ali taj auto mora da je batal ili te je drugar slagao.

A sto se tice prohodnosti zimi, ja sam ziveo 40 km u polarnom krugu a kasnije sam se malo spustio. Koliko tamo padne snijega za godinu ne padne u Sjenici za tri godine. Vozio sam auta i sa prednjom i sa zadnjom vucom i nikada nisam video neku vecu razliku u prohodnosti izmedju prednje i zadnje vuce. Jedino je razlika u gumama. Guma moze naoko da izgleda kao nova i da ima dobru saru ali sve zavisi mesavine gume i starosti jer guma gubi svojstva starenjem.

A kod vas dole u Skĺne su poznati da voze sa letnjim gumama citavu zimu.

MajkaMaca
13-12-2008, 20:39
[zadnjom brzinom (BMW)(lapsus)vucom:)

borichi
13-12-2008, 20:53
Imam li opciju za 4WD (Four Wheel Drive)??:):)w/ABS breaks.
Nemam!! garant!,:)

Ali je ovo izgleda stvar licnog preferiranja, i mislim da je dosta vazno : "Gdje zivis"?, u smislu brdsko / ravnicarski predjeli, kakva je klima u tom podrucju itd.

Neki vole,, vuchu,, s'prida, a neki od otragaa!!. Pa, povuci potegni.:):)
Sta je> napisala sam vuchu.

-zadnja defintivno-

adnan
13-12-2008, 21:09
Na sve cetiri i otraga ti je skoro isto...;) mislim 4WD :)

borichi
13-12-2008, 21:18
Aaaa nije, nije..

Sa 4WD svaki tocak ima svoju kontrolu, haman...:):)

STRANAC
13-12-2008, 21:26
Hahahahh, sta ukljucio se u kolonu BMW-a koji su isli 50 km/h tog jutra zbog leda na putu, hahahaha ....:smeh2:
:):)
e,to nisam rek´o...
BMW serije 5 (kao sto ti imas) je najbolji auto koji je do sada proziveden,
i kad ne bi mogo da se upli zimi opet bi bio najbolji-nema sta...
tako,pricao sam ti vec,razmisljam o njemu vec duze vreme...

Ovo mi brate nikako nije jasno. Prvi put cujem da auto limitira brzinu. Tebi STRANAC verujem ali taj auto mora da je batal ili te je drugar slagao.
Ado,valjda si do sad video da nepricam na pamet nista... :)
Momak je clan naseg foruma,redovno je ovde sa nama,istina nije nesto aktivan u pisanju,ali svakoga dana je ovde i procita sta mi pisemo...
Sa tim covekom sam porastao,vise sam vremena proveo sa njim nego "sa samim sobom" i na poslu radimo zajedno,tako da znam o cemu pricam...
elem,on dolazi pre mene na posao,ali tog jutra ja vidim da mu nema auta na praking i odmah sam ga pozvao...
kaze:
-kad sam krenuo sa parkinaga od kuce,probao sam auto kako ce da s eponasa,i naglo sam motao volanom par puta i ESP mi se ukljucio dva tri puta,a zatim i ELS i maximalno sto sam mogao da vozim je bilo 50km/h...

coveku se to prvi put desilo i on je misli o da mu je auto u kvaru,i svratio na prvu benzisku pumpu,i uzeo da pricitao onu knjigu sa uputstvima sta za sta je ta lampa i shvatio o cemu se radi...

medjutim,kada je opet startovao auto,lampa se bila ugasila inastavio je da vozi normlano...

eh,o svemu ovome,ako hoces ja cu ti slikat i lampu na instrument tabli,i u uputstvo znacenje,pa ti proveri ako hoces...[/QUOTE]



A kod vas dole u Skĺne su poznati da voze sa letnjim gumama citavu zimu.

za ove DVE godiner zivota ovde
ovo mi je TRECA zima... :):)
do skora sam vozio na posao svakoga dana 100km(u oba pravca)
i nikada nisam nabacio zimske gume na autu...
bilo je i rizicnih dana,ali... :cool:.

36310
13-12-2008, 22:36
@Biber je onomat napisao jedan interesantan komentar po pitanju prednje-zadnje vuce i time potvrdio neka moja subjektivna ubedjenja po tom pitanju.
Ja sam licno za pogon na sva cetiri tocka s'tim da bih izmedju prednje i zadnje vuce uvijek dao prednost prednjoj... ali ne zato sto sam neiskusan vozac vec zato sto sam odgovoran i ne volim da ulazim u bespotrebne rizike.Sad iskren da budem mozda kod mene ima i malko sugestije kada je zadnja vuca u pitanju jer sam par puta bio u prilici da vidim auta sa zadnjom vucom kako se i pod najpovoljnim vremenskim uslovima ponasaju i previse nestabilno za moj ukus...

adnan
14-12-2008, 00:59
Ma kakav biber. :cool:.

Da nesto zna ne bi vozio Audija. :zvizdi:

Crni Gruja
14-12-2008, 02:43
E da vam ja ispricam jedno moje iskuistvo koje se razlikuje od ovih do sad. Dok sam ziveo dole u sjenici se to desilo. Dogovorio se ja sa drugom da i ja, on i njegovi na skijanje na Zlatar, na panoramu tamo dje je onaj novi lokal. I krenemo mi, raon ujutru. Sjenica, zima, znijeg normalno, a nas 6 (!) u mercedes 124 2,3 benzinac. Nas cetvoro sedimo nazad, njegov tetak vozi i tetka mu sedi naprijed. Popeli smo se uz cio Zlatar bez ikakvih problema, nidje niti je zaslajfovao niti proklizo. Ima tu dosta vozacevog udela i dosta gume tome doprinesu, ali je doooosta pomoglo i to sto je cetvoro nas sedelo na zadnjem sedistu i pritiskalo na zadnju osovinu, tako da su pogonski tockovi imali bolje prijanjanje. Znaci prednost prednje vuce je i u tome sto pogonska osovina ima na sebi tezinu cijelog motora, a zadnja vuca to nema tako cesto. I kolko god da su dobre gume, treba da imaju malo tereta na sebi da bi se dokazali kvaliteti zadnje vuce. I dalje sam za pogon na zadnje tockove.

halilce
14-12-2008, 07:07
Prednja vuča,za naše puteve,nema alternativu!
Imao sam prilike,da vozim i Ladu po makadamu,i da mi zadnji kraj "šeta"kao po ledu!
Zadnja vuča,nema šanse da izađe zimi uz Postrmac,dok sa prednjom je sve ok!

ALMIR-
14-12-2008, 15:41
Hahaha Halilce pa dje nadje ladu, ona ne ide kako treba ni na pravcu a ne sta drugo.
Sto se tice vuca svaka ima svoju manu i prednosti, prednja vuca za "pocetnike"je dobra ali mana su kineticki zglobovi. Zadnja vuca za "vozace" bez elektronike i nije neka sigurnost ali sto se tice startnosti i brze voznje (po suvom) to je definitivno zakon. Ipak glas ide prednjoj vuci jer sam jos pocetnik :D

adnan
14-12-2008, 17:07
Halilce ovde pisemo o autima a ne o Ladi. :smeh2:

adnan
14-12-2008, 17:15
Momak je clan naseg foruma,redovno je ovde sa nama,istina nije nesto aktivan u pisanju,ali svakoga dana je ovde i procita sta mi pisemo...
Sa tim covekom sam porastao,vise sam vremena proveo sa njim nego "sa samim sobom" i na poslu radimo zajedno,tako da znam o cemu pricam...
elem,on dolazi pre mene na posao,ali tog jutra ja vidim da mu nema auta na praking i odmah sam ga pozvao...
kaze:
-kad sam krenuo sa parkinaga od kuce,probao sam auto kako ce da s eponasa,i naglo sam motao volanom par puta i ESP mi se ukljucio dva tri puta,a zatim i ELS i maximalno sto sam mogao da vozim je bilo 50km/h...

coveku se to prvi put desilo i on je misli o da mu je auto u kvaru,i svratio na prvu benzisku pumpu,i uzeo da pricitao onu knjigu sa uputstvima sta za sta je ta lampa i shvatio o cemu se radi...

medjutim,kada je opet startovao auto,lampa se bila ugasila inastavio je da vozi normlano...

eh,o svemu ovome,ako hoces ja cu ti slikat i lampu na instrument tabli,i u uputstvo znacenje,pa ti proveri ako hoces...

Stranac ne stigoh sinoc da ti odgovorim. Ja rekoh da ti verujem a da ti je drugu auto batal ili da laze. Posto covek ne laze onda mu je u tom trenutku bila neka greska. Mislim da ga nisam uvredio a ako jesam izvinjavam se.

Meni se desila slicna stvar. Dobio sam poruku na ekranu da je senzor za merenje poprecnog ubrzanja van funkcije i da vozim oprezno u krivinama jer je DSC (na drugim autima ESP) ogranicen, i da posetim BMW service. To su mi dzabe uradili jer ja auto tada bio pod garancijom.

Tahirovce
14-12-2008, 17:15
:smeh2::smeh2::smeh2: ....

Crni Gruja
14-12-2008, 17:16
Meni se tasko nista sa merdzanom nije desavalo. Nema bespotrebnog paljenja lampica, kvarenja ovo ono :)

adnan
14-12-2008, 17:17
Meni se tasko nista sa merdzanom nije desavalo. Nema bespotrebnog paljenja lampica, kvarenja ovo ono :)

Ti tvoga cuvas. :)

supergirl
14-12-2008, 17:59
Aman brate, ja izgleda dzabe pisah onoliko. Nije prednja vuca stabilnija vec je laksa za voznju i manje zahteva od vozaca. Zadnja vuca daje bolju stabilnost u krivinama kada se brzo vozi ali i zahteva vise od vozaca. Pri normalnoj voznji nema razlike.
Sestro,znas li ti prije kol'ko sam ja polozila!?

Iskreno,veze nemam o cemu pricate, pitala sam sinoc brata i on mi je rekao:
"Za tebe prednja,za mene zadnja!"
"Sto?"
"Zato sto je stabilnija!"
Sad vidim da se salio na racun mog vozackog iskustva!

nc.biber
14-12-2008, 23:31
quattro
http://tbn3.google.com/images?q=tbn:dBJLypQVLhKE3M:http://www.autobild.de/artikel/bilder/audi-a6-58980742_261e0bab29.jpg
a ako nema onda prednja! bas sam se sit nagledo "iskusnih" vozaca sto su sleteli s ceste sa zadnjom

jedan moj prijatelj kupio bmw-a 330d i haman pa prva duza voznja on i supruga "prosetali" do slovenije i on njoj objasnjava razlika prednja zadnja i kako to kod njihovog bmw-a nema skorpo nikakve veze posto ima DSC, i sva ostala slova, ali da je on ipak pazljiviji sa zadnjom i nije stigao ni zavrsiti recenicu napravi pirueticu i haj u kanal al cudo nije nista sjebo osim svoj EGO a zena mu dusu popi na kumsla "nije to nista za mog dragog i njegovog bmw-ca"
e sto kaze djole da ti je bmw-e :biggrin:
svidja mi se onaj 520d sa 177PS ali ga nema kao x a 530xd pojede kosti pa zato neka meni moj AUDI - pa mozda nekad opet bude 6-ica
sve se stvari na hladnoci skupljaju a ti anane bio dugo na sjeveru :smeh2:
znate onaj: vuce ludak konopce , kaze ljekar: "a sto vuces ti taj konopac za sobom?" a ovaj njemu "haj ga ti guraj - dam ti sta hoces!" :evilwait:
evo 17god vozim prednju, osim nekad sluzbeno zadnju, i neka mi je dok bi se navikao( navikli) na zadnju valja zbombat dje u .... pa haj onda - a svak nek "pici" kako mu je godra!
ps: i lada je auto - i da mi je nekad bila lada! bila bi mi sladja nego coko-lada!

36310
15-12-2008, 09:22
:bravo: :31_1_11: :079: .... :36_11_6: :36_11_6: :36_11_6:

adnan
15-12-2008, 18:05
Hahahaha ... dobar ti vic za ludaka biberu hahaha, sve sto je mlitavo mora da se vuce, sta je tvrdo gura se.... ;). Da nisi gurao ne bi imao potomstvo. :smeh2::smeh2::smeh2:

Salu na stranu, sva sportska auta su zadnja vuca. Ferari, Lambordzini, Maserati, Porse ne gledaju da prave jeftina auta koja ce da dobro prolaze na trzistu i koja ce babe, dede i domacice da voze vec prave auta koja su brza i dobro leze na putu. Da je prednja vuca brza i stabilnija budi siguran da bi ovi pravili auta sa prednjom vucom.

Jos jedan je primer F1, tamo je propisano da je pogon na sva cetiri tocka zabranjen a nigde nije propisana prednja ili zadnja vuca. Zasto mislis da su svi timovi izabrali zadnju vucu? U svim trkackim serijama su auta sa zadnjom vucom osim relija gde je 4WD. Audi pravi A4 sa zadnjim pogonom za DTM da bi parirao Mercedesu u toj klasi. :)

Jos mi objasni zasto je Audi koji inace prave auta koja se vucu (mlitava) napravio R8 sa zadnjom vucom? Mozda da bude manje stabilan?

Pozdravi prijatelja sa 330d da predje na prednju vucu posto zadnja ocigledno nije za njega ili neka pusti zenu da vozi. ;)

adnan
15-12-2008, 18:28
... jer sam par puta bio u prilici da vidim auta sa zadnjom vucom kako se i pod najpovoljnim vremenskim uslovima ponasaju i previse nestabilno za moj ukus...

:smeh2::smeh2::smeh2:

Hajde dovrsi bajku i opisi nam te situacije, obogati nas tvojim iskustvima. :smeh2::smeh2::smeh2:

STRANAC
15-12-2008, 19:41
:predaja:

enko_b
15-12-2008, 21:48
prenos obavezno napred, a pod haubu sto vise snage, to bolje.

Tahirovce
15-12-2008, 22:03
Hahahaha ... dobar ti vic za ludaka biberu hahaha, sve sto je mlitavo mora da se vuce, sta je tvrdo gura se.... ;).

:smeh2::smeh2::smeh2:

nc.biber
15-12-2008, 23:41
... sva sportska auta su zadnja vuca. Ferari, Lambordzini, Maserati, Porse ...
... F1, relija gde je 4WD. Audi A4 DTM, Audi R8

odgovor si dao sam - auta za trke i spotska "auta" tj. igracke imaju zadnji pogon i po mogucnosti motor u sredini zbog ravnoteze i deri - naprijed upravlja volan pozadi papucica gasa - ali ko od nas ima dobar autoza familiju i ima za porschea i audija R8 i bmw m3 (ili jace)? skoro niko!
ja licno i nerazumijem bolesnike koji sebi parkiraju u klimatiziranoj garazi 10auta!
jedan auto (osim ako bas ima potrebe za drugim zbog posla) sa podosta prtljaznika za kolica i ostalo koji voze uglavnom dvoje - ja to gledam sa racionalne strane- sta ce mi 250ks pa da placam samo raznorazne poreze a skoro nigdje mogucnosti da uzivas u toj "sportskoj" voznji - kome je do sporta nek se dobro istrci ,ispliva il odigra kosarke ....
najveci nedostatak prednje (po mom misljenju) su sile koje djeluju pri jakom dodavanju gasa pri upravljanju ali to je kompromis, prednja vuca je mozda malo jeftinija - ali doskoro su i kante kao lada :cool:., ford sijera, skorpio i opel omega (ja je ne svrstvam u kante drugi da) bili na trzistu sa zadnjim pogonom i bili su dosta "sportski" - vozacu glava ko kopacka jel? :biggrin:
a znas koji je pogon naj? na sva cetiri! bar uzbrdo , kad kocis isto :cool:.
osim toga kad postavis anketu nemoj da budes glavni lobiista za jednu opciju!:)

36310
16-12-2008, 09:27
Prednja vuča protiv zadnje


- Tihi rat dva tabora traje od kada je prednja vuča uvedena u serijsku proizvodnju. Prednosti pogona na prednje točkove su očigledne. Niža cena i manja težina (kompaktnija konstrukcija, manje delova) i više prostora za putnike u kabini (nema tunela za kardansko vratilo) samo su neki aduti su sa kojima prednji pogon raspolaže na polju konstrukcija.

Ipak, ono što je prednju vuču učinilo omiljenom kod velike većine vozača, jeste lakše i predvidljivije upravljanje, posebno na klizavim podlogama. Kako je za upravljanje vozilom sa pogonom na zadnje točkove potrebno nesumnjivo veće umeće, mnogi od nas nisu ovladali ovom veštinom. Tako je zadnji pogon odbačen kao inferioran i zastareo - ali da li je zaista tako?


Odmeravanje snaga


Već sama činjenica da vodeći proizvođači poput BMW-a i Mercedesa istrajavaju na klasičnoj pogonskoj koncepciji (motor napred, pogon nazad) budi sumnju u preovlađujuće mišljenje. Objašnjenje se često traži u sujeti velikih i njihovoj nespremnosti da priznaju grešku. Ipak, daleko bliže logici je da niko nije gadljiv na profit i da sujeta brendova nije ni izbliza tako snažna pojava kao što je to sujeta pojedinaca. :biggrin:

Analizirajmo stoga prednosti i mane dotičnih konstrukcija.Pomenuti problem otežanog manevrisanja vozilima sa zadnjom vučom dolazi od činjenice da je vučna sila koju točkovi prenose na podlogu uvek usmerena duž vozila, dok upravljački točkovi menjaju pravce svog obrtanja. Iz tog razloga stvara se komponenta koja kada pređe određenu vrednost zanosi zadnji kraj vozila, te se javlja preupravljanje (ili nadupravljanje). To znači da se vozilo više zakrene od onog što smo naredili zakretanjem volana.(:!:)


U slučaju dodavanja gasa kada do zanošenja dođe, ono raste. Ovo posebno postaje izraženo kada točkovi počnu da proklizavaju, što je lako postići na klizavoj podlozi. Štaviše, kako se motor nalazi iznad prednje osovine, opterećenje od praznog prtljažnika često je nedovoljno da dovoljno pritisne točkove na podlogu i omogući dovoljno trenje za prenos veće vučne sile. Pomenuta činjenica razlog je što se ovaj problem rešava ubacivanjem teških džakova ili prelaskom putnika na/u prtljažnik.
Ipak, u većini slučajeva dovoljno je kretati polagano, na snegu ili ledu čak iz drugog stepena prenosa.

Sa druge strane,kod pogona na prednje točkove pravac pogonske sile uvek je podudaran sa pravcem obrtanja točkova jer se radi o istom paru točkova. No, kako isti točkovi na podlogu prenose i pogonsku i upravljačku silu, njih je u krivinama daleko lakše naterati na proklizavanje.(:!:)
Setite se potpisivanja pri startu na raskrsnici kada smotate volan, pogotovo ako se uključujete sa puta koji je na uzbrdici.

Do proklizavanja takođe dolazi u krivinama u kojima bočna sila prevazilazi mogućnosti preumatika da drži podlogu, pa je odlika prednje vuče «klizanje preko nosa», odnosno, podupravljanje. U takvim situacijama, kod prednje vuče vozilo se manje zakrene od onoga što očekujemo pri određenom zakretanju volana. Tako dolazimo i do još jedne zablude oličene u vidu rečenice «prednje vuča je bolja jer kod nje točkovi čupaju automobil iz krivine.» Upravo suprotno, ukoliko dodajete gas u krivini, sva je prilika da ćete pre završiti pored puta. Oduzimanje gasa omogućava realizaciju veće bočne sile na pneumatiku, te bolje držanje u krivinama.


Kakve još skrivene prednosti poseduje zadnja vuča, koje je istrajno održavaju u projektima velikih proizvođača? Uobičajen odgovor koji ćete dobiti od drugih ukoliko postavite ovo pitanje jeste da je «lakše gurati nego vući». Ma kako ovo zvučalo logično, analogija sa ljudskim telom nije primerena kada se radi o vozilima veoma udaljenih od biomehanike.

Kao prvo,kod pogona na zadnje točkove upravljačka i pogonska uloga su potpuno razdvojene. Ovo znači upotrebu specijalizovanih konstrukcija za prednje i zadnje točkove koje su pouzdanije, dugotrajnije i efikasnije. Napretkom tehnologije ova osobina gubi na značaju jer novi meterijali i zrele konstrukcije omogućavaju postizanje visokih performansi homokinetičkim zglobovima, te pravi razlog opstanka zadnje vuče svakako ne treba tražiti u ovim podacima.

Moć pogona


Prednost koja mnogo bolje odoleva vremenu jeste činjenica da se kod ubrzavanja usled inercije i otpora vazduha zadnja osovina dodatno opterećuje, pa je moguće preneti veću vučnu silu na podlogu. Nasuprot tome, prednja osovina se rasterećuje, pa je mnogo lakše prednje pogonske točkove naterati na proklizavanje i ostaviti trag guma na asfaltu. Ovo je glavni razlog što se kod teških vozila sa snažnim motorima pribegava zadnjoj vuči.
Opšte prihvaćena granica snage koja opredeljuje izbor pogona jeste 200 KS,pa se za automobile sa motorima veće snage u najvećem broju slučajeva primenjuje konstrukcija sa zadnjim pogonskim točkovima.


Pored nesporne prednosti prilikom ubrzavanja i postizanja velikih brzina, koncepcija sa motorom napred i pogonom nazad omogućava ugradnju većih motora.
Kod vozila sa prednjom vučom ispod haube je smešten čitav pogon (motor i transmisija) što pred konstruktore stavlja priličan izazov kada je pakovanje ovih komponenti u pitanju.
Velike motore je nemoguće postaviti poprečno jer je širina vozila limitirana rigoroznije nego dužina. Sa druge strane, uzdužno ugrađen motor snažno favorizuje pogon na zadnje točkove.

Kontrola putanje


Iako zvuči paradoksalno, zadnja vuča ima svoje rednosti i na terenu upravljivosti. Naime, kada automobil sa pogonom na prednje točkove klizi preko nosa, dodatno zakretanje volana samo će vozilo udaljiti od željenog stavljanja pod kontrolu. Zapravo, tada je potrebno «oduzeti» volan i smanjiti gas sve dok se ne uspostavi kontakt sa podlogom. Tek kada se to desi vozilom je moguće upravljati, a kritičnim situacijama za takvo nešto jednostavno nema vremena.

Kod zadnje vuče je zanošenje zadnjeg dela moguće iskontrirati, odnosno, smanjiti preuravljanje i tako doći u željenu putanju. Nažalost, ovo je proces koji se dešava sa malim vremenskim kašnjenjem, što kod početnika dovodi do preteranog zakretanja volana i odlaska vozila u opasno zanošenje na suprotnu stranu. Ipak, ukoliko je vozač dovoljno uvežban da obuzda nagone, vraćanje vozila na željanu putanju često je izvodljivo i u toku zanošenja doziranim oduzimanje gasa. Isto tako, poželjno zanošenje može se inicirati dodavanjem gasa u krivini (nemojte to raditi pre sredine krivine).


Elektronski mozak


Na kraju, razvojem sistema dinamičke stabilnosti automobila (DSC (BMW), ESP (MB), VSC (Toyota)...) veliki deo nedostataka zadnje vuče je otklonjen dok je većina predenosti zadržana. Ovi sistemi ciljanim kočenjem određenih točkova formiraju kontra spreg u cilju održavanja neutralnosti upravljanja u kritičnim situacijama...


Zaključak


Dakle, za egzistiranje zadnje vuče postoje mnogi razlozi, od onih vozačkih (subjektivnih) do čisto konstruktivnih (objektivnih), pa uopšten odgovor na dilemu kojem pogonu u startu dati prednost nije moguć.
Ostaje da svako pronađe svoj odgovor i uživa u svom izboru. :bravo:


Treba reći i da upravljivost vozila veoma zavisi i od rasporeda masa i konstrukcije sistema oslanjanja, pa se različiti automobili različito ponašaju u vožnji i pored toga što imaju istu vuču.

Na kraju, pogon na sve točkove po svojim sposobnostima prevazilazi i jedno i drugo rešenje(Quattro :zvizdi:) ali zahteva dublje zavlačenje ruke u džep i pri kupovini i pri eksploataciji vozila. Dakle, za neke je ovo više ekonomska nego koncepcijska odluka. :8836: :-D


[ www.b92.net ]

36310
16-12-2008, 09:40
U anketi je trebo da stoji i pogon na sva cetiri tocka! :hmmmm:

adnan
16-12-2008, 17:49
Bravo 36310, ovo objasnjenje se podudara sa onime sto sam ja napisao u prvom postu, samo sto dublje zalazi u detalje. :) Nadam se da si ceo tekst procitao a ne samo zakacio. ;)

Samo su zaboravili da napisu da i 4WD ima negativnih strana. Jedna je da moze da daje laznu sigurnost jer vozac kasnije primeti da je klizavo jer nema problema sa polaskom sa mesta ili ubrzanjem a kocenje i prijanjanje za podlogu u krivini je isto kao i kod 2WD. Druga je sto vozac nezna kako se 4WD auto ponasa kada pocne da proklizava. Ako je vozac sam moze da se ponasa kao BWD a kada je pun kao FWD ili obrnuto. Oni koji voze 2WD barem znaju (ako znaju, ne kao drugar sa 330d :) ) kako da reaguju u takvoj situaciji. I trece, povecana je potrosnja goriva zbog povecane tezine kao i zbog vecih gubitaka u transmisiji.

Biber ja moram da lobiram za ono sto volim. To sto sam ja postavio anketu ne menja situaciju. Nisam postavio anketu da bi se zadnja vuca pokazala bolja vec da vidim misljenje clanova i da pokrenem diskusiju. Iskren da budem mislio sam da ce prednja vuca ubedljivo da pobedi i prijatno sam iznenadjen sto ima ovoliko pristalica dinamicne voznje. Normalno je i da je za veliki broj ljudi auto transporto sredstvo da se prebace od tacke A do tacke B na najjednostavniji moguci nacin i postujem to.

U anketu nisam stavio 4WD jer svi se slazu da je ta varijanta u prednosti nad 2WD, interesovalo me je ovo sto sam postavio.

Mislim da je Mercedesov 4Matic i BMW-ov X u prednosti nad konkurentima jer je u normalnim uslovima pogon 100% nazad a 0% napred, kada zadnji tockovi pocnu da prokliuzavaju onda se snaga prebacuje na prednju osovinu.

36310
16-12-2008, 22:41
:moli: :moli: :moli:
Prije svega zainteresovalo me je tvoje pisanje,pa sam onda malko prosnjuho po netu da vidim sta ima,te sam tako lutajuci naisao na ovaj tekst koji sam sa interesovanjem procitao i podvukao neke najvaznije stvari...pa tek onda zakacio. :) :zvizdi:

36310
17-12-2008, 10:53
... jer je u normalnim uslovima pogon 100% nazad a 0% napred, kada zadnji tockovi pocnu da prokliuzavaju onda se snaga prebacuje na prednju osovinu.


Iskren da budem,za ovo nisam znao jer sam mislio da je kod ovih modela pogon permanentno na sva cetiri tocka.

Evo da vam ispricam jedan slucaj od prije cetiri godine:
Podjem ja sa jaranom za Sjenicu,on sa 530 d a ja tad im'o Quattra...Zimski period a Bog dao pa snijeg pada li pada...ja nalozio u kolima a pustio Kema i prijatelje,ma merak zivi!
Prosli mi bez ikakvih problema sve ove vece i glavnije puteve i vec pred sami aksam ete nas u Bijele Vode kod onog nekadasnjeg Raskinog pogona.
Drz'o se bendzo do tad bas ljepota e kad smo stigli do Bijelih voda intezitet snijega se pojaca a pred nama se ukaza krivudavi i snijegom prekriveni postrmac...vide jaro sta se sprema te mu u momentu pade napamet da ima neku tetku u Pazaru te se vrati da vidi sta mu radi tetka(srecom im'o je jedno kilo kahve u gepeku):) a ja lagano,dje drugom dje trecom,i to sve po povrsici i bez lanaca(bezbeli sa zimskim gumama) polako ali sigurno stignem do Sjenice.:icon_cheesygrin:

ps
Lici na bajku ali...

Crni Gruja
17-12-2008, 11:28
I kad si stigo u sjenicu zaledio si se, a on u NP coso na +5 :mrgreen: :)

MajkaMaca
17-12-2008, 12:11
[QUOTE=36310;92043]Iskren da budem,za ovo nisam znao

e, pa sad dobro zapamti:)

mogu reci da je tema izvanredna...znala sam nesto,(npr.ono da se kod leda gas oduzima i kvacilo pomalo pipka)ali mnogo toga sad od Adnan naucih,a nadam se i da nije to sve,ocekujem jos, u vezi ove teme,sto rado i primam....

mersija
17-12-2008, 14:58
Adnane,super tema....

Svaka cast da se bar neko sjetio ovako necega da "nama",mislim ovaj...:)...daa sve odgovore na mozda neka pitanja ,s´kojima se susrecemo svakodnevno,a za koje nisam znala odgovore.

Ne mozes ni da zamislis sta sam sve naucila....:)

Hvala ti puno....

Elvis-Eko
17-12-2008, 17:04
Zanimljivo , zanimljivo :bravo:
E ovako , sto se mene tice, ne mogu da kazem da sam profesionalac i da sam neki strucnjak jer nisam ali nisam ni neki mamlaz sto se auta tice pa mogu reci da sam iskustva sticao u svakakvim uslovima vremenskim i sa autima s prednjom i zadnjom vucom.
Onaj ko voli da se vozi i ko uziva u voznji, ko zeli da ima "fun" dok vozi, ko voli brzu voznju ( preko 250ks) i da izvodi razne kerefeke s autima i sto bi rekli nasi , ko voli puno da "hrka" s autima , njemu je sigurno bolje auto sa zadnjom vucom
Meni je licno sasvim svejedno, ovo ili ono . Kao sto rece Atko, koristim auto kao prevozno sredstvo od jedne do druge tacke i sto je auto novije , tim bolje a s kojom je vucom manje vazno , ja se brzo naviknem :)
ja trenutno vozim auta s prednjom vucom i SUV 4WD, Americke GMC i glasam za prednju vucu iz prostog razloga sto su ta auto ekonomicnija i jednostavnije strukture
E sad , sto Mercedes, BMW i ostali tjeraju neku tafru pa nece da priznaju gresku to je druga stvar :)

borichi
17-12-2008, 17:43
Eko, Eko:)

Ne moze biti sa prednjom vucom i 4WD.
(sad ce tebe Adnan sredit', osjecam to! hahah :)) Ajme tebi!!! hahahahh

Najjednostavniji nacin shvatiti ove "vuche" (bas smijesno zvuci ova rijec) je:

Je li lakse nesto vuci ili gurati?

Naravno da je lakse gurati!:):) tako ti ja razumijem te vuche.

(ja ti nisam neki ekspert za ove stvari, ali eto, veca sila moram da vozim!)


Eee!! 36310 tvoja prica mi je fakat prava, uzivala sam citajuci tvoj zadnji post.

Elvis-Eko
17-12-2008, 17:52
Eko, Eko:)

Ne moze biti sa prednjom vucom i 4WD.
(sad ce tebe Adnan sredit', osjecam to! hahah :)) Ajme tebi!!! hahahahh

Najjednostavniji nacin shvatiti ove "vuche" (bas smijesno zvuci ova rijec) je:

Je li lakse nesto vuci ili gurati?





Kako ne moze Borichi, 2 auta s prednjom vucom i jedno auto 4WD :)
A sto se tice guranja, mozda je lakse vuci uz brdo nego gurati :)

borichi
17-12-2008, 17:55
hahahahahaha:)

Vid' ces ti sad dok nam dodje Master Ajnstajn. :):)

Mrtvi popadasmo pisajuci o vuchama!! ko da je to tako vazno, sta god da vozis budi oprezan i eto...:):)

borichi
17-12-2008, 18:15
Kako ne moze Borichi, 2 auta s prednjom vucom i jedno auto 4WD :)
:)


Da, da tek sada vidim da su u pitanju dva auta.(izvini)

Dobro je onda!! bit ce mira na forumu.:)

36310
17-12-2008, 21:52
Eee!! 36310 tvoja prica mi je fakat prava, uzivala sam citajuci tvoj zadnji post.


Hvala ti @borichi,mada prica k'o prica i nije toliko bitna vec poruka koju ona u sebi sadrzi a to je:

-Ne kupuj BMW-a ako nemas tetku u Pazaru! :smeh2: :smeh2: :36_7_7:

Crni Gruja
18-12-2008, 08:55
Ja bih ovu tvoju pouku prerpolovio i stavio tacku iza BMW :mrgreen:

adnan
18-12-2008, 19:11
...a ja lagano,dje drugom dje trecom,i to sve po povrsici i bez lanaca(bezbeli sa zimskim gumama) polako ali sigurno stignem do Sjenice.:icon_cheesygrin:

Cuj povrsica. :confused: Nisam znao da se povrsica hvata dok snijeg pada i to po dzadi. :smeh2: Ili neznas sta je povrsica ili si malo preterao u konstrukciji bajke.

ps
Lici na bajku ali...

Mnogo lici na bajku...

36310
18-12-2008, 19:47
Cuj povrsica. :confused: Nisam znao da se povrsica hvata dok snijeg pada i to po dzadi. :smeh2: Ili neznas sta je povrsica ili si malo preterao u konstrukciji bajke.


Ma sega tu ima... :31_1_39: :cool:

edis23
16-02-2009, 04:00
Zadnja vuca jeste da zimi ima pomalo poteskoca ali sve u svemu je mnogo bolja:brzina ulazaka u krivine,konfor,u slucaju gubljenja kontrole volan je na prednjoj osovini koja je slobodna.Snaga motora bolja je rasporedjena i iskoriscena na zadnjoj vuci.Uostalom jaki motori preko 300 KS se i ne proizvode toliko na prednjoj vuci.Fiat jedan od konstruktora koji proizvodi modele preko 200 ks na prednjoj vuci.Inace kod Mercedesa Bmwa ferrarija aston itd uvek zadna.I kod audija ako je jaci motor 90 % klijenata odlucuju se za quattro.
I jednom izgubljena kontrola na prednjoj a pogotovo na 4x4 mozemo samo posmatrati sta se desava.:biggrin:

edis23
16-02-2009, 04:04
Kako ne moze Borichi, 2 auta s prednjom vucom i jedno auto 4WD :)
A sto se tice guranja, mozda je lakse vuci uz brdo nego gurati :)
najlakse je gurati nizbrdo:)

Haks
22-03-2009, 15:45
Za vozace koi imaju normalnu vozacku sposobnos obavezno prednja vuca.Oni koi imaju dobru vozacku sposobnost takodje prednja vuca.
Oni vozaci koi vole brzu voznju i imaju jaka auta mislim na jacinu preko 250KS, pri tome imaju ogromno vozacko iskustvo,obavezno zadnja ili 4x4 vuca.Kod vuce od 4x4 bitno je takodje da je snaga raspodjena 40/60 u odnosu na prednje i zadnje tockove.
Kada se oduzme i sabere i uzmu se u obziru kakva auta i koje snage ljudi voze kod nas,znaci da je prednja vuca u prednosti.

adnan
22-03-2009, 17:17
Ne misle svi kao ti. 61% posto misli da je zadnja bolja dok je 39 za prednju vucu. Znaci zadnja je bolja. ;)

Haks
22-03-2009, 22:57
Ne misle svi kao ti. 61% posto misli da je zadnja bolja dok je 39 za prednju vucu. Znaci zadnja je bolja. ;)

Koliko je meni jasna ova anketa,alternativa jedan je pradnja vuca!
i ja sam takodje glasao za tu alternativu.A o kakkvoj se vecini radi pa to su samo misljenja nekolicine ljudi pa zato i da je 61% za prednju vucu meni to neznaci ama bas nista.

adnan
23-03-2009, 08:02
Tako je kad ne citas sta pise.

Tebi misljenje 18 ljudi bas nista ne znaci??? To pokazuje kakav si. Mislis li da tvoje misljenje nesto znaci? Posle ove izjave meni sigurno ne.

Haks
23-03-2009, 18:44
Tako je kad ne citas sta pise.

Tebi misljenje 18 ljudi bas nista ne znaci??? To pokazuje kakav si. Mislis li da tvoje misljenje nesto znaci? Posle ove izjave meni sigurno ne.


Bate ja sam procitao pitanje koje glasi "Prednja ili zadnja vuca"
Onda stoi pitanje "alternativa 1" pa zatim "alternativa 2".

Logicno je posto gore u pitanju stoi prdnja vuca kao prva napisana,da je ona i alternativa 1.
A to sto ti moje misljenje nista ne znaci nije nikakvo cudo vec je potpuno normalno.
Samo opusteno bez dizanja tenzija :)

halilce
23-03-2009, 19:07
Samo opusteno bez dizanja tenzija :)

Potpisujem!:pljesak:

Haks
23-03-2009, 19:23
Potpisujem!:pljesak:


Nego bez zezanja,koja je ovde alternativa zadnja a koja prednja vuca?

adnan
23-03-2009, 21:43
Nego bez zezanja,koja je ovde alternativa zadnja a koja prednja vuca?

Procitaj prvi post i videces. Ti si sebe ubedio u neke stvari i uopste ne slusas tudje argumente.

Haks
23-03-2009, 22:00
Procitaj prvi post i videces. Ti si sebe ubedio u neke stvari i uopste ne slusas tudje argumente.

Pogresno formulisano pitanje,namerno ili slucajno neznam ali znam da sam ja glasao za alternativu jedan, misleci da je to prednja vuca jer mi je logiga tako pokazivala.No bilo kako bili zadnja vuca je dobilla jedan pogresan glas a mislim da je takvih bilo vise.heheheh
Nije mi jasno usta sam ja to sebe ubedio bar sto se tice ove teme?

adnan
23-03-2009, 22:43
Namerno sam napisao pitanje na kraju posta da bi naterao one koji glasaju da procitaju citav post. Znam da ima dosta ljudi koji imaju predrasude prema zadnjoj vuci, i zbog toga sam i napisao tako.