PDA

View Full Version : Pravo zena u Sjenici!!


HaNi
08-03-2006, 12:27
Svi znamo da po zakonu imaju zene ista prava kao i muskarci, ali dali je tako u praxi? Sad mi iskreno odgovorite, povodom naseg mentaliteta dali jos uvijek muskarci dominiraju u vecinom stvari u Sjenici ili se to promjenilo?

Zasto nashe zene nisu aktivne u puno vaznih stvari, jel to sto nece, ili sto ne "smiju"?

Cinjenica je da muskarci imaju vece plate za iste poslove i da imaju prednost da ih uopste dobiju.



Jos jedna se stvar NE uzima u obzir, to je da po Islamu zene imaju puno vishe prava nego sto mi to danas vidimo.

mirza
08-03-2006, 12:33
Mozda nisi dovoljno informisana,zene u Sjenici cak se i politicki angazuju sve vise.Evo ja na primer,odbornik sam u skupstini opstine i clan glavnog odbora stranke SDA.Iz moje stranke jos su dve zene odbornice u skupstini a ima ih i iz drugih stranaka.Vremena se mjenjaju....

nikkie
08-03-2006, 13:28
Bash mi je milo da se vremena menjaju, ali neverujem da je to dovoljno, koliko njih samo sjede kuci i nista ne rade. Neke cak ni do prodavnice ne smiju da odu.

joku
08-03-2006, 14:46
Prvo sto se da primetiti kada se dodje u Sjenicu,je to,da su zene radno aktivne(krojacnice)a da muskarci sede kuci.Pa Vi vidite kome je tu ugrozeno pravo na rad. :wink:

Salim se naravno.Mislim da se polozaj zena mora posmatrati, kroz celokupan polozaj u kojem se nalazi drustvo!I konstatacija da postoje zene koje ne smiju ni do prodavnice da izadju,ne stoji,barem ja neznam za takve slucajeve!

askica
08-03-2006, 15:25
Da, i ja se slazem.Malo je preterano reci da"Zena ne sme izaci do prodavnice".Polozaj zena u Sjenici se ne razlikuje puno od muskaraca, ali cinjenica je da se muskarci i zene nikada nece izednaciti.Licno,poznajem mnogo zena koje su u nasem gradu na nekom visem i uglednom polozaju.U malom broju porodica je ostao taj trag patrijarhalnog rezima,gde su zene iskljucivo bile posvecene porodici i kuci.Mnogi muskarci ne podnose da im zena bude superiornija od njih,pa je to razlog koji sputava zenu da se iskaze kao ravnopravno bice u drustvu.Znam,konkretan primer muskarca kojeg je stid da se provoza sa devojkom kroz grad autom ako ona vozi,bas zbog toga sto je ona ZENA.Is prostog razloga da bi se dokazao pred drugima,a u stvari...Takav muskarac zeli da izgradi neko svoje strahopostovanje koje je zastarelo.Pa se iskreno nadam da ce se svest takvih muskaraca brzo probuditi.Nadam se,da se zene nece zadovoljavati nekim malim stavrima i da ce imati hrabrosti da se takvom muskarcu suprostave. :?: :?: :?:

Tahirovce
08-03-2006, 15:30
Zanimljiva tema nema sta,nema se puno toga dodati,vise nema nametnutih brakova tako da sama zena bira za kog ce se udati(mislim da sam dovoljno rekao)...

Crni Gruja
08-03-2006, 19:40
Hanna, to za plate ti je slucaj cak i ovde kod nas u swe, znas i sama. A nisu zene bas toliko potistene ili kako vec da se izrazim, ni sam neznam.

mirza
09-03-2006, 13:11
Ja licno mislim da su zene na zapadu izgubile osjecaj materinstva,naravno ne sve.Zena moze da radi,da bude direktor,ma bilo sta.Ali nikako radi karijere da zapostavi porodicu ili cak da se razvede.A na zapadu je to vrlo cesto.Nadam se dace taj brend nas zaobici,mislim na sandzak.Mada mi i nismo tako vaspitani.Ja sam zensko,i polazim od sebe same,ipak treba da se zna ko ''nosi pantalone''....

waga
09-03-2006, 15:03
Mislis da ce to zaobici Sandzak ja mislim da ne.Mozda nece ici tako naglo kao na zapadu ali sa vremenom doci ce i do vas isto.Pogledaj samo kako se danasnja omladina u Sandzaku ponasa drasticna razlika nego pre 5 godina tu su 200 na sat.Cast izuzecima pozdrav.

lejla
10-03-2006, 22:01
Ja mislim da polozaj zena u Sjenici se puno ne razlikuje od muskaraca.

Samo u poslednjih nekoliko godina imamo dosta doktorki,inzinjera itd.Sve bi bilo drugacije i uocljivije da se ima posla.Ali kao u celoj SCG tako i u Sjenici nema posla,kriza je.İpak kao sto kaze Mirza''treba da se zna ko nosi pantalone''

Anonymous
11-03-2006, 14:28
MİRZA:"Treba da se zna ko nosi pantalone".



Sve je manje zena koje oblace suknju ili ja ne vidim dobro :wink:

borichi
11-03-2006, 23:14
Najcudnije od svega mi je kada kazu d zene imaju "Velika prava u Islamu". Ono sto se vidi iz zivotnih primjera a da ih ne nabrajam nikako se ne slaze sa tim.

Kakva su to prava u islamu?

joku
13-03-2006, 13:29
selam alejkum!

Borici ono sto vidimo iz zivota nema veze sa Islamom,jer zenu ne ugrozava Islam kao religija vec pojedini muslimani zbog svojih kulturnih,tradicionalnih ili kakvih vec navika i nedovoljnog poznavanja Islama.

-Zena u Islamu ima pravo da zadrzi djevojacko prezime,pravo na razvod,da samostalno upravlja zaradjenim novcem,pravo na finansijsku podrsku posle razvoda...I ne zaboravi ova prava,zena u Islamu je imala prije 1400 godina,a takva prava zena nigde drugde nije imala.

HaNi
13-03-2006, 14:15
Joku tu si sasvim u pravu...a sto se tice pojedinih zena na zapadu to se ne radi o pravama nego o ne moralu

mersiha
13-03-2006, 15:27
Ako se ne varam zena Muhameda a.s. je bila advokat u to vrijeme, i to je jedno od prava zena u islamu, da se skoluje, sto je slozicete se velika stvar.

Sto se tice Sjenice, mislim da su zene MNOGO aktivnije nego muskarci, naravno, ne racunajuci kafanu haha.

A na zapadu, kao sto znamo, zenska radna snaga je veoma jeftina pa i pored toga mnogo nasih zena, majki, je primorano da radi, da bi pomogla odrzavanje svoga domacinstva, skolovaje dece itd. Ali hvala Bogu, nasi parovi jos uvijek nekako nadu nacina, tako da je malo razvoda kod nasih ljudi, gledajuci na to da je procenat razvoda na zapadu sada veci nego ikad.

Tahirovce
13-03-2006, 16:14
Ovo su vec realni komentari...

joku
13-03-2006, 21:31
Interesantno da se vec drugi put stavlja akcenat na razvod i to kod zenskih clanova.Mislim da je pogresno optuzivati zene za razvod,jer brak cine dvoje,muz i zena i da od oboje zavisi uspeh odnosno neuspeh braka.Mozda je procenat razvoda veci na zapadu,to je zbog toga sto su zene materijalno nezavisnije na zapadu nego kod nas.I to je osnovna razlika pored zakonske zastite koje zene imaju na zapadu. u ostalim sferama zivota(podela kucnih poslova,jeftinija radna snaga...)nema velike razlike makar ne neke drasticne!

waga
14-03-2006, 11:43
Potpuno se slazem sa ovom prethodnom porukom,za razvod je uvek ispadala zena kriva,kako sam procitala u jednoj poruci zene na zapadu misle samo na karijeru i nevode racuna o deci to je sasvim drugacije ovde ako zelis neki normalan zivot finansiski obezbedjen onda moraju oboje radit,ili da muz radi negde na montazi i da bude odvojen od familije mesecima sto po mom misljenju nije nikakav zivot.

askica
14-03-2006, 12:00
U redu je sve to.Ali koliko ima slucajeva kod nas gde zene trpe sve i svasta samo da se ne bi razvela i da"NE PUKNE BRUKA" sto se razvela.

joku
14-03-2006, 12:33
Upravo sam o tome i napisao u mojoj predhodnoj poruci.Zene treba da se oslobode te nametnute krivice da je samo ona i jedino ona kriva za razvod.Da me pogresno ne shvatite nisam ja za razvod(ne daj boze)i ne pricam iz licnog iskustva(srecno sam ozenjen).

amlA
14-03-2006, 20:20
Pa dobro,mislim da nijedna zena ne smatra SAMO sebe krivom za razvod....takav pogled nam je nametnut kroz patrijahalno vaspitanje.

Mislim da zene vishe krive sebe shto nisu u stanju(mislim na nashe predele)da obezbede sebi i deci materijalno obezbedjen zivot.Vremenom se i to menja i sve je vishe zena koje su ekonomski nezavisne i koje imaju pravo da biraju

edin_mangas
14-03-2006, 21:51
Selam alejkum



U islamu nije zabranjeno zeni da se razvede od coveka ali mora pre toga da dobro razmisli,a covek je duzan da je isplati



U hriscanskoj veri je zabranjeno da se razvodem,crkva je protif toga i mozes samo jednom da se crkveno vencas

Zato kod njih ima dosta bluda i kopiladi iz toga razloga zato sto ne dozvoljava se razvod.



Kako je islam cist i zena zasticenja

borichi
15-03-2006, 00:07
Suti Bogati Edine ne lazi. Sta nije zabranjeno da se razvede. Ako ode jadna ti joj majka "Ubi Boga u njoj" i nikome ne odgovara za to. Niti je zakon stiti, a cijela je sredina gleda ko najveceg krivca. Gledam nedavno emisinju na TV, zene iz Saudijske Arabije, pa ono je zalosno. Ni pravo glasa nemaju. A da ne spominjemo zene Afganistana. A u Sjevernoj Africi i jos nekim Islamskim zemljama ih sunete, da ne bi slucajno u seksu uzivale. I milione drugih primjera u toj Islamskoj Religiji. Muka me hvata kad mi stanu pricat ove bajke kako zena ima neka prava ko biva u Islamu. Nema pojma sa nicim.

joku
15-03-2006, 10:11
Borici,nemoj da gledas TV nego uzmi knjige da citas,malo edukacije ne bi ti skodilo!!!!Nemoj da zaboravis da drzava u kojoj zivis je u ratu sa muslimanima,i to prikazivanje Islama u negativnom svetlu je deo toga rata.Ne dozvoli da ti jedini izvor informacija o Islamu bude TV i to jos americki. Napisah jednom da ovo sto si navela nema veze sa Islamom.

amlA
15-03-2006, 11:39
Ehehhehe Borichi,pa ti ozeni Jevrejku i uzivaj u svim pravima i divotama koje ta religija nudi 8)

joku
15-03-2006, 11:59
Amla,borici"je zensko i eventualno moze da se uda za Jevreja :wink:

Crni Gruja
15-03-2006, 14:01
Hahahahahah, moram da odam Kuju priznanje za poslednja 2 posta. Skidam kapu! :)

borichi
15-03-2006, 15:56
hahahahaha

borichi
15-03-2006, 16:06
Bas ste se okomili na mene. Neka, to mene zabavlja. Ja inace uzivam u zivim predsatvama, volim klovnove. :D :D :D :D :D :D



Ps. Pozdrav za moga frienda Edina.

amlA
15-03-2006, 17:02
cccccccccc

Ono je bila shala a ti fakat ne znash shta pishesh.

Ziveo!Zivela!Zivelo!...kako vec?(a Kujo? :wink: )

borichi
15-03-2006, 17:08
Pa naravno da je sala. A zasto mislis da neznam sta pisem?

I da ti olaksam mozes da mi persiras da te nebi rodovi zbunjivali .

Rodila je majka ovako energicnu.

amlA
15-03-2006, 17:16
Ma kakvi energichnu-pametnu! :idea:

A napisala sam da ne znash shta pishesh zato shto nas nazivash klovnovima i bla bla :o

Ne znam shto bih ti persirala,ni godine,ni komentari,ni bilo shta drugo te ne chine osobom za Vi.

Ziveo,zivela,zivelooooooooooo

borichi
15-03-2006, 17:23
Pametna,

E ti stvarno ne trebas u klovnovsku skolu ici ti si prirodni talenat.

amlA
15-03-2006, 19:35
no comment

eva.yugo
15-03-2006, 22:12
joku upravu si sto se toga tice ali nazalost ima previse ljudi koji to koriste kao opravdanje kao npr. turkinje i arapkinje koje su pobegle od kuce zbog svojih roditelja a za to krive Islam to je zalosno jer nas druge nacije gledaju drugim ocima a ustvari nemaju pojma o islamu

joku
16-03-2006, 13:36
Selam borici!

Jeste,reagovao sam na tvoj post ali mislim da sam ostao u granicama lijepog ponasanja tj. nisam te uvrijedio.Zato me je iznenadila tvoja reakcija i tvoj pokusaj lijepljenja etiketa meni i Almi(nazivas nas klovnovima).Ti nas ne poznajes,kao ni ja tebe mada neku sliku o tebi mogu da pretpostavim na osnovu tvoga pisanja,ali mi to nedaje za pravo da pokusam da te etiketiram ili nedaj boze vrijedjam.Ja sam uvijek za decentan nivo konverzacije bez pokusaja da se atakuje na neciju licnost!

-Ostajem pri tvrdnji da ti nedostaje osnovno poznavanje Islama kao religije:

-Prvo, optuzujes Islam za to sto neki "frustrirani manijak" ubije boga u zeni,kako si se izrazila,samo zato sto je slucajno taj manijak musliman,mada moras priznati da je nasilje nad zenama univerzalna pojava.A Poslanik a.s. je jednom rekao:Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim zenama.

-Drugo,optuzujes za sunecenje zena da ne bi uzivale u sexu!

Poslanik a.s. je u jednom hadisu preporucio cak i predigru kao uvod u spolni akt.U drugom je rekao da muskarci ne zavrsavaju spolni odnos dok se i zena ne zadovolji.Oni obadvoje imaju jednako pravo na spolno uzivanje.

Mislim da se ovako mora diskutovati kada se govori o polozaju zena u Islamu.Sve ostalo se moze postaviti pod polozajem zena u Turskoj,Saudiskoj Arabiji,Severnoj Africi....

Alien
16-03-2006, 16:09
Selam,



Nisam se javljao na ovu temu ali sam je redovno citao i moram reci da se slazem sa joku-om. Izvinjavam se borichi ali stvarno se stice takav utisak. Ako zelis nesto vise saznati o pravima zena nad muskarcima i pravima muskaraca nad zenama, mozes sve to naci u knjizi hadisa 'Tako je govorio Resulullah'. Prepurucio sam je jer je najlakse doci do nje a i svi hadisi u njoj su sahih, odnosno vjerodostojni. A ako mislis da je sve to historija ili neka prica, mogu reci i mojoj hanumi, koja je islamski pokrivena a i inzenjer je arhitekture,da se javi na forum i opovrgne ono sto mislis o pravima, sunecenjima i svim drugim vjerovanjima koja su iskrivljena, netacna.

Selam

borichi
16-03-2006, 18:52
Uvazeni Gospodine Joku,



Izvinite molim Vas, ni u ludilu mi nije bila namjera da Vas povrijedim. U svijetu kome ja zivim Clown, nije uvrijeda, neg je kompliment.

Zahtjeva Collage znanje i izuzetan talenat,. imati takvu sposobnost i zasmijati mase.

Necu se vise saliti sa Vama i sa moje strane imate veliko postivanje.



A sto se tice mog Islamskog znanja. Vjerovatno i nemam toliko, a i koliko znam mnogi ga isto tako nemaju iz nase carsije. Jer da imaju i da rade onako kako im religija nalaze ne bi radili ono sto rade. A primjera toliko ima da bi se svi forumi mogli ispuniti. Stara je poslovica "Ocisti smece ispred svojih vrata" Pojedinacni slucajevi se jesu dogadjali u nasoj carsiji koje ti nazivas "Nasilje nad zenama". Slazem se da ima globalne razmjere kao pojava, ali je razlika gdje se dogadja. Pa ako muskarac istuce zenu u Svicarskoj debelo ce pred zakonom odgovarati. Ali ako se to dogodi u Sjenici, policajac ce mu reci :"E neka si, ruke ti se pozlatile".

Namjera mi nije bila da generaliziram, ali valjda je tako moj kosept shvacen. Ne, kazem da Islam tako zahtjeva ali pojedini zlobnici su to zloupotrebili da to ucine. Pa recimo Aziza koja je iz Alzira mi je pricala da su je njeni roditelji osunetili kada je imala 5 godina, bas iz onih gore navedenih razloga. A stotine zena iz Afganistana koje su dosle ovdje kao izbjeglice, uzasne stvari su mi ispricale. Ja vam navodim zive primjere iz moga iskustva poznavanja takvih ljudi. Ne citiram hadise ili Quran. Jer za to je potrebno puno godina ucenja (cijeli zivot) i poznavanja, divim se takvima koji to jesu.

Ne trazim nikakvo slaganje sa mnom, vi imate pravo da mislite razlicito.

Ali i dalje stojim pod ubjedjnjem da se mnoge prljavstine dogadjaju i nazalost svi to nekako uvuku u Islam. Sto realno nije tako.



Aleykumu Sellam!

joku
16-03-2006, 20:38
Uvazena gospodjo borici!

Drago mi je da smo se razumeli.Ne sporim ja da nema takvih slucajeva,cak naprotiv znam i ja za slicne,samo kazem da to radi covjek kao jedinka i da za takve stvari ne moze da nadje uporiste u Islamu.

Jos da kazem da cijenim tvoju azurnost ovdje na forumu,i da vrlo rado citam tvoje postove.Ne moras da mi persiras,nemas razloga za to ,da se salis mozes jer i ja volim salu! Idemo dalje.

edin_mangas
16-03-2006, 21:44
Selam alejkum



Borici to sto pojedinci rade (protif) zenama nema nista sa islamom.

A sto se tice TV medija zadnjih mesec dana cak i malo duze nista nisu rekli lijepo o islamu. Sta ti mislis o tome?



Kod mene nemaju sanse !!!:) Islam je cist i nemore niko da ga uprlja

dilkina
18-03-2006, 20:50
Devojko, ti prije svega ne zivis u Sjenici pa nemas pojma kako je to, a kad dodjes sve je drugacije, u Sjenici je kao i u svakom garadu osim sto su u Sjenici neke stvari nenormalne koje su tamo odakle si ti normalne. Mozda je malo primitivnije ali da nam se pusti vise ne bi valjalo jer "ISPOD SVAKE MIRE 100 DJAVOLA VIRE"

amlA
18-03-2006, 20:52
Ja ovo nishta nisam skontala

dilkina
18-03-2006, 21:01
Nazalost, ovaj forum nije bas za svakoga, obratila sam se autoru ove teme!

amlA
18-03-2006, 21:54
Izvini,molim te,ali ja prochitah tvoj komentar(greshkom), pa te pitah shta si mislila reci... a nije mi bila namera da te uvredim.Necu nikad vishe da te chitam....izviniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,oprostiii iiiiiiiiiiiii :oops: :cry:

joku
18-03-2006, 22:15
dilkina,ne moras odmah da se ljutis,jer i ja u prvi mah nisam razumeo kome se obracas.Sada to nije vise vazno,zelim ti dobrodoslicu i nastavi sa pisanjam.

PS.Nesto nam se usutela nasa uvazena clanica "borici",pa posto me grize savest zbog malog nesporazuma koji se desio izmedju nas,voleo bi da opet nastavi da pise.

dilkina
18-03-2006, 22:20
Niti sam se ljutila niti sam koga vredjala, a poruka je vrlo jasna! NO nema problema, svako ima svoje misljenje, tebi hvala na dobrodoslici

amlA
18-03-2006, 23:02
Nema na chemu...hocesh ratluk? :D

riki
18-03-2006, 23:40
SA RATLUCIMA

riki
18-03-2006, 23:42
hahahhahahahahahhahaahah

mirsad
24-03-2006, 20:25
Borichi uzmi kuran da procitas pa ceti neke stvari biti jasnije.I ne pridrzavaju se svi ljudi islamske vjeroispovjesti zakona o islamu.Pa otuda i da kod brakova islamske vjeroispovedi ima nepravde prema suprotnom polu.

Marrisa
25-03-2006, 17:02
svako sam sebe mesti svoje zakone ako mene pitate nije vazno sta gde pise nego sta osoba ot toga radi...

Tahirovce
25-03-2006, 17:38
To i ja tvrdim....

adnan
17-04-2006, 10:56
Ovde u Svedskoj gde ja zivim mnogo se prica o ravnopravnosti. Cak se i uvode zakoni da u rukovodstvu firmi mora da bude odredjen % zena. Zene se ovde bore za ravnopravnost u radnom zivotu, ali samo za poslove visokog statusa. Jos nisam cuo da pricaju da se poveca % zena koje su rudari, zidari, stolari, armiraci itd.

suada
17-04-2006, 14:25
Borba žena za svoja prava i ne podrazumijeva to da budemo po svaku cijenu rudari, zidari...

Svjetski pokret za jednakost i ravnopravnost polova zasniva se na jednakim mogućnostima uvažavajući biološke razlike.



Mi želimo jednak pristup resursima posebno jednak pristup rukovodećim mjestima a hoću li ja to koristiti to je moj problem.

Razlozi za nastojanja i jednak pristup su potpuno jasni .Društvo je muško jer kako drugačije objasniti podatak da 85% školske djece koja učestvuju na školskim takmičenjima i pobjeđuju su djevojčice.

Šta poslije bude sa njima i otkud da isplivaju muškarci ako su kroz školovanje bolje djevojčice.

A što se rudara i zidara tiče to su biološke razlike jasno je da postoje tipično muška i tipično ženska zanimanja.



Problem je u diskriminaciji Muški svijet a Šveđani su najdalje otišli sa zakonskim rješenjima sprječavanja diskriminacije po osnovu pola



Bosna , Srbija i Hrvatska su dobile prvi put zakone o jednakosti i ravnopravnosti polova -odlični zakoni

adnan
17-04-2006, 17:08
Potpuno se slazem sa tobom. Diskriminacija je problem. Ono za zidare i rudare sam uzeo kao banalan primer jer nisam zeleo da ulazim u dubinu problematike. Hteo sam da metaforicno kazem da su zene u Svedskoj za ravnopravnost ali samo kada njima odgovara bez obzira na bioloske razlike.



Dalje, u Svedskoj koja je daleko otisla, su muskarci diskriminisani na tipicnim "zenskim" radnim mestima. Na primer u bolnicama i obdanistima. Medicinske sestre i vaspitacice smatraju svoje malobrojne muske kolege za mlakonje i mekusce zato sto ne rade neki "muski" posao (citaj da rade misicima). Sto znaci da i zene znaju da diskriminisu a ko zna sta bi se desilo kada bi rukovodjenje postalo tipican "zenski" posao. Na svu srecu ja radim na tipicnom "muskom" radnom mestu.



Sto se tice bioloskih razlika, zbog njih su muskarci na rukovodecim polozajima. Ne zato sto su pametniji od zena. Zene su majke a deca zahtevaju puno vremena koje je neophodno za stvaranje karijere. Malobrojne zene koje su "daleko dogurale" su uglavnom zene bez dece ili one koje su zapostavile decu da bi mogle da rade prekovremeno, sastance i idu na sluzbena putovanja. Naravno deca imaju i oca ali su deca zbog bioloskih razlika emotivno vezanija za majku narocito na pocetku zivota.



Na kraju da kazem da sam ja protiv diskriminacije jer sam je sam osetio . Svi doseljenici u Svedskoj koji nisu iz zapadnih zemalja su izlozeni strasnoj diskriminaciji. Svedjani su svetski sampioni u diskriminaciji svake vrste, pa zbog toga i uvode razne zakone protiv diskriminacije. Bez diskriminacije zakoni ne bi bili potrebni!

adnan
17-04-2006, 17:16
Zaboravih da te pitam, imas li izvor za ovaj podatak o uspesima devojcica na takmicenjima ili da su bolje u skoli. Podatak je interesantan i ako nije tacan diskriminise decake.

suada
17-04-2006, 20:01
ja sam sasvim slučajno predsjednica prve KOMISIJE ZA GENDER jednakost i ravnopravnost polova u BIH koja je ikada formirana na ovim prostorima (ukucaj SUADA KARAJKO) pa nađi. Malo se ja falim ali samo da te uvjerim da su mi izvori vjerodostojni.

Od Šveđana su malo dalje otišli Finci u ovoj oblasti i Finska vlada je finansirala neko projekte koje sam ja vodila .Nudim pomoć u ovoj oblasti nevladinim organizacijama iz Sjenice , imam gotove projekte ako nađete donatore, rado ću vam ustupiti



Još nešto Adnane, ima i kod nas diskriminacije muškaraca kod zapošljavanja ( ko će uzeti sekretara umjesto sekretarice još ako je mlada ?!

adnan
17-04-2006, 20:10
Iskreno ti zelim puno uspeha u radu.

suada
18-04-2006, 09:39
Hvala Adnane od mene a moj muž se kiselo smješka

joku
13-09-2006, 23:07
Zbog politike i politickih prepucavanja,zapostavili smo neke teme za koje smatram da su interesantne i o kojim vredi prodiskutovati.Jedna o takvih tema je i ova,o polozaju zena u Sjenici?



Prilikom moje poslednje posete Sjenici,upravo zbog ove teme obratio sam malo vise paznju na to, kakav je stvarno polozaj zena u Sjenici?

I moram da priznam da polozaj zena nije zadovoljavajuci,pa da upotrebim i jacu rijec,da je ponizavajuci!!!Pored toga da uopste nema ni rijeci o nikakvoj podjeli kucnih poslova,pranju,kuhanju,vaspitavanju djece...sve to rade samo zene,najvise mi je zasmetalo, grub i drzak odnos muzeva prema zenama.Te osobine uvijek muzevi ispoljavaju kada imaju goste u kuci,pokazujuci valjda da je on glavni u kuci.



Postavlja se pitanje:zasto zene dozvoljavaju da se se muzevi odnose prema njima na takav nacin i da li i one same zele da se bore protiv takvog ponizavajuceg polozaja koje imaju u drustvu odnosno u braku?

leyla-cg
14-09-2006, 07:33
pa one bi da se bore ali ne smiju...ne slayem se da sve padne na yenu...ali ako ona radi samo u kuci yasto bi se poslovi djelili kad on jos ima i posao...ima tu raylicitih kombinacija...mada ja sam ya onu da je musko glava kuce a zena vrat...

suada
14-09-2006, 07:39
najčešće zato što su ekonomski ovisne,stereotipna uloga žene,neinformisanost o njihovim pravima, sistem formalnog obrazovanja ne omogućava ni ženama ni muškarcima da se od malih nogu uče toleranciji, pravima a nema neformalnih oblika obrazovanja.

Koliko ja znam i Srbija sada ima Zakon o jednakosti i ravnopravnosti polova.

Radi se o promjeni svijesti kod oba pola a to je dug proces.

sjesansarbos
14-09-2006, 09:09
Diskriminacija postoji, ali i zena i muskaraca, cijelog drustva tog kraja.



Ugrozena su osnovna ljudska prava, pravo na rad, na socijalnu zastitu, na zdravstvenu zastitu, pravo na kretanje, pravo na adekvatno obrazovanje...



Ekonomski problemi su izvor mnogih poremecaja u nasem drustvu. Muskarci koji su mogli napustiti Sjenicu napustili su je. Oni koji ostaju nisu u prilici da bez posla u 30-tim 40-tim jos uvijek zavisni od roditelja, zive normalno, da traze za sebe odgovarajuce osobe suprotnog pola... Cure opet sa druge strane ne obaziru se bas previse na momke koji su ostali u Sjenici (osim naravno na one malobrojne dobrostojece). Vecina njih vreba neku pogodnu priliku iz inostranstva. Ne treba ih osudjivati jer svako zeli prije svega sebi ono najbolje.



Htjeli mi to priznati ili ne, Sjenica ostaje bez omladine. Ona se veoma brzo prilagodjava (emancipuje) u novim sredinama. Oni sto ostaju (vecinom stariji ljudi) ne pridaju bas veliku paznju uspostavljanju nekih novih zivotnih principa.



Moje licno misljenje je, da je u Sjenici narod jos i dobro emancipovan s obzirom na uslove zivota i razna dogadjanja tokom zadnjih 15-tak godina.

STRANAC
14-09-2006, 20:46
e moram ovo da postavim ovde,i nadam sa da mi se necete ljutiti...





MATEMATIKA U LJUBAVI

Pametan covek + pametna zena = romansa



Pametan covek + glupa zena = afera



Glup covek + pametna zena = brak



Glup covek + glupa zena = trudnoca







POSLOVNA ARITMETIKA



Pametan sef + pametan radnik = profit



Pametan sef + glup radnik = proizvodnja



Glup sef + pametan radnik = unapredenje



Glup sef + glup radnik = prekovremeni rad







MATEMATIKA PRI KUPOVINI



Muskarac ce platiti 2 $ umesto 1 $ za stvar koja mu je potrebna.



Žena ce platiti 1 $ umesto 2 $ za stvar koja joj nije potrebna.







OPSTE JEDNACINE



Zena brine o buducnosti dok ne pronade muza.



Muskarac nikada ne brine o buducnosti dok se ne ozeni.



Uspesan muskarac je onaj koji zaradi vise para nego sto njegova zena moze da potrosi.



Uspesna zena je ona koja uspe da pronade takvog muskarca.









SRECA



Da bi bili srecni sa muskarcem, morate ga mnogo razumeti i malo voleti.



Da bi bili srecni sa zenom, morate je mnogo voleti i uopste se ne truditi da je razumete.







DUGOVECNOST



Ozenjen muskarac zivi duze od neozenjenog, ali ozenjen muskarac vise zeli da umre.









SANSE ZA IZMENOM



Zena se uda za muskarca ocekujuci da ce se promeniti, ali se to nikad ne desi.



Muskarac ozeni zenu ocekujuci da se nece promeniti, a ona se promeni.







TEMA RAZGOVORA



Zena ima poslednju rec u bilo kojoj svadi.



Sve sto muskarac kaze nakon toga predstavlja pocetak nove svade.









KAKO SPRECITI PITANJA: KADA CES DA SE ZENIS?



Starije tetke su dolazile do mene na vencanjima, gledale ispod oka i kokodakale, govoreci mi "Ti si sledeci". Prestale su kada sam poceo da im radim istu stvar na sahranama.







POSALJITE OVO PAMETNIM ZENAMA (kojih nazalost nema puno)KOJIMA JE POTREBAN SMIJEH I PAMETNIM MUSKARCIMA ZA KOJE ZNATE DA CE OVO PODNIJETI.

________________________________________

Crni Gruja
14-09-2006, 21:14
Haahaahaa, soooooo true! :) Nema, sve nepobitne cinjenice :mrgreen: Jel ti to iz iskustva? :)

Tahirovce
14-09-2006, 21:21
KAKO SPRECITI PITANJA: KADA CES DA SE ZENIS?



Starije tetke su dolazile do mene na vencanjima, gledale ispod oka i kokodakale, govoreci mi "Ti si sledeci". Prestale su kada sam poceo da im radim istu stvar na sahranama.





ahahhahahahahahah e ovo je jako,a znas li ono

Moja je u kuci uvijek zadnja - da draga...........

STRANAC
15-09-2006, 08:18
a znas li ono

Moja je u kuci uvijek zadnja - da draga...........



CUJ ZNAM LI.....

MA JA SAM TI TO DOKTORIRO.... 8) 8) 8)

STRANAC
15-09-2006, 08:20
Jel ti to iz iskustva?



ti GRUJO mislis da je zivot nas umetnika lak 8) 8) 8)

leyla-cg
15-09-2006, 08:34
a grujo nista ne zna... on ce tek da sazna...

suada
15-09-2006, 11:58
POSALJITE OVO PAMETNIM ZENAMA (kojih nazalost nema puno)KOJIMA JE POTREBAN SMIJEH I PAMETNIM MUSKARCIMA ZA KOJE ZNATE DA CE OVO PODNIJETI.



Sebe smatram duhovitom ženom i vjeruj, Stranac, da sam se smijala sve do kraja kada si ličnim komentarom upraskao. Ima pametnih žena mnogo više nego što misliš ( otprilike onoliko koliko i brakova -jer si prije toga sam rekao " glup muškarac + pametna žena - brak)



Samo kad skontaš da su pametnije nego što se predstavljaju i što ti misliš već će biti kasno.

leyla-cg
15-09-2006, 12:06
suada slazem se sa tobom u potpunosti...ali ne smijem da kayem nista strancu posto se ja i on cesto raspravljamo a onda upropastimo temu kako kaze kujo...

suada
15-09-2006, 12:25
ti , leyla pošalji meni sve što misliš da kažeš a onda ći ja Strancu reći a na mene ne smiju da se naljute tako da će sve biti u redu.

A vidjel ti njega mangupa - na kraju odade svoj lični stav.

E ,sad je gotov.

leyla-cg
15-09-2006, 12:40
dogovoreno...a vidjoh al tako misli vecina muskaraca...tuzno ali istinito...

suada
15-09-2006, 13:01
Ime nešto što nikako da skontaju -pametna žena svog muža i drži u ubjeđenju da je on pametniji, jači , bolji i uspješniji

leyla-cg
15-09-2006, 13:04
heheheh i ja tako mislim...tako cu i ja...mislim da je to najbolja taktika...inace to im i prija najvise...

halilce
15-09-2006, 13:05
Oho-ho,sad recite da su muškarci šovinisti....

suada
15-09-2006, 13:06
nisu, samo su žene mudrije

leyla-cg
15-09-2006, 13:07
tako je suada...

suada
15-09-2006, 13:11
Halilce, da li bi ti iskoristio mogućnost da koristiš porodiljsko odsustvo u situaciji da tvoja žena ima bolji posao ili da ne bi prekinula kontinuitet u poslu i karijeri

halilce
15-09-2006, 13:12
Polako teLakote,ni Džigali nisu mali...

Evo,ja sedim za kompom,a žena vuče kauč,nek vuče,kad ne smije da zove... :lol:

STRANAC
15-09-2006, 13:14
aman SUADA i LEYLA-CG sto nas zarobiste 8) 8) 8)

ne d´o Bog da vam je tu i VALENTINIJANA samaralebiste nas :P :P :P



to mozda jeste bio moj komentar ali nikako i licni stav...

to je napravljeno u nadi da se malo podgreje atmosfera a niko ne naljuti,i pokusaj od bekstva onih tema koje su do skoro bile aktuelne...



inace,svakako sam za RAVNOPRAVNOST POLOVA po svim aspektima...

to pricam kao muz,a eto ko zna da ce Bog da pricam i kao otac cerkice jer nisam imao priliku da budem brat sestri,i bez obzira na sve smatram da zene su veci borci za svoju ideju od muskaraca i ne prodaju se jeftino kao muskarci i ne padaju sa prvom preprekom kao muskarci....

leyla-cg
15-09-2006, 13:17
aj halilce odgovori na pitanje suadino...

halilce
15-09-2006, 13:19
Suada,moja žena je trnutno na porodiljskom bolovanju,dve godine za četvrto dete!

Kako si me samo našla? :lol:

Elem,moja žena radi kod privatnika,više je bila umorna,preopterećena!

Trebala je da počne da radi posle godinu,ali su u Srbiji,menjali zakone,pa ih vraćali,tako da korist dve godine.

Ja bih koristio to porodiljsko(a znam da bih imaio pravo)samo u slučaju da mi je supruga ozbiljno bolesna!

I još da ti kažem,ja i žena se slažemo ko golubovi...

Čas ona,čas ja,letimo kroz prozor! :lol:

leyla-cg
15-09-2006, 13:19
necu ja da te smaram...mislim ni da te suada ni valentina ne smaraju...ja sam se samo slozila sa suadom u nekim njenim stavovima...

STRANAC
15-09-2006, 13:23
LEYLICE-CG



izgleda da se ti i ja ne razumemo bas u poslednje vreme...

ne znam sta je ja stvarno ne vidim svoju gresku ali ako je ima reci...

ja nisam napisao SMARATE vec ShAMARATE....

i eto za info to je kod nas cesta floskula za salu...

izvini ali negde nam koci komunikacija...

leyla-cg
15-09-2006, 13:25
a samarale...

halilce
15-09-2006, 13:31
-Ej,beži,beži,naspi još ulja u taj tiganj,izgoreše,ta jaja!Vidiš li ti išta,stani,stani!(JA)

-Šta ti je šta se dereš?(moja žena)

-Da vidiš,kako je dok JA vozim!!! :lol:

suada
15-09-2006, 13:32
tako je , samo se vadite.

Mislim da je zanimljivije da , brate do detalja sve raščistimo.A tebe Stranac sam samo čekala da pomeneš kćerkicu jer svaki muškarac tek pođe o ovim temama da razmišlja na pravi način samo ako mu se posreći da dobije kćerku.

STRANAC
15-09-2006, 13:34
tako je , samo se vadite.

Mislim da je zanimljivije da , brate do detalja sve raščistimo.A tebe Stranac sam samo čekala da pomeneš kćerkicu jer svaki muškarac tek pođe o ovim temama da razmišlja na pravi način samo ako mu se posreći da dobije kćerku.



eto, nemam je, ali i bez toga smatram vec ono napisano da se ne ponavljam sad...

halilce
15-09-2006, 13:35
E,napuštam Vas privremeno,žena hoće da isključi kompjuter!

Mora da ga prečisti... :cry: :mrgreen:

suada
15-09-2006, 13:35
Sada malo ozbiljnije o ovoj temi.Moje mišljenje je da se i u Sjenici relacije mijenjaju ali sporije zbog toga što većina mladih još uvijek živi u zajednici.Priznaćete da tu svaka promjena ide malo teže.

leyla-cg
15-09-2006, 13:36
zato bih ja da rodim kcerku...salim se...al bih stvarno voljela da imam prvo cerku a posle jos 2 kcerke i 2 sina...nebitno po kom redu...heheh

suada
15-09-2006, 13:40
imam pitanje za ovdje i sada prisutne muškarce - molim iskren odgovor:



da li ,kada razmišljate o djeci koju želite da imate, duboko u sebi priželjkujete kćerku

leyla-cg
15-09-2006, 13:46
da cujemo odgovor........

leyla-cg
15-09-2006, 13:47
oni su otisli...

leyla-cg
15-09-2006, 13:48
ali ima sejo pa neka on odgovori...

suada
15-09-2006, 13:51
vratiće se i nadam se odgovoriti jer me zaista zanima odgovor. Ja imam i sina i kćerku i znam da je moj muž slab na našu kćerku do besvijesti , toliko da ga vrti oko malog prsta.

STRANAC
15-09-2006, 13:52
voleo bih da mozete da pitate moju zenu....

cak smo joj i ime bili dali...(sve su zene govorile bice curica pa mi poverovasmo vecini)

SEJO31-de
15-09-2006, 13:53
Suada,ti znas nas mentalitet.Sin kao naslednik zelja je svakog oca.Posto i sam uskoro postajem otac radovacu se isto sinu ili kcerki.i jos to j moje prvo dijete...

STRANAC
15-09-2006, 13:56
jjjjjjjjjjjjjjjjoooooooooooooooojjjjjjjjjjjjjjj SEJO-KRALJU....

ala ima da se obradujes,videces brate....

to ti je kao da se ponovo rodis...

suada
15-09-2006, 13:56
Jasno je da ćeš se radovati i znam da svaki muškarac priželjkuje sina ali isto žele i žene, laže svaka koja kaže drugačije. Samo žene žele da imaju u kćerku. Pitanje je da li i vi želite i kćerku ili samo da redate sinove

leyla-cg
15-09-2006, 13:57
znam ja da su ocevi slabi na kcerke...vidim po svome tati...inace kad sam ja trebala da se rodim svi su govorili da ce biti musko posto sam kasnila 15 dana(svidjelo mi se u stomaku pa nisam htjela da izadjem) i moj je tata se potajno nadao i govorio da ce ipak biti zensko i eto zelja mu se ostvarila...i kcerke su vezanije za oca...umiljatije su...

SEJO31-de
15-09-2006, 13:59
Naravno da zelim...

leyla-cg
15-09-2006, 13:59
ma ja volim da imam oboje ali bih stvarno voljela da imam 2 kcerke jer sestra sestri u zivotu mnogo znaci...

STRANAC
15-09-2006, 14:00
kada pitaju albanca KOLIKO IMA DECE on odgovara:

-imam PET DECA i TRI CERKE..... :mrgreen:



nadam se da medju nama nema takve matematike....

suada
15-09-2006, 14:00
Sejo, javi nam kad , ako Bog da ,bude slatka da ovako na svim stranama svijeta proslavimo

suada
15-09-2006, 14:02
imali još iko da prijavi da je išao u "zijan" osim Seje

STRANAC
15-09-2006, 14:03
aman SUADA sto se izmuhabetismo danas...

nema tebe nema muhabeta,da bi jos ona BORICHI

DA NAM SE VRATI

pa posto posle.....

SEJO31-de
15-09-2006, 14:03
Ako Bog da.Doktori kazu polovina oktobra.... :)

suada
15-09-2006, 14:06
E, ima da se napijemo tebi Stranac mogu reći da i meni nedostaje Borichi.

Nema nam ni Damira a znama da je bio i u Sjenici

STRANAC
15-09-2006, 14:10
i, eto, da apsolviramo...



manje vise svako ko dobije zensko dete zastupace tezu o ravnopravnosti...

oni koji jos nemaju tu blagodet neka pocnu razmisljati vec danas JER CE BITI U PRAVU JEDNOG DANA-NIKAD SE NE ZNA...

suada
15-09-2006, 14:11
tako je , a sad se prihvatite posla ha-ha

leyla-cg
15-09-2006, 14:12
hahahahhahahahhahahahah

leyla-cg
15-09-2006, 14:14
i ja kazem da se prihvate posla...no to i njima nije posao...

suada
15-09-2006, 14:16
ja vas pozdravljam , sad imam obaveza moram ručak mužu da napravim a sa ovim, gore pomenutim poslom ja sam davno završila; makar sa onim koji daje konkretan rezultat nakon par mjeseci.

A vi mlađi, ne čekajte i sa srećom ( ha -ha)

leyla-cg
15-09-2006, 14:22
a ja moram da cekam...heheheh...poz...aj ti spremi rucak da muz bude zadovoljan...

SEJO31-de
15-09-2006, 14:24
Leyla.i za tebe vazi Suadina poruka...Prihvati se posla....

leyla-cg
15-09-2006, 14:31
pa hocu ali prvo treba da se udam...

SEJO31-de
15-09-2006, 14:32
Pa normalno,radi i na tome nesto.........

leyla-cg
15-09-2006, 14:52
a to ce se samo desiti nemam ja sto raditi na tome...kad bude sudbina...

Crni Gruja
15-09-2006, 14:55
Tih, zakasnio sam!! Al evo, da i ja odgovorim, vidim da ste nas vass dvije sabile u cosak :)

Sejo je dao najbolji odgovor, normalno da ce to dijete biti isto voljeno ma kojeg pola bilo, ali bih ja licno vise voleo prvo sina, pa cerku. Tako ce se cerka osecati sigurnije kad malo sazre, imace neku zastitu kad ja budem mator (ko ovo STRANAC)

STRANAC
15-09-2006, 14:59
ali bih ja licno vise voleo prvo sina,



e taman sam hteo da ti dam recept



kad ja budem mator (ko ovo STRANAC)



a posle ovoga,nema recepta nego idi sam kod HIVZA,on ce tebi dati recepte 8) 8) :wink:

leyla-cg
15-09-2006, 15:00
heheheh ti se neces ni ozenit do tada kako si poceo...stranac je jos mlad a sve postigao...

STRANAC
15-09-2006, 15:01
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

ala te opali malaaaaaaaaaaaaa................

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

leyla-cg
15-09-2006, 15:05
e sad stranac nemoj da uprskas stvar...naljutice mi se...ja to za njegovo dobro da se malo uoybilji...grujo nisam mogla da ti pisem na msn pa sam izasla...

Crni Gruja
15-09-2006, 15:08
ooooo, pa ovde da me zezate, da mi se smije sve zivo :)

Neka neka. Lelo, moze bit da ce se i kod mene brzija dana dolazit na babine, nikad se nezna :)

leyla-cg
15-09-2006, 15:10
ja bih voljela da bude tako...stvarno bi me iznenadio pozitivno...

halilce
15-09-2006, 16:13
ja bih voljela da bude tako...stvarno bi me iznenadio pozitivno...



Pozitivno,nego šta!Ti bi Lejla,spremala kolače,Valentina bi donijela baklavu,jer,to bi bilo i tvoje dijete! :lol: MALI GRUJICA! :lol: :lol:

A kad bi bio iz audicije,13 meseci(a tebe prenijela majka 15 dana,ti bi njega 4 meseca! :oops: :lol: :shock: :shock:

halilce
15-09-2006, 16:25
imam pitanje za ovdje i sada prisutne muškarce - molim iskren odgovor:



da li ,kada razmišljate o djeci koju želite da imate, duboko u sebi priželjkujete kćerku



Iskren odgovor;Moje prvo dijete je ćerka!Niko živ nije mogao da me ubedi da će žena roditi ćerku(muški ego?),i kad mi je moja sestra čestitala ćerku,nisam verovao!

Posle nje su došla dva sina,a prošle godine i treći(hteli smo ćerku)!

sad je on razonoda cijele mahale a ne samo kuće!

I još ovo Suada,ćerka je i dan danas privržena meni,mene pita za mnoge stvari,i više udovoljavam njoj,nego ovoj dvojici starijih!

Slika mog mezimca je na avataru,a ostale u mojoj galeriji!

leyla-cg
22-09-2006, 10:20
a halilce svako dijete se isto voli...barem bi tako trebalo...ako ti je ovo mezimac sto ti nisu i ostala...ne valja djecu razdvajat

liliput
22-09-2006, 10:24
I još ovo Suada,ćerka je i dan danas privrzena meni,mene pita za mnoge stvari,i više udovoljavam njoj,nego ovoj dvojici starijih!





pa stalno otac vise voli cerku nego sinove,i stalno majka vise voli sina nego cerku bar ja tako mislim :?:

leyla-cg
22-09-2006, 11:22
e nije to tako...sva se djeca isto vole...nema tu razlike...privrzenost je nesto drugo...

liliput
22-09-2006, 11:23
pa valjda sam i ja tako nesto mislio cerke su privrzenije ocu nego majci.a sinovi suprotno

leyla-cg
22-09-2006, 11:26
slazem se...mada to je dok su jos mali...kasnije je ta privrzenost ista prema oba roditelja...barem je takav slucaj sa mnom...

liliput
22-09-2006, 11:29
pa evo sad da te pitam izmedzu 11-19 godina sa kim si se najvise svadzala( sa ocom ili majkom) :?:

leyla-cg
22-09-2006, 11:30
ni sa jednim...

leyla-cg
22-09-2006, 11:31
ja sam vazda bila dobro dijete

liliput
22-09-2006, 11:32
himm.... onda neznam sta da ti kazem ali sa procitao da u tim godinama cerke se najvise savdaju sa majkama a sinovi sa ocevima

leyla-cg
22-09-2006, 11:34
e pa eto kod mene to nije bio slucaj...nego ovo je tema pravo zena u sjenici...ja stvarno ne znam kako zene tamo zive...pa bih voljela da mi pisete vi koji imate neke veze sa sjenicom

suada
22-09-2006, 13:20
ja ću ti reći : kad sam se udavala mati mi kaže ono što je i njoj njena mati rekla: "slušaj (pazi ovo) muža, svekra, svekrvu... nigdje mene



i to tako tamo još funkcioniše, ŽENE SLUŠAJU I RADE .AKO SE USUDE DA RAZMIŠLJAJU I NISU BAŠ NEKE.



A TREBALI SU MI REĆI : moraš znati koliko vrijediš i to mora znati onaj sa kojim budeš odlučila da živiš. Ako ne sazna ko ga j...i nije te vrijedan.

leyla-cg
22-09-2006, 13:51
e i mene vaspitava moja kao sto je tebe tvoja...pa mislim da i nije to lose...mada eto ne znam ti imas iskustva...jesi li kada imala problema sto si tako vaspitana...je li to tvoj muz i njegovi iskoristili...