PDA

View Full Version : Vrijednost Sellama


Unicknnamed
30-11-2008, 14:43
Kaže Uzvišeni Allah: «Kada pozdravom pozdravljeni budete, ljepšim od njega otpozdravite ili uzvratite, jer će Allah za sve obračun tražiti.» (En-Nisa, 86.) Bilježe Buharija i Muslim od Abdullaha ibn Amra ibnul-Asa, radijallahu anhuma, da je neki čovjek upitao Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: «Koji islam je najbolji?»
a on je odgovorio: «Da nahraniš gladnog i da nazivaš selam i onima koje znaš i onima koje ne znaš.»( Buharija, Fethul-bari (1/55) i Muslim (1/65))

Bilježe, također, Buharija i Muslim, od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: «Uzvišeni Allah stvorio je Adema u njegovom obliku(Tj. u obliku u kojem je od početka stvoren i u kojem je ostao do svoje smrti.), visine šezdeset aršina. Nakon što ga je stvorio, rekao mu je: 'Idi i onoj skupini meleka koji sjede nazovi selam, pa poslušaj kako će ti uzvratiti selam i otpozdraviti ti. To će biti tvoj pozdrav i pozdrav tvojih potomaka.' Adem im reče: 'Es-selamu alejkum', a oni mu odgovoriše: 'Es-selamu alejke ve rahmetullah', dodaše ve rahmetullah.''(Hadis ukazuje na posebnu vrijednost Adema, alejhis-selam, zbog činjenice da je Uzvišeni Allah direktno na Sebe preuzeo njegov odgoj i da je selam stari bonton otkako je stvoren čovjek.)

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: «Nećete ući u Džennet sve dok ne budete vjerovali, a nećete vjerovati sve dok se međusobno ne budete voljeli. Hoćete li da vas uputim na nešto, zbog čega ćete se, ako to budete činili, zavoljeti? Nazivajte jedni drugima selam.»(Muslim (1/74, i drugi))

Ammar ibn Jasir, radijallahu anhu, rekao je: «Ko bude imao zajedno tri osobine, upotpunio je iman: pravičnost, nazivanje svijetu selama i dijeljenje u oskudici.»(Buharija, Fethul-bari, 1/82, ta'likan.)

Bilježi Ed-Darimi u svome Musnedu, te Tirmizija, Ibn Madže i drugi od Abdullaha ibn Selama da je rekao: «Čuo sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da kaže: 'O ljudi, jedni drugima selam nazivajte, gladne hranite, rodbinu posjećujte i klanjajte dok drugi ljudi spavaju – ući ćete u Džennet spokojno.»(Tirmizi kaže da je hadis hasen-sahih.)

Bilježi imam Malik u svome Muvettau od Ishaka ibn Abdullaha ibn Ebi Talhe da mu je Tufejl ibn Ubejj ibn Ka'b rekao kako je imao običaj da poslije podne dođe kod Abdullaha ibn Omera da zajedno idu na pijacu. Kaže Tufejl: «Kada bismo poslije podne otišli na pijacu, Abdullah ne bi prošao ni pored prodavača starina, ni pored prodavača vrijedne robe, ni pored bijednika, ni pored bilo koga, a da mu ne bi nazvao selam. Tako sam jednog dana došao kod Abdullaha, pa me on pozvao da ga pratim do pijace. Ja sam ga upitao: 'Šta radiš na pijaci? Niti se zadržavaš radi trgovine, niti se raspituješ za robu, niti trguješ njome, niti sjediš na trgovačkim kružocima?' On mi odgovori: 'Sjednimo ovdje da malo popričamo. ' Tada mi Ibn Omer reče: 'Trbonjo jedan (Ebu Tufejl je imao malo veći stomak) , mi ovdje dolazimo radi selama, da poselamimo one koje sretnemo.>>(Kaže hafiz Ibn Hadžer da je predaja mevkuf i da je vjerodostojna.)

KAKO SE NAZIVA SELAM

Prenosi se od Imrana ibn Husajna, radijallahu anhu, da je rekao: «Došao je jedan čovjek Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i rekao mu: 'Es-selamu alejkum', a Poslanik mu odgovori, zatim sjede i reče: 'Deset sevapa.' Zatim dođe drugi čovjek i reče: 'Es-selamu alejkum ve rahmetullah.' Poslanik mu odvrati selam te sjede i reče: 'Dvadeset sevapa.' Zatim dođe i treći čovjek i reče: 'Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh', a Poslanik mu odvrati selam, sjede i reče: 'Trideset sevapa.''( Ebu Davud, 5/379 str.)

Prenosi se od Ibn Abbasa, radijallahu anhu, da je Omer jedne prilike došao kod Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, dok je on bio u sobi na spratu i rekao mu: «Es-selamu alejke, Allahov Poslaniče, es-selamu alejkum, hoće li ući Omer?»(Ebu Davud, 5/382 str.)

ŠTA SE PRENOSI U VEZI SA RIJEČIMA «MERHABA»

Prenosi se od Ummu Hani', Ebu Talibove kćerke da je rekla: «Na dan osvojenja Mekke otišla sam do Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i našla ga da se kupa, a njegova kćerka Fatima ga zastire. Ja sam mu nazvala selam, a on je upitao: 'Ko je ova?' Rekla sam: 'Ja sam Ummu Hani' bint Ebi Talib.' A on mi reče: 'Merhaben (dobro došla), Ummu Hani'.....'''(Buhari, Fethul-bari (1/369))

KAKO SE ODGOVARA NA SELAM

Prenosi se od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je jedan čovjek ušao u mesdžid, a Poslanik je bio na jednoj strani mesdžida. Čovjek je klanjao, a zatim došao do Poslanika i nazvao mu selam, a on mu je odgovorio: «Ve alejkes-selam.»(Buharija, Fethul-bari (11/36))

POZDRAVLJANJE RUKOM ILI NA NEKI DRUGI NAČIN BEZ NAZIVANJA SELAMA

Bilježi Tirmizi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: «Nije od nas onaj ko oponaša druge mimo nas. Ne oponašajte ni židove ni kršćane! Židovi se pozdravljaju tako što išarete prstima, a kršćani se pozdravljaju išaretom rukom.»

Što se tiče hadisa koji također bilježi Tirmizi od Esme bint Jezid da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, jednog dana u mesdžidu prošao pored jedne grupe žena, pa ih je išaretom rukom poselamio, može se razumjeti da ih je Poslanik poselamio i riječima i išaretom rukom.

PRENOŠENJE SELAMA DRUGIMA I ODGOVOR NA SELAM

Pohvalno je da čovjek poselami svoga odsutnog prijatelja ili rođaka. Ako nekome budu preneseni selami od prijatelja ili poznanika, odnosno ako mu neko kaže: «Poselamio te taj i taj», njegova dužnost je da mu odgovori na selam, a pohvalno je da selam nazove i onome ko mu je selame prenio, pa da kaže «ve alejke ve alejhis-selam».

Bilježi Ebu Davud od Galiba el-Kattana, a on od nekog čovjeka da je rekao: «Prenio je moj otac od moga djeda da je rekao: «Otac me je poslao do Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i rekao mi: 'Idi mu i poselami ga od mene.' Ja sam došao i rekao mu: 'Moj babo te selami!' A on odgovori: 'Ve alejke ve ala ebikes-selam (selam i tebi i tvome babi).'''

Bilježi Buharija od Aiše, radijallahu anha, da je rekla: «Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: 'Aiša, evo Džibril te selami.' Rekla sam: 'Ve alejhis-selam ve rahmetullah.'''(Buharija, Fethul-bari (10/581), Muslim (15/211) i drugi.)

Imam Ahmed bilježi hadis od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: «Volio bih, kada bih poživio, da poselamim Isaa, sina Merjemina, alejhis-selam. Ko ga od vas sretne, neka mu od mene prenese selam.»(Ahmed u Musnedu (2/298 )

Rukovanje pri selamu

Prenosi se od Katade da je rekao: «Upitao sam Enesa: 'Da li su se Poslanikovi ashabi rukovali?' 'Da', odgovorio je.''(Buharija, Fethul-bari (11/54))

Grljenje i ljubljenje pri selamu

Bilježi Buharija od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je rekao: «Jednog dana Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, izašao je i niti sam ja šta njemu govorio niti je on meni, sve tako dok nije došao do pijace plemena Benu Kajnuka. Tada je sjeo u dvorište Fatimine kuće i rekao: 'Je li tamo Luke'a, je li tamo Luke'a (najsretniji čovjek na dunjaluku)(To je bio Hasen ibn Alijj)?' Nešto se zadržao pa sam pomislio da ga oblači ili kupa. Ubrzo dođe trčeći, a Poslanik ga zagrli i poljubi, te reče: 'Allahu moj, zavoli ga i zavoli onoga ko njega voli.'''(Buharija, Fethul-bari (4/339))

NAZIVANJE SELAMA ŽENAMA

Prenosi se od Esme bint Jezid Ensarijke da je rekla: «Jedne prilike, dok sam bila u društvu svojih prijateljica vršnjakinja, pored nas je prošao Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nazvao nam selam i rekao: 'Čuvajte se nezahvalnosti prema blagodariteljima!' Ja sam bila od onih koje su ga bez sustezanja pitale, pa sam rekla: 'Allahov Poslaniče, a šta je to nezahvalnost prema blagodariteljima?' Reče: 'Neke od vas će sigurno duže proboraviti kao djevojke kod svojih roditelja, pa će ih Allah počastiti mužem, a zatim i djetetom, pa će se zbog nečega naljutiti i postati nezahvalne i kazati: Od tebe nikad nikakvog dobra nisam vidjela.'''(Buharija)

ZABRANA RUKOVANJA SA ŽENAMA

Prenosi se od Umejme bint Rekika da je kazala: «Došla sam Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, sa jednom grupom žena da mu damo prisegu. U obavezu nam je stavio ono što je u Kur'anu, da Allahu širk ne činimo, ajet. Rekao nam je: 'Onoliko koliko ste u mogućnosti.' Mi smo rekle: 'Allah i Njegov Poslanik milostiviji su prema nama od nas samih.' Upitale smo: 'Allahov Poslaniče, zar se nećeš sa nama rukovati?' A on je odgovorio: 'Ja se ne rukujem sa ženama, ono što kažem jednoj ženi, kao da sam rekao stotini žena.'''(Ahmed (6/357) i Tirmizi,1597.)

NAZIVANJE SELAMA DJECI

Prenosi se od Enesa, radijallahu anhu, da je prošao pored djece i nazvao im selam, a potom je rekao: «Ovako je postupao i Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.»(Muttefekun alejhi)

Adabi nazivanja selama

Prenosi se od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: «Onaj ko je na jahalici naziva selam pješaku, pješak naziva onome ko sjedi i manja skupina ljudi naziva selam većoj skupini.» U predaji od Buharije stoji: «Mlađi naziva selam starijem.»(Muttefekun alejhi)