PDA

View Full Version : Na Ahiret Preselio Adil-beg Zulfikarpasic


borichi
23-07-2008, 21:36
U Sarajevu u 87. godini života
NA AHIRET PRESELIO ADIL-BEG ZULFIKARPAŠIĆ
Autor: Bosnjaci.Net
Objavljeno: 21. Jul 2008. 06:07:54

http://www.bosnjaci.net/foto/Adil-beg_Zulfikarpasic.jpg
Novinska agenicija FENA javlja da je Adil Zulfikarpašić, osnivač i utemeljivač Bošnjačkog instituta, umro rano jutros u 87. godini života.

Poznati kulturni mecena, publicist, političar, bankar, istraživač i sakupljač, Gradu Sarajevu i Bosni i Hercegovini u maju 2001. godine darovao je Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića, radi promoviranja kulturne baštine, povijesne istine, istraživanja, znanstveno-umjetničke aktivnosti i kulture Bošnjaka i naroda s kojima Bošnjaci u BiH stoljećima žive.

Podružnica Bošnjačkog instituta (http://www.bosnjackiinstitut.org/bosanski/index.html) u Sarajevu otvorena je 1991. godine i djelovala je u toku agresije na BiH. Adil Zulfikarpašić je od 1992. do 1994. godine boravio pretežno u Cirihu, putujući povremeno u Bosnu kao predsjednik Muslimanske bošnjačke organizacije. Često je poduzimao putovanja u različite zemlje radi susreta s političarima i drugim utjecajnim ličnostima u potrazi za rješenjem pitanja Bosne i Hercegovine.

Pomagao je Bošnjake u izbjeglištvu, promovirao njihovo okupljanje oko Matice Bošnjaka, kojoj je dao na upotrebu prostorije i svu infrastrukturu u Bošnjačkom institutu u Cirihu. Institut je postao mjesto intelektualnih susreta između BiH i inozemstva. Dominantna ideja-vodilja svih njegovih aktivnosti bila je - očuvanje Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, cjelovite zemlje. Godine 1998. Adil Zulfikarpašić je odlučio preseliti Bošnjački institut iz Ciriha u Sarajevo.

http://www.bosnjaci.net/foto/300_Adil_begovi_portreti_1a.jpg (http://www.bosnjaci.net/foto/Adilbegovi_portreti_1a.jpg)
Obavijest iz „Bošnjačkog instituta – Fondacija Adila Zulfik
U slučaju potrebe za rezervacijom hotela, molimo Vas da nam se obratite. Ukoliko planira
Direktorica Bošnjačkog instituta, SarajevoZa neizmjeran doprinos kulturnom i političkom životu Bosne i Hercegovine, Adil-beg Zulfikarpašić je dobio brojna priznanja i nagrade, među ostalim i Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva 2002. godine. Na Izbornoj skupštini Akademije nauka i umjetnosti BiH održanoj 13. maja 2002. godine u Sarajevu izabran je za počasnog člana Akademije.

suada
24-07-2008, 08:57
Rahmet mu duši,
Borichi prenijela u najkraćem ono što Ga je predstavljalo za života i što je drugima ostavio iz sebe,sve ostalo bi u ovom momentu bilo suvišno,ali ne mogu da ne izrazim svoju dilemu oko njegovog razmimoilaženja sa rahmetli Izetbegovićem.Ne zamjerite na neumjesnosti jer zaista nije momenat ali se nadam da će vrijeme razjasniti i ovo

borichi
24-07-2008, 20:36
..Sve mu ljepote Dzeneta,, sa moje strane.

Ja mislim da je Bosna izgubila jednog od velikih ljudi u toj drzavi. Jednog duhovnog reformistu, koji je zadrzao stalnost Bosnjaka i njihovo vjekovno postojanje na tim prostorima. Bez veliko "M" ili malo "m". Pokazao je svijetu njihovo pravo ime: Bosnjak? (bez navodnika)..rijec koja se prije Njega ni u ludilu nije smjela spomenuti u javnim glasilima.

No, ja sam vise romansijer neg' politicar!

...I svaka politika treba i mora imati svoju istorijografiju. Taj element ce nam dati neki vid sudbine. Da li je tako trebalo ili nije, da li je moglo bolje nadam se da cemo dozivjeti i nauciti za buducnost, za nasu djecu koja mogu sa ponosom reci da su Bosnjaci, zato mu hvala.

Tahirovce
24-07-2008, 22:33
Iskreno prvi put cujem za njega :psssst: :oops::oops:....

STRANAC
24-07-2008, 23:53
Iskreno prvi put cujem za njega :psssst: :oops::oops:....
da mi je prvi nije,ali iskreno da ti kazem da mi se nisto nije proslavio u usima...
nego,svakako je covek verovatno bio prisutan na bosanskoj kulturnoj sceni,
za sta ja stalno pricam da nemamo puno slicnosti,i da nase sve bosansko ili bosnjacko je samo zanimanje koje mi hocemo...
trudimo se da izgubimo svoju autohtonost,svoje postojanje i opstanak kao jednog specificnog naroda koji je preneo mnogo bola i jada preko bremena da bi ostao i opstao tu gde jeste,ali hajd...

ocekujem sad paljbu od @suada i @borichi,ali bas mi je ovo nedostajalo,pa rekoh da potegnem prvi...:):)

suada
25-07-2008, 14:29
Bosansko i Bošnjačko nije isto kao što nije Srpsko i Srbijansko

Bosna ima veliki problem sa ovom nametnutom a nikako slučajnom dilemom.Problem nacionalnog identiteta je jedno u odnosu na pripadnost narodu.Mislim da su i Bošnjaci malo krivi za to jer su u borbi za dokazivanjem da su i narod (BOŠNJACI) ,po vjeri(MUSLIMANI) zaboravili na to da su i BOSANCI (nacija)

Međutim i u Srbiji je prisutan sličan problem.Sve češće se u medijima čuje :SRPSKI POLITIČAR,SRPSKA POLITIKA,SRPSKI TURIZAM,SRPSKI PROIZVOD.Vjerujem da ni ovo nije slučajno ali svakako nije ispravno je r se radi o SRBIJANSKIM.Čak i bosanski mediji prave ove greške,slučajne ili ne.

Što se rahmetli Zulfikarpašića tiče imao je ogromnu ulogu da promoviše Bošnjake kao narod ,velika je njegova uloga u stvaranju uslova za njegovanje i širenje bošnjačkog identiteta,mecena kakovg odavno nije bilo ali je istovremeno gradio i vjerske i kulturne objekte Bošnjacima u svijetu (džamija u Grčkoj,Švicarskoj,Francuskoj....,kulturni centar Bošnjaka u Švicarskoj......


Eto Stranac nisam te napala već se samo priključila tvom nastojanju da malo raspravljamo

STRANAC
25-07-2008, 19:29
Bosansko i Bošnjačko nije isto kao što nije Srpsko i Srbijansko

Ja sam u svom postu i radvojio bosansko ili bosnjacko,nazalost ne koristim cesto interpunktciju,jer mi dosadno da to pisem,jedino kada moram da naznacim nesto sto je bitno pa nekad se moze i protumaciti lose...
Slazem se apsolutno,da se cesto a mozda i namerno u medijima pravi ta greska,ali to je deo zivota,i ostaje nada da cemo institucionalizovano resiti taj problem pa kad-tad,jer mi kao narod postojali smo i pre,i posle nas ce postojati neko,pa ne moramo mi sve za naseg zivota da zavrsimo,neka i oni nesto stvaraju i sebi i svojim pokoljenjima...
Mislim da je narod sandzacki,jako poseban narod,i da je najvise propatio od svih na balkanu...
uvek smo bili za potkusurivanje izmedju razlicitih strana,nikad nas niko nije priznavao kao svoje,niti smo ikada imali olaksice po pitanju bilo cega...
namerno nas je vlas sa tog prostora raseljavala,od odlaska turaka pa do danas...
nema te sandzacke kuce da nema nekoga ko je u inostranstvu...
a sto su u inostranstvu...
pa to je politika podneblja poslednja skoro dva veka...
u neodstatku posla,mogucnosti za prosperitetom,nedostatku kulturnog i verskog dokazivanja,morali smo da se raseljavamo...
ima i tezih oblika-proterivanje i mnogo koje cega sto nas je oteralo od tamo...
ipak,pored svega toga uspeli smo da se sacuvako kako-tako i koliko-toliko...

da se razumemo,nemam ja nista protiv bosanaca,a ni protiv epiteta bosnjacki-po bilo cemu...
ali,zelim da narod sandzackiima svoje...
da to bude narod,autohton,na svom podrucju...
da ima svoju kulturu,obicaje i svoj jezik...
respekt bosancima(svim),ali razlikujemo se...
ja,darom od Boga, imam tu sposobnost,da jako dobro prepoznajem i narode i nacije...
vrlo lako znam,da li je to poljak,svedjanin,nemac i jos puno naroda koje srecem i sretao sam po belom svetu...
tako i bosance,da i ne pregovore u 90%slucajeva razlikujem od sandzaklija...
normalno,vec kad progovore,to moze i malo dete da razlikuje...
glupo,i grubo mi zvuci kada cujem sandzakliju da pokusava da prica bosanskim jezikom...
kaze mi neki dan,jedna nasa sa sred pesteri:
Kako me ne znas,ja sam Husina zena,sa nekim sacuvaj Boze akcentom,i dijalektom,ali je sva srecna sto je rekla da je Husina,a ne Husova(i ako je gramaticki ona u pravu),nego samo da pokaze kako ona prica bosanski,a ne zna da se potise,i uz sve to joj ruž(karmin) presao preko pola gornje nadusnice....
dusa me boli kad vidim to,kako moze neko da pravi majmuna od sebe,
pa neka nauci arapski-i neka bude arapkinja-zar nije isto...
namrci se sa necim crnim(danas svega ima) i eto....
opet,sa druge strane,ima i nasih,koji su studirali u bosni,pa se pozenili,pa dugo zive,i ima ih koji jako dobro-cak bez greske imaju bosanski dijalekt...
ali,izgubih se u prici,da zavrsim...
svaka cast bosancima,respekt,ali meni je u srcu narod sandzacki,i jezik i dijalekt koji imamo (a srpsko-hrvatski jezik ga priznaje kao ZECKO-JUZNO-SANDZACKI)

NEKA JE VECAN SANDZAK....

borichi
25-07-2008, 20:00
Joj Stranac!:balo:

Moram da te prepadnem i to odmah,,, cak sa tri smajlia:):):)


(tako ti i treba.........)

STRANAC
25-07-2008, 20:15
Joj Stranac!:balo:

Moram da te prepadnem i to odmah,,, cak sa tri smajlia:):):)


(tako ti i treba.........)
za 31 svoju godinu,jedina si osoba zbog koje osecam grizu savesti,zbog necega sto sam pogresio...
nego,svejedno,ljudi smo pa i gresimo...

ali hocu da znas,da bez obzira na sve
jednako si mi draga i isto te i sada volim i postujem,kao i onog prvog dana kada sam te sreo ovde,pre dve godine, TI PREDIVNA OSOBO...

a,ovo ja rekoh malo da zaposlimo suadu,tek dosla pa da se ispricamo...

borichi
25-07-2008, 20:19
I ti meni! i svi vi.

Ja se ovdje stvarno osjecam kao kod kuce, medju dragim prijateljima i rodjacima. Nema te teme koja mi moze pokvariti tu harmoniju.

suada
28-07-2008, 10:17
Uspio si u svojoj namjeri jer se oglasila i Suada i Borichi .Diskutabilno je ponešto od onoga što si rekao.Međutim,u nečem se slažem s tobom a to je da se razlikujemo od Bosanaca i da je Srbija država kojoj pripadamo i u kojoj treba dokazivati svoje viševijekovno postojanje,ostvarivati svoja prava i da je okrenutost Sarajevu ,po meni besmislica.Ali,uvijek ima ali...
Pripadnost narodu,BOŠNJACIMA ,je nešto na čemu treba insistirati jer se identitet ne ogleda samo u vjeri a nas su decenijama po tome prepoznavali ,samo Muslimani a svi ostali su bili narod:Srbi,pravoslavci; Hrvati,katolici ; a mi -Muslimani.Ko mi? gdje je pripadnost narodu?

Možemo otvoriti novu temu jer sam upravo skontala da smo,najblaže rečeno,postali nepristojni pa se zato vraćam na temu: Rahmetli Zulfikarpašić je imao ogromnu ulogu u ozvaničenju Bošnjaka kao naroda ali i mnoge druge zasluge,da se ne ponavljamo,već smo navodili.Mislim da je Borihi ,otvarajući ovu temu,opet pokazala svoj izuzetni filing za važno i značajno.