PDA

View Full Version : LHC - po vama,dobro ili zlo za univerzum??


supergirl
13-09-2008, 01:51
Za one koji ne znaju:

Šta je LHC
Veliki sudarač hadrona, LHC, najmoćniji je akcelerator na svetu i najveće superprovodno postrojenje napravljeno dosad. Obim LHC-a je 27 kilometara tunela koji je smešten 100 metara pod zemljom, a magneti su postavljeni na 24 kilometra tunela. U svakoj sekundi će se dogoditi 800 miliona sudara na LHC-u, a u sudaru dva snopa protona ubrzanih na LHC-u oslobađaće se energija od 14 TeV.

Čemu služi LHC
Standardni model predviđa da se svet sastoji od 12 elementarnih čestica – od šest leptona i šest kvarkova. U leptone, pored miona i taona, spadaju elektroni, i tri njihova neutrina, dok kvarkovi grade sve hadrone, teške čestice kao što su protoni. Standardni model predviđa četiri interakcije: jaku, slabu, elektromagnetnu i gravitacionu, od kojih svaka ima svog prenosioca. Potvrđen u mnogim istraživanjima, ovaj model sadrži i neka suštinska pitanja koja nisu rešena, a koja će verovatno odgonetnuti LHC. Neka od najvažnijih su:
- Da li postoji Higsov bozon, "prenosilac" gravitacione interakcije koji je bio nevidljiv na nižim energijama?
- Da li su sve četiri interakcije bile ujedinjene u prvim trenucima posle Velikog praska, kad je Univerzum bio na temperaturi koja odgovara energiji koju LHC može da postigne?
- Da li je tačna teorija supersimetrija?
- Zašto svet nije načinjen od antimaterije, već od materije, iako je ona samo njena "refleksija?"



Prvi put sam cula za ovaj eksperiment na casu fizike,prije dvije godine,i nije me nesto preterano zaintrigiralo!

A sad, kad se vec toliko prica o tome,razmisljam:
"Za tri dana ce doci do "drugog velikog praska" u akceleratoru protona u Zenevi. Sta ako se stvarno ispune pretpostavke i ocekivanja nekih naucnika,i da nas jedna malena crna rupa proguta sve?? Sta ako su ovo poslednja tri dana u mom zivotu??"

Plasite li se??

NeXeN
13-09-2008, 14:56
Sta ako se stvarno ispune pretpostavke i ocekivanja nekih naucnika,i da nas jedna malena crna rupa proguta sve?? Sta ako su ovo poslednja tri dana u mom zivotu??"

Plasite li se??

nema razloga za brigu i strah, pitaj fika objasnice ti sve kako ide....

ALMIR-
13-09-2008, 17:48
HAHAHAAHAHA cega da se plasim cccccc pa da par ljudi tako lako uniste sve ono sto je ALLAH Dz.S. stvorijo nema sanse!!!! Strah me je samo od NJEGA!!!!

supergirl
14-09-2008, 00:23
HAHAHAAHAHA cega da se plasim cccccc pa da par ljudi tako lako uniste sve ono sto je ALLAH Dz.S. stvorijo nema sanse!!!! Strah me je samo od NJEGA!!!!
E stvarno .....:psssst::psssst::psssst::psssst::psssst:

supergirl
14-09-2008, 00:33
nema razloga za brigu i strah, pitaj fika objasnice ti sve kako ide....
Cuti ti,tebe nisam nista pitala! :P :) Pitam ove ateiste!:)

adnan
14-09-2008, 20:22
Sad sam pravio neke proracune, nema razloga za brigu. :)

Sejo
14-09-2008, 22:59
Sad sam pravio neke proracune, nema razloga za brigu. :)
:bravo::lmao::lmao:
Adnan izracun`o, no sikiriki...