PDA

View Full Version : TRACKER - sta je to...


STRANAC
14-07-2008, 02:58
e,ovako dragi moji...
zelim da ovim postom upoznam sve one koji nisu culi za ovu razmenu podataka,a pogotovu nase sjenicane koji su u sjenici i gde je ovak vid razmene podataka jos na niskom nivou...
moderatori mogu pomeriti ovu temu na neki prikladniji podforum...

U sledecih nekoliko redova zelim da svima vama koji se prvi put susrecete sa ovom vrstom razmene podataka, malo priblizim pojmove kao sto su tracker, torrent, seed, leech, seeder, leecher i slicne, te objasnim nacin na koji se sa njima treba postupati.

Uzmimo na primjer da neko od vas ima film pod nazivom "OVAJ FILM HOCE DA DELIM SA DRUGIMA"...
Sad se nadjete u dilemi kako ime tog filma pretvoriti u stvarnost. Da svakom snimite film, treba vam 10 DVD-a, dani slobodnog vremena, para za postarinu itd. Onda cujete od nekog prijatelja da postoji tamo neki TRACKER na koji mozete uploadovati TORRENT i onda svih 10 ljudi moze da skine taj film.
Sta su sad TRACKER i TORRENT pitate se i pocnete se malo podrobnije raspitivati,
pa saznate da TRACKER, u stvari nije nista drugo vec CENTRALNI SERVER na koji svoj film preko tamo nekog TORRENT CLIENT-A mozete postaviti i onda svi koji hoce taj film, mogu preko istog ili slicnog takvog clienta, na svoj kompjuter skinuti taj film.

Evo sad i TORRENT CLIENT!!!

TORRENT - je zapravo materijal(film,muzika,program,slike i sl.)
sto bi da podelite ili pak uzmete od drugih...

TORRENT KLIJENT - je zapravo program koji ce vam omoguciti da upload-ujete ili pak download(skinete) taj materijal...
to je program koji stupa u vezu sa TRACKEROM i omogucava vam vec pomenute dve radnje (up i down - load)
i da skratimo pricu,jel mozda delije komplikovana(a nije) klijenti su programi za koje ste vi vec culi kao sto su AZUREUS, uTORRENT, BITTORNADO, BITCOMET, i mnogi drugi...

da bi ste zapoceli skidanje sa trackera predhodno je najpre da instalirate jedan od ovih programa,a ja vam toplo preporucujem uTorent 1.6.1
jer je trenutno najpopularniji i najmanj eproblema stvara,a rakodje i vrlo malo memorije koristi,pa kod onih kojima je RAM mali izuzetnoje zahvalan...

SEED (seder ili na nasem SEJAČ)
je onaj od koga se preuzima materijal(torreent)
to je u pocetku onaj prvi,koji je taj torrent i upload-ovao na trackeru,a onda svi oni koji su 100%zavrsili download,i poceli da i oni daju(seju)

LEECHER (onaj koji uzima)
su svi oni koji uzimaju materijal(torrent) od seeder-a,i tokom preuzimanja takodje postaju seeder-i,onima koji su skinuli manji procenat torrenta...

SEEDERI + LEECHERI = PEERS

znaci PEERS su svi AKTIVNI ucesnici na jednom torrentu odnosno TRACKERU....

p.s.pitajte sve sto vas interesuje,ima ovde ljudi koji ce rado ucini stvari laksim i pristupacnijim...

supergirl
15-07-2008, 00:11
Na jednom ostrvu pisalo je:
CIPCIPILIPCIPILONIKA
Ko tu rec ne zna da kaze,on z-m-u-r-i!!
-haj sad,stranac!
:):):):):):):)

STRANAC
15-07-2008, 01:04
dobra ti ta,
ako treba jos olaksica-tu sam...

Eldin
15-07-2008, 08:59
Samo si trebao da kazes jos ljudima ako ne otvore portove na modemu/ruteru dzaba sve ovo :D

STRANAC
15-07-2008, 14:45
Samo si trebao da kazes jos ljudima ako ne otvore portove na modemu/ruteru dzaba sve ovo :D
zato sam i otvorio temu problemi i pomoc sa downloadom,pa da tu mozemo i o tome popricati,ma da dostupnost za free trackere i nije neophodna...

uzgred,ako imas neki tutorijal ili volje da napises,otovri novu temu "setovanje routera i modema" pa napisi...
ja imam neki tutorijala,ali cekam da se ko pojavi sa problemom pa posle...
nekad je odvoljno samo u firewall-u otvoriti portove i sve kao bombona...

Eldin
16-07-2008, 09:06
Rad bi ja napisao upustvo, ali svaki modem drugacije se podesava... ako neko ima problem kao npr. mala brzina download-a nek se javi i ostavi model modema